1. Uvod, prethodnici
Sjećate li se QTEK i MDA uređaja? MDA je i danas prisutan u prodaji T-mobilea. Radi se o uređajima koje već dugi niz godina proizvodi tvrtka iz Tajvana. Kao jedan od poznatijih HTC-ovih uređaja iz "davne prošlosti" možemo spomenuti HTC TyTn. Upravo nakon tog uređaja, tamo negdje u ljeto 2008. godine najavljeni su HTC Touch Pro i HTC Diamond. Predstavljali su drastičnu promjenu dizajna koji je dotada bio strogo poslovan, iliti dosadan. Sjajna plastika na Diamondu i Touch Pro-u uznapredovala je do metalno-gumiranih kućišta, ili pak aluminijskog.
Prethodnik Legenda, bio je HTC Hero koji službeno nismo tesirali, ali smo ga imali priliku isprobati na nekoliko dana. Umjesto kuglice (trackballa), nasljednik je dobio senzor s istom funkcijom, koji bi trebao raditi još bolje. HTC Hero je bio izrađen od solidne plastike, dok nasljednik donosi revoluciju: aluminijsko kućište i staklenu površina ekrana na dodir. Neupitno je da se radi o kopiji Apple-ove filozofije korištene pri izradi računala, koja je sama kao takva fenomenalna.
Kao i prethodnik, Legend je pokretan Googleovim Android sučeljem, ali se ovaj puta radi o najnovijoj verziji 2.1, koja je uz HTC Sense doradu još atraktivnija i ugodnija za korištenje. Naspram prethodnika s TFT ekranom, Legend ima ugrađen AMOLED kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir, izvrsnog prikaza boja. Teško je na kraju usporedbe s prethodnikom ne primjetiti zanimljivi kontinuitet u nazivlju. Prvo Hero (heroj), a zatim Legend (legenda). Zaista domišljato.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije i težina: 112 x 56.3 x 11.5 mm, 126 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED zaslon osjetljiv na dodir, 320x480 piksela, 3.2"
- Procesor: Qualcomm MSM 7227 600 MHz processor
- Operativni sustav: Android OS v2.1 (Eclair)
- Memorija: 384 MB RAM, 512 MB ROM, microSD utor do 32 GB
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth, micro USB,
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica, VGA@30fps
- GPS navigacija: A-GPS, Google Mape
- Baterija: Li-Ion 1300 mAh
PREDNOSTI
- aluminjsko kućište u jednom komadu
- kapacitivan AMOLED zaslon prekriven staklom
- WiFi, 3G, GPS
- Android 2.1 dorađen Sense sučeljem
- procesor i radna memorija
- 3.5 mm audio utor
NEDOSTACI
- siromašna dodatna oprema
- nedostatak bočnih tipki
- fotoaparat
2. Pakiranje, dizajn, zaslon
Kutija HTC Legenda potpuno je bijela, čime se želi naglasiti jednostavnost. U njoj od relativno siromašne opreme nalazimo: USB kabel, nastavak za punjač, te slušalice. Nažalost ne radi se o In Ear tipu slušalica, ali hvalimo činjenicu da imaju daljinske kontrole za glazbu.
Primanjem Legenda u ruke, brzo ćete dobiti osjećaj da se radi o nečem posebnom. Posebnost je naime, u aluminijskom kućištu od jednog komada što najdirektnije podsjeća na već spomenutu Appleovu filozofiju proizvodnje računala. Kako god, ovo kućište i pokrov zaslona od stakla čine HTC Legend miljama udaljenim od gomile plastičnih mobitela kakve koristimo. Jedni problem koji vidimo je velika osjetljivost aluminija na grube ogrebotine.
HTC Legend u ruci leži fenomenalno
Kao što ste shvatili, ovaj pomalo klasičan dizajn smatramo izvanrednim. HTC Legend će po nama privlačiti pažnju i za pet godina kada ova tehnologija bude svjetlosno daleko naspram tadašnje.
Klasičan i moderan dizajn, neuobičajen naspram plastične konkurencije
Što se tiče funkcionalnosti, donji zakrivljeni dio uređaja trebao bi biti idealan za ležanje u ruci. Pitamo se je li idealno dovoljna riječ? Naša oduševljenost temelji se na činjenici da vam uređaj neće iskliznuti iz ruke kada pokušate upravljati tipkama ispod zaslona, kao što bi vam iskliznuo bilo koji drugi mobitel.
Ono što je nedostajalo kod prethodnih HTC modela, nedostaje i dalje. Radi se o bočnim tipkama. Na Legendu tako nalazimo jednu (ili dvije) s lijeve strane za podešavanje glasnoće. Nije nam jasno zašto su jedine dvije bočne tipke postavljene (po nama) na pogrešnu stranu. Većina mobitela ima te tipka na gornjoj desnoj strani, pa je tako navikavanje na ovu nestandardnu raspodjelu nešto duže nego uobičajeno. Kako god, na Android sučelju ove tipke rade i onda kada je zaslon zaključan što nije slučaj s primjerice Nokijama.
Nedostaje nam više bočnih tipki na HTC-ovim mobitelima
Nadalje, pri vrhu uređaja nalazimo tipku za otključavanje/zaključavanje ekrana i uključivanje uređaja. Ona je, srećom, itekako standardna na tom mjestu još od prvih modela Nokia. Nešto je manje izbočena od tipke za podešavanje glasnoće, što pokazuje da su inžinjeri pazili na sitne detalje.
Rubovi HTC Legenda su poprilično oštri, što bi moglo iritirati uho uslijed dužeg telefoniranja
Prednjim dijelom uređaja dominira 3.2" kapacitivni (multi-touch) AMOLED zaslon osjetljiv na dodir. Zaslon je prekriven staklenom površinom što utječe i na kvalitetu dodirne tehnologije (preciznija je nego na plastici). Prvi vrhu je širi zvučnik izvrsne čujnosti (ipak, Motorola je najdalje otišla u kvaliteti zvuka prilikom razgovora).
AMOLED zaslon vrhunskog prikaza boja, nešto je lošiji pri jakom suncu
Ispod zaslona nalaze se četiri fizičke tipke (fizičke tipke na touch mobitelima su nažalost danas kao kakva dodatna luksuzna oprema u automobilu). One su zapravo nametnute od strane Google-a za Android sučelje. Prva tipka služi vraćanju na početni zaslon, ali njome isto tako možete pogledati svih sedam zaslona odjednom. Legend s Androidom nema previše intuitivno razvijen multitasking pa nam nije baš jasno, čemu ta funkcija.
Druga tipka naziva MENU zapravo otvara mali izbornik s osnovnim funkcijama. Slijedeća tipka služi povratku (op. možda nepotrebno, mogli su staviti jednu tipku manje i pojednostavniti stvar, jer to već djelomično nudi prva tipka), dok je posljednja tipka namijenjena traženju. Traženju sadržaja mobitela ili Googlea. Kako je proizvođač sučelja "tražilica", tako je za pretpostaviti kako je traženje na Legendu vrlo jednostavno i brzo.
Trackball je zamijenjen senzorom
I na kraju, na fenomenalno zaobljenom donjem dijelu uređaja nalazimo senzor koji je zamijenio scroller/trackball. On reagira još brže i bolje nego scroller, ali je postavljen tako da ćete nekada slučajno prstom preći preko njega i pomaknuti se na zaslonu. Osim što se prelaskom prsta preko njega možete pomicati lijevo/desno/gore/dolje (što je posebno korisno kada pišete poruku na virutalnoj tipkovnici i želite se pomaknuti tri znaka unazad) senzor može služiti i za odabir neke funkcije - to jest, moguće ga je pritisnuti.
Gumirano dno stražnjeg dijela skiva bateriju, SIM i microSD karticu
Stražnji dio uređaja ima dva gumirana dijela. Onaj gornji skriva kameru (uz minijaturnu LED bljeskalicu) i zvučnik.
Donji dio gume je pak poklopac baterije, utora za memorijsku i SIM karticu. Iako na prvi pogled djeluje kao da je baterija fiksirana, ona se može izvaditi i zamijeniti.
Baterija će izdržati dva do maksimalno tri dana korištenja, dok samo punjenje traje manje od dva sata, što je solidan rezultat.
3. Android OS 2.1, osnovne funkcije
Prije HTC Legenda, Android 2.1 smo imali priliku testirati na Motoroli Milestone. Iako se radi o istom sučelju, ono se na ta dva uređaja ponešto razlikuje. HTC-ova dorada sa Sense-om, po našem je mišljenju trenutno najbolja dorada "pametnih" sučelja (za Windows Mobile i Android), dok je Motorola na svom Milestoneu također napravila jako dobar posao.
HTC Legend pored Motorole Milestone
Početni zaslon na Legendu, dorađen Sense sučeljem može se pomicati tri puta u lijevo ili tri puta u desno (ukupno je sedam početnih ekrana). Pomicanje je vrlo jednostavno zbog staklene površine ekrana i ugrađene multi-touch tehnologije. Na svakom od ekrana može se mijenjati pozadina dok se pri vrhu uvijek prikazuje lista s obavjestima koju je vrlo jednostavno povući prema dolje (treća i četvrta slika dolje).
Prednost Sense-a naspram konkurencije je što već u startu nudi puno ugodno podešenih prečaca i postavki, dok je sve to moguće i na drugim Android uređajima, ali samo uz instalaciju dodatnih aplikacija.
Pomicanje po zaslonima, lijevo ili desno
Na jedan od početnih ekrana moguće je dodavati Widgete, Programe, Prečace ili pak datoteke (primjer slike dolje).
Postavke programa za početne zaslone
U praksi, pored brzine rada sučelja, ono što najviše cijenimo kod Sense sučelja je što se kod velike većine funkcija može ući u njezine detalje ili uređivanje, dok je primjerice na Sony Ericssonu X10 morate ići u poseban meni za uređivanje slika iz Mediascape-a. S druge pak strane na X10 se izbornik povlači sa dna ekrana, dok na Sense-u u njega ulazite preko ikone, što je mrvicu nepraktičnije.
Izbornik je identičan kao i na svim drugim Android OS uređajima, a ikone možete poredavati prema abecedi što olakšava pretragu i snalaženje unutar ogromne količine aplikacija. Apple-ova shema sa pomicanjem ekrana kao izbornika nam se puno više sviđa. Smatramo da bi izbornik trebao biti hijerarhijski raspoređen, jer nam se ovaj način nabacanih ikona ne sviđa.
Kada je riječ o pozivanju, HTC Sense nudi napredno pretraživanje kontakata (prema prvim slovima kontakta ili prema početnom broju kontakta) pa se vrlo lako snaći na ovoj virtualnoj tipkovnici pri odabiru željenog kontakta.
Imenik je spojen sa listom zadnjeg popisa poziva (što je bio običaj na HTC uređajima i prije Sense-a). Na dnu je direktna tipka za poziv označenog broja, dok je pored svakog kontakta direktan link za slanje poruke svakom kontaktu što je praktično.
Poruke se prikazuju u obliku konverzacije
Poruke se prikazuju kao konverzacija što je trend koji je popularizirao iPhone. Virtualna tipkovnica je na ekranu ove veličine više nego solidna, dok su na svakoj virualnoj tipki dodani i podznakovi (što nije slučaj na svim Android virtualnim tipkovnicama), pa duljim držanjem neke tipke, obabirete onu manju.
Virtualna tipkovnica na HTC-u se razlikuje od ostalih Android tipkovnica
Kod e-maila je najlakše i najbrže podesiti Gmail, dok je predinstalirana i aplikacija za Exchange mail.
4. Multimedija, fotoaparat i video snimanje
Pregled multimedije je kao i izbornik - pomalo nabacan. Nema hijerarhijske strukture (glazba/slike/video) pa su tako prvo izlistane datoteke, a zatim i pojedine slike. Task Manager kao takav ne postoji predinstaliran, osim za Office dokumente.
Uređivanje ili pak upravljanje slikom koju gledate na uređaju je razbacano po različitim opcijama, pa je generalno manje napredan Symbian u pogledu multimedije nama pregledniji. Uz to, činjenica je i da Android ide kao ograničavanju razmjene podataka kao i iPhone OS, naspram Symbiana koji je vrlo jednostavan za razmjenu podataka.
Uređivanje fotografija i pregled videa na Androidu
Učitavanje slika radi zadovoljavajuće brzo. Pri pregledu videa, nije dostupan pregled DivX ili Xvid formata.
GLAZBA
Slušalice koje dolaze uz Legend orijentirane su na prvi pogled multimedijskim korisnicima (zbog daljinskih tipki za glazbu), ali preferiramo In Ear modele naspram klasičnih kakve dolaze uz Legend.
Glazbom se upravlja vrlo jednostavno zahvaljujući tabovima na dnu ekrana. Zvuk reproduciran preko zvučnika je solidan, no ako uređaj stoji na stolu, zvučnik će biti prekriven zbog potpuno ravne stražnje površine.
Tu je i FM radio, donedavno neuobičajen za "pametne" mobitele. Automatski učitava radio postaje i pohranjuje ih prema RDS nazivima, uz prethodno spajanje slušalica kao antene.
KAMERA
Ugrađena je 5.0 mpx kamera s mogućnošću video snimanja u VGA rezoluciji. Pri korištenju nam je bilo teško shvatiti kako se prebacuje u video mod i nazad na fotografiranje.
Prebacivanje s fotoaparata na video mod
Opcije podešavanja videa i fotografiranja su poprilično napredne i ovaj puta pregledne, iako sumnjamo da će netko kupiti HTC Legend kao fotomobitel. Razlog tomu su i fotografije koje poprilično variraju, od izvrsnih do onih na kojima je obrada detalja na pojedinom dijelu fotografije ispodprosječna (ovisi o uvijetima osvjetljenja).
Video snimanje je solidno, iako smo vidjeli i bolje rezultate pri istoj rezoluciji uz jednaki framerate. Ukupno, ovo nije fotomobitel, pa prosječnost kamere ne smatramo nedostatkom.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
PRIMJERI VIDEO SNIMANJA
IGRE
Iako je na Android Marketu moguće pronaći velik broj igara, predinstaliran je već uobičajen HTC-ov Teeter, igra koja se bazira na senzoru pokreta.
5. Organizator, Internet, Marketplace i GPS navigacija
ORGANIZATOR
Područje na kojem od HTC Sense-a očekujemo napredak je upravo kalendar. Iako se događaji mogu sinkronizirati sa e-mailom, te nude napredna polja unosa, sam pregled događaja na mjesečnoj listi je i dalje po nama pregledniji na Symbianu.
Android 2.1 nudi i pregled Office dokumenata, ali je njihovo uređivanje moguće isključivo uz nadoplatu. Obzirom na relativno malen ekran naspram konkurencije unutar samog HTC-a i šire, Legend ne bi preporučili naprednijim poslovnim korisnicima.
Pregled Office dokumenata (Word i Excell)
INTERNET, YOUTUBE, FACEBOOK
Područje na kojem Android i HTC vladaju je internet. Povezivanje je vrlo intuitivno (kao i na iPhone-u), dok je navigacija maksimalno pojednostavljena putem različitih virtualnih tipki.
HTC Sense pamti zadnje upisivane web stranice, ali isto tako daje preporuke Google-a izravno s weba, prema ključnim riječima. Preglednik učitava Flash i to zadovoljavajuće brzo, pa preglednik ocjenjujemo vrhunskim.
Unutar Sense sučelja, vrlo je pregledno dodavati favorite ili pak pregledavati najposjećeniji sadržaj.
Youtube se učitava iznimno brzo, iako i dalje postoje ograničenja u pregledu sadržaja naspram onog na računalu.
Facebook aplikacija je predinstalirana na Sense sučelju
GPS NAVIGACIJA
Uz ugrađen GPS prijemnik, HTC Legend koristi naravno Google mape, ali nema nekog HTC-ovog softvera za navigaciju (kao što npr. Sony Ericsson nudi Wayfinder).
Karte se učitavaju puno brže nego na 1.6 verziji Androida, a dostupno je stvaranje ruta ili pak pregled detaljnijih podataka na mapi. Odnedavno, Google je ponudio svoje mape posebno za Hrvatsku (maps.google.hr).
Pronalaženje GPS pozicije je pomalo neprecizno, uz što uređaju na otvorenom prostoru treba poprilično vremena dok pronađe poziciju na mapi.
ZAKLJUČAK
Iako možda nije najbolji za multimediju, sama kvaliteta izrade kao i ugrađen AMOLED zaslon bacaju HTC Legend na vrh liste nama poželjnih mobitela za 2010. godinu.
Cijena od oko 3.500 kuna u slobodnoj prodaji operatera itekako je opravdana, pogotovo naspram "plastične" konkurencije pametnih mobitela. Android 2.1 sa Sense doradom smatramo najintuitivnije rješenim sučeljem (izuzev iPhone OS-a), a pristuan je i sve bogatiji i vizualno dorađeniji Market (on-line trgovina aplikacija) koji bi nas zasigurno oduševio da smo imali ovaj uređaj malo duže na testu.
-
Naziv:HTC Legend