UVOD
Većina prosječnih kupaca ne vidi razliku između "crne boje" na plazmi i "crne boje" na LCD-u, da ne govorimo o razlikama na pojedinim modelima plazmi. Takvi kupci zasigurno neće gledati Panasonicovu VT20 seriju (koja se kreće od 65" do 42"), čiji smo 50" (127 cm) model imali na testu.
Nakon što je Pioneer pred koju godinu izišao iz proizvodnje plazmi, mnogi entuzijasti i filmofili bili su razočarani. Renomiranog Pioneera više nema u trgovinama (vaš autor ima stariju Pioneer Kuro 8 seriju), zanimljivo je vidjeti što Panasonicov top model plazme od 50" nudi naspram starijeg Pioneera, a još je zanimljivije usporediti što nudi naspram nama nedavno testiranog Panasonic G20 (TX-P42G20) modela koji je prosječnom kupcu mnogo pristupačniji.
Službene slike Panasonic TX-P50VT20
PLAZMA ili LCD?
U tu priču ne namjeravamo detaljnije ulaziti. Filmofili su davno rekli: plazma je bolja. Full LED LCD pak nudi poprilično dobar prikaz slike, ali plazma i dalje vodi po pitanju prikaza filmova i crne boje. Za prostorije koje su jače osvjetljene, bolje je pak kupiti LCD/LED.
3D TEHNOLOGIJA SE NAPOKON ISPLATI
Ako vas je privukla 3D tehnologija, važno je reći da se tržište u ova dva mjeseca itekako promijenilo po pitanju 3D-a! Dok je Panasonic TX-P50VT20 još bio kod nas na testu (mjesec dana tijekom ovog ljeta) 3D nije bio nešto što bi vas iz tadašnje perspektive dugotrajno veselilo. Razlog je bio nedostatak 3D sadržaja koji ćete gledati na 3D TV-u, kao i poprilično skup i spor BD player koji reproducira 3D sadržaj.
Situacija se utoliko promijenila da sve Panasonic 3D plazme (VT20 i GT20 serije) omogućavaju konverziju 2D slike u 3D. Ona nije vjerodostojna kao prikaz originalnog 3D sadržaja ali se razlika uočava. Pored toga, stigao je novi, upola jeftiniji Blu ray 3D player (BDT-100 s cijenom od oko 2.700 kuna). Tu su i nove praktičnije 3D naočale u S/M/L dimenzijama... 3D je stigao, a iz Panasonica po tom pitanju misle ozbiljno. Dapače, 3D u Panasonicu promatraju kao logičan nastavak proširenja vizualnog bandwidtha (...CB slika, slika u boji, HD slika, 3D slika...).
NA TESTU:
- Panasonic 3D plazmaTV (TX-P50VT20) - 19.900,00 kn
- Panasonic 3D Blu ray player (DMP-BDT300) - 4.490,00 kn
- LG Blu ray player (BD390) - 1.799,00 kn
KARAKTERISTIKE TX-P50VT20
- Dijagonala: 50" (127 cm)
- Panel: G13 Progressive Full-HD NeoPDP (Plasma Display Panel)
- Prikaz: Full HD (1920x1080) 3D uz 2x aktivne 3D naočale
- Brzina odziva: 0.001 ms
- Slika u slici: Da
- Ulazi/izlazi: 4x HDMI, 2x USB, kompozitni, audio, PC
- Prosječna potrošnja energije pri radu: 212 W
- Dimenzije i težina sa stalkom: 1224 x 810 x 335 mm; 30,5 kg
ZAŠTO KUPITI?
- prikaz crne boje
- veličina dijagonale
- 3D prikaz
- odličan prikaz SD signala obzirom na dijagonalu 50"
- MKV podrška
- mrežna povezivost
ZAŠTO NE KUPITI?
- prosječan daljinski upravljač
- zakompliciran i estetski neugledan izbornik
- dizajn nije dostojan cijene
ZAŠTO NE KUPITI BD PLAYER?
- spor i skup 3D BD player
- ne podržava reprodukciju MKV formata
PAKIRANJE
Poveća kutija 50" HDTV-a zahtjeva dostavu, osim ako ne posjedujete veći automobil (karavan, SUV...). Sukladno cijeni, pakiranje je bogato što hvalimo, iako sama kutija ne ostavlja dojam skupog ili ekskluzivnog proizvoda što je prava šteta.
Uz TV prijemnik sa stalkom, dolaze dva USB WiFi adaptera. Tu su i dva para aktivnih 3D naočala (TY-EW3D10) koje nisu ergonimski najudobnije. Panasonic je zato predstavio novu generaciju 3D naočala u tri veličine sa intuitivnijim načinom korištenja. Smatramo da su 3D naočale pojedinačno preskupe, kao što nas smeta i činjenica da jedino LG nudi pasivne naočale. U praksi to znači da svaki proizvođač osim LG-a, ne želi unificiranje tehnologije, već vas prisiljava da kupujete samo njihove proizvode. Srećom, baterije na naočalama su zamijenjive.
DALJINSKI
Prije komentiranja samog HDTV prijemnika, osvrnut ćemo se i na daljinski jeftinog izgleda, koji naravno dolazi u opremi iako nije spomenut u gornjem dijelu teksta. Frapiralo nas je da se radi o istom daljinskom kao i kod duplo jeftinijeg modela G serije. Nema pozadinskog osvjetljenja, nedostaju neke tipke (primjerice za upravljanje 3D sadržajem), a plastika je vrlo prosječna.
DIZAJN PLAZME
Kada na stalak postavite 50" grdosiju (naša preporuka je da uz TV kupite zidni stalak - TV će puno ljepše izgledati viseći na zidu), primjetit ćete da prosječan dizajn i plastiku kakvu ne nalazimo uz TV prijemnike u rangu od 20.000 kuna. Neatraktivnost je kompenzirana hardverskim mogućnostima, što govori da Panasonic stavlja funkcionalnost ispred estetike. Vjerojatno su i svjesni da im nitko u plazma nije ravan, pa se ne treba previše truditi po pitanju gole estetike.
Fascinirala nas je dijagonala. Ne. 50" nije previše čak ni ako se od TV-a udaljeni samo 3 metra. Dapače, posebno teško nam je bilo kada smo vratili s 50" VT20 i bili prisiljeni gledati ta "jadna" - 42". 65" nam se i dalje čini preveliko, pa nam se čini da smo si još uvijek razumni.
Kako se radi o plazmi sa glossy premazom zaslona, izražena je refleksija. Ako dakle niste filmofil, a dnevne TV ili sportske događaje planirate gledati u prosječno osvjetljenoj prostoriji (bez onog privlačnog "kino doživljaja") odmah vam preporučamo kupovinu Full LED HDTV-a koji daje besprijekornu sliku u navedenim uvjetima.
Refleksija je preistaknuta na glossy premazanom panelu
POVEZIVOST
Po pitanju povezivosti, "na papiru" Panasonic nudi sve oblike povezivanja kakve nude najnapredniji HDTV-i, ali su oni tek nedavnim ažuriranjem firmware-a u praksi postali softverski potpuno neograničeni.
Tu su redom, više nego dovoljna 4 HDMI priključka, Ethernet (LAN), kao i 2 USB priključka. Kako je ugrađen zemaljski i satelitski TV prijemnik tu su konekcije za antenu. Bočno nalazimo utor za SD memorijske kartice, kompozitni prikljuačk, audio, PC... Od zastarijelih konektora, nalazimo dva SCART-a. Da bi nešto mogli prigovoriti...
BLU RAY PLAYER
Iako se u stranim, tiskanim i on-line publikacijama hvali Panasonicov 3D Blu ray player (DMP-BDT300), naše iskustvo je nešto drugačije, ali priznajemo da iza njega stoji i puno manje iskustva.
Player nažalost nije oduševio, posebice u usporedbi s LG-em BD390
Po pitanju 3D prikaza via 1.4 HDMI konektora, player nema greške. Spor je, ali to je 3D koji je tek došao na tržišta komercijalnih TV prijemnika.
Po pitanju prikaza 2D Blu ray sadržaja, pa čak i DVD-a, razočarao nas je u usporedbi s LG-evim top modelom BD390. Možda će netko reći da uspoređujemo kruške i jabuke. Ali naše korisničko iskustvo pokazuje da na 3D Blu ray playeru dobijete manje i lošije nego na 2D Blu ray playeru.
Kako ni dizajn Panasonic playera uz plastičnu izradu nije nešto što bi pohvalili, najbolji je čini se za 3D prikaz, što plaćate oko 4.000 kuna. Idemo dalje...
3D Blu ray player nudi Ethernet, USB, HDMI i sve ostale uobičajene kontektore
TEHNOLOGIJA
U svijetu plazma i LCD/LED TV prijemnika postoji nekoliko proizvođača panela za TV prijemnike. Tako LG i Sharp prodaju svoje panele ostalim igračima na tržištu. Panel ugrađen u VT20 je napravljen u Panasonicu. Radi se o G13 Progressive Full-HD NeoPDP-u (Plasma Display Panel) koji daje Full HD (1920x1080) prikaz u 3D-u, uz 2 komada aktivnih 3D naočala. Brzina odziva nadmašuje svaki LCD i iznosi nevjerojatnih 0.001 MS. Kako ima ugrađena dva tunera, omogućena je slika u slici, iako je ta opcija u izborniku poprilično zakomplicirana.
Prikaz nijansi crne i bijele boje • Prikaz slike u slici
IZBORNIK
Izbornik kojim se krećete kroz ogroman broj postavki ove plazme, zapravo je standardno Panasonic sučelje, identično onome koje nalazimo na na G20 modelu plazme, ali sa dodatnim izborom 3D opcije, uz još neke dodatke.
Nažalost, izbornik ne zaslužuje pohvalu niti u pogledu estetike, kao ni u pogledu intuitivnosti. Mnoge postavke su "zakopane" u izborniku izbornika, pa je i nama, naviknutima nakon G20 model trebalo neko vrijeme da se snađemo. Voljeli bi da na daljinskom postoji tipka za 3D/2D opcije, kao i da postoji direktna tipka za odabir slike u slici.
TELETEKST
Teletekst se učitavao iznimno brzo, a moguće ga je gledati preko cijelog ili preko pola ekrana. Ovaj drugi način prikaza nije previše optimiziran dijagonali.
VIERA TOOLS
VIERA Tools je skup alata kojima se pristupa pritiskom na odgovarajući gumb na daljinskom upravljaču. Preko VIERA Tools izbornika tako pristupamo multimedijalnim sadržajima sa SD karitce ili USB memorije i diskova te VIERA Link, Cast i Media Server izbornicima.
Jedna od zanimljivijih mogućnosti ovog televizora je i VIERA Cast, odnosno posebno sučelje koje omogućuje prikaz određenih internet servisa na televizoru. Sučelje je atraktivno i u 3D stilu, iako pomalo odudara od ostalih sučelja ovog televizora. Posebno bi rado izdvojili poprilično koristan servis za vrijeme, Bloomberg servis za praćenje dionica te YouTube servis.
MULTIMEDIJA
Zanimljivo, prilikom umetanja SD kartice uređaj ju odmah prepoznaje te automatski ulazi u posebni Media izbornik iz kojeg biramo foto, video i glazbeni sadržaj, dok prilikom spajanja USB diska sadržaju pristupamo preko VIERA Tools izbornika.
Na žalost, broj podržanih formata je, kao i kod G20 modela, minimalan. Podržan je jpeg format za slike, mp3 za glazbu te mpeg2, mpeg4 i DivX za video.
Izbornik
Izbornik PIP
Guide Plus
TV PROGRAM
SD (DVD) PRIKAZ
Samo 480x720 piksela na čak 50" dijagonale? Logična je pretpostavka da slika neće ostaviti bez daha. No, kvaliteta prikaza upravo iznenađuje. Običan analogni format slike možda i ne odgovara ovakvom uređaju, ali nas je reprodukcija DVD-a ostavila bez daha. Boje, sjene i dubina prilikom geldanja Blade Runnera oduševljavaju.
Likovi su možda previše "živi" dok se kreću u filmu (podsjeća na Collateral sniman RedOne digitalnom kamerom), ali su detalji nevjerojatno čisti. Primjerice, rub odijela lika u kadru i neke pozadine. Nevjerojatno koliko su pozadine čiste i jasne.
IFC (Inteligent Frame Creation) označava tehnologiju koja dodaje umjetno stvorene sličice (Frame-ove) te tako udvostručuje prikazani broj sličica na ekranu. Televizor analizira video sadržaj i pretpostavlja kakva će biti sljedeća sličica, te između dvije sličice umeće umjetno stvorenu. Primjerice, ako je opcija uključena i postavljena na najvišu postavku, video materijal koji je snimljen u 25 sličica po sekundi će se efektivno vrtiti u 50 sličica po sekundi. Pokreti jesu fluidniji, ali film izgleda kao da je sniman jeftinom video kamerom i djeluje poput sapunice.
Savjetujemo da je ova opcija uključi prilikom gledanja sportskih sadržaja i SD programa, ali da se isključi prilikom gledanja DVD ili BD filmova ili igranja igara.
HD PRIKAZ
Na HD prikaz nemamo nikakvih zamjerki. Dapače. Poželili smo zadržati televizor. Zauvijek. Crna je još tamnija od G20 modela, a prema mnogima je prikaz crne boje bolji i od referentnih Pioneer modela.
ISKUSTVA U GLEDANJU 3D-a
U trenutku kada smo VT20 imali na testu 3D je tek dolazio na tržište. I nije previše obećavao. Danas, samo dva mjeseca nakon, svi vodeći proizvođači na veliko guraju 3D na komercijalno tržište.
Najveći problem koji pritome vidimo u budućnosti, je nestandardiziranost načina prikaza 3D tehnologije. Jedino naime LG nudi pasivne 3D naočale, što znači da su jednake onima koje dobivate u kinu. Svi ostali proizvođači (kao i Panasonic), nude aktivne 3D naočale koje možete koristiti jedino s tom markom 3D TV prijemnika i dodatne opreme.
Sam prikaz 3D ostaviti će prosječnog korisnika bez daha. No, takav WOW efekt nećete doživjeti na manjoj dijagonali od ove. Objekti se izdvajaju u 3D-u vrlo očito, gotovo imate osjećaj da ih dosegom ruke možete uhvatiti. Jedini problem je kada se u kadru nađe više manjih objekata koji su trodimenzionalni, pa se oči umaraju brže nego obično.
Ukupno, 3D je nešto na što ćemo se kroz par godina naviknuti, kao što smo se naviknuili na HD rezoluciju. U tom pogledu pohvaljujemo Panasonicove napore u komercijalizaciji 3D tehnologije, a nadamo se da će producentske kuće pružiti što više sadržaja u tom formatu.
GAMING NA 50" PLAZMI
Očekivano, uređaj posjeduje i poseban Game način rada, u kojem su isključene svi umjetni procesori poboljšavanja slike radi smanjenje potencijalnog input laga, odnosno kašnjenja. Kvaliteta slike u tom načinu rada i nije najbolja. Točnije, boje su bile previše jarke za naš ukus i mnogim opcijama kalibracije nije moguće pristupiti. Srećom, kako je riječ o plazma televizoru, input lag je minimalani, a sudeći prema raznim mjerenjima i našem osjećaju u svakom modu je gotovo jednak.
ZAKLJUČAK
-
Naziv:Panasonic 50VT20E