1. Uvod
Kao što smo i obećali, donosimo vam detaljan test Palm Pre-a, pametnog telefona u kojem se premijerno našao najnoviji sustav pod nazivom WebOS. Ovaj telefon službeno nije ugledao svijetlo dana u hrvatskim trgovinama. Navodno bi se u skorije vrijeme trebao naći u ekskluzivnoj ponudi jednog od operatera, no nemamo nikakve preciznije informacije o tome.
Nismo sigurni koji bi od dostupnih telefona mogli staviti uz bok Palm Pre-u i podvesti ga pod “najžešćeg” konkurenta. Možemo ga usporediti s novijom generacijom pametnih telefona na kojima se nalazi Symbian OS poput Nokia N97 ili najnovije Omnia-e II, no oni su u ovom trenutku kompletniji od Palma Prea.Apple iPhone 3Gs? Smatramo da ni to nije dobar izbor, eventualno iPhone prve generacije, jer Palm Pre neodoljivo podsjeća na novorođenče pred kojim je dug period da se razvije u zrelu jedinku. Sama platforma je jedinstvena i bez konkurencije, jer je ovo jedinstven telefon s multitaskingom, koji zaista oduševljava.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: 2G: GSM 850/900/1800/1900
- Dimenzije: 100.5 x 59.5 x 16.9 mm
- Težina: 133 grama
- Ekran: osjetljiv na dodir, 16M boja, rezolucija 320 x 480
- Memorija: interna 8GB, nema utor za memorijsku karticu
- Promet podataka: GPRS Class 10 (32-48 kbps), HSCSD, EDGE, 3G HSDPA , wlan, Bluetooth v2.1, micro usb
- Kamera: 3.15 mpx, rezolucija 2048 x 1536, fiksirani focus s led bljeskalicom,
- OS: Palm WebOS
- Procesor: ARM Cortex A8 600MHz, powerWR SGX graphics
PREDNOSTI
- Inovativan sustav i sučelje
- Upravljanje
- Multitasking
- Fotoaparat (brzina fotografiranja, stabilizacija, bljeskalica)
- Glazbeni reproduktor i 3.5 mm utor
- Dizajn punjača i priložena torbica
- Internet preglednik
- Upravljanje slikama
- Izuzetan potencijal telefona
- Prekopirano pakiranje od iPhonea
NEDOSTACI
- Nespretna tipkovnica
- Nedostatak video snimanja
- Malen broj dodatnih aplikacija
- Prekopirano pakiranje od iPhonea
- Nedostatak virtualne tipkovnice
- Nemogućnost izbora sms zvuka
- Memorija od 8GB bez utora za memorijsku karticu
Prednosti i nedostatci se ipak nisu mnogo promjenili od onih koje smo imali nakon prvog utiska. Trajanje baterije nije nedostatak, jer nakon konfiguracije baterije i prosječno korištenje ona izdrži gotovo tri dana. Uz malo intenzivnije korištenje uređaja, što obuhvaća upaljen Wi-Fi čitavo vrijeme, baterija je prazna nakon dva dana.
2. Oprema, uređaj, ostalo
KUTIJA, OPREMA
Možda ste primjetili da smo samo pakiranje, odnosno prodajni paket naveli pod prednosti i pod nedostatke. Ono zaista neodoljivo podsjeća na pakiranje iPhonea, što je i prednost jer je svojom jednostavnošću i kompaktnim dizajnom izuzetno privlačno, a s druge strane - nedostatak jer ostavlja prostor da se zapitamo jesu li u Palmu išli za provjerenim obrascem za uspjeh ili im je nedostajalo ideja i kretivnosti?
Otvaranjem kutije, dolazimo do samog uređaja koji je smješten u maloj, prozirnoj "kadici". Ispod njega se nalaze upute (zanimljivo zapakirane), zatim punjač (sastoji se od adaptera i USB kabela), naranđasto crna navlaka za uređaj i Stereo slušalice. Međusobno su odjeljeni kartonskom, naranđastom pregradom u ubliku nekave zmije. Djeluje efektno i "primamljujuće”.
DIZAJN
Palm Pre je vrlo lijepog, ugodnog i kompaktnog dizajna. Odlično leži u ruci i praktičan je za svakodnevno korištenje. Crna boja visokog sjaja, bez nepotrebnih detalja, svakako je garancija za uspjeh.
Na prednjoj strani uređaja nalazi se zaslon dijagonale 3.1 inča, zvučnik i navigacijski dio kojeg čini središnji kotačić (samo izgleda kao kotačić, ali se ne “scrolla” kao recimo na Blackberryju, a njegova funkcionalnost dolazi do izražaja samo pritiskom na njega u jednom smjeru). Nevidljivi senzori smješteni s lijeve i desne strane kotačića. Senzori postaju vidljivi tek njihovim korištenjem kad zasvijetle blago bijelom bojom.
Na prednjoj se strani, gotovo neprimjetno smjestio i mikrofon. Kako je riječ o kliznom uređaju s QWERTY tipkovnicom, ona je smještena ispod samog zaslona i potrebno ju je otvoriti povlačenjem doljnjeg dijela telefona. Što se tiče samog kliznog mehanizma, moramo priznati da nismo pretjerano oduševljeni.
Mehanizam je ugodan i vrlo je jednostavno razvuči Palm, ali milimeterska odstupanja i “klimanje” nas nisu uvijerili da je riječ o visokoj kvaliteti. Istina, nema škripanja i cviljenja, ali to nije najbolji mehanizam s kojim smo se susreli (op.ur. kao kod možda Nokije 6710).
QWERTY tipkovnica i nije najsretnije rješenje, jer su tipke poprilično sitne i smještene jako blizu jedna drugoj. Zbunila se i muška ruka, pa tako i ženska s noktima. Osim virtualnih brojeva na zaslonu uređaja, moguće je koristiti narančasto označene brojeve smještene na djelu QWERTY tipkovnice.
Dobro odrađeno jest pozadinsko osvjetljenje tipkovnice koje je solidno odmjereno. Na stražnjoj strani uređaja smještena je 3.2 megapikselna kamera s LED bljeskalicom. Pored nje nalazi se stereo zvučnik i logo proizvođača.
Cijeli stražnji dio je zapravo pokrov baterije i utora za SIM karticu. Na lijevoj bočnoj strani smještene su tipke za kontrolu zvuka u slušalici, a na desnoj utor za punjač. Na gornjoj strani Palma se nalazi utor za slušalice (3.5 mm), tipka za gašenje, paljenje i stavljanje u Stand-by, te tipka za gašenje zvuka. Sličo kao i kod iPhone-a.
Pitate se što je s utorom za memorijsku karticu? Nema ga. Palm ima ugrađenu memoriju od “samo” 8GB i nema mogućnost proširivanja memorijskom karticom.
3. Softver, funkcionalnost
Usprkos velikom broju nedostataka, WebOs nas je potpuno oduševio. Ne samim mogućnostima, već samom idejom i potencijalom koji krije. Multitasking, odnosno mogućnost istovremenog korištenja nekoliko aplikacija odjednom, te prelaženje s jedne aplikacije na drugu bez gašenja prve je odlično izvedeno. Izuzetno korisna mogućnost.
Sam glavni izbornik sastoji se od nekoliko stranica, ovisno o broju aplikacija koje imate intalirano. Stranicama se lista kao što smo vidjeli na iPhone-u. Aplikacije je moguće pomicati tako da željenu aplikaciju dodirnete prstom i zatim je pomaknete na neko drugo, željeno mjesto. Listanje stranica izbornika je gotovo savršeno kao i na iPhone-u.
Ukratko ćemo opisati rad sa sučeljem:
BIRANJE BROJEVA, IMENIK
Aplikacija na prvom izborniku omogućava pristup virtualnoj numeričkoj tipkovnici za biranje brojeva i pregledavanje biranih ili propuštenih poziva. Također tu je dostupan i pristup glasovnoj sekretarici ako je aktivirana. Izbornik je zelene boje, biranje brojeva vrlo jednostavno odrađeno a odaziv je i više nego dobar. Aplikacija na drugom izborniku jest telefonski imenik u kojem su pohranjeni vaši kontakti. Prelistavanje je gotovo identično kao na iPhoneu. Vrlo precizno i ako slučajno za vrijeme listanja nešto dotakntete, nećete napraviti “nikakvu štetu”.
Klikom na željeno ime, otvaraju se sve informacije vezane za izabrani kontakt. Otuda je moguće direktno pozvati broj ili poslati mail i sms. Klikom na malenu ikonicu kraj brojeva ili mailova, Palm će vas odvesti u pretinac s porukama ili pretinac s e-mailovima.
U imeniku je moguće unjeti velik broj podataka kao što su poslovni, kućni, mobilni brojevi, različite vrste e-mail adresa, fotografija, zabilješke, adrese, rođendani i slično.
E-MAIL, KALENDAR
Samo postavljanje korisničkih računa je vrlo jednostavno. Potrebno je unjeti adresi i lozinku. To je to. Za nekoliko sekunda imate sve svoje poruke na Palmu. Ukoliko primite mailom nekakvu fotografiju ili attachment, klikom na njega sprema se u željeni folder (ako je riječ o videu u video folder, ako je o fotografiji u pictures itd.) Predzadnja ikona vas vodi u kalendar koji se svaki put (kada je dostupan prijenos podataka) sinkronizira s Google kalendarom. Isto tako, ukoliko ste nešto unjeli na vašem računalu, biti će sinkronizirano svašim Palmom.
Kalendar je vrlo jednostavno grafički riješen. Vrlo pregledan i ugodan za korištenje. Moguće je pregledavanje po danima, tjednima i mjesecima. Nema nepotrebnih detalja i vrlo jednostavno ćete uvijek vidjeti svoj raspored. Zadnja ikona na početnom ekranu vas vodi u glavni izbornik gdje su smještene sve ostale aplikacije.
PORUKE
Ovdje se nalaze sve vaše poruke, osim e-mailova. Oni su smješteni, kao što smo rekli na posebnom mjestu, odnosno vlastitoj aplikaciji. No ukoliko, osim sms poruka koristitne i neki IM korisnički račun, sve to je smješteno pod poruke. Palm podržava i slanje MMS poruka koje su također u ovoj mapi. Ono što nas je razočaralo jest nemogućnost pisanja poruka na virtualnoj tipkovnici jer nje nema.
Dakle, ne preostaje vam ništa drugo nego vježbanje i praksa na mehaničkoj QWERTY tipkovnici koja, kao što smo već rekli, zahtjeva neko vrijeme za navikavanje. Ova činjenica uvelike sputava prosječnog korisnika, a da ne kažemo što je s napradnijim korisnicima koji svakodnevno pošalju veliki broj mailova. Mnogo je ugodnije pisanje na Blackberry modelima, N97, Omniji, Omniji II, iPhoneu pa tako i na bilo kojem telefonu koji pokreće Android.
INTERNET PREGLEDNIK
Konačno da smo dočekali uređaj koji se može pohvaliti zaista odličnim internetskim preglednikom (zaboravimo ne mogućnost Flasha). Nema nepotrebne i neprecizne navigacije kao na N97 i ostalim Symbian modelima. Palm Pre juri internetskim stranicama isto kao iPhone.
Moguće je zoomiranje s dva prsta, rotacija zaslona u landscape načinu rada i stvaranje vlastitih favorita u obliku sličica početnih stranica koje su smještene jedna kraj druge. Ako je netko koristio najnoviji Safari zna o čemu pričamo. Na glavnom zaslonu su dakle, jedna do druge, stranice koje najčešće posječujete.
Klikom na željenu ikonicu otvara se sama stranica, te plavi krug postaje tipka za reload stranice..
KAMERA, MULTIMEDIJA
Kamera od 3.2 megapiksela ne zvuči impresivno i s obzirom da se na tržištu mogu naći mobiteli i s 12 megapikselnim kamerama, ovo zaista više nije neka impoznatna brojka. No, u praksi je to drugaWebOs nas je potpuno oduševiočije. Kamera nema nikakve dodatne mogućnosti. Nema mogućnost izbora kvalitete fotografija, izbor rezolucije ili bilo što drugo. Nema čak niti autofokus već centralno fiksirani fokus. Moramo priznati da nikada nismo radili s ovakvim fotoaparatom.
Obzirom na ugrađenu LED bljeskalicu, moguće je birati između ručnog ili automatskog namještanja bljeskalice i ništa više. No fotke su i više nego solidne. Ako ne mislite razvijati plakate, 3 megapiskela će biti dovoljno. Ono što je dobro jest brzina fotografiranja. Nakon što uslikate nešto je kamera za manje od jedne sekunde ponovno spremna za neki drugi kadar... Nevjerojatno brzo! Čak su i fotke s manje prirodnog osvjetljenja dobre.
Samo pregledavanje fotki je moguće iz sučelja kamere ali i iz glavnog izbornika gdje su smještene u posebnoj aplikaciji za pregledavanje fotografija. Pregledavanje samih fotografija je riješeno slično kao i na većini telefona s ekranom osjetljivim na dodir- prelistavanjem. No, za razliku od većine uređaja, prelistavanje je izuzetno ugodno, s minimalnim zadržavanjem. Nakon otvaranja željenje fotografije, Palmu je potrebno nekoliko sekundi da ju izoštri i prikaže u stvarnoj kvaliteti. Palm Pre nema mogućnost snimanja videa, al ima poseban folder, aplikaciju sa video sadržajem. Tu je predinstaliran promotivni video klip u vrlo visokoj kvaliteti.
Što se pak glazbenog djela tiče, Palm Pre po ničemu ne zaostaje za konkurencijom. Glazbeni player je vrlo dobar. Čak i ugrađeni zvučnik može poslužiti za neki manji izlet. Moguće je pregledavanje glazbenog sadržaja po izvođačima, albumima, pjesmama, žanrovima i playlistama. Za vrijeme reprodukcije, pristiskom na bilo koji dio ekrana, pjesma se zaustavlja.
Pjesme je moguće pregledavati i prema naslovnicama albuma što je vrlo zgodno i praktično. Rekli bi smo da ovaj glazbeni reproduktor ima sve što vam je potrebno. Nema nikavih dodatnih opcija kao što je izbor jačine basa, odnosno EQ ili slično.
4. Ostalo i zaključak
KALKULATOR, SAT, NAVIGACIJA itd.
Kalkulator vlada s četiri osnovne operacije i mogućnošču memoriranja rezultata. Sat i alarm su u istoj aplikaciji i upravljanje njima je potpuno jednostavno, kao i s kalkulatorom.
Što se navigacije tiče tu su Google Maps, ako uopće smijemo pričati o navigaciji. O glasovnom navođenju niti riječi, a povremeno izostaju i upute (directions) između dvije odredišne točke. Podrška za office je vrlo specifična. S Palmom dolazi PDF čitač i Doc Viwe. Radi se o aplikacijama koje omogućavaju pregledavanje pristiglih datoteka, ali ne i njihovo kreiranje.
APP KATALOG, POVEZIVANJE
Palm Pre ima svoju virtualnu trgovinu kako je to vrlo čest slučaj kod većine proizvođača mobilnih uređaja u zadnje vrijeme. App Katalog je virtualna trgovina gdje možete naći dodatne aplikacije kako bi unaprijedili svoj Pre. Iako je dostupan broj aplikacija malen, isto tako, raznolikost sadržaja je samo u tragovima, ostavljena je mogućnost da programeri u budućnosti naprave veliki broj korisnih aplikacija kao što je slučaj u Apple-ovom AppStoru, Ovi store-u Nokije i sličnim. Samo grafičko sučelje je vrlo ugodno i jednostavno za korištenje. Prvi put kada svratite u trgovinu, nećete lutatit. Dakle, ako želite mobitel koji ćete odmah moći “nabrijati” s mnogo korisnih i zabavnih aplikacija, Palm Pre nije uređaj za vas. Ako ovu virtualnu trgovinu usporedimo s ostalim dostupnim virtualnim trgovinama na ostalim uređajima, ona je negdje pri kraju. AppStore (iPhone), Market (Android), OviStore (Nokia) pa tek tada App Katalog.
Bluetooth je ograničenih mogućnosti kao i na iPhoneu i uopće nam nije jasno zašto se itko, pogotovo ako ima dobar primjer kako ne valja, odluči za ovu “polu-varijantu” bluetootha. Moguće je dakle upravljanje samo s audio uređajima (slušalicama) dok je podrška za razmjenu sadržaja između Palma i drugih uređaja izostala. Wi-fi je dostupan kroz glavni izbornik, ali isto tako i pritiskom na ikonu jačine prijamnog signala (dostupan je na isti način i pristup bluetoothu i stanju baterije).
ZAKLJUČAK
Što napisati u zaključku? Prije svega riječ je platformi koja krije nevjerojatan potencijal za daljnji razvoj. “Otvorene” mogućnosti su vrlo velike. Palm Pre je za sada samo “najava” onoga što možemo očekivati u skorije vrijeme. Sjetite se samo prvog iPhonea. Ovo nas nevjerojatno podsjeća na njega.
Palm Pre nema video snimanje, nema veliki broj dostpunih aplikacija, nema podršku za upravljanje dokumentima, nema potpuno funkcionalan Bluetooth Pokraj novijih Nokijinih uređaja, ovo je jedan od rijekih koji kombiniraju tipkovnicu sa zaslonom osjetljivim na dodir. Sve te stavke utječu na konačnu ocjenu ovog mobitela, te je konačan dojamo stao i više nego odličan. niti mogućnost instaliranja navigacije (za sada). No, ima multitasking, vrlo dobru kameru (bez obzira na “samo” 3 megapiksela), dobar glazbeni reproduktor i inovativno sučelje.
-
Naziv:Ostali Palm Pre