- Velika interna memorija, memorijska kartica
- WiFi, GPS
- Dizajn i kvalitetna izrada kućišta
- Odlična baterija
- Loša kamera
- Premalen zaslon
1. Uvod
Još jedan uređaj iz Enterprise serije bio je u našim rukama. Nakon testa modela Nokije E51, koji za relativno malu cijenu nudi mnoštvo opcija, E71 je puno napredniji uređaj, koji kao i cijela Enterprise serija prati moderan dizajn (kromirani djelovi i kvalitetnija plastika).
E71 nasljednik je modela E61/E61i koji nije polučio znatne tržišne uspjehe. Bila je to rijetka Nokija s Full QWERTY tipkovnicom, koja je od početka podsijećala na BlackBerry uređaje (posebno je sličan novi BlackBerry Bold 9000). Inače u klasi u kojoj se nalazi E71, konkurencija je velika (uključujući i Touch pametne telefone).
Slike stare i nove E serije
Službene slike Nokije E71
Detalje Nokije E71 s cijenama u trgovinama pogledajte ovdje
2. Dizajn i uređaj, osnovne funkcije, te poslovne funkcije
Nokia E71 je dimenzija 114 x 57 x 10 mm (....da, samo 10 mm!) za koje je većinom zaslužna Full QWERTY tipkovnica.Težinom od 127 grama omogućava sigurno ležanje u ruci. E71 nije najkompaktniji smartphone, no treba dati pohvalu Nokiji što je na tom putu. Debljina od samo 10mm čini ovaj QWERTY smartphone najtanjim u klasi. Ono što zbilja ostavlja bez daha je kvaliteta izrade.
Uređaj izvrsno leži u ruci, a njegova metalna konstrukcija daje osjećaj neuništivosti.
Na gornjem djelu Nokije E71, po sredini smjestio se zvučnik. S njegove lijeve strane nalazi se ambient light senzor, a sa desne mala VGA kamera za 3G video pozive. Ispod je 2.36“ zaslon, a ispod njega je smješten navigacijsk D-pad i tipke, te QWERTY tipkovnica. Na kraju s lijeve strane na dnu je smješten mikrofon.
Sa lijeve strane uređaja nalazi se Infracrveni port (izgleda kao već davno zastarijela i zaboravljena tehnologija, no vrlo korisna), MicroSD utor za memorijske kartice i MicroUSB utor za podatke. Oba utora zaštićena su plastično/gumenim pokrovom. Sa desne strane smjestio se 2.5mm audio utor, tipke za kontrolu glasnoće, te tipka za pokretanje glasovne kontrole.
Na stražnjem dijelu je kamera od 3.2 megapixela s autofokusom i LED bljeskalicom. Poklopac baterije je metalan, prožet sitnim točkicama, a jedina zamjerka je što se često zapacka tokom korištenja.
Ono što zbilja otkriva snagu ovog uređaja se krije ispod metalnog poklopca. Radi se o 1500 mAh BP-4L Li-ion bateriji. Na testu, baterija se pokazala respektabilnom; oko 4 dana korištenja. Od toga je cijelo vrijeme bio uključen WiFi, GPS smo koristili nekih 2h, surfali ukupno 1.5h, a razgovarali ukupno oko 45 minuta.
Zaslon je „nestandardne“ rezolucije od 2.36“ i 16M boja. Rezolucija je QVGA (240x320 piksela) (više o zaslonu na Mobile-Place.info).
Tipkovnica je također smanjena u odnosu na prijašnji model (E61i), no to ne umanjuje njezinu učinkovitost. Čak i ljudi debljih prstiju (poput autora ovog teksta) nemaju problema sa tipkanjem dugih E-mailova, a ono što je korisno, obzirom na dimenzije uređaja, je da se lako može naučiti tipkati samo s jednom rukom (više o tipkovnici na Mobile-Place.info).
Tokom poziva, svog sugovornika ćete čuti vrlo čisto, bez ikakvih smetnji. Vibracija je vrlo jaka pa je nemoguće propustiti poziv/SMS/E-mail. Također E71 ima tzv. smart dial; dovoljno je utipkati par slova, i uređaj će nam pokazati sve kontakte s početnim slovima koja smo mu dali.
Nokia E71 ima ugrađen WiFi (Wireless tehnologija) koja omogućuje spajanje na bežične mreže. Tako u Zagrebu možete koristiti razne besplatne bežične pristupne točke po gradu za spajanje na Internet.
Nokia E71 sadrži zadnju verziju Symbian operativnog sustava. Radi se o verziji 9.2 sa S60 3rd edition korisničkim sučeljem. Uz to ima instaliran full Feature Pack 1, te dosta elemenata iz Feature Packa 2. Sve u svemu izvrsno opremljen smartphone kojem nećete morati previše dodavati programa. Sam uređaj je toliko brz da se ponekad zaboravi da se radi o smartphone-u! Kako smo dalje testirali i koristili uređaj, Nokia E71 nije imala problema niti sa čitanjem kartica većeg kapaciteta (poput one od 8 GB).
"Home screen" se može podesiti kako god korisnik želi. Vrlo je koristan i prikazuje sve relevantne podatke: E-mail, Internet telefon, Kalendar, WiFi te pretragau, te uz to još 6 prečaca do programa koje najčešće koristimo (više o zaslonu i opcijama menija na Mobile-Place.info).
Na Nokiji E71 ipak razmjenjivanje poruka dolazi do najviše izražaja. Bilo da se radi o SMS-u, MMS-u, audio poruci ili E-mailu. Što više reći kad se radi o E seriji pogonjenoj Symbianom i QWERTY tipkovnicom? Jednostavno sto god krenuli pisat, osjetit ćete se močno nad ostalim „smrtinicima“. Vjerovatno će vam prijatelji i kolege biti zavidni kada im u rekordnom roku odgovorite na e-mail ili SMS.
Inače, jedan naš kolega je pred pet šest godina slao s Full QWERTY Nokije 5500 odgovore na poruke prije izvješća! Možda to nekome uspije i s E71.
Što se tiče e-mail podrške, zadnja informacija je da ova nova E serija (E71 i E66), ne podržavaju BlackBerry Connect e-mail klijent, tako da ga nismo ni testirali. Svjesni smo rivalstva između Nokije i RIM-a, no smatramo da ovo ipak ide na štetu Nokije, jer ipak se radi o poslovnim uređajima za enterprise segment.
Organizator i cjeli vaš ured je u vašem đepu. Kontrola sastanaka, editiranje Excel tablica i citanje PDF-ova nije bilo nikada lakse i jednostavnije. Tu su i ostali korisni programi poput Kalkulatora, Bilješki, File Managera, Riječnika, Pretvornika i drugih...
Nokia E71 opremljena je naprednom kamerom od 3.2 megapiksela s autofokusom i LED bljeskalicom. To je nešto na što nismo navikli jer kamera nije bila prisutna na prvom E61 modelu, nego teka na E61i. Sučelje kamere je indentično onom od N95 8GB, stoga tu osim same kamere nema razlike od najačeg Nokijinog kamera telefona.
Kad pričamo o glazbi, tu je snažan MP3 svirač koji u kombinaciji sa slušalicama koje dolaze uz uređaj, baterijom od 1500 mAh, te 2GB MiniSD kartici pretvara poslovnjaka u pravi MP3 uređaj (više o glazbi na E71 na Mobile-Place.info testu)
Pregledavanje Interneta na ovom uređaju je čisto zadovoljstvo, kao i na svakom Nokia smartphone-u, bez obzira na nedostatak zaslona osjetljivog na dodir. Uz pomoć jakog web preglednika i landscape ekrana, surfanje na E71 ide odlično. Za razgovor sa prijateljima tu je poznati IM messenger program, koji podrzava sve poznate protokole poput ICQ-a i MSN-a.
Nokia E71 ima ugrađeni GPS prijemnik, koji radi dosta dobro. Mala zamjerka je što mu je tokom testa bilo potrebno i do 10 minuta da pohvata satelite. No kada ih jednom ulovi i primi podatke, navigacija postaje laka i brza. Za navigaciju zadužena je Nokia Maps aplikacija i to u svojoj zadnjoj 2.0 verziji (više o GPS-u na E71 na Mobile-Place.info testu).
Na kraju uređaj ima nekoliko instaliranih igara, koje ponovno oduševljavaju. Nismo ni svjesni da mobiteli svakodnevno toliko napreduju da su igre s PC-a danas u mobitelima. Racing Thunder je samo jedna od igara a za Symbian ih možete pronaći gomilu, i to većinom besplatnih.
3. Zaključak
Nokija je znatno unaprijedila ovaj uređaj naspram prethodnog model E61. Ne samo da je E71 znatno unaprijeđen već je to jedan od najbržih smartphone uređaja danas. A jasno je koliko je brzina važna poslovnim korisnicima.
Većina će se složiti da je dizajn odličan iako se nekima možda neće svidjeti nestandardne dimenzije uzrokovane QWERTY tipkovnicom.
Nokija je s ovim pametnim telefonom napala BlackBerry segment, koji je izuzetno popularan (a s druge strane toliki vole baš samo Nokiju...). Ne podržavanje BlackBerry opcija za E-mail, će uskoro nadamo se biti softverski rješeno, jer sve ostalo na ovom uređaju opravdava cijenu višu od 3,500 kuna. E71 ima zaista sve (WiFi, GPS, 3.2mpx kamera, 3G uz video pozive...) pa sumnjamo da vam se neće svidjeti ako ga kupite.
Za detaljnije informacije svakako pogledajte test na Mobile-Place.info
-
Naziv:Nokia Napad na BlackBerry: Nokia E71