- Performanse
- Aluminijska izrada
- Tipkovnica
- Touchpad
- Windows 7: Home Premium 64-bit
- Malene Up i Down tipke
UVOD
Početkom godine, kada smo od HP-a očekivali nove pridošlice u segmentu prijenosnika, dobili smo prosječni upgrade trenutnih modela, gdje je vrh ponude činio model s Intelovim procesorom T4500. Razočarani njihovom odlukom da će prvi kvartal ostati na staroj tehnologiji, okrenuli smo se Asusu koji je tada svoju ponudu obogatio procesorima Core.
No, HP je svoje asove mudro čuvao u rukavu, kako bi početak ljeta započeo s novim modelima Pavilion i Elitebook, gdje novost nisu predstavljali samo ugrađeni Core procesori, nego i zasloni osjetljivi na dodir, baterije od 8 sati autonomije, dodavanje DisplayPorta i ukrašavanje prijenosnika aluminijskim detaljima. Jedan od novih modela se također našao i u našoj redakciji, gdje smo kroz aktivno korištenje otkrili sve njegove prednosti i mane - radi se o HP Pavilion DV7.
Pavilion DV7 u nekoliko varijacija
Ovu aluminijsku pridošlicu u srednji rang dočekali smo otvorenih ruku, nadajući se kako će unaprijeđeni dizajn i primamljiva cijena konačno maknuti prosječnu plastiku iz naše svakodnevnice. Da li mu je uspjelo? Pogledajte u nastavku!
Karakteristike
• Procesor: Intel Core i7 720QM 1.60GHz / 2.80GHz turbo
• Zaslon: 17.3" LED Backlight HD+ TFT 1600 x 900, BrightView
• Grafički sustav: ATI Radeon HD5650 1GB
• Radna memorija: 2x 2GB DDR3 1066MHz (proširivo do 8GB)
• Tvrdi disk: 1TB SATA 5400rpm
• Baterija: Li-Ion 6 ćelija
• HDMI: da
• Masa uređaja: 3.52kg
• Jamstvo: 12 mjeseci
2. Oprema, uređaj, dojam
Oprema, uređaj
HP je većinu svojih novih Paviliona upakirao u crnu, lijepo dizajniranu kutiju s njihovim novim sloganom na prednjoj strani "The computer is personal again". Za razliku od ostalih OEM kutija, ova čini odlazak do kuće, kao i samo otvaranje, posebnim guštom. Ipak je znatno ugodnije imati ovakvo nešto nego običnu OEM kutiju, slažete se?
Lijepo dizajnirana kutija daje konačnom dojmu jedan plus više
Unutar kutije dolazi standardna oprema za prijenosnike: Upute na nekoliko jezika, driveri, kabel za napajanje i, naravno, vaš Pavilion DV7.
Urezani detalji, zaobljeni rubovi, osjećaj aluminija pod rukama, sve je tu
Nakon otvaranja slijedi promatranje Paviliona, koji na prvi pogled izgleda odlično. Nakon svih plastičnih, glossy i gumiranih pokrova napokon u rukama držimo prijenosnik koji vas ne košta desne ruku i lijevog bubrega, a prekriven je aluminijem.
Glossy zasloni još uvijek nisu izašli iz mode
Osim dna, izrađenog od tvrde plastike, Pavilion DV7 je cijeli prekriven aluminijem, te ukrašen zaobljenim rubovima i laserski urezanim detaljima na pokrovu i odmaralištu za dlanove. Mrski Glossy zaslon i dalje je prisutan, dok se ispod njega u minimalističkom okruženju nalazi power tipka, tipkovnica i touchpad.
Appleov hvaljeni dizajn je djelomično prodrio i do HP-a
Daljnjim promatranjem dolazimo do priključaka HDMI, VGA, USB i Kensingston locka. Također, prisutni su i čitači kartica, kao i 3.5 mm utori za slušalice, tj zvučnike i mikrofon.
Tri USB 2.0 utora i HDMI kabel otvaraju hrpu multimedijalnih mogućnosti
HP Pavilion DV7 očito prati Apple politiku dizajna, što, iskreno, nama ne predstavlja manu, nego čak suprotno. Osvjetljeni HP logo, aluminijem prekriveno kućište, zaslon s crnim obrubom i crno obojana tipkovnica itekako podsjeća na novu MacBook Pro liniju. Ali, nažalost, osjećaj pod rukama i cijela konstrukcija još nije slična onoj na MacBook Pro uređajima.
Tipkovnica, touchpad
Tipkovnica na Pavilion DV7 predstavlja napredak naspram prijašnjih modela. Modificirani chiclet dizajn s dovoljno velikim tipkama, kao i razmakom između istih je svakodnevno tipkanje činilo znatno ugodnijim nego na ProBook modelima. Čišćenje tipki je također bilo lagano, jer se ispod tipki nije nalazilo slobodnog prostora, tako da je prljavština mogla ostati ili na njima ili pored njih, bez nezgodno nedostupnih mjesta za čišćenje. Jedino su nam zasmetale male UP i DOWN tipke.
Tipkovnicu bez problema uz par poteza očistite
Problem na koji smo naišli prilikom dužeg rada jest urezani detalji na lijevom dijelu prijenosnika, točnije, onaj dio na kojem se najčešče zadržava vaša lijeva ruka. Pretpostavljajući da ste dešnjak i da koristite eksterni miš, gdje smo mi koristili Performance Mouse MX, vaša lijeva ruka je konstantno na toj strani, te time urezani detalji čine odlično mjesto za nakupljanje prljavštine. No, ništa što jedan potez alkoholnom maramicom ne može riješiti.
Logitech Performance MX se i kod ovog modela odlično uklapa
Touchpad je izrađen od mat plastike, te nema fizičke tipke, nego iste aktivirate klikom na donji lijevi i donji desni dio touchpada. U svakodnevnom radu nas touchpad nije razočarao, prsti po mat plastici klize bez problema, a funkcionalnost desnog i lijevog klika nije upitna. No, touchpad je možda malo previše poguran u lijevo, gdje smo prilikom tipkanja vrlo često slučajno dlanom stisnuli na touchpad, što bi nas odmah u tekstu bacilo na ono mjesto gdje se miš nalazi (najčešće sredina teksta, zaista iritantno). Isključivanjem touchpada se problem riješava, ali nekada mjesto za miša nema, tako da vremena za navikavanje na touchpad treba.
Touchpad često zasmeta pri dužem tipkanju, zahtjeva navikavanje
Primjerice, Asus je taj problem riješio s implementiranjem svoje Palm Detect tehnologije, koja čim vi krenete tipkati onemogući touchpad.
Sve u svemu, tipkovnica je kvalitetno izrađena i prsti odlično klize touchpadom, jedino što će vam trebat kojih tjedan dana privikavanja na poziciju touchpada.
3. Benchmark, grijanje, zaslon, baterija
Prvo paljenje Paviliona DV7 rezultira registracijom vašeg prijenosnika u bazi HP-a, gdje vam se za početak nudi registracija računa, pregled dostupnih firewall i antivirusnih programa te slanje feedbacka HP-u. Nakon toga vam je na raspolaganju nekoliko manje važnih trial programa. Sitnice na stranu, započnimo naše testiranje prvo s CPU-Z i GPU-Z programima, te zatim s ostalim, standardnim, testovima. Iako nije realno uspoređivati Core i7 procesor s ostalima koje smo imali na testiranju, čisto usporedbe radi uvrstili smo starije rezultate kako bi vidjeli za što je točno sposoban Core i7 i zašto je ova cijena opravdana.
3D Mark 2006
Više je bolje
Uzimajući u obzir kako se ne radi o gamerskoj seriji prijenosnika, Pavilion DV7 daje odlične rezultate u 3D marku.
HandBrake
Manje je bolje
Intelov Core i7 se u konvertiranju 220mb teškog videa isprsio do kraja, te zauzeo prvo mjesto sa skoro duplo boljim rezultatom nego 11 000 vrijedni Asus G73JH s procesorom Core i5.
WinRar
Manje je boljePri kompresiranju sadržaja od 220 MB se Intel očekivano ponovno našao na prvom mjestu.
Baterija
Ukoliko tražite prijenosnik s ogromnom autonomijom, onda nažalost Pavilion DV7 ispada s liste želja. Baterija na ovom modelu pod većim opterećenjem skoro je jednaka kao i na Asus G73JH, tj traje svega pedesetak minuta. Naravno, jake komponente po tom pitanju uzimaju maha, ali činjenica da konkurenti tržištu serviraju uređaje s pet puta većom autonomijom - ostavlja lagano negativan dojam.
Grijanje
Kako se radi o 17" prijenosniku, tako sam proizvođač ima više mjesta za raspored komponenti, što rezultira i kvalitetnije rješenim hlađenjem. Pri tome se izdvaja i jedna od prednosti platforme Core, a to je pametniji raspored resursi, kao i lakše hlađenje. Zbog toga Pavilion DV7 u normalnom radu ostaje između 55 i 60 stupnjeva, dok se pri većim naporima rastegne i do 85 celzijusa. No, ono što nas je itekako začudilo jest brzo hlađenje procesora, tj vraćanja na normalnu temperaturu. Tako se procesor s ogromnih 80 celzijusa u svega 15 sekundi nakon izlaska iz neke igre spusti na 65 stupnjeva, te u sljedecih 20tak sekundi na 60 stupnjeva.
Iako su temperature u granicama normale, gornji dio tipkovnice, tj FN redak, zna biti podosta topao.
Zaslon
17,3" zaslon u sebi sadrži TN matricu s dodatnim LED pozadinskim osvjetljenjem, koja u praksi daje malo bolje rezultate od ostale TN konkurencije. Pri dužem radu smo osjetili manje zamaranje očiju nego na nedavno testiranim Core i3 prijenosnicima, a i boje su za nijansu bile življe, vjerojatno zbog veće dijagonale. U nastavku se nalazi kut gledanja, s time da uzmite ipak u obzir kako se prikaz u živo razlikuje od prikaza prenesenog fotićem.
4. Resident Evil 5, Dragon Age, Far Cry 2, Left 4 Dead 2
Standardne igre korištene unazad nekoliko testova nadopunili smo s još jednom novom igrom. Točnije, radi se o igri Left 4 Dead 2, krvavoj pucačini prepunoj zombija. Ukoliko ste obožavatelj mrskih nam mrtvaca i popratnog horror sadržaja onda je zabava zagarantirana. Igra je trenutno dostupna u poslovnicama Svijet Medija po cijeni od 339 kuna, a o čemu se točno radi možete pogledati kod naših HCL-ovaca na sljedećem linku: Left 4 Dead 2
Igra: Resident Evil 5
Žanr: Survival
Recenzija: Resident Evil 5
Cijena: 249,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Far Cry 2
Žanr: FPS
Recenzija: Far Cry 2
Cijena: 249,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Dragon Age
Žanr: RPG
Recenzija: Dragon Age: Origins
Cijena: 359,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Igra: Left 4 Dead 2
Žanr: FPS
Recenzija: Left 4 Dead 2
Cijena: 339,00 kuna, Svijet Medija (www.svijet-medija.hr)
Zaključno, Pavilion DV7 je skoro svaki noviji naslov uspio odvrtiti u više od 40 FPS-a na najvišim postavkama, dok se sa zahtjevnim Far Cry 2 malo više pomučio. No, s istim naslovom se i Gamer Asus G73JH uznojio, tako da su rezultati i više nego dobri za jedan stroj koji se ne promovira kao gamerski.
5. Zaključak
HP-ovu seriju Pavilion čekali smo dosta dugo na našem tržištu, ali čekanje se svakako isplatilo. Moderan dizajn, aluminijem prekriveno kućište, razni detalji, odličan zaslon i top komponente - to je ono što Pavilion odvaja od većine prijenosnika srednjeg ranga. Dojam oko zaslona bi bio još bolji da podržava rezoluciji od 1920x1080, ali nažalost se morate zadovoljiti s onom od 1600x900.
Po pitanju performansi Pavilion DV7 u niti jednu ruku ne zaostaje za konkurentima, dapače. Vrh Intelove Core serije, Core i7 920, upakiran zajedno s 4 GB radne memorije i ATI-evom grafičkom karticom HD5650 garantira zabavu u najnovijim igrama, kao i brz odaziv u najzahtjevnijim programima. Ukoliko vam kroz neko vrijeme iskrsne potreba za više RAM memorije, slobodno ju proširite do 8 GB jednostavnim otvaranjem kućišta na poleđini.
Minusi? Ima ih, naravno. Negativna strana jakih komponenti je svakako grijanje, gdje bi posebno istaknuli gornji red tipki na tipkovnici. Pored grijanja je također i baterija, koja zbog več spomenutih komponenti, ali i ogromnog LED zaslona, ne traje duže od 50 minuta pri aktivnom korištenju, tj dva sata pri normalnom radu. Uz trenutne konkurente koji pri sličnim komponentama i cijeni nude dužu autonomiju, ovo je svakako veliki minus ukoliko ovisite o bateriji. No, predstavlja li autonomija baterije prepreku pri kupovini? Ovisi o tome za što ćete ga koristiti.
Ako tražite računalo čiji se zadaci vežu uz konstantnu prenosivost i potrebu za dužom baterijom, onda 17" prijenosnici bilo kojeg proizvođača nisu poželjna varijanta. zaobiđite ih u širokom krugu i obratite se netbookovima ili 13"/15" varijantama poput Pavilion DV3/DV6. No, ukoliko tražite jako računalo koje će, pored prijenosnih potreba, zamijeniti i vaše stolno računalo, onda je ovaj model s top komponentama itekako dobar izbor. Nama se svidio i itekako dajemo preporuku za kupovinu, jedino što još trebate jest 9600 kuna.
-
Naziv:HP Pavilion DV7