1. Uvod
U isto vrijeme, s dolaskom HTC Magica, na našem tržištu pojavio se i Samsung i7500, također pokretan Android OS-om. Kod HTC Magica, riječ je o nasljedniku modela G1/Dream koji je bio namjenjen za T-mobile, ali nažalost, nije došao u prodaju kod nas.
Kako god, ovo za našu redakciju i vrijednog kolegu Maria nije prvi susret s Googleovim Android operativnim sustavom. HTC G1 iliti Dream detaljno smo testirali još u ožujku ove godine, i tada smo među prvima prenijeli iskustva s tim novim, uvelike najavljivanim operativni sustavom.
Među mnogim Googleovim projektima, ovo će čini se biti još jedan od vrlo uspješnih. Ukratko, koncept Andorida nudi jednostavnost korištenja, uz pomalo smješnu ograničenost (ipak, HTC Magic manje je ograničen od HTC-a Dreama ili pak iPhone OS-a) i "besplatnost" koja uključuje Market aplikacije. Kako već znamo da ništa nije besplatno, ono što ćete donekle morati pretrpiti ili platiti je činjenica da je Andorid koncipiran tako da prati želje korisnika. Naglasak je na "prati-korisnika". To je Googleu korisno ponajprije jer tako može usmjeriti oglašivača na točno ciljane kupce, čije potrebe "razumije", i tako višestruko povratiti uložen novac.
Android je u nekim konceptualnim stvarima vrlo sličan i Appleovom iPhone OS-u. Primjerice, ograničena je uporaba Bluetootha. Ali zato Android OS uređaji podržavaju memorijske kartice preko kojih slobodno možete razmijenjivati sadržaje, bez nečeg isključivog kao što je iTunes.
Prije nego počnemo s detaljnim pregledom HTC Magica, možemo vam preporučiti i recenziju Samsunga i7500 Galaxy na partner portalu Mobile-place.info.
KARAKTERISTIKE:
- Mreža: 2G: GSM 850/900/1800/1900 3G: HSPDA 900/2100
- Dimenzije i težina: 113x55x13.7mm; 118.5 grama
- Ekran: 320 x 480 piksela, 65K boja, senzor pokreta i svjetlosti
- Procesor: Qualcomm MSM 7200 528 MHz
- Memorija: interna - 288MB RAM / 512MB ROM, proširivo s micro SD karticom
- Prijenos podataka: GPRS Class 10 (32-48kbps), HSCSD, EDGE Class 10 (236.8kpbs), 3G: HSDPA do 7.2 Mbps, HSUP do 2Mbps Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth kompatibilan sa handsfree slušalicom bez mogućnosti prijenosa sadržaja
- Operativni sustav: Android OS v1.5
- Kamera: 3.2 mpx, rezolucije 2048 x 1536 s automatskim fokusom, video snimanje 15fps
PREDNOSTI:
- brz i intuitivan operativni sustav
- otvorena platforma za programere
- Market - virtualna trgovina s aplikacijama
- znatno unaprijeđen i privlačan dizajn naspram na predhodnika
- oprema u prodajnom paketu (kožna futrola...)
- "Trackball" za pomicanje na zaslonu ili unutar teksta
- GPS navigacija, Google Mape
NEDOSTACI:
- kvaliteta fotografija i video zapisa
- nedostatak 3.5 mm utora za slušalice
- djelomično funkcionalan Bluetooth
- micro SD kartica ispod poklopca
- prosječno trajanje baterije
2. Pakiranje, uređaj, dizajn
OPIS UREĐAJA i PAKIRANJE
Kutija nije nepotrebno zakomplicirana svojom izvedbom, pa jednom otpakiran uređaj lako možete nazad posložiti s opremom (op.a. iako je to bitno jedino nama u redakciji).
Na testu smo imali i crni i bijeli primjerak HTC Magica
Ispod uređaja u kutiji se nalaze standardni punjač, zasebni USB kabel (HTC je običavao sa smartphoneima isporučivati USB kabel koji se nastavlja na punjač), jednodjelne slušalice s prekidačem i mikrofonom, microSD kartica od 2 GB, upute s CD-om, kožna futrola u boji uređaja, te naravno uređaj i jedna baterija.
UREĐAJ, DIZAJN
HTC Magic poprilično je kompaktan, vrlo ugodan za korištenje i svakodnevnu uporabu. Prije svega, hvalimo dizajnerska riješenja s obzirom na prethodni model HTC Dream, koji je, osim svoje funkcionalnosti i “nečeg novog” što se pojavilo na tržištu, bio poprilično neprivlačan.
U bijeloj varijanti Magic je zaista trendovski i vrlo privlačan telefon, osobito u ovim ljetnim mjesecima. Imali smo i crni primjerak koji je nešto diskretnijeg ali i dalje vrlo privlačnog dizajna.
Sjajna bijela boja i srebrni rub, odnosno imitacija brušenog metala zaista izgledaju odlično.
Na prednjoj strani telefona nalazi se veliki ekran, dijagonale 3.2” ispod kojeg su smještene fizičke tipke za prihvaćanje poziva i paljenje uređaja (zelena i crvena slušalica), zatim tipka za vraćanje korak unatrag, vraćanje u glavni izbornik, pretraživanje i ulazak u glavni izbornik. Ove tipke su relativno malih dimenzija, pa će nekima trebati da se priviknu na njih. Poprilično su tvrde i jasne za pritisak.
Trackball je odličan, iako smo ga vrlo rijetko koristili. Klikom na njega moguće potvrditi odabranu funkciju ili aplikaciju. On je najpraktičniji za neke precizne radnje - primjerice kada pišete poruku na virtualnoj tipkovnici i želite se pomaknuti, precizno, samo tri znaka unatrag, ili pak gore. Navigacija je općenito jednostavnija preko dodirnog zaslona.
Ekran nudi više nego solidan prikaz u rezoluciji od 360x480 piksela, no, kad smo stavili HTC Magic pored HTC Diamonda2, nije bilo teško uočiti veliku razliku u rezoluciji, naime diamond nudi čak 480x800 piksela, i prikaz ekrana je puno ljepši.
Dodir funkcionira dobro, bez većih trzanja, iako su neke opcije pomalo nelogične i nalaze se na čudim mjestima. Nakon nekoliko dana navikavanja neće biti problema. Navigacija kroz izbornik je odlična, uz već spomenut malen kotačić (Trackball) koji sve zadaće obavlja dobro.
Na lijevoj bočnoj strani nalaze se gotovo neprimjetne tipka za kontrolu zvuka u slušalici, dok se na doljnjoj strani telefona nalazi utor za punjač, odnosno slušalice.
Na stražnjem dijelu je malena kamera, dok se ispod poklopca krije baterija nešto manjih dimenzija. Ona će u prosjeku omogućiti korištenje uređaja na dva do tri dana.
4. Multimedija, glazba, kamera
Ovaj telefon možemo svrstati u grupu multimedijalnih uređaja jer nudi velik i pregledan zaslon, posebno ako uzmemo u obzir Market - virtualnu trgovinu s velikim brojem zaista korisnih i potpuno besplatnih programa/aplikacija. Time mogućnosti ovog telefona postaju neograničene.
MULTIMEDIJA
Pregled galerija je iznimno pregledan, iako ne dizajnerski ušminkan kao u konkurentnim sučeljima. Još važnije, sve slike i galerije otvaraju se iznimno brzo.
Nedostatak je djelomična ograničenost razmjene multimedija. Nije toliko izražena kao na iPhone OS-u, ali primjerice, video ne možete poslati preko e-maila, dok sliku ne možete poslati preko Bluetootha.
Kao i kod većine pametnih telefona, ni ovdje nema FM radija.
GLAZBA
Glazbeni reproduktor je vrlo ugodnog sučelja i poprilično jednostavan za korištenje, dok je ugrađen zvučnik prosječne kvalitete i nedostaje mu glasnoće.
Slušalice koje dolaze s Magicom daju prosječnu reprodukciju glazbe. Podešavanje glasnoće nažalost nije moguće dok je zaslon zaključan, kao što to omogućava odličan i8910HD.
KAMERA
3.2 megapikselna kamera nije nešto čime bi se HTC Magic mogao pohvaliti, osobito ako uzmemo u obzir kamere od 8.0, uskoro i 12 mpx, koje dolaze u uređajima slične cijene.
Kvaliteta fotografija je zadovoljavajuća, dok je kvaliteta video zapisa, od 15 sličica u sekundi poprilično loša, ako se još nalazite u prostoriji s lošim osvjetljenjem.
Za manje zahtjevnog korisnika, kojem fotografiranje nije primat, ova kamera će biti sasvim dovoljna.
7. Zaključak
Na kraju ovog detaljnog testa, zaključujemo da Magic ima najviše za usporedbu s iPhone-om. Razmjeno cijeni, Magic za oko 4.000 kuna nudi koliko i iPhone za gotovo 8.000. Kada pogledamo cijene u operaterima, Magic ipak gubi utrku...
No, ne žele svi imati iPhone: On mnogima djeluje previše pomodno. Zato je osvježenje u obliku Magica, nešto što smo itekako očekivali na tržištu.
Ukupno smo poprilično zadovoljni s HTC Magic-om, prije svega što je baziran na Androidu sustavu koji je poprilično prijateljski raspoložen prema krajnjem korisniku i pruža zaista velike mogućnosti.
Daleko od toga da je riječ o savršenom telefonu, jer do sada još takav nismo imali na testu (op.ur. osim možda i8910HD ili iPhone-a?).
I ovaj telefon ima nekoliko nelogičnosti i nedostataka kao i svaki drugi. No već su vidljivi pomaci i u hardverskom i softverskom segmentu obzirom na predhodnika.
Ako ste po omjeru prednosti i nedostataka iz našeg prvog poglavlja zaključili da je ovo prosječan ili nezanimljiv uređaj, moramo naglasiti da to nikako ne može biti točno.
Multimedija na Magicu nije previše izražena, prosječna. S druge pak strane, internet, Youtube(...) i GPS s Google mapama rade izvrsno, i to je ono što će privuči najveći broj kupaca.
Ovaj telefon je izuzetno dobra alternativna svim onim korisnicima koje Symbian, WiMo ili OSx ne oduševljavaju, a ipak žele pametan telefon.
3. Android, osnovne funkcije
NOVOSTI U ANDROID OS-u
O Andorid mobilnoj platformi pisali smo u prošlom testu pa ćemo ovdje istaknuti novosti koje je donjela nova verzija. Riječ je o Android verziji 1.5 (G1/Dream je bio pokretan s v1.0).
Početni zaslon, otključava se pritiskom na Menu tipku
Ne možemo reći da smo oduševljeni koliko se radilo na samom sustavu jer je promjena vrlo malo i prosječan korisnik ih neće lako primjetiti. Ono što upada u oči je virtualna tipkovnica koja se okreće zajedno s okretanjem uređaja pa je tako dostupan i landscape način korištenja, dok je na predhodniku tu funkciju imala mehanička tipkovnica.
Obzirom na prehodnika, cijelo sučelje funkcionira uvjerljivije i brže. Odaziv pritiskom na ekran je poprilično unaprijeđen. Došlo je do nekoliko primjena Widgeta, pa su tako dodani glazbeni reproduktor i kalendar koji je limitiran samo na dolazne događaje.
Tri početna zaslona, pomicanjem lijevo/desno kao i kod iPhone-a ili i8910HD
Unutar v1.5 poboljšan je rad sa datotekama, tzv. live folderi koji će se samostalno gupirati ovisno o njihovom sadržaju.
Pomalo nas je i razočarala činjenica da Android OS nije lokaliziran za naše područje (hrvatski jezik).
Memorija • Aktivni zadaci prikazuju se pri vrhu zaslona, a moguće je prebacivanje kao i na Windowsima (Alt+Tab)
Kako Magic ima multi-touch tehnologiju unosa podataka, kretanje po ekranu je gotovo nepogrešivo, no, ne i toliko jednostavno kao na iPhone-u. Razlog leži u činjenici da je lakše prstom prelaziti preko staklene površine ekrana nego preko plastične.
POZIVANJE, IMENIK
Kako se radi o uređaju bez fizičke brojčane tipkovnice, iznimno bitan dio je način pronalaženja kontakata, te biranje brojeva na Androidu. Traženi kontakt lakše je pronaći preko "Dialera" (brojčane virtualne tipkovnice) nego ulaskom u imenik (treća slika dolje).
Spuštanjem kroz imenik (u koji ste dakle ušli preko dialera/popisa poziva) s desne strane pojavljuje se tipka kojom se možete kretati još brže kroz imenik - a kretanjem prikazuju se i slova abecede kod kojih se nalazite. Isto vrijedi i za kretanje u popisu pjesama u glazbenoj listi.
Biranje brojeva i pronalaženje kontakata znatno je olakšano tako što Android prepoznaje i prva slova nekog kontakta i tada sužuje popis samo na ta početna slova, a istodobno traži i kontakte sa istim početnim brojem. Dakle, ako ukucate 82, ponuditi će vam kontakte koji počinju imenom TA.. Ako ukucate 09.. ponuditi će vam sve kontakte koji počinju s tim brojem. Daljnim unosom brojeva, ponuda kontakata se naravno, sužava.
PORUKE
Prilikom pisanja poruke, unutar upisanog teksta može se pomicati bilo prstom po zaslonu (što i nije najpreciznije) ili pak trackballom što je najpraktičnije i nedostaje na mnogim drugim dodirnim mobitelima bez fizičke tipkovnice.
Dodavanje primatelja poruke vrlo je jednostavno, jer kao i u imeniku, uređaj sam prepoznaje početna slova/brojeve kontakata i sužuje vam odabir s preporukama iz imenika (slike gore).
Još praktičnije je što možete potpuno otvoriti imenik, kao u novom prozoru i na njemu se kretati po imeniku (prva slika dolje). Poruke se pohranjuju prema osobama s kojima ste ih razmjenjivali, što olakšava SMS konverzaciju. Ipak, bolja opcija nam se čini ona u iPhone-u, Sony Ericssonima i nekim Symbian Nokiama, koja omogućava pregled poruka kao konverzaciju, ali i klasičan pregled poruka kako dolaze.
O sinkronizaciji e-pošte na Android OS-u već smo govorili kod testa G1/Dream, pa sada možemo ponoviti kako je podešavanje spremnika, posebno za Gmail, iznimno jednostavno. Na sreću, nema ograničenja kao kod prvog Android modela na kojem ste za korištenje uređaja morali imati Gmail korisničko ime i registrirati se.
6. Internet, Youtube, GPS
INTERNET
Internet na velikom dodirnom zaslonu donosi na HTC Magic sve ono što je prvi uveo iPhone: korištenje interneta u domu ili uredu preko mobitela a ne preko računala kao što su to dosada svi radili.
iPhone-u je u tome uz odličan zaslon, pomogao i Safari (HTML) preglednik. Android OS pak nudi bolji preglednik i od Symbiana i svih drugih mobilnih web preglednika (Opera), ali nikako nije bolji od Safarija, jednako koliko nudi i Magic-ov zaslon pored iPhone-ovog.
Trackball i u internet pregledniku olakšava pomicanje na zumiranoj web stranici.
Ono što je jednako kvalitetno, bolje reći vrhunski izvedeno je učitavanje video isječaka s YouTube servisa. Gotovo da nema zastajkivanja preko WiFi mreže ili usporavanja sučelja kao na Symbianu.
Intuitivnan način povezivanja na mrežu dodatno doprinosi jednostavnosti korištenja interneta. Jednom odabranu "favorite" WLAN mrežu, Magic prepoznaje i povezuje kada god je ona dostupna, bez da vas svaki puta uređaj pita "Jeste li sigurni...?".
Manji problem je ograničena Bluetooth razmjena, koju pak možete rješiti uporabom memorijske kartice.
MAPE, GPS
Nakon interneta, još jedna funkcija koja je vrlo jednostavna i uporabljiva je GPS uz Google Mape. Dakle, karte se učitavaju puno brže nego Nokia/Ovi Maps na najbržoj Nokiji, i pritom za učitavanje pozicije ne morate ići u neki drugi meni, i podešavati postavke, već je sve puno dostupnije i intuitivnije. Također, prebacivanje na satelitsku kartu nimalo ne usporava sučelje. Na Symbianu je to nekad gotovo neizbježno.
Kako sam GPS uređaj radi kao i kod svih mobitela, uz pomoć operatera (Assisted GPS), Andorid OS će u slučaju da ne želite "pomoć" operatera, odrediti vašu poziciju preko mrežnih (GSM) odašiljača.
5. Organizator, Google Market, igre
ORGANIZATOR
U Androidu nema posebne datoteke "Organizator" kao u većini drugih mobilnih sučelja. Ipak, unutar jednog podnaslova odlučili smo predstaviti kalendar, alarm, kalkulator te čitač Office datoteka.
Kao i na većini mobitela, alarm je napredan, tj.podesiv za različite dane višestruko. Kalkulator u osnovnom pregledu ne nudi naprednije ocije, no pritiskom na tipku Menu, dostupan je napredan kalkulator. Ipak, tipku za izračunavanje postotaka nismo našli (?).
Kalendar u estetskom pogledu ne ostavlja neki dojam. Što se tiče usability-a, nudi neke opcije koje su naprednije od Symbian kalendara, ali nema popup prikaza događaja na mjesečnom prikazu, već morate ulaziti u svaki pojedini dan.
Iskreno, očekivali smo više od Androida, a stvar svakako može spasiti neka aplikacija s Marketa.
Preglednik dokumenata je obzirom na multitouch zaslon lako upravljiv, ali se dokumenti ne mogu uređivati.
GOOGLE MARKET
Vjerojatno najzanimljiviji dio Android sučelja je Google Market, on-line trgovina s besplatnim aplikacijama. Market se polako puni aplikacijama i za koji šest mjeseci se očekuje da bi mogla polako konkurirati Apple AppStoreu.
Naša kolegica je pronašla aplikaciju za praćenje menstruacije, kakvu smo već mogli vidjeti u nekim ženskim Samsung mobitelima. Pronašli smo i čitač knjiga - posebno ugodan za ekran mobitela s posebnim osvjetljenjem koje olakšava čitanje.
IGRE
U Magicu je bila predinstalirana smo jedna, vrlo zabavna igra naziva Teeter, dosada prisutna na Windows Mobile HTC uređajima. Pokretom ruke (čiji položaj određuju senzori) pomičete lopticu na površini.
-
Naziv:HTC Magic