- Atraktivan dizajn i kvalitetno kućište
- Oštar i svjetao prikaz IPS zaslona
- Tanki rubovi ekrana
- Slabija tehnička osnovica (Snapdragon 400 čipset)
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
LG G3 S je vanjskim izgledom isti kao i LG G3. Jedina razlika je što ima 5-inčni, a ne 5,5 inčni zaslon, uz manju rezoluciju i neke iznutra oduzete funkcije. Sviđa mi se što G3 S ima ekstremno tanke rubove oko zaslona. Dolazi u tri boje (crna, bijela, zlatna) i izgleda vrlo atraktivno, čak možda i bolje od malo glomaznijeg LG-a G3.
Bočne strane su lijepo stanjene pa se ukupnih 10.3 milimetara debljine u profilu niti ne primjeti. Zbog te zaobljenosti dobro leži u ruci.
Problem je što je stražnji poklopac sklizave površine, pa bi bilo dobro da nabavite neku masku. Unatoč tome što je "sklizav", stražnja maska odaje dojam skupljeg materijala - teško bi rekao da se radi o plastici. Općenito, G3 S je čvrsto sklopljen i vrlo kompaktan. Iako ima velik 5 inčni zaslon, sa 134 grama težine se ne osjeti u džepu.
Što se tiče ergonomije, cijela LG-eva serija za ovu godinu nema bočne, već ima stražnje tipke za otključavanje i podešavanje glasnoće. Te tipke su dobro izbočene pa ih je lako napipati. Precizne su za pritisak i lako je koristiti ih. Zaslon/sučelje se također može probuditi dvostrukim brzim pritiskom po zaslonu. Jedino što mi nedostaje je bočna fizička tipka za kameru.
.
Zaslon i tipkovnica
5-inčni zaslon je stvarno odličan i odmah se vidi koliko je bolji od zaslona na povoljnijim LG L Bello ili LG L Fino. Jako je oštar i nudi sjajan prikaz, ali bez ispranosti kakva je karakteristična za Sonyjeve Xperia mobitele ovog povoljnijeg ranga.
Ima 294 ppi piksela gustoće i fenomenalne kuteve gledanja. Pri pogledu na specifikacije, vidjet ćete da ima 720 x 1280 piksela. LG možda nije trebao škrtariti, te je trebao na 5-inča dijagonale staviti Full HD 1080p rezoluciju, ali ne mogu reći da se u praktičnom korištenju vidi nedostatak gustoće piksela. Koliko je zaslon dobar najbolje se vidi vani na otvorenom uz direktno sunce, gdje ga možete koristiti čak i na 50% osvjetljenja.
Virtualna tipkovnica je preciznija nego na povoljnijim L Bello i L Fino LG mobitelima. Ima brojke na vrhu što je super, iako je za moje veće prste malo uža, ali mislim da će većini vas biti odlična.
.
Baterija
Ugrađena Li-bIon baterija može se zamijeniti kada dignete poklopac. Ima solidan kapacitet od 2.540 mAh.
Službeni podaci govore da će izdržati do 750 sati 750 h (uključen 3G) u stanju pripravnosti (dakle kada je uključen, ali zaključan), dok će pri razgovorima izdržati do 15 sati. Vidjeli smo dakle i bolje deklarirane specifikacije za trajanje baterije na mobitelu.
Meni je uz napredno korištenje aplikacija, surfanje i gledanje YouTubea baterija na G3 S izdržala jedan i pol dan. Uz malo više uštede izdržati će i dva dana.
.
Operativni sustav
Android OS ovdje dolazi u v4.4 KitKat inačici s LG-evom doradom koja je po meni jako pregledna i jednostavna za korištenje. Nije poznato hoće li biti dostupna nadogradnja na v5 Lollipop Android inačicu, no ako se to dogodi u Hrvatskoj bi nadogradnja mogla biti dostupna tek nakon ljeta.
Ovo sučelje nudi gomilu opcija za podešavanje, te više ne izgleda zaigrano i jeftino kao na prošlogodišnjim LG mobitelima. Traka s vrha nudi sve brze postavke i obavijesti koje vam trebaju, a možete dodati i Q-slide traku s dodatnim aplikacijama. Na izborniku možete smanjiti ili povećati ikone, dok Widgeti i opcije izgledaju praktično iskoristivi.
Za one koji do sada nisu koristili Android OS treba spomenuti da Google Play trgovina nudi preko milijun aplikacija, od čega je lako naći gotovo sve što vam treba od besplatnih. Nudi se i pregršt atraktivnih igara.
.
Tehnička osnovica
Android v4.4 KitKat se na ovom uređaju vrti jednako brzo kao i na većem LG-u G3, sve dok ne počenete multitaskat, otvarat i zatvarat veći broj aplikacija. Tada više ne radi s trenutnim odzivom, nego sa zaostatkom od pola nekih sekunde ili sekundu. Tad zapravo shvatite da G3 S nije usporediv s većim bratom. Ovaj Qualcomm Snapdragon 400 čipset uz četverojezgreni 1.2 GHz Cortex-A7 procesor, 1GB RAM memorije i Adreno 305 grafički čip radi solidno, ali tehnička osnovica nije spektakularno brza. Volio bih da ima 1.5 ili 2 GB RAM-a, ali ne mogu reći da se vidi u svakodnevnom korištenju da mu nedostaje još jedan gigabajt RAM-a. Kad otvarate aplikaciju kamere ona je u pogonu nakon samo pola sekunde, okidanje je također brzo. Na Antutu benchmark testu, G3 S postiže prosječnih 18 tisuća bodova uz nekih 7 do 15 sličica u sekundi što nije rezultat koji se izdiže iz ove klase povoljnih pametnih mobitela. Zapravo, jednako je brz kao i LG L Bello, a u usporedbi s Xperia Z3 compact, Galaxy Alpha i ostalim mini varijantama mobitela, G3 S je puno slabiji.
.
Prednja kamera
Prednja 1.3 megapikselna kamera daje donekle upotrebljive fotografije po danu. Detalji su jako zrnati i uništeni tako da će ovo biti slabo čak i za društvene mreže. Recimo da je prednja kamera upotrebljiva za pokoji selfie. Po noći prednja kamera baš i ne uspijeva fokusirati, izražen je šum tako da zaboravite na fotke iz noćnog izlaska.
Video je dosta trzav i detalji su opet zrnati, ali je kvaliteta videa po danu ipak upotrebljiva. Po noći na videu s prednje kamere je još dodatno izražen šum tako da se gotovo nećete niti vidjeti. Video je neupotrebljiv.
.
Stražnja kamera
Meni osobno nedostaje bočna fizička tipka za okidanje koja bi ubrzala i olakšala korištenje fotoaparata. Kad otvarate aplikaciju kamere ona je u pogonu nakon samo pola sekunde, okidanje je također brzo. Sučelje fotoaparata je dosta pregledno. Na dohvat prstiju su sve ikone koje vam trebaju, iako bi mogle biti i malo veće. Kako god, jednostavno se prebaciti sa stražnje na prednju kameru ili uključiti bljeskalicu.
Kvaliteta fotografija je dobra za obiteljsku upotrebu i povremeno fotkanje društva. Detalji su malo uništeni ali ne previše tako da ćete vidjeti lica na fotografiji. Boje su dobro pogođene iako su fotografije malo podeksponirane. G3 S ima laerski autofokus koji bi u uvjetima s manje svjetla trebao davati bolje fotografije, ali ja ne vidim razliku napsram mobitela bez tog laserskog autofokusa. Po meni to je čisti marketinški trijk. Ova tehnička osnociva je preslaba za neku višu kvaltitetu, pa ćete noći i u uvjetima s manje svjetla često dobiti mutne fotografije uz pristutan flare efekt. Dakle, fotke u vjetima s manje svjetla će biti donekle upotrebljive.
Video snimke u 1080p Full HD rezoluciji pri 30 fps su po danu dosta zrnate i kvaliteta videa je zapravo lošija nego što sam očekivao. Taj laserski autofokus očito ne radi pri snimanju videa jer kamera uopće ne uspjeva izoštriti sliku pravilno. U uvjetima s manje svjetla video je još gori i zapravo potpuno neupotrebljiv.
.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Za bežično povezivanje podržani su 3G, 4G (LTE), Wi-Fi (Direct i hotspot), Bluetooth v4, NFC tehnologija, pa nedostaje još samo infracrveni port kojeg ima LG G3. S njime možete upogoniti aplikaciju koja vaš mobitel pretvara u daljinski upravljač, no to je kod G3 S modela izostavljeno. Žičano se puni i povezuje na računalo preko standardnog microUSB v2.0 konektora.
Ugrađena interna memorija ima 8 GB što je dovoljno za većinu instalacijskih datoteka, čak i ako želite igrati naprednije igre. Memorija je dodatno proširiva microSD karticama do 64 GB. Na 3.5mm audio priključak možete spojiti slušalice i koristiti Stereo FM radio s RDS-om. Straga je jedan maleni zvučnik koji je relativno glasan, no mogao bi bi ti i glasniji. Kvaliteta zvuka s njega je solidna, čista.
.
Navigacija
Uz A-GPS modul podržana je Google Maps navigacija koja za našu zemlju nudi glasovne upute na hrvatskom jeziku. Sučelje je pregledno, ali ne toliko intuitivno kao na iPhone i Nokia Lumia navigaciji, te se karte i upute ne mogu skinuti na uređaj, pa stoga za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 8.
.
Zaključak
G3 S (Beat) je vrlo sličan LG-u G3 iako nema toliko naprednu kameru i nema tako snažnu tehničku osnovicu. Da ima, sigurno ne bi koštao 2.000 kuna. Sve ostalo je jako dobro i ovaj mobitel je zapravo odličan za sve one koji ne žele ogroman 5.5 inčni zaslon, nego žele malo manji a i dalje lijep i dobar mobitel.
U usporedbi s Galaxy Alphom nema tako prestižan izgled, ali nije puno lošiji. Xperia Z3 Compact me pak oduševio s baterijom i vodootpornošću i to mi je i dalje najbolja mini varijanta top modela. Ali kažem, nema razloga zašto ne biste kupili G3S, jedino ako vam baš novac ne igra ulogu i možete birati uzmite Galaxy Alphu ili Z3 Compact jer ta dva uređaja imaju snažniju tehničku osnovicu i bolje prednje i stražnje kamere. U usporedbi sa uređajima iz svog cjenovnog ranga, kao što su Alcatel Idol 2 ili Xperia M2 Aqua, LG G3 S djeluje kao Ferrari, barem izvana. Iznutra ima isti Snapdragon 400 čipset, dok kamere postižu slične rezultate kao i većina uređaja ove cijene.
-
Naziv:LG G3 S (Beat)
-
Dimenzije:137,7 x 69,6 x 10,3 mm
-
Težina:134 g
-
Dijagonala i rezolucija:5 inča, 720 x 1280 piksela
-
Gustoća piksela:294 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion, 2540 mAh
-
Inačica (dorada):v4.4.2 KitKat
-
Čipset:Qualcomm Snapdragon 400
-
Procesor:Četverojezgreni 1.2 GHz Cortex-A7
-
Radna memorija:1 GB
-
Grafički čip:Adreno 305
-
Prednja kamera:1,3 MP
-
Ugrađena memorija:8 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja10
-
Tehnička osnovica7
-
Stražnja kamera7
-
Prednja kamera6
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija8
-
-
Mobitel LG D722 G3 S bijeliMobitel LG D722 G3 S bijeli. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica već od 83,29 kn mjesečno!Raspoloživo
-
1.999,00 knPogledaj ponudu