Na naše veliko zadovoljstvo (nadamo se i vaše), u ruke smo dobili prvi mobilni telefon pokretan Android OS-om, platformom koja je nastala u suradnji Googlea i HTC-a.
1. Uvod
G1 iliti Dream dostupan je jedino u T-mobileovoj ponudi u npr. Njemačkoj. No, još uvijek nema informacija o tome hoće li se i kada pojaviti kod nas. Već samom njegovom najavom postavilo se logično pitanje - hoće li Android nadmašiti platformu popularnog iPhonea ili je to samo još jedan u nizu bezuspješnih pokušaja?
Službene slike T-mobile (HTC) Dreama
Uređaj je najavljen u rujnu 2008. godine, a svjetlo dana u trgovinama je ugledao mjesec dana nakon te najave. Očito je da se tvorci i cijela marketinška ekipa nisu poveli za Appleovom politikom pompoznog najavljivanja i odugovlačenja s puštanjem u prodaju. Koliko je to pametno, pokazat će vrijeme. Kako su informacije počele curiti i mnogo prije nego što je G1 službeno najavljen, svi zainteresirani mogli su se ipak dovoljno dugo “nabrijavati” na kupnju Androida.
I ovaj put, veliku prednost prilikom kupnje T-mobile je dao ljudima koji su bili spremni potpisati nekakav obvezujući, “robovlasnički” ugovor. Tu su politiku i ovdje dosljedno pratili. S obzirom da se toliko pričalo o ovom telefonu, znatiželja je svakim trenutkom sve više rasla.
No, morat ćete pročitati cijeli test da vidite je li adrenalin brzo pao ili se zadržao tijekom korištenja!
Vodafone (HTC) Magic
KONKURENCIJA?
Bilo bi smiješno i neozbiljno napisati da najveći i glavni konkurent ovog uređaja nije iPhone. Osim dizajna, koji je definitivno velika prednost iPhoneu, samo korištenje G1 telefona i njegove mogućnosti neodoljivo podjećaju na iPhone. S obzirom na nedostatke koji su predbacivali iPhoneu, imamo osjećaj da je G1 pokušao ispraviti sve njegove propuste i što više nakrcati telefon raznim mogućnostima. Tako je omogućeno upravljanje uređajem i trackballom i prstom. Dodana je i jača kamera s autofokusom, što se jako predbacivalo iPhoneu.
Tu su i bolja autonomija baterije, nekoliko raznih programa za slanje poruka, landscape način pisanja i postavljanja tipkovnice, MMS i slično. S obzirom da je G1 imao od koga učiti, nije nam jasno zašto je ograničeno korištenje Bluetootha, zbog čega nije napravljen kvalitetniji interenet preglednik, zbog čega nedostaje 3.5 mm audio ulaz/izlaz i slično.
Osim iPhonea, potencijalni su konkurenti većina pametnih telefona na tržištu, kako oni koje pokreće Symbian, tako i oni u koje je instaliran WiMo.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: (2G) GSM 850/900/1800/1900, (3G) HSDPA 2100
- Dimenzije: 117 x 55.7 x 17.1 mm; Težina: 158 grama
- Ekran: 65K boja, rezolucije 320 x 480 piksela
- Unos podataka: Qwerty tipkovnica, tzv. Trackball (kotačić za skrolanje), Senzor pokreta (autorotacija), Prepoznavanje rukopisa
- Memorija i procesor: 192 MB RAM, 256 MB ROM, Qualcomm MSM7201A 528 Mhz proseor, proširiva meorija micro SD memorijskom karticom do 8 GB
- Prijenos podataka i povezivanje: GPRS: Class 10, 32-48 kbps EDGE: Class 10, do 236.8 kbps 3G: HSDPA do 7.2 Mbps WiFi: standard 802.11 b/g Bluetooth: podržan samo za slušalice
- Internet pretraživanje: istaliran pretraživač (HTML) sa zumom, podrška za Google servise (Maps-Street View, G-mail, YouTube)
- E-mail: podržani POP3 i IMAP Instant poruke (predinstalirano): Google Talk, AOL, Yahoo!Messenger i Windows Live Messenger
- Kamera: 3.15 megapiksela (2048 x 1536) s automatskim izoštravanjem (autofokus)
- Podržani formati: mp3, m4a (iTunes AAC, DRM-free), amr, wma, midi, wav i ogg
- Ugrađeni GPS reciver (podržano s Google Maps)
- Beta verzija Android Market (aplikacija slična App Store-u) za skidanje raznih programa (besplatno)
PREDNOSTI:
- operativni sustav Android (pravo osvježenje)
- brojne i besplatne aplikacije
- brzina primanja “instant poruka” (prije svega e-maila)
- kvaliteta fotografija uz dobro osvjetljenje
- stabilnost sustava
- trajanje baterije
NEDOSTACI:
- dizajn i korišteni materijali
- završna obrada i dimenzije (osjećaj u ruci)
- ekran (prikazuje 65k boja)
- nedostatak bljeskalice
- nedostatak 3,5 mm audio ulaza
- interna memorija
- nedostatak virtualne tipkovnice
- ograničeno korištenje Bluetootha (“ma jel to iPhone?”)
2. Uređaj, oprema, dizajn, korištenje
DIZAJN, PAKIRANJE I OPREMA
Zapakiran u standardno T-mobileovo pakiranje, neodoljivo podsjeća na svaki drugi pametni telefon koji se može kupiti na prodajnim mjestima dotičnog operatera. Iza kartonskog omota krije se crna kutija, u kojoj se nalazi razlog ovog detaljnog testa. G1, USB kabel za povezivanje, zastarjele slušalice s daljinskim upravljačem, punjač za struju, torbica velikih dimenzija s markicom na kojoj piše “G1”, kratke upute, CD s detaljnim uputama, baterija i 2GB memorijska kartica - sve ono na što smo odavno navikli kod većine proizvođača.
Ono što smo rijetko sretali jesu ukrasne naljepnice, kojima možete ukrasiti svog, istini za volju, poprilično neprivlačnog ljubimca. Po našem mišljenju, pomalo djetinjasto i nepotrebno. Možda je bilo pametnije poraditi na dizajnu pa nitko od korisnika ne bi poželio lijepiti raznorazne ukrase kako bi se stvorio dojam ljepšeg uređaja.
Čim smo uzeli uređaj u ruke, počeli su nam skakati upitnici oko glave! Čemu takva "cigla"?! Stvarno "cigla"! Nakon većine pametnih telefona koje smo imali u rukama, ovo je, dizajnerski gledano, potpuno razočaranje. Ogroman i neugledan, crni komad plastike. A dimenzije? Velike! Vrlo velike! Debeo je to i neprivlačan telefon. No, na sreću, samo dok ga ne upalite i dok ne počnete koristiti sve čari samog sustava.
No, ako veliku pažnju pridajete dizajnu i to vam je bitan kriterij kod kupnje mobilnog telefona, ovaj vas uređaj zasigurno neće privući.
Na prednjoj strani nalazi se velik ekran, koji zauzima ¾ cjelokupne prednje površine. Ispod ekrana smješteno je nekoliko funkcionalnih tipki, a među njima je i tipka MENU, koja ima nekoliko funkcija. Njome, prije svega, ulazite u osnovni meni i sve podmenije, ovisno o tome gdje se nalazite, a možete je upotrijebiti i za "buđenje" telefona dok je u StandBy načinu rada.
Ispod nje su smještene još četiri tipke i mali scroll (njime se možete kretati izbornikom, a pritiskom na njega potvrđujete odabranu opciju). Slušalica za javljanje na pozive, tipka HOME za vraćanje “doma”, tipka za povratak korak nazad (ili, u nekim slučajevima, za izlazak iz odabranog menija) te tipka za gašenje i paljenje uređaja, odnosno tipka kojom se G1 stavlja “na spavanje” ili “budi” (slično kao i tipka na gornjoj strani iPhonea).
S lijeve bočne strane nalaze se dvije tipke za stišavanje i pojačavanje zvuka, dok je na desnoj bočnoj strani smještena tipka za pristup kameri.
Pokrov memorijske kartice (s lijeve strane) diže se vrlo teško i samo nakon pomicanja zaslona prema gore.
Na stražnjoj strani uređaja nalaze se zvučnik i leća 3.2 megapikselne kamere.
O SAMOM UREĐAJU
G1 odlično leži u ruci u zatvorenom načinu rada. Otvaranjem tipkovnice postaje pomalo nespretan, no nakon nekog ćete se vremena naviknuti na rad s njim.
Vrlo će vam brzo postati čudno tipkati poruke na klasičnim mobilnim tipkovnicama.
Jedan od glavnih aduta ovog uređaja jest trajanje baterije, koja traje nevjerojatnih 3 dana uz relativno napredno korištenje. Slušali smo glazbu, surfali internetom, uhvatili nekoliko fotografija, slali i primali e-mailove, dopisivali se smsom, pogledali dva filmića na You Tubeu i bez susprezanja razgovarali. Baterija je sve to izdržala gotovo puna tri dana. Za svaku pohvalu. Uređaj se nakon konfiguriranja baterije (tri punjenja i tri potpuna pražnjenja) napunio za nešto više od dva sata.
Kvaliteta zvuka u slušalici je dobra, nećemo reći savršena, tako da ćete i vi i vaš sugovornik komunicirati bez većih problema. Signal je u stanu (u Novom Zagrebu, na 5. katu) bio nešto slabiji, ponekad je bila i samo “jedna crtica signala”. No, na otvorenom prostoru signal je odličan.
(NE)SPRETNOST KORIŠTENJA UREĐAJA
Prednja strana telefona napravljena je u dva dijela. Na gornjem dijelu je ekran, a na donjem su smještene tipke i scroll, o kojima smo već pisali. Pomicanjem gornjeg dijela telefona, lagano polukružnom putanjom, otvara se skrivena “nevirtualna” tipkovnica, gotovo identična onima na koje smo navikli u svakodnevnom radu, na svojim računalima.
Tipkovnica je poprilično ugodna i jednostavna za korištenje, makar dojam kvari dio telefona (na kojem su tipke) koji pomalo smeta prilikom korištenja tipkovnice. Tipkovnica se sastoji od pet redaka, a tipke su kratkog i mekanog hoda.
Klizni mehanizam tipkovnice izveden je izuzetno kvalitentno. Pozadinsko osvjetljenje je adekvatno i vrlo ugodno za rad u uvjetima bez dovoljnog osvjetljenja prostorije u kojoj se nalazite. Ekran je velik, makar je, s obzirom na cijeli uređaj, mogao biti još i veći. Iznenađenje je ugodnost njegova korištenja. I dalje nije tvrd kao što je to ekran iPhonea, ali je u svakom slučaju kvalitetniji i bolji za korištenje od većine uređaja s ekranima osjetljivima na dodir koje smo do sada imali prilike testirati. Kretanje prstom po ekranu i odabiranje željenih opcija i dalje nije dovedeno do savršenstva i funkcionira lošije nego na iPhoneu.
A opet, bolje nego na većini telefona.
Testirajući veliki broj telefona s takvim ekranima, sa sigurnošću možemo zaključiti da je osim softvera i multi-touch ekrana izuzetno bitna i tvrdoća i materijal samog ekrana. Osim što to ulijeva sigurnost prilikom uporabe, tako je i funkcionalnost daleko bolja i telefon je ugodnije koristiti.
3. Android OS
KORISNIČKO SUČELJE - KRATKI TEČAJ ANDROIDA
U ovom dijelu testa fokusirat ćemo se na sam Android - platformu koja se po prvi put našla u pametnom telefonu. Kao što smo napisali, G1 je prvi uređaj na svijetu koji pokreće Android, sustav nastao u suradnji sa svemoćnim Googleom i HTC-om.
Tvrdnja da gotovo svaki uređaj barem nešto kopira od iPhonea i ovdje se pokazala istinitom. Android, možemo reći, lagano "baca” na plaformu OS X. Ipak, jasno je na prvi pogled da se ne radi niti o OS X-u niti o Symbianu, niti o WiMo-u, niti ičem sličnom.
Krenimo dio po dio.
AKTIVACIJA
Kao i iPhone, Android je potrebno registrirati. Postupak je maksimalno jednostavan i brz. Jedino što vam je potrebno jest otvoren korisnički račun na G-mailu (dakle, korisničko ime i zaporka, baš kao da se spajate na svoj e-mail korisnički račun). Nakon nekoliko trenutaka, G1 je spreman za rad.
Postoje naravno i neke kontroverze oko ovakvog načina aktivacije uređaja. Neki će tvrditi da je to još jedan od načina na koji Google nadzire sve vaše pokrete, jer gotovo sve se, od kalendara pa nadalje, sinkronizira s vašim korisničkim računom na G-mailu.
Drugima koji nemaju fobije od nadziranja i tzv. "centara moći" ovaj će način upravljanja biti iritantan i smatrat će ga samo nepotrebnim kompliciranjem.
POSTAVKE
Nakon što ste aktivirali G1, pustolovina može početi. Pritiskom na tipku MENU ulazite u osnovni izbornik. Tu su smještene sljedeće mogućnosti: dodavanje prečica na ekran, dodavanje aplikacija na početni ekran (kako biste u svakom trenutku, brzo i jednostavno pristupiti onoj željenoj), dodavanje widgeta (sat, određeni dio pohranjene fotografije, čija nam je funkcionalnst potpuno nejasna, te trake za direktno pretraživanje preko Googlea) i odabir pozadinske slike.
Pored funkcije “dodavanje” smješten je izbornik za ulazak u pozadine za početni ekran te pristup direktnom pretraživanju, zatim izbornik za sve obavijesti (pristigao sms, e-mail pošta, instant poruke) i ulazak u postavke telefona.
U postavkama telefona dostupne su različite opcije. Redom:
Upravljanje bežičnim postavkama - paljenje/gašenje Wi-Fi-a, postavke istog, upravljanje bluetoothom, način rada u avionu, mobilna mreža (kontrola poziva i prijenosa podataka u roamingu, korištenje 2G ili 3G mreže, izbor operatera i pristupne točke za korištenje interneta)
Postavke poziva - izbor fiksnih brojeva, pristup govornoj pošti, preusmjeravanje poziva, i ponovno, izbor operatera.
Zvukovi i pozadine - u ovom izborniku možete označiti bezvučan način rada, podesiti jačinu zvona, jačinu reprodukcije glazbe kroz glazbeni reproduktor, izabrati melodiju zvona, vibraciju, odabrati tonove upozorenja i primljenih poruka, te odabrati efekte zaslona, kao što su vibracija, jačina vibracije ili zvuk. Također, u ovom izborniku možete odabrati i jačinu pozadinskog osvjetljenja te period stavljanja uređaja u sleep mode.
Sinkronizacija podataka - izbor što želite sinkronizirati s računalom (odabir automatskog načina rada, korisnički račun na G-mailu, kalendar, kontakte pohranjene na vašem računalu)
Sigurnost i lokacija - u ovom izborniku možete upaliti ili ugasiti GPS modul i osigurati svoj uređaj od neželjenih pogleda na poprilično inovativan i dobar način. Naime, ako uključite tu opciju, prilikom svakog “buđenja” uređaja (isto tako i paljenja), ekran ćete moći otključati povezivanjem devet točaka, raspoređenih u tri reda po tri točke tako da na bilo koji zamišljeni način povežete minimalno 4 točke, nakon čega će se uređaj otključati.
Aplikacije - u ovom podizborniku možete odrediti želite li aplikacije s “neprovjerenih izvora” učiniti dostupnima, a možete i stvarati prečice kombinacijom određenih slova. U osnovnom izborniku dostupni su svi podatci o telefonu, verzija softvera i slično. Također možete i postaviti da telefon automatski okreće sliku ekrana ovisno o načinu rada, da sam postavalja veliko početno slovo i točku na kraju rečenice. Naravno, u ovom izborniku nalaze se i postavke vremena i datuma i odabir načina njihova prikazivanja na glavnom ekranu.
POČETNI EKRAN
Kao što smo na početku testa napisali, ekran je daleko ugodniji za korištenje od većine uređaja koji se koriste istom tehnologijom, no, i dalje nije snažan konkurent iPhoneu. Dimenzije su zadovoljavajuće, ali smatramo da se na ergonomiji moglo još poraditi. Nadamo se da će sljedeći model biti znatno privlačnijeg dizajna i da će se ispraviti većina nedostataka. Bilo bi apsurdno slijediti Appleovu politiku i u drugom izdanju ponoviti neke pogreške.
S obzirom na korišteni materijal samog ekrana, a za razliku od iPhonea, prst po ovom ekranu lagano zapinje i ne klizi lako, što povremeno kvari udobnost korištenja. Na gornjem dijelu ekrana nalazi se aktivna info traka u kojoj su smještene informacije poput dolaznih poruka pa se povlačenjem prsta prema dolje otvara prozor sa svim primljenim sadržajem. Aktivna traka sadrži podatke o prijenosu podataka, mrežni način rada, stanje baterije i sat.
Početni ekran je ujedno i radna površina, na koju možete smještati razne aplikacije i odabirati ih direktno s početnog ekrana. Omogućeno je i listanje samog ekrana kao što je slučaj i na iPhoneu - svi korisnici koji su to isprobali, znat će o čemu govorimo. Ukoliko to poželite, aplikacije koje ste smjestili na početni ekran možete pomicati i brisati na način da prst zadržite na njima i povučete ih u “kantu za smeće”, koja se u tom trenutku pojavljuje na dnu ekrana.
Na donjem dijelu ekrana nalazi se siva ikona koja otvara izbornik u kojem su smještene sve aplikacije i izbornici o kojima smo pisali prethodno u testu, i sve ono o čemu ćemo pisati do kraja testa. Pristup određenim funkcijama i aplikacijama, dakle, moguć je na nekoliko načina, kao što i sami možete zaključiti. Bez obzira na podržan senzor pokreta, on ne djeluje savršeno. Prilikom pregledavanja slika, osim što je izostavljena mogućnost listanja fotografija prelaskom po ekranu, okretanjem uređaja u landscape poziciju, slika na ekranu se ne okreće u vašem smjeru, već u izborniku morate odabrati opciju da se slika okrene.
SCROLL (trackball)
Maleni kotačić, smješten na donjem dijelu prednje strane G1, omogućava vam kretanje po izbornicimia i početnom ekranu. Njegova funkcionalnost i praktičnost dolazi do izražaja prilikom pregledavanja internetskog sadržaja te se pomoću njega možete kretati ekranom u svim smjerovima. Kotačić je poprilično precizan i ugodan za korištenje. Pritiskom na njega odabirete željenu opciju.
APLIKACIJE
Telefon dolazi s nekoliko instaliranih osnovnih aplikacija pa vam se na prvi pogled može učiniti da je prazan, slično kao i Phone. No, sve dostupne aplikacije nalaze se u Marketu, koji funkcionira slično kao i AppStore.
MARKET (virtualni dućan s aplikacijama)
Gotovo sve aplikacije koje se ovdje nalaze besplatne su. Samo skidanje, s obzirom na mogućnost povezivanja s bežičnom mrežom, funkcionira odlično i poprilično stabilno. U Android Marketu dostupni programi razvrstani su u dvije glavne skupine - aplikacije i igre.
Dostupno je pretraživanje aplikacija i pregledavanje aplikacija koje ste skinuli na svoj uređaj. Neke od aplikacija koje možete naći u Marketu gotovo su identične aplikacijama iz AppStorea, što je i razumljivo, s ozirom na to da ih razvijaju nezavisni proizvođači koji su ih osim u Appstore stavili i u Androidov Market. Tako smo naišli na Shazam, aplikaciju o kojoj smo pisali i koja pronalazi nazive pjesama koje slušate, Toogle (aplikacija slična aplikaciji na iPhoneu pomoću koje možete s glavnog ekrana upravljati WiFi-jem, Bluetoothom i sličnom mogućnostima), zatim video rekorder, kao što smo već i napisali, raznorazne igre, te Background (kao i na iPhoneu - aplikacija iz Appstorea za skidanje pozadina za vaš G1).
S obzirom na to da telefon nema instalirane profile zvonjave na koje ste možda navikli, tako se u Marketu, pomalo nevjerojatno, nalazi aplikacija koja vam omogućava kreiranje profila zvuka na vašem G1.
Provest ćemo vas kroz aplikacije koje su instalirane na samom uređaju i još neke koje smo skinuli jer su nam se činile zanimljivima i korisnima.
DIALER (biranje broja, popis poziva i favoriti)
Aplikacija koja vam je nužno potrebna jer je tu smješten izbornik za biranje brojeva. Okrugli virtualni brojevi postaju žuti kada ih dotaknete, a iznad njih se u zelenoj traci ispisuje broj koji birate. Sam poziv ostvaruje se pritiskom na tipku za biranje brojeva (mehanička tipka ispod ekrana). U ovoj aplikaciji smješten je izbornik s popisom biranih, propuštenih i dolaznih poziva, omogućen je pristup kontaktima i popis najdražih brojeva koji se automatski generiraju, ovisno o broju ostvarenih poziva prema određenom broju.
Kontaktima je moguće pristupiti i zasebno, s početnog ekrana, jer postoji prečica. Samo pretraživanje je zadovoljavajuće. Možda ponešto nespretno zbog (i dalje) nedovoljne čvrstoće ekrana. Kontakte možete sortirati po grupama i ubacivati ih sa sim kartice. Pojedinom kontaktu možete dodati sliku, zvuk, adresu, e-mail adresu te raznorazne brojeve mobitela, faxa, poslovne brojeve i slično.
PORUKE (sms, e-mail, mms, instant poruke)
Ovdje su pohranjene sve vaše poruke - dolazne, odlazne i nedovršene, zatim primljene e-mail poruke i sve ostalo povezano s porukama. Tipkanje poruka moguće je jedino putem mehaničke tipkovnice, osim ako ne skinete neku od dostupnih aplikacija koje vaš uređaj pretvaraju u kopiju iPhonea.
Naime, dostupne aplikacije identičnog su sučelja kao SMS aplikacija na iPhoneu, a rade i u vodoravnom, landscape načinu rada. Iz Marketa je također moguće skinuti i pop-up aplikaciju, koja dolaznu poruku prikazuje kao i iPhone - u obliku pop-up prozorčića na početnom ekranu.
Aplikacije djeluju uvjerljivo, iako su nešto manje ugodne za rad od one na iPhoneu. Ono što nam se nije svidjelo način je na koji se ispisuje komunikacija između vas i osobe s kojom se dopisujete. Umjesto naizmjeničnih poruka, kao što je slučaj kod korištenja bilo kojeg Messenger programa (vaša poruka, dolazna, vaša, dolazna…), G1 prikazuje poredane sve primljene poruke, a zatim sve odlazne poruke. Pomalo nespretno.
ALARM, KALKULATOR, KALENDAR
Standardne opcije o kojima ne treba previše pisati. Ovdje treba samo istaknuti kako sve tri aplikacije funkcioniraju odlično. Izuzetno su ugodne za oko i jednostavne za korištenje. Alarme dodajete sami, možete ga gasiti i paliti ovisno o potrebama i odrediti da zvoni bilo u određene dane, svaki dan, samo jednom i slično. Kalendar je pregledan i omogućava razne načine prikazivanja obaveza. U Marketu je moguće skinuti i aplikaciju To do list, koja odlično organizira sve vaše obaveze uz instalirani kalendar.
4. Multimedija, kamera, internet
KAMERA
Ugrađena kamera od 3,15 megapiksela relativno dobro radi svoj posao. Nedostatak bljeskalice dolazi do izražaja uz zalazak sunca ili slabije osvjetljenje prostorije u kojoj se nalazite.
Zahvaljujući autofokusu, slike uz dobre uvjete osvjetljenja izgledaju vrlo dobro. Nažalost, opcije kamere nisu dostupne, pa je tako nemoguće odabrati kvalitetu fotografije ili rezoluciju bilježenje fotografija.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
PREGLED FOTOGRAFIJA
Pregled multimedijalnih sadržaja sličan je Thumbmailovima na računalu, što je svakako pohvalno. Dvostrukim klikom na zaslon slika se uvećava, a može se pomicati kao i na iPhoneu, lijevo - desno.
WEB PREGLEDNIK (pretraživanje internetskog sadržaja)
Niti Android nije uspio nadmašiti jednostavnost Safarija. Pretraživanje je pomalo zamorno i ne funkcionira dobro kao na iPhoneu, a da i ne spominjemo Explorer na WiMo uređajima. Zumiranje je moguće putem pritiska na tipku “+” ili “-“. Ipak, veća je “šminka” razvlačenje dva prsta po ekranu. Prikaz se automatski rotira, a pretraživanje funkcionira bez većih blokiranja, no malo je nespretno unošenje adrese samo putem mehaničke tipkovnice.
GLAZBA (izvođači, pjesme i albumi)
Glazbeni reporoduktor ugodnog je i izuzetno jednostavnog sučelja. Ulaskom u njega na ekranu se otvaraju 4 polja - izvođači, albumi, pjesme ili playliste.
Odabirom jednog od tih polja dobivate popis s obzirom na odabrano. Ukoliko pritisnete tipku MENU, možete odabrati shuffle način rada ili pretraživati svoje glazbene datoteke. Pjesme je moguće unesti putem USB kabela, koji dolazi u prodajnom paketu. Samu glazbu možete slušati kroz stereo slušalice ili preko integriranog zvučnika, koji može zadovoljiti kraće izlete. Osim toga, bez obzira na zadovoljavajuće trajanje baterije, slušanje glazbe znatno ju troši. Za vrijeme reprodukcije određene pjesme, na ekranu su dostupne tipke za kretanje unaprijed ili unatrag, za pauziranje pjesme i za informacije o samoj pjesmi. Na dnu ekrana nalazi se traka koja se pomiče, ovisno o dužini pjesme.
VIDEO SADRŽAJI
Na uređaju se nalazi instalirani video reproduktor, dok je snimanje videa u nepoznatoj kvaliteti moguće skidanjem potrebne aplikacije u Marketu. Snimanje je slično kao i na iPhoneu. Rekli bi smo, srednja žalost. Relativno malen broj frameova u sekundi, prema našoj procjeni oko 15 fps.
5. Zaključak
Sama ideja o “otvorenom razvijanju aplikacija” otvorila je novu eru u mobilnoj tehnologiji i krajnjem korisniku pruža nebrojene mogućnosti. Uređaj u koji će se instalirati operativni sustav Android s vremenom će biti sve manji i privlačniji, što s nestrpljenjem očekujemo. U najavi je već nekoliko uređaja iz iste radionice koji čekaju da budu pušteni u prodaju.
Kome je telefon namijenjen?
Mislimo da je ovo jedan od uređaja namijenjenih svim korisnicima pametnih telefona. I poslovni korisnici i napredni i obični techno freakovi bit će zadovoljni. No, istina je da postoje neki nedostaci, nekima možda i neoprostivi, pogotovo s obzirom na to da su se autori mogli mnogočemu naučiti iz propusta koji su se pojavljivali i još se pojavljuju u drugim mobilnim platformama.
-
Naziv:HTC Dream