UVOD
Kako smo na ovom LG-u prvi put isprobali WP7 sučelje, kratko ćemo u testu opisati iskustva sa samim uređajem, dok će druga polovica biti okrenuta novom OS-u.
Recentna povijest se ne prisjeća Windows Mobile 6.5 sučelja s nekim oduševljenjem pa su iz Microsofta odlučili ponuditi nešto sasvim drugačije. Shvatili su da ne treba nadograđivati taj zastarjeli koncept OS-a koji nudi mnoštvo opcija uz popriličnu neintuitivnost pa je cijelo sučelje kompletno rezdizajnirano. Iako ste možda stekli dojam da se radi o potpuno novom sučelju, bacite pogled na službene Microsoftove stranice gdje možete pregledati Windows Phone 6.5 i Windows Phone 7 uređaje, što govori da se Microsoft nimalo ne srami ne tako slavne prošlosti, kao i to da je ovo sučelje nastavak prethodnog.
KONKURENCIJA
Kako naš testni LG zapravo ne izgleda nimalo drugačije od prosječnog HTC-a (dapače, izgleda kao zastarjeli HTC), pitanje je što će konkurencija ponuditi po pitanju ljepote kućišta, kao i u smjeru nadogradnje samog sučelja s nekim opcijama koje su karakteristične za određeni brand (npr. kao HTC Sense dorada za Windows Mobile 6.5). Na testnom LG Optimusu zasad nema takvih dorada pa se pitamo hoće li ih biti na Samsungu Omnia 7, HTC-u Trophy 7 i ostalima.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 2100 / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije: 125 x 59.8 x 11.5 mm
- Zaslon: Kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela, 3.8"
- Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8650 1 GHz
- Radna memorija: 512 MB RAM, 512MB ROM
- Memorija: 16GB interne
- Operativni sustav: Microsoft Windows Phone 7
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3G HSDPA, 7.2 Mbps; Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA; Bluetooth v2.1 (A2DP); v2.0 microUSB
- Kamera: 5.0 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica; video snimanje 720p@24fps
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
- Ostalo: 3.5 mm audio ulaz; A-GPS, Bing Mape
ZAŠTO KUPITI?
- inovativno sučelje
- brz i pouzdan rad
- iznimno precizna osjetljivost na dodir na 3.8" zaslonu
- napredne funkcije (3G, WiFi, GPS, 5.0 MP kamera...)
- brz internetski preglednik (IE)
- Office pregled i uređivanje datoteka
- cijena
ZAŠTO NE KUPITI?
- nemogućnost razmjene sadržaja kao i na Apple iPhoneu (morate koristiti Zune)
- dizajn već viđen
- sučelje je nedovršeno
- nije podržana HR tipkovnica niti HR izbornik
- MarketPlace trgovina aplikacijama nije podržana za Hrvatsku
- teme sučelja su dosadne
- nema microSD kartice
- uređaj je pretežak
- virtualna landscape tipkovnica nije ništa bolja od okomite
- vanjski zvučnik je kreštav
PRODAJNI PAKET, OPREMA, UREĐAJ
Aktraktivan prodajni paket pored uređaja skriva punjač čiji kabel koristite za USB povezivanje, dok uz upute nalazimo još i In Ear slušalice, nažalost bez daljinskih kontrola za glazbu.
Uz Windows Mobile uređaje obično su dolazile plišane ili kožne futrole, čega uz ovaj Windows Phone 7 nema. Odmah na početku treba spomenuti da preko USB kabela ne možete razmijenjivati sadržaj kao na klasičnom mobitelu, već vam kao i kod iPhonea treba poseban softver (Zune).
Standardna oprema koja dolazi uz LG Optimus 7
Prvo primanje u ruke ne ostavlja neki "wow efekt". Uređaj je poprilično težak i nezgrapan. Dizajn je klasičan, masovno prihvatljiv, dok su korišteni materijali izrade za svaku pohvalu.
Velik i pregledan zaslon osjetljiv na dodir je nešto što u LG-u do sada niste mogli vidjeti. Staklom prekriven, kapacitivne osjetljivosti (uz multi-touch) na 3.8" nudi prikaz 480x800 piksela.
3.8" zaslon vrlo precizne osjetljivosti na dodir
Kapacitivna osjetljivost znači vrhunsku preciznost prilikom odabira funkcija na zaslonu. Zaista, brzina rada sučelja i osjetljivost na dodir su identične kao i na Apple iPhone OS-u, što je za svaku pohvalu. Više o virtualnoj tipkovnici na dijelu o porukama.
Ispod zaslona su tri velike, za pritisak vrlo jasne fizičke tipke. Nažalost, one nisu predodređene za upravljanje pozivima. Lijeva služi za povratak (iako je na većini mobitela tipka za povratak na desnoj strani), središnja za početni zaslon (duže držanje tipke aktivira glasovno upravljanje), dok je treća, desna tipka, namijenjena pretraživanju. Umjesto da se pretraga odnosi na sadržaj uređaja i internet, Windows Phone 7 automatski nudi samo internet (IE preglednik via Bing tražilice).
Vanjski zvučnik smješten je na vrhu iznad zaslona. Za razliku od izvrsnih slušalica, reprodukcija preko njega kreštava je i neugledna.
Na bočnim stranama, točnije desno, nalazi se tipka za kameru (solidno izbočena i precizna za pritisak), dok je s lijeve strane premalo izbočena tipka za podešavanje glasnoće. Tipke za podešavanje glasnoće rade i kada je zaslon zaključan.
Pri vrhu se nalazi 3.5 mm utor za slušalice i tipka za uključivanje/zaključavanje uređaja. Ako slučajno odspojite slušalice dok traje reprodukcija glazbe, reprodukcija će se zaustaviti.
Straga je smještena 5.0 MP kamera s HD video snimanjem i bljeskalicom. Estetski je vrlo neprikladna ukupnom dizajnu uređaja. Kao da se ne radi o renomiranom LG-u, već o nekom kineskom brandu u usponu. Pri dnu je natpis Windows Phone, uz vrlo čvrst metalni poklopac baterije.
Ispod poklopca je 1500 mAh snažna baterija koja pruža autonomiju od dva, maksimalno tri dana (ako uređaj koristite samo za SMS, pozive i e-mail). Punjenje traje više od dva sata.SUČELJE
Prvo uključivanje nudi podešavanje raznih postavki. Ne s prevelikim oduševljenjem, nakon odabira vremenske zone, morali smo podesiti vrijeme i datum (danas većina uređaja sama podešava vrijeme i datum prema informacijama operatera).
Prvi dojam je ostao pod upitnikom. Nije nam bilo jasno - kako, gdje i što? No, nakon pola sata smo shvatili da je sučelje zapravo jednostavno i intuitivno, samo zahtijeva privikavanje. Ulaženjem sve dublje i dublje u sučelje, shvatili smo da nekih klasičnih opcija nema, što je zapravo iritiralo (opcije i postavke za neku funkciju kao da su skrivene). Dapače, uređaj je sam radio neke stvari (uglavnom sinkronizacije) bez da nas je prethodno pitao želimo li to. Vrlo dvojako iskustvo. Prednost je što vas uređaj ne pita "jeste li sigurni?" kada odaberete neku postavku (ne pita ni "jeste li zaista sigurni?").
Uz jednostavnost OS-a, jednobojno sučelje na crnoj ili bijeloj pozadini nije neko oduševljenje. Početni zaslon je samo jedan i klizi prema dnu, što nam se sviđa jer ne kopira Appleov koncept na iPhone OS-u. Osim pomicanja prema dolje (na zaslon vrlo jednostavno dodajete kontakte, aplikacije...), moguće je i pomicanje prema desno čime zapravo ulazite u klasičan izbornik (koji se opet prikazuje vertikalno).
POZIVI, IMENIK, PORUKE
Fizičke tipke ispod zaslona nažalost ne služe upravljanju pozivima pa sve obavljate preko tipke na kojoj piše naziv mreže. U njoj je lista poziva, brojčana tipkovnica i imenik.
Prilikom prvog uključivanja aktivirali smo Facebook, Windows Live i Gmail. Sučelje je u imenik (nazvan People) dodalo među kontakte Facebook prijatelje, Windows Live prijatelje (MSN) uz pitanje želimo li da doda i kontakte iz Gmaila. Nakon toga nam je trebalo kojih 10 minuta dok smo pronašli opciju kako sada sinkronizirati SIM kontakte! Nakon što smo to pronašli, svi SIM kontakti nisu bili učitani niti ih je sučelje uspjelo povezati sa svim postojećim kontaktima. Pametnije bi nam bilo da smo probali sa sinkronizacijom kontakata putem Outlooka...
Inače, imenik je vrlo pregledan, donekle povezan s Facebookom (ne radi se o punokrvonoj Facebook aplikaciji), dok je listanje i pretraga jednostavan posao.
SMS poruke se na listi prikazuju iznimno pregledno, u obliku konverzacija. Virtualna tipkovnica u okomitom modu je pak za svaku pohvalu (nedostaju nam jedino tipke za pomicanje kursorom između slova). Iznimno je precizna i brza, dok manje riječi hvale imamo za landscape tipkovnicu koja je nagurana i ne predstavlja ništa bolju opciju od okomite.
E-MAIL, KALENDAR
E-mailovi se povlače sa servera jako brzo, a ništa manji problem ne predstavlja skidanje priloga. Kao i SMS poruke, E-mail je za pohvalu, a možda treba spomenuti da WP7 nudi mogućnost postavljanja više različitih računa, od domaćih i stranih servisa, sve do Exchangea.
Kalendar je ostavio još bolji dojam, iako se na mjesečnoj listi ne prikazuju događaji označenog datuma (oni su sitnim slovima ispisani uz dane mjeseca). Listanjem dva zaslona moguće je pregledavati dnevnu/mjesečnu listu kao i sve aktualne zapise.
Office aplikacija je naravno predinstalirana i omogućuje pregled i uređivanje Office datoteka na zaista ugodan i estetski privlačan način. Tražilica pak funkcionira isključivo preko Binga koji nam se na računalu ne pokazuje boljim naspram Googlea.
POVEZIVANJE, MARKETPLACE, INTERNET, IGRE
Iako nudi sve oblike naprednih povezivanja, Optimus 7 u tjedan dana testiranja nismo uspjeli povezati preko 3G-a na internet, ali zato je WiFi radio besprijekorno i brzo. Moguće je da mobilni operateri nemaju predefinirane postavke za ovo novo sučelje.
Po pitanju razmjene podataka, WP7 je donekle ograničen. Potrebno je instalirati Zune koji se pokazao jako intuitivnim, iako nam se nije svidjelo što ga moramo koristiti.
Za razliku od Symbian OS-a, a kao i Android te iPhone OS, WP7 je itekako orijentiran internetu. Internet Explorer iskreno ne koristimo na našim računalima jer je Firefox brži i bolji. No, na WP7 uređajima na IE nemamo niti jednog prigovora! Učitava sadržaj s interneta nevjerojatno brzo, brže nego prosječni Android uređaji.
Pitate se gdje je tekst o trgovini aplikacijama? E pa, Marketplace nije dostupan za našu zemlju, iako uređaj možete "prevariti" tako da u postavkama odaberete Njemačku ili Veliku Britaniju. Probali smo i to, ali nismo uspjeli skinuti nijednu aplikaciju! Nadamo se da će Microsoft ove nedostatke ispraviti što prije moguće. Aplikacija na MarketPlaceu srećom ima, ali ih je veliki broj naplatan. Dostpune su neke besplatne igre, ali ih nismo uspjeli skinuti, dok nedostatkom smatramo činjenicu da unutar uređaja nema niti jedne predinstalirane igre.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Kako god bilo, slike se učitavaju rekordno brzo. Moguće je zumiranje razdvajanjem prstiju (multi-touch), kao i razmjena fotografija s različitim servisima.
Glazba je poredana još nezgrapnije, no moguće je i da se nismo do kraja navikli i podesili sve funkcije kako treba.
Zato ćemo ponoviti da In Ear slušalice u prodajnom paketu pružaju zaista fenomenalnu reprodukciju, iako nam nedostaju već spomenute daljnske kontrole za glazbu kakve primjerice dolaze uz Nokiju N8. Kao što smo već rekli, podešavanje glasnoće bočnim tipkama je omogućeno i kada je zaslon zaključan, dok u slučaju slučajnog odspajanja slušalica, glazba pauzira.
KAMERA
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
GPS NAVIGACIJA
Unatoč činjenici da nismo pronašli opcije planiranja rute i "turn-by-turn" navigaciju, Windows Phone 7 je prikazivao Bing mape (bilo u satelitskom prikazu ili prikazu obične karte) nevjerojatnom brzinom. Sjećate li se scena iz američkih filmova u kojima satelit locira neki objekt i zumira ga na karti nevjerojatnom brzinom? E da, s tim se možete igrati i na WP7 uređaju. Slatko.
ZAKLJUČAK
Već na početku korištenja bili smo sigurni da će Windows Phone 7 uređaji naći svoje obožavatelje. Ipak, kad se sve uzme u obzir, sučelje nije dovoljno usavršeno niti prilagođeno našem tržištu (HR izbornik, tipkovnica, MarketPlace podrška itd.). Tako WP7 nudi mnoštvo funkcija koje zapravo nisu dovoljno razvijene ili podržane, što je u maniri kopiranja Applea (koje je više nego očito!), postalo loše kopiranje. Jedina distinkcija napravljena naspram Applea je ona po pitanju navigacije izbornikom (umjesto klasičnih, vodoravnih zaslona, pomičete se desno i prema dolje).
U usporedbi s Android OS uređajima, WP7 je na Optimusu bio nevjerojatno brz i, još važnije, okrenut internetu. Čini nam se da ćemo ga najviše viđati u rukama poslovnjaka - zato što je većina aplikacija na MarketPlaceu naplatna (naspram Android Marketa), zato što pruža odlično iskustvo pregleda i uređivanja Office dokumenata i zato što ima dobar E-mail klijent i kalendar. Jesmo li naglasili da je brz?
WP7 ima ogroman potencijal i pokazuje da sučelje mobitela može biti potpuno drugačije u iskustvu korištenja od onoga na što smo navikli. Takav potencijal će kad-tad biti iskorišten, dok će Microsoft uzeti svoj dio tržišnog kolača. Ipak, sve je potaknuo Apple i još uvijek ga nitko ne uspijeva nadmašiti do kraja. Za cjelovit proizvod treba više truda.
Što se tiče LG-a, oni su svoj posao ovdje odradili rutinski. Uređaj je fenomenalan po pitanju podrške sučelja, ali tako stereotipan po pitanju dizajna. Točno 3.598 kuna, niti kune više.
LG E900 Optimus 7 pored Apple iPhonea 3Gs i pored Sony Ericsson Xperije X10
NADOPUNA: S obzirom na to da je test prema komentarima čitatelja možda pokazao negativan stav prema uređaju, osjećamo da treba dodati kako je ovo jedan od najboljih LG-a u posljednje dvije godine. Ipak, to govori i o tome kakvi su ekrani i sučelja ugrađivana u LG mobitele u posljednje dvije godine te da je uređaj, usprkos kvalitetnoj izradi, nevjerojatnoj hardverskoj moći (512 MB RAM i 1Ghz procesor), nešto što smo već vidjeli kod HTC-a. Ako ste pak ljubitelj LG mobitela, ovo je apsolutna preporuka.
-
Naziv:LG Optimus 7