- Tipkovnica
- Mobilnost
- Wi-Fi
- 3 USB utora
- Baterija
- Mali zaslon niske rezolucije
- Touchpad
1. Uvod
Dolaskom Asus Eee PC 701 na naše tržište, došlo je do podjele mišljenja među potrošačima. Neki korisnici tvrde da je to igračka za djecu dok drugi uživaju u njegovim malenim dimenzijama i mogućnostima. Ovakav mali prijenosnik je uz bežični internet prava mala poslastica. Glavna značajka je njegova veličina, koja tek u užim prostorima pokazuje svoju korist (vlakovi, školske klupe, automobil, autobus). Ako mrzite duga putovanja gdje vam je uloga samo sjedit i čekat, onda će vam ovaj prijenosnik uz neki bežični internet biti od velike koristi. Asus Eee odskače sa svojom cijenom od ostalih uređaja sličnih dimenzija, zbog čega se uspio probiti na tržište.
PC 701 dolazi s 4GB SSD diskom i 7" zaslonom, dok PC 900 serija ima modele s 16 GB / 20GB SSD diskovima i 8.9" zaslonom (kao i HP MiniNote 2133), dok PC 1000 serija dolazi s 40GB prostora i 10,2" zaslonom.
NASLJEDNICI
Od ostalih modela koji nikako da dođu na naše tržište, imamo PC 901 i PC 1001 seriju koji dolaze bolje opremljeni od modela kojeg imamo na testu. PC 901 i PC 1001 dolaze s Intel Atom procesorom, tipkovnica ostaje slična dok se dijagonala zaslona i rezolucija povećava.
Trenutna cijena crnog Asus Eee PC 701 modela na našem tržištu je 1.699,00kn, a elegantniji bijeli model je 200kn skuplji. Konkurencije u tom cjenovnom rangu nema.
SPECIFIKACIJE
Za početak bi napomenuli onima koji očekuju pokretanje zahtjevnijih igri i rad u profesionalnim programima neka odmah preskoče ovaj test. Na Asus Eee-u se mogu igrati poneke igre, za detaljan popis igara pogledajte ovdje, ali zbog ograničenog hardvera su mu primarne zadaće dokumentiranje i surfanje Internetom. Iako se radi o Celeron procesoru, sam uređaj se pokreće vrlo brzo skupa s njegovim aplikacijama.
- Processor: Intel Celeron M ULV 900MHz
- Spremište: 4GB SSD disk
- Radna Memorija: 512MB DDR2 RAM (667MHz), proširivo do 2GB DDR2
- Grafika: Integrirana Intel GMA 900 GPU
- Zaslon: 7-inčni s rezolucijom od 800 x 480
- Web kamera 0.3 MP (ne dolazi uz svaki model)
- Portovi: 3 USB 2.0, 1 VGA monitor out, 3.5mm utor za slušalice ili zvučnike, mikrofon, SD čitač kartica (SDHC kompatibilan), Ethernet 10/100
- Baterija: 4-cell 5200 mAh 7.4V Li-Ion (3.5h)
- Wireless: 802.11b/g Atheros
- Unos podataka: Tipkovnica i touchpad
- Operativni sustav: Linux
- Dolazi u bijeloj i crnoj boji
2. Kutija, oprema, prijenosnik…
Uz uređaj dolazi kutija bijele boje. U njoj su upute, CD i punjač. Dotatno preporučujemo kupnju Logitech miša i eventualno snažniju bateriju.
IZRADA i DIZAJN
Model koji imamo na testu dolazi u elegantnom bijelom kućištu s hrapavim finišom. Plastika od koje je prijenosnik rađen nije na najvišem stupnju kvalitete, ali je dovoljno dobra da nema onaj "jeftini" osjećaj pod rukama.
S lijeve strane imamo jedan USB 2.0 utor, 10/100 Ethernet port, utor za slušalice i mikrofon te otvor za ventilator koji nikako ne bi smio biti pokriven nečime. S prednje strane imamo indikatore, a s desne SD utor, dva USB 2.0 utora i VGA out.
Otvaranjem uređaja nam je tipkovnica privukla najviše pažnje, što funkcionalnošću što izradom, zašto? Jednostavno, na ovako malom modelu smo očekivali skup plastike koji služi za koliku toliku navigaciju OS-om, ali smo dobili kvalitetno izrađenu tipkovnicu na koju se privikne već pri prva dva tri sata rada.
Tipkovnica se najbolje pokazala pri povremenom igranju, surfanju internetom ili pisanju nekog kratkog teksta. Zbog manjka ergonomije tipkanje postaje naporno nakon nekog vremena te nije za ozbiljniji rad. Odaziv tipki je vrlo dobar. Ono što stvara problem jest mala količina RAM memorije. Pisanje teksta s više od četiri dodatno upaljene aplikacije postaje neugodan, odaziv tipki postaje slab te su uvjeti za rad nikakvi. Taj problem rješava ugradnja dodatnih 512MB DDR2 RAM memorije.
Tipkovnica ima utiskana hrvatska slova, ali ta ista slova nisu odmah raspoloživa. Kako bi ih aktivirali morate napraviti sljedeće:
- Pritisnite CTRL+ALT+T kako bi otvorili terminal > Upišite wget http://kost.com.hr/dl/asuseee/savexkbmap> Zatim upišite sudo sh savexkbmap hr > Stisnite Exit i ponovno pokrenite uređaj
Touchpad je malen i jako osjetljiv, što je možda koliko loše toliko i dobro. Često nam se dogodilo da bi doslovno preskočili ili ciljali ono što smo htjeli kliknuti. Iako se osjetljivost touchpad-a može malo poboljšati u postavkama, za ugodniji rad bi ipak preporučili vanjskog miša (kvalitetnog Logitech-a možete danas pronaći i za oko 100 kuna).
Zvučnici se nalaze odmah pored zaslona s desne i lijeve strane. S integriranom zvučnom karticom mogu zadovoljiti osnovne potrebe. Zvučnici su dovoljno jaki da na njima možete povremeno slušati glazbu ili pogledati film. Mogu konkurirati zvučnicima s prijenosnih DVD reproduktora. Zvučnici su imali najviše koristi pri duljim putovanjima vlakom. Zvučna kartica je u kombinaciji s Logitech Z4i i Allen and Heath Xone 53 slušalicama pokazala dobre rezultate, te se može mjeriti s integriranim zvučnim karticama na kućnim računalima.
Ono što nam je zasmetalo jest lagano zastajkivanje glazbe ukoliko istovremeno slušate glazbu s vanjskog izvora (SD kartica, USB stick, YouTube) i radite nešto drugo kao primjerice surfanje internetom. Problem bi se opet se riješio nadogradnjom RAM memorije.
Baterija s utičnicom za napajanje se sakriva iza uređaja. Svoj posao odrađuje vrlo dobro, kao primjer možemo dati sljedeće:
- 2h gledanja filmova
- 2:30h slušanja glazbe
- 3:00h surfanja internetom preko usb modema
- 2:50 surfanja preko Wi-Fi-a
Asus Eee je sa svojim VGA izlazom bez problema na 19" LCD monitor prebacio prikaz u čak 1024x768 rezoluciji, što je dovoljno za ugodan rad. Zaslon nas je oduševio s prikazom crne boje, nema zamućivanja slike niti ghosting-a (efekt koji se javlja zbog sporosti monitora -prilikom igranja vrlo se lako primjećuje jer izgleda kao da neki lik iza sebe ostavlja trag koji izgleda poput duha - od tud i ime), ali nedostatak boja, mala veličina zaslona i rezolucija kvare konačni prikaz. Nakon sat vremena rada se osjeti lagano peckanje očiju, što je najvjerojatnije zbog maloprije spomenutih nedostataka.
U ovom prijenosniku se nalazi SSD disk (Solid State Drive) koji je još relativno nov na tržištu. Razlika između SSD diska i tvrdog (hard) diska je u tome što SSD disk koristi flash memoriju koja emulira hard disk sučelje, ali je puno brža u radu. SSD disk nema pokretne dijelove te zbog toga ne proizvodi buku i temperaturu kao obični hard diskovi.
3. Operativni sustav, preformanse, mogućnosti
- Dizanje sustava: 10-12 sekundi
- Pokretanje Pidgin Messenger: 2 sekunde
- Pokretanje videa (700MB AVI) s interne memorije: 3-4 sekunde
- Pokretanje Firefox-a: 2 sekunde
- Otvaranje PDF dokumenta (4mb): 3-4 sekunde
- Pokretanje Open Office aplikacije: 5-6 sekundi
- Otvaranje PowerPoint prezentacije (7mb): 10-11 sekundi
Asus Eee je u početcima bio zamišljen kao proizvod za one koji tek ulaze u svijet prijenosnika i računala, tako da je cijela izrada njegovog operacijskog sistema vrlo jednostavno napravljena te se njime lako upravlja. Uređaj dolazi s nešto modificiranim Linux OS-om.
Linux je jezgra, ali također i popularan naziv slobodnog unixoidnog operacijskog sustava GNU/Linux. Ima nekoliko vanjskih sučelja kao što su Debian, Ubuntu, Fedora, Slackware, OpenSuSe, Mandriva, Gentoo, Knoppix, PCLinuxOS.
Verzija za Asus Eee je vrlo jednostavna te će se korisnici Windows XP-a vrlo brzo naviknuti na nju. Uređaj dolazi s nekoliko programa koje bi vam trebali olakšati početak. Mozzila FireFox internet preglednik, Pidgin web messenger, Skype messenger, Media Player za vaše medije i Open Office za rad s dokumentima su samo dio predinstaliranih programa, ostale možete pogledati na screenshot-ovima
Jedina zamjerka na odabir programa jest FireFox. Većina internet stranica je po defaultu na rezoluciji od 1024x768, tako da svaku stranicu koju posjetite morate pomicati lijevo-desno. To bi se dalo riješit Opera preglednikom koji je još od prije poznat kao odličan internet preglednik za uređaje s manjim zaslonima. Opera preglednik ima funkciju "fit to width" koja se aktivira pritiskom na Ctrl + F11, nakon toga se sve prilagodi veličini vašeg zaslona te su čitanje i navigacija ugodniji. Što se tiče Media Playera, on podržava sve trenutne formate na tržištu te bez ikakvog problema možete gledati i slušati sve formate na trenutnom tržištu, osim HD sadržaja za koji ovaj prijenosnik nije opremljen.
Wi-Fi radi začuđujuće dobro, jedna od kvalitetnijih wireless kartica (Atheros AR5BXB63) je u ovom uređaju što se očituje u dometu i kvaliteti signala.
GRIJANJE i BUKA
Asus Eee grije se kao većina prijenosnika iako se u njemu nalazi Celeron procesor i SSD disk, temperatura ne prelazi 50°, ali nažalost ni ne pada ispod 30° u normalnom radu. Buka se u prvih 20min rada ni ne osjeti zahvaljujući SSD disku, ali nakon što se upali ventilator počinje lagano zujanje koje se u tihom prostoru dosta čuje.
NADOGRADNJA
Asus Eee bez problema radi u kombinaciji s printerima, tipkovnicama, miševima i ostalim periferijama za "normalne" prijenosnike. Drivere s CD-a samo prebacite na USB stick i instalirajte pomoću njega.
Uređaj s dva utora za DDR2 667mhz So Dimm memoriju, te se mogu staviti 2GB RAM memorije što na veliko olakšava rad s više aplikacija. Hard disk se na žalost ne može promijeniti, a za veći ekran imamo VGA Out. Za one kojima se Linux OS ne sviđa ima također rješenje, na Eee se može instalirati Windows XP i Hackintosh. O razlikama u operacijskim sustavima nećemo jer su iskustva i komentari individualni. Na stranom tržištu su u ponudi jače baterije od 5200mah koje izdrže do 6h u radu, što je izvrsna vijest.
4. Zaključak
Za one koji traže dodatni uređaj za putovanja, gledanje filmova, surfanje internetom i rad s dokumentima (pisanje teksta, izrada prezentacija i PDF datoteka ili gledanje istih) je ovaj uređaj kao stvoren.
Ali nikako ne može zamijeniti klasičnog prijenosnika. Uređaj je zbog svojih dimenzija i trajanja baterije idealan kao zanimljiv dodatak automobilu ili razbibriga na putovanjima ili predavanjima.
Nedostatak optičkog pogona i nije toliki problem uz današnje cijene memorijskih stikova. Uređaj dolazi s 3 USB utora koja predstavljaju zamjenu za optički pogon. Ukoliko stvarno ne možete bez toga, imate eksterne USB DVD čitače i pržilice. Prilikom kupnje bi preporučili dodatnih 512MB RAM memorije i USB miš za bolji i ugodniji rad.
Asus Eee je jedan multimedijalan stroj u malom pakiranju te je izvrstan za uvod u svijet prijenosnika.
-
Naziv:Asus Eee PC 701