- Male dimenzije
- Kvalitetna izrada kućišta
- Kvalitetne i ujednačene fotografije
- Manualne funkcije
- Programibilni kontrolni prsten oko objektiva
- Loša izvedba kontrolnog kotačića na poleđini
- Video samo VGA rezolucije
- Spor zum
- Nemoguće ručno odabrati drugu fokusnu točku osim središnje
- Prosječno trajanje baterije
1. Uvod, usporedba
Canon Powershot S90 je prvi model iz nedavno oživljene S-serije. Dugi niz godina zaključno sa 2005, S-serija je nudila karakteristike koje su u svoje vrijeme bile prava rijetkost: posve manualne kontrole, 28mm širokokutni objektiv i iznadprosječna kvaliteta fotografija. Mnogima nije bilo jasno zbog čega je Canon ugasio tu proizvodnu liniju obzirom da na tržištu postoji stalna (iako manja) potražnja za high-end kompaktima.
No kako god bilo, greška je ispravljena i novi model - S90 je pred nama. Iako su specifikacije na papiru uobičajene za današanje kriterije, S90 nudi i nekoliko detalja kojima iskače iz prosjeka. Pri tome govorimo o mogućnosti snimanja u RAW formatu i potpunom setu manualnih kontrola.
Direktnih konkurenata je jako malo, pada nam na pamet jedino Panasonic LX3, te možda Nikon P6000 ili Sigma DP1/DP2. Iako ima još modela koje bi mogućnostima, kvalitetom i cjenovnim rangom mogli usporediti sa testiranim S90, malo ih je ovako malenih dimenzija. Canon ima još jedan napredni kompakt u ponudi - PowerShot G11 koji nudi slične karakteristike no u nešto većim dimenzijama i po višoj cijeni.
Detalj koji posebno iskače od prosjeka je i cijena. Canon S90 naime košta punih 2.970 kn u web-shopovima, a u običnim trgovinama ga je teško naći ispod 3.400 kn, što je izrazito visoka cijena za kompaktni fotoaparat. Obzirom da su mu ambicije velike, sa entuzijazmom smo isprobali da li je S90 u stanju opravdati svoju cijenu i očekivanja korisnika, te možemo li ga smatrati dostojim nasljednikom posljednjeg modela iz 2005. - PowerShota S80.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- 10 megapiksela
- 28 - 105 mm f/2-4,9 objektiv
- Optički stabilizator
- 3 inčni LCD ekran sa 461,000 piksela
- ISO 80 - 3,200
- Li-Ion baterija
- SDHC memorija
- RAW format snimanja
PREDNOSTI
- Male dimenzije
- Kvalitetna izrada kućišta
- Kvalitetne i ujednačene fotografije
- Sve manualne funkcije
- RAW format snimanja
- Programibilni kontrolni prsten oko objektiva
- Brz objektiv (F/2 na širokom kutu)
- Optička stabilizacija slike
- Detaljno podešavanje balansa bijele boje
- Dobra redukcija šuma na višim ISO vrijednostima
- HDMI konektor
NEDOSTACI
- Cijena
- Loša izvedba kontrolnog kotačića na poleđini
- Video samo VGA rezolucije
- Spor zum
- Nemoguće ručno odabrati drugu fokusnu točku osim središnje
- Prosječno trajanje baterije
2. Tijelo i karakteristike
PAKIRANJE
Sadržaj pakiranja je uobičajen. Uz aparat i bateriju tu se nalaze i punjač te A/V i USB kablovi. Obzirom da S90 ima HDMI izlaz i sve je više uređaja na tržištu koji podržavaju takav spoj, žao nam je da u kompletu nema HDMI kabla.
ERGONOMIJA
Canon S90 je tipičnih dimenzija za jedan kompakt. 100 x 58 x 31 mm je dovoljno malo za svaki džep, no ipak dovoljno veliko da se ne pogubi u rukama. Sa baterijom i karticom teži ravno 200 grama. Sa dizajnom se nije eksperimentiralo, S90 krase jednostavne, ali elegantne linije i time smo zadovoljni.
Obzirom da je prvenstveno namijenjen naprednim korisnicima, proizvodi se jedino u nenametljivoj crnoj boji.
Jedan od detalja koji odmah upadaju u oči je veliki kontrolni prsten oko objektiva. Njegova funkcija se može podesiti pozivanjem posebnog izbornika tipkom na gornjoj strani aparata. Pri okretanju ispušta ugodne klikove i djeluje vrlo kvalitetno. Moguće je podesiti pet funkcija, a to su ISO, step-zum, manualni fokus, kompenzacija ekspozicije i balans bijele boje. Funkcije ovise i o načinu snimanja, npr. u manualnom modu prsten kontrolira otvor blende, a stražnji kotačić brzinu zatvarača što je izrazito praktično rješenje.
Nažalost, funkcija kotačića se mijenja kako mijenjate modove snimanja bez obzira na funkciju koju ste ručno odabrali što može biti konfuzno u početku korištenja.
U slučaju korištenja prstena kao kontrole optičkog zuma, objektiv zumira u "stepenicama", dakle ima fiksne vrijednosti od 28, 35, 50, 85 i 105mm (koje i prikazuje na ekranu) što nam se svidjelo.
Zumiranje je moguće i klasičnom "klackalicom" oko okidača. Sam okidač je nijasnu premalen i uvučen, no pruža ugodan otpor pritisku.
Postoji i jedna programibilna tipka na koju je moguće povezati neku od 13 različitih ponuđenih opcija (slika ispod).
Na stražnoj strani je višesmjerna tipka koja je omeđena kotačićem za brzu izmjenu podešenja. Iako pozdravljamo ovakav princip, na ovom aparatu je loše izveden. Kotačić naime nema "opipljivih" položaja nego se vrti slobodno u oba smjera, pa se redovito doagađalo da ga slučajno pomaknemo bez da to i primjetimo. Kako ona u skoro svim modovima kontrolira kompenzaciju ekspozicije, često smo nenamjerno pod- ili preeksponirali kadar što je neprihvatljivo. Čak i neki drugi Canonovi modeli poput SX210IS imaju opipljive položaje na tom kotačiću i zašto je to na ovom modelu ispušteno, nije nam jasno.
U upotrebi, S90 se pokazao odličnim. Osim već navedenog problema sa stražnjim kontrolnim kotačićem, ostale tipke su prilično velike i ugodne za korištenje. Cijelo kućište je od plastike, no čvrste i kvalitetne, tako da se ništa klimalo ili škripalo.
Objektiv je praktičnog raspona; 28 - 105 mm (3.8 x) bi trebalo biti dovoljno za većinu situacija. Na širokom kutu je vrlo brz sa otvorom blende od f/2, dok na tele kraju nudi skromnijih f/4.9. U objektiv je ugrađena i stabilizacija koja odlično obavlja svoj posao.
Brzina zumiranja nas je malo razočarala... objektiv se zbilja sporo pokreće i treba mu barem 3 sekunde da prođe kroz cijeli raspon zuma.
Po optičkim kvalitetama, objektiv je dosta dobar. Oštrina je odlična kroz sve žarišne duljine i cijeli kadar uz samo manju neoštrinu na rubovima. Zamijetili smo i manju količinu kromatskih aberacija no to je lako korigirati.
U slučaju da snimate u JPEG formatu, S90 će automatski ispraviti geometrijske distorzije.
LCD ekran je dijagonale 3 inča i ima 461,000 piksela. Prikaz je dobar, monitor je vidljiv i pod direktnim suncem, no ne bi ga posebno istakli nad konkurencijom.
Baterija je litij ionska i kroz test se pokazala dovoljno snažna za oko 200 fotografija u tipičnoj upotrebi.
S90 koristi uobičajene SDHC memorijske kartice, a aparat ima USB i HDMI konektore na desnom boku.
Senzor ima 10 megapiksela što se polako etablira kao standard za kompaktne fotoaparate i predstavlja vjerojatno najbolji omjer rezolucije i mogućnosti potiskivanja šuma uzrokovanih premalim pikselima. To su čini se prepoznali i drugi proizvođači tako da je u zadnje vrijeme i kod konkurencije rijetkost da kvalitetniji kompakt ima preko 10 megapiksela.
Bljeskalica je vrlo zanimljivo rješena. Podiže se i spušta pomoću malog elektromotora. Iako izgleda vrlo privlačno, zapitali smo se koliko je to pouzdano rješenje i da li bi bilo bolje da blic iskače mehanički pomoću opruge.
Auto fokus ima tri načina rada: detekciju lica, pametni fokus koji sam bira točku fokusa ili fiksnu središnju točku. Pomalo neobično za ovakav aparat, nije moguće ručno odabrat drugu točku osim središnje. Brzina fokusa je uobičajena za ovakav aparat; u uvjetima sa puno svjetla brzo je i precizno obavljao svoj posao, no kako je svjetla nestajalo, tako se i on više mučio.
Ugrađena je narančasta AF assist lampica, a postoji i manualni fokus čijom aktivacijom se središnji dio kadra automatski poveća za precizno fokusiranje.
4. Kvaliteta fotografija i primjeri
ISO TEST
Obzirom na cijenu uređaja, očekivali smo ništa manje nego prvoklasne rezultate na višim ISO vrijednostima. Studijska analiza je pokazala kako između ISO 80 i 200 nema skoro nikakve razlike. Na ISO 400 se pojavljuju tragovi šuma i lagani gubitak detalja, no to će rijetki zamijetiti. ISO 800 iako šumovitiji, u praksi je upotrebljiv za prikaz fotografija na internetu ili manje printove, a sve preko toga smatramo upotrebljvim samo za slučaj nužde.
U usporedbi sa Sony-em WX1 kojeg smatramo najboljim fotoaparatom po pitanju redukcije šuma, S90 se odlično držao. Iako uvjeti fotografiranja nisu posve identični, vidljivo je kako S90 bez problema drži korak sa Sony-evim ExmorR senzorom. Dapače, ispod ISO 3200 čak smatramo da Canon nudi za nijansu bolju sliku, no za posve objektivnu usporedbu trebalo bi oba aparata isprobat istovremeno što nismo bili u prilici.
EKSPOZICIJA
Mjerenje svjetla se vrši na tri uobičajena načina: cijeli kadar, centar ili spot. S90 je u većini slučajeva precizno mjerio, a u graničnim situacijam bi podeksponirao kadar. Zahvaljujući live histrogramu, to smo mogli unaprijed primjetiti te otkloniti kompenzacijom ekspozicije.
BALANS BIJELE BOJE
S90 nudi uobičajene predpodešene vrijednosti poput dnevnog svjetla, oblačnog ili umjetne rasvjete, a dostupno je i posve ručno podešenje. Na rad automatskog mjerenja balansa bijele boje nemamo prigovora, u svim uvjetima je dovoljno precizno radio.
RAW/JPEG
Canon S90 je jedan od izrazito rijetkih kompakata (ima ih manje od 10 na cijelom svijetu) koji može snimati RAW format. To nije ni čudno obzirom da je RAW format još uvijek za mnogo korisnika nepoznanica, a za većinu njih i potpuno nepotreban. No, što je korisnik napredniji, veća je šansa da će željeti koristiti RAW format.
Moguće je snimati samo u RAW formatu ili u kombinaciji RAW + JPEG. Pojedina fotografija u RAW formatu je velika od 10 do 15 MB ovisno o ISO vrijednosti.
Nakon detaljne analize došli smo do nekoliko zanimljivih saznanja. RAW fotografije razvijene sa defaultnim postavkama u ACR-u su izgledale izrazito neprivlačno, slabog kontrasta i sa preeksponiranim detaljima. Bilo je potrebno osjetno više od uobičajenih podešavanja ACR-a da bi pronašli varijantu koja daje jednake ili bolje slike u sporedbi sa JPEG-om iz aparata.
Donji primjer to odlično ilustrira. Lijevo je JPEG original iz aparata, sredina ACR default konverzija, a desno detaljno ručno podešena varijanta. Najveću razliku čini claritiy podešenje koje dodaje kontrast u srednje svijetlim tonovima. U ovom primjeru je izvukao nevjerojatno mnogo detalja na laticama koje su inače preeksponirane i nedefinirane. U tom precesu se nažalost pojavilo dosta šuma koji smo naknadno uklonili Neat Image-om.
Iz toga slijede dva zaključka: JPEG algoritam u aparatu vrhunski obavlja svoj posao i kombinacija senzora i objektiva je lošija nego smo to na prvi tren pomislili. U većini slučajeva kod DSLR aparata već defaultne ACR postavke daju vidljivo bolje rezultate nego JPEG, dok je ovdje situacija upravo obrnuta. Da bi izvukli maksimum iz RAW formata u Canonu S90 morate zbilja znati što radite.
Zbog toga smo skloni preporučiti redovno snimanje u JPEG formatu kad god uvjeti to dozvoljavaju jer je JPEG u stanju izvući vrlo blizu apsolutnih dosega ovog aparata.
KONKURENCIJA
Iako nisu iz iste klase ni namjenom niti cijenom, isprobali smo na kratko S90 u usporedbi sa Sony-em HX5. Iako je HX5 odličan aparat sa mnogo prednosti i kvalitetnim slikama u okviru klase, iz nekoliko donjih primjera postaje jasno zbog čega Canon S90 košta toliko koliko košta. Reprodukcija boja i detalja je daleko bolja na Canonu, a isto vrijedi za redukciju šuma koja je puno manje agresivna i pomaže očuvanju detalja na travi.
Lijevo Canon S90, desno Sony HX5
Primjeri fotografija:
5. Zaključak
Nakon dva tjedna korištenja, moramo priznati da će nam Canon S90 ostati u odličnom sjećanju. Iskreno, ovo je najbolji kompakt koji smo ikad isprobali. Doduše, ovo je i najskuplji kompakt koji nam je ikad stigao u redakciju, što će mnoge odvratiti od kupnje. Cijena od 3000kn nije mala i za taj iznos se može kupiti zbilja svašta; od ultrazumova sa 30x rasponom objektiva, početnih DSLR kitova pa do rabljenih naprednih DSLR-ova. No nijedan od njih ne nudi visoku kvalitetu fotografija u ovako malenom tijelu težine 200 grama.
Pri preporuci ovog uređaja padaju nam na pamet dvije skupine kupaca. Prvi bi bili korisnici DSLR-ova koji žele zbilja maleni kompakt koji bi uvijek mogli nositi sa sobom, a drugi amateri koji ni ne žele više od kompakta, no svejedno nisu spremni na kompromise po pitanju kvalitete fotografija. U oba slučaja možemo preporučiti S90 bez zadrški.
S90 je isporučivao odlične fotografije i što je još bitnije, rezultati su bili konzistentni bez obzira na uvjete snimanja, tako da uvijek možete znati što očekivati od aparata. Zahvaljujući dobrom JPEG procesoru, pod dobrim uvjetima osvjetljenja preporučili bi snimanje u JPEG formatu, dok RAW ostaje za one koji zbilja znaju kako izvući maksimum iz aparata.
Ergonomija je dobra za jedan kompakt, tipke su dovoljno velike i logično raspoređene, a posebno nam se svidio programibilni kontrolni prsten oko objektiva. Zahvaljujući tome, S90 je kao stvoren za eksperimentiranje i igranje sa postavkama, čime se malo koji kompakt može pohvaliti. Dojam malo kvari stražnji kotačić, no i to je vjerojatno stvar navike.
Konkurenata je izrazito malo. Od modela nabavljivih na hrvatskom tržištu pada nam na pamet jedino Panasonic LX3 koji je isto sam po sebi sjajan aparat, no nešto je većih dimenzija i manjeg raspona objektiva na tele kraju.
Sve skupa, bilo da ste u potrazi za sporednim aparatom koji bi uvijek mogli nositi uz sebe ili za vrhunskim kompaktom kao jedinim uređajem, S90 bi trebao biti na vrhu vrlo kratke liste mogućih modela.
3. Izbornik i video snimanje
IZBORNIK
Sučelje na Canonu S90 možemo podijeliti u dva glavna dijela.
U quick meni-ju koji pozivamo pritiskom na "SET" tipku, nalaze se sva podešenja koja možete zatrebati tijekom snimanja, poput odabira kvalitete fotografija, balansa bijele boje, ISO vrijednosti, načina mjerenja svjetla i sličnoga. Navigacija je brza i praktična jer se kroz funkcije krećemo okomito, a kroz njihova podešenja vodoravno, tj. okretanjem kontrolnog kotačića.
Glavni meni sadrži manje korištene opcije i u njega smo nakon inicijalnog podešavanja uređaja rijetko kad ulazili.
S90 nudi dvije razine prikazanih informacija na ekranu, a za svaku od njih je moguće ručno odrediti željene postavke.
Pri pregledavanju snimljenog materijala nema iznenađenja. Moguć je prikaz samo slike, slike sa osnovnim informacijama, zatim detaljnim informacijama i histogramom te naposljetku uvećanim dijelom fotografije što je korisno za provjeru oštrine.
VIDEO SNIMANJE
Canon S90 snima video VGA kvalitete, dakle 640x480 piksela pri 30 sličica u sekundi. Obzirom da skoro svi konkuretni nude HD snimanje, pitamo se zašto i Canon nije ponudio isto. Tijekom snimanja nije moguće korititi optički zum niti je aktivan auto fokus.
Iako na papiru djeluje staromodno svojom niskom VGA rezolucijom, video se u praksi pokazao posve korektnim. Nema vidljivih artefakata kompresije ili "trzanja" snimke, no to je još uvijek daleko od 720p HD snimke.
-
Naziv:Canon Powershot S90
-
Dimenzije:100 x 58 x 31 mm
-
Težina:195 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 461,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion
-
Broj okidanja (CIPA standard):220
-
Megapiksela:10
-
Kontinuirano okidanje:0,9 fps
-
Optički zum:3,8x (28-105 mm)
-
Stabilizacija:Da
-
Rezolucija (fps):640x480 (30 fps)
-
AF točaka:9
-
Doseg bljeskalice:6,5 metara