- Atraktivan dizajn i fenomenalna kvaliteta izrade
- 5,1-inčni zaslon sa zakrivljenim rubovima
- Iskustvo korištenja Android Lollipop sa Samsungovom UI doradom
- Odlična prednja i stražnja kamera
- Brzo punjenje
- Ne podržava microSD memorijske kartice
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Kad su predstavljeni Galaxy S6 i S6 Edge, svi su mi rekli kako moram vidjeti S6 Edge. Kako sam prvo dobio S6 te mi je on bio fenomenalan, kad sam dobio Galaxy S6 Edge za zakrivljenim rubovima ekrana bio mi je atraktivan, ali sam imao osjećaj da je običan S6 bolji. S malim odmakom sada znam da je S6 Edge vizualno atraktivniji, ali objektivno nije puno bolji od S6. Ako patite na dizajn i ako želite telefon s "WOW" efektom koji ćete pokazivati prijateljima, nema sumnje da je ovo telefon za vas, a ne običan S6.
Dizajn kod Galaxyja S6 Edge je potpuno nov - staklo i metal niste mogli prije viđati na Samsung mobitelima. Nema niti jednog komada plastike. Nema niti jednog mobitela koji izgleda kao ovaj, tako da ovo je pravi mamac pogleda. Ako ste prije imali Galaxy S5, definitivno se isplati otići korak dalje i nabaviti novi model S6. Mnogi će reći da je S6 (Edge) kopija iPhonea 6. Na mnogim detaljima vjerojatno je, ali ja mislim da S6 Edge izgleda još ljepše i atraktivnije. Na bokovima je iznimno stanjen, ima naime samo 7 milimetara u profilu ukupno, ne računajući zaobljen zaslon koji ga čini još tanjima. Radi tih rubova nekako djeluje oštar u ruci i zato mi je lagodnije bilo držati S6. No, uz neku futrolu, oštrina rubova se neće osjetiti.
Kvaliteta izrade i završna obrada su vrhunski. Zato me jedino bilo strah da mi S6 Edge ne padne iz ruke. Nije klizav, nego sam se jednostavno bojao da bi staklo moglo puknuti ako padne. Pogled na YouTube "crash testove" će pokazati da staklo ne puca lako - jedino što možete je skupiti na njemu sitne ogrebotine. Upravo zato je poželjno nabaviti neku tanku prozirnu gumiranu futrolu za njega (Samsung već nudi niz dodataka koji u praksi izgledaju jako dobro).
U ruci, S6 Ege se osjeti težinom, ali nije težak za svoje dimenzije - ima 132 grama. U džepu se gotovo i ne osjeti. Ergonomski je jednostavan je za korištenje. Ima odvojene virtualne tipke ispod zaslona, uz jednu centralnu fizičku koja je ujedno i čitač otiska prsta. Na korištenje čitača otiska prsta se treba naviknuti i nije precizan kao na iPhoneu 5S ili iPhoneu 6. Bočne fizičke tipke za podešavanje glasnoće i otključavanje zaslona su na idealnim mjestima, precizne su za pritisak iako je mobitel jako tanak na rubovima.
.
Zaslon i tipkovnica
Zaslon je pravo savršenstvo - u dijagonali 5,1 inča ima 1440x2560 piksela što rezultira s ogromnih 577 ppi gustoće piksela. U Super AMOLED tehnologiji nudi besprijekorne kuteve gledanja, prekrasne boje i zauzima ogroman dio prednje površine uređaja. Nesumnjivo, ovo je najbolji zaslon što se tiče boja i kvalitete prikaza do danas. Zaobljeni rubovi dodatno daju dojam kao da ekran nema kraja (ruba). Također, ima odvojene virtualne i fizičku tipku ispod zaslona što poboljšava ergonomiju ali i daje vam punu iskoristivu dijagonalu (nažalost, LG, Sony, HTC i brojni drugi imaju virtualne tipke na dnu zaslona te one nestaju u sučelju čime se narušava ergonomija).
Prikaz na ovom 5,1-inčnom zaslonu je toliko dobar da je vani na direktnom najjačem suncu na 50% osvjetljenja jednako upotrebljiv kao i u zatvorenom prostoru. Senzor osvjetljenja reagira brzo, trenutno prilagođavajući osvjetljenje vanjskim uvjetima. Zaslon je prekriven Gorilla Glass 4 staklom koje ovdje ne stvara prevelik odsjaj, a iznimno je otporno na udarce (na YouTube pogledajte primjere testova lomljenja ekrana).
Ugrađena virtualna tipkovnica je također jako dobra. Kako zaslon ima zaobljene rubove tipkovnica se doima šira radi toga. Ekstremno brzo reagira na simultano tipkanje s dva prsta. Imate zarez, točku i brojke na vrhu prvog zaslona, a umjesto zareza možete podesiti drugu tipku direktnim odabirom (dužim držanjem).
.
Baterija
Ugrađena je Li-Ion baterija kapaciteta 2600 mA što nije spektakularno velik kapacitet (konkurenti nude 3000 i više mAh). Ipak, GSMarena benchmark test baterije za S6 Edge daje 74 sata što je gornji srednji rang i znači da će uz umjereno korištenje S6 Edge izdržati dan i pol. Kako na ovom mobitelu sve radi ekstremo brzo te je užitak koristiti ovaj zaslon, teško ćete se odlijepiti od ovog uređaja pa će vam baterija u najboljem slučaju izdržati jedan puni dan. No razlog zbog kojeg dajem ocjenu 8 za bateriju umjesto 7 je što nudi ekstremno brzo punjenje - u 10 minuta se napuni 25%, dok se do 100% napuni za manje od sat vremena.
.
Operativni sustav i jednostavnost korištenja
Ovaj Samsung dolazi s najnovijom Android OS v5.0.2 Lollipop inačicom koja nudi osvježen izgled. Najnovija inačica ima neke osvježavajuće efekte koji praktično ne služe ničemu, ali vesele (primjerice otvaranje izbornika, sat sa sjenom, nov dizajn vremenske prognoze). Sučelje ima Samsungovu TouchWiz doradu (launcher) koji meni izgleda odlično. Sve je logično posloženo. Izbornik je vizualno atraktivan, iako nisam našao opciju kako sortirati ikone po abecedi. Traka koja se povlači s vrha je još preglednija nego prije. Samsung je dodao i nove teme sučelja, pa je time izgled dodatno osvježen i razlikuje se naspram Galaxy S5 i ostalih prijašnjih modela.
Sve je jako pregledno, osim postavki koje su preglednije na LG-evim mobitelima, no zbog toga ne bi smanjili ocjenu. Na Google Play trgovini možete pronaći zaista pregršt aplikacija od čega je većina besplatna. Samsung je na ovaj uređaj stavio i neke svoje, nama od prije poznate aplikacije kao što su S Planer, S Health i slične. Također, uređaj ima i Samsungovu trgovinu aplikacija posebno prilagođenih Galaxyju S6.
Zbog zakrivljenog dijela zaslona Galaxy S6 Edge ima par dodatnih mogućnosti, ali one baš ne oduševljavaju kao na Galaxy Note Edge modelu. Primjerice, možete podesiti različite kontakte iz imenika na taj rub zaslona, te za svaki kontakt možete podesiti drugu boju osvjetljenja kada vas taj kontakt zove.
.
Tehnička osnovica
Sve što se tiče toga koliko je Galaxy S6 Edge brz - mislio sam da vrijedi sve isto kao i za Galaxy S6. Oba uređaja imaju istu tehničku osnovicu, isti čipset, te istu verziju Android OS-a, v5.0.2 (Lollipop). Ipak, po našem testu ispalo je da je Galaxy S6 Edge još brži i bolji. To ujedno znači i da je ovo najbrži mobitel koji smo testirali do sada.
Exynos 7420 čipset na sebi ima četverojezgreni procesor takta 2.1 GHz uz 3 GB RAM-a i Mali-T760MP8 grafički čip. Ne samo da je ovo najjači procesor koji ćete naći na mobitelima danas, nego je ova tehnička osnovica nevjerojatno brza. Na Antutu benchmark testu postiže 45 do 60, nekad i preko 60 fps (sličica u sekundi) na ovoj ogromnoj rezoluciji koja je veća od Full HD-a. Detalji su nevjerojatni kad igrate igre. S6 Edge na kraju postiže gotovo 67 tisuća bodova što je na samom vrhu, dok nam je S6 postigao oko 60 tisuća bodova
Igranje igara je pravi užitak, prikaz je potupno fluidan i na ovom zaslonu izgleda predobro jer kao da nema ruba. Na S6 Edge će vam stati ogromna količina igara i aplikacija jer ima najmanje 32GB interne memorije (naravno, možete kupiti i model s 64 ili 128GB). Na sučelju sve radi trenutno, u milisekundu brzo. Ako ste imali LG G3, Note 4 ili neki top model prije S6 Edge, kad ovo uzmete u ruku vidjet ćete da je ovo najbrže što ste ikad isprobali. Kamera se primjerice otvara u 0.6 sekundi, YouTube aplikacija unutar dvije. Kad instalirate hrpu aplikacija, neće se usporiti. Prijatelj koji ima dva tjedna S6 Edge me nazvao i rekao da mu se usporio S6 Edge za sekundu - no čim je na Google play isključio automatsko ažuriranje aplikacija sve je radilo kao na početku. Ovo je najbrži mobitel koji sam ja isprobao do sada. Čekam kad će doći brži.
.
Kamera
S6 Edge ima prednju 5MP kameru i stražnju 16MP kameru sa snažnom LED bljeskalicom, te snima 4K video. Nema bočne fizičke tipke za kameru, ali se aplikacija fotoaparata uključuje za 0,6 sekundi što je najbrže među mobitelima. Prvo okidanje je trenutno. No, kada okinete jednu fotografiju, uređaj nije okinuo jednu, već je okinuo uzastopno tri (HDR) - jer ima automatski HDR. Uz pomoć snažne tehničke osnovice i kvalitetne ugrađene optike (F1,9 otvor blende ima 22mm ima prednja kamera, dok stražnja ima 28mm raspon leće objektiva uz također F1.9 otvor) kamere postižu odlične rezultate. Radi se o mobitelu, ne o fotoaparatu.
Sučelje aplikacije kamere je po meni skroz jednostavno posloženo, pa se nije teško snaći u ogromnom broju funkcija i opcija. Pored auto HDR-a, ima panoramu, snima video u 4K rezoluciji, Dual Shot (istovremeno snimanje prednjom i stražnjom kamerom), dok sučelje ima direktnu tipku za prebacivanje s prednje na stražnju kameru i obratno. Kada uključite bilo prednju ili stražnju kameru, slika na ekranu mobitela je u mraku bolja nego što ju vidim s vlastitim očima. Kamera dakle vidi bolje u mraku nego ja.
.
Sa stražnjeg 16 MP fotoaparata po danu možete dobiti stvarno vrhunske fotografije - oštre, bez šuma na detaljima s realno prikazanim bojama. Na 100% crop-u sve i dalje izgleda čisto, pa su stoga ove fotografije kao na malo boljim kompaktnim fotoaparatima u cjenovnom rangu iznad 3.500 kuna. U uvjetima slabijeg svjetla kamera s F1.9 otvorom blende jako dobro upija svjetlo, bolje nego što vidite vlastitim očima. Bez bljeskalice fotografije su i dalje dobre, šum nije previše primjetan, dok s bljeskalicom već ima malo šuma. No ukupno, fotografije u gradu po noći su visoko upotrebljive.
Video snimanje je dostupno u 4K rezoluciji, 1080p rezoluciji pri 60 fps ili u nižoj HD 720p pri 120 sličica u sekundi što znači atraktivan slow motion (usporen) video. Slika na videu je dobro stabilizirana, boje su realno prikazane, ali se znaju pojaviti artefakti pri punoj 4K rezoluciji, no toga nema na 1080p pri 60fps. Video i fotografije sa stražnje kamere će biti dobre za obiteljsku upotrebu i putovanja. Po noći video ima možda malo mutne detalje negdje ali opet je upotrebljiv i dobar.
.
Prednja kamera
Što se tiče prednje kamere za selfije, ona također ima F1.9 otvor blende što znači da obećava u uvjetima slabijeg svjetla. U sučelju se čako prebacit na prednju kameru jer za to ima direktna tipka. Odlična stvar je što objektiv kamere počinje na 22mm što znači vrlo širok kut snimanja (puno ljudi će vam stati u kadar iz blizine). Kvaliteta fotografija s prednje kamere na S6 Edge je po danu stvarno dobra za selfije! Fotografije su odlične za okidanje u društvu. Po noći, to jest u uvjetima s manje svjetla, fotke s prednje kamere su upotrebljive. Lice kao da je nacrtano, a detalji su uništeni pa je se događa neka redukcija šuma. Ona ipak nije toliko jaka da uništava fotografiju, već su lica prepoznatljiva na slikama.
Prednja kamera može snimati 1080p video koji po danu izgleda dosta dobro. Po noći je video dobro osvijetljen. Ima šuma ali je slika upotrebljiva i skroz dobra za snimanje noćnog izlaska - gdje ćete dobiti fotografije u rangu naprednijeg kompaktnog fotoaparata.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Od mogućnosti bežičnog povezivanja dostupni su 3G, 4G (LTE), Wi-Fi (dual-band, Direct, hotspot), Bluetooth v4, beskontaktno NFC povezivanje, a tu je i infracrveni port koji će uz pomoć aplikacije S6 Edge pretvoriti u daljinski upravljač za sve vaše multimedijske uređaje. Žičano se puni i povezuje putem standardnog microUSB v2.0 konektora, te je memorija od 32/64/128GB otvorena za razmjenu podataka (što nije slučaj s iPhoneom). S6 Edge u sebi ima ugrađenu podršku za bežično punjenje (Qi standard) te Samsung u ponudi dodatne opreme nudi bežične punjače. S6 Edge uz pomoć OTG kabela može djelovati i kao USB Host, čime će se ponašati kao vaš eksterni HDD.
Uređaj ne podržava proširenje memorije s microSD memorijskim karticama. Iako smo to naveli pod ne volimo, to zapravo ne smatramo nedostatkom. Također, nekima će nedostajati FM radio kojeg S6 Edge nema. Zanimljivo je da Edge od senzora osim akcelerometra i žiroskopa ima i kompas, barometar te mjerač otkucaja srca (straga pored kamere).
Ugrađen je samo jedan vanjski zvučnik, na dnu desno. Nije nam poznato ima li S6 Edge poseban hardverski audio čip, ali je zvučnik jako glasan te nudi čist zvuk s relativno dobrim basom. Bolji od S6 Edge je HTC One M9 s dva prednja BoomSound zvučnika, ali svejedno - ovo je po kvaliteti iznad prosjeka.
.
Navigacija
Uz ugrađen A-GPS modul podržana je navigacija preko Google karti koja za našu zemlju nudi glasovne (turn-by-turn) upute na hrvatskom jeziku. Karte i glasovne upute se ne mogu skinuti na uređaj. Sučelje Google Maps aplikacije je pregledno, ali ne intuitivno kao na Apple iPhone i Nokia Lumia "Here Maps" navigaciji. Za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 8. Inače, Nokia Here mape moguće je skinuti i na Android OS uređaj, ali ni tada navigacija ne radi kao na Lumia uređajima.
.
Zaključak
Kao što sam rekao u naslovu - Galaxy S6 Edge je izvana ljepotica, a iznutra zvijer. Oko tisuću kuna je skuplji od običnog Galaxyja S6, a za tih tisuću kuna više dobijete objektivno iznimno atraktivan mobitel, nešto što ne postoji trenutno na niti jednom drugom modelu. Pored vizualnog iskustva, S6 Edge je čini se nešto brži od S6 (ali radi se o detaljima).
Meni osobno je bolji i od iPhonea 6, ali znam da se s time vjerojatno neće složiti oni koji su navikli na Apple. Ako ih uspoređujemo detaljno, preformanse, kvaliteta kamera i ostalo biti će tu negdje, vrlo blizu. U konkurenciji s Andoird ili Windows Phone mobitelima, ovo je trenutno najbolji mobitel koji možete kupiti.
-
Naziv:Samsung Galaxy S6 Edge
-
Dimenzije:142 x 70 x 7 mm
-
Težina:132 grama
-
Dijagonala i rezolucija:5.1-inča, 1440x2560 piksela
-
Gustoća piksela:577 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 2600 mAh
-
Inačica (dorada):v5.0.2 (Lollipop)
-
Čipset:Exynos 7420
-
Procesor:Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57
-
Radna memorija:3 GB RAM
-
Grafički čip:Mali-T760
-
Prednja kamera:5 MP, Full HD 1080p@30fps
-
Ugrađena memorija:32 / 64 / 128 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja10
-
Tehnička osnovica10
-
Stražnja kamera10
-
Prednja kamera10
-
Povezivost, memorija i multimedija10
-
Navigacija8