- WiFi + VoIP preko WLAN-a
- 3G
- Dizajn
- Snažna baterija
- Nove Symbian tipke
- Očajne rubne tipke
- Razina zračenja
- Kamera
1. Uvod
Nokia E51 je smartphone uređaj, što znači da ima zaseban operativni sustav, u ovom slučaju kod Nokije najčešći Symbian. E51 je nasljednik modela E50, i novi član Nokijine poslovne E (Enterprise) serije kojoj pripadaju E61i, E65 i E90. Nasljednik modela E60/61/i/62 s potpunom QWERTY tipkovnicom se još očekuje, a na internetu su se pojavile neke neslužbene slike.
Starija E serija s konkurentom testiranog modela, Nokijom E50
Svaki pripadnik E serije je namijenjen određenoj vrsti poslovnih korisnika. E51 kombinira male dimenzije, lijep dizajn uz mnoštvo funkcija i uzet će ga poslovni korisnici koji ipak više koriste prijenosnika.
E51 je ne samo 3G, nego i WiFi uređaj. Ovo naglašavamo zato što je njegova cijena nešto viša od 2 000 kuna, dok ga u nekim pretplatničkim paketima možete dobiti za nevjerojatnu jednu kunu, što je zaista dobar ulog naspram odličnih karakteristika! Osim toga ovo je jedan od rijetkih novih uređaja koji ima Infracrveno sučelje.
Novi predstavnici E serije, sa već zastarjelim E61i
Službene slike Nokije E51 i na kraju prethodnik; Nokia E50
Iako su E50 i E51 po dimenzijama slične, kod E51 osjeća se veliki napredak detaljima i završnoj obradi.
Još jedan uređaj s kojim bi mogli usporediti E51 je Nokia 6500 classic. Oboje su poslovni telefoni. 6500 nudi kvalitetnije kućište i nešto manje dimenzije, dok je E51 zaista mrvicu veći uz pregršt funkcija. Po cijeni su uređaji slični.
Nokia 6500 classic
Karakteristike modela E51 zapravo su na razini stare Nokije N80 koja je imala zaista sve od funkcija (iako s dvojbenim dizajnom) dok je cijena N80 bila vrlo visoka, sada je sve to pristupačno po puno nižoj cijeni.
Uređaj smo usporedili s nešto starijom Nokijom 6288 i 8800.
2. Kutija, oprema, dizajn, uređaj
Kutija i oprema
Standardno kao i kod većine Nokija u kutiji nalazimo USB kabel (DKE-2), slušalice (HS-47), bateriju i microSD memorijsku karticu s miniSD adapterom i punjač. Osim toga tu su i kratke i standardne upute, koje su vrlo pregledne naspram uputa starijih modela i krpica za čišćenje (iako bi rađe vidjeli plišanu futrolu). U kutiji se nalazi i CD sa softverom za E serije.
Slušalice su i dalje zapetljane kao i prošli modeli, dok je MiniUSB sučelje puno bolje od pinskog
Najviše nas je iznenadio punjač (AC-5 DC) koji je najmanji Nokijin punjač koji smo dosada imali prilike vidjeti. Zaista odlično jer ga ovako malog možete staviti i u đžep (primjerice na putovanju), dok to sa starijim punjačima nipošto niste mogli.
Punjač od E51 je najmanji kakav smo vidjeli kod Nokija
Kada smo prvi puta primili kutiju od Nokije E51, iznenadlili smo se jer su kutije mobitela postale manje i praktičnije. Nema više plastičnih konstrukcija unutar veće kartonske kutije (nažalost kartonskih konstrukcija koje ćete jedva vratiti u prvotno stanje i dalje ima).
Dizajn uređaja, kućište, tipkovnica
Otvaranjem kutije dolazimo do uređaja koji je izrazito lijep, pogotovo ako ga usporedimo sa starijim modelima poslovne E serije koji nisu bili neka ljepota. Niti E50, pa ni E61 ili komunikatori. Novi klizni E65 i komunikator E90 predstavljaju napredak u dizajnu, dok je E51 za svoj cjenovni razred vrhunac (pravi Stylish uređaj koji u rukama izgleda privlačno). Kućište oklopljeno kromiranim čelikom, i nehrđajuća metalna pozadina lijepo je obrađena.
Uređajem dominira veliki ekran. Napokon došlo je doba kada su ekrani veći od tipkovnica na većini novih uređaja pa tako i na E51. Ipak najviše oduševljava što je uređaj tanak.
Ekran
Ekran je prelijep, a boje su jasne. Veličina dijagonale od 5 cm govori dovoljno. Dugo smo već zamišljali mobitele s ekranima većim od tipkovnice. Sada stvari idu u smjeru da tipkovnica neće ni biti, iako se mnogi ne mogu pomiriti s time.
Tipkovnica je od tvrde gume. Očekivali smo da će brojčane tipke biti malo izbočenije no one su nakon par dana bile odlične. Napredak naspram E50 se osjeća. Tipke za poklapanje poziva i biranje su dobro izoštrene pri krajevima te nećete slučajno stisnuti tipku s brojem 1 ili 3 umjesto poklapanja ili biranja poziva.
Problem bi mogla bi biti navigacijska tipka koja je kao i na većini nokija od vrlo jeftine i loše plastike koja se brzo izliže. Ako ništa drugo centralni dio navigacijske tipke (za odabir ili potvrdu) je jako dobro izbočen.
Kao i na svim Symbian uređajima tipkovnica je malo drugačija, tj. sadrži dodatne Symbian tipke. To su izbornik (nacrtana kuća), ispod nje tipka za kalendar, dok su s desne strane imenik i tipka za poruke . Ovaj puta nedostaje tipka s olovkicom karakteristična za Symbian. Osim toga upitna je potreba za tipkom u imenik kad ionako svi koriste navigaciju prema dolje kao imenik. U ovom slučaju navigacija prema dolje je tražilica (sve navigacijske tipke se mogu prenamijeniti).
Dvije tipke na vrhu tipkovnice kojima se odabire ono što iznad njih piše na ekranu, su najlošije. Uopće nisu odvojene i izbočene. Nažalost te tipke će svi često koristiit i to je još jedna minus ovoj tipkovnici, koja je mogla biti puno bolja.
Bočne tipke su katastrofalne! Na vrhu uređaja je tipka za paljenje/gašenje uređaja koja na većini Nokija nije dovoljno tvrda, te nikada ne znate jeste li ju dovoljno jako stisnuli. Na E51 ona je neopisivo loša i jednini način nju i bočne tipke pritisnete, je noktom. Ti gumbi gori su i od gumba za paljenje/gašenje na prastaroj Nokiji 3310.
Sa lijeve strane je jedna tipka koja duljim držanjem (opet noktom) uključujete snimač. Dobro da je ta tipka direktna. Ali ne vidimo čemu služi s desne strane (katastrofalno izvedena) tipka između pojačavanja ili stišavanja tona, kojom dolazite u govornu poštu. Jel to netko koristi? Zašto više ne naprave mobitel koji ima vlastitu telefonsku sekretaricu, a ne da za to moramo plaćati operateru.
Na vrhu lijevo je svjetlosni senzor, karakterističan za Symbian Nokije.
Na uređaj se može privezati trakica, iako je to nesigurno.
S težinom od 100 grama i debljinom od samo 12 mm dobro leži u ruci.
Sa stražnje strane je lijepo dizajnirani poklopac. Iznad njega je 2.0 megapikselna kamera, što više i nije neka novost. Iznad kamere je mali zvučnik.
Dizanjem poklopca za bateriju otvara se i utor za memorijsku karticu.
Memorija i memorijska kartica
Tu je i utor za memorijsku karticu koji je dostupan samo dizanjem poklopca. Glavno da uređaj podržava memorijske kartice.
Čitanje s memorijske kartice ide odlično i brzo, zapravo nije vidljiva razlika u učitavanju s kartice ili s memorije. Ne samo da je 130 MB dovoljno, nego dobijete i 2GB karticu, što je veliki plus ovom uređaju.
Memorijske kartice nove generacije (Micro) su minijaturne
Baterija i SIM kartica
Punjenje baterije traje relativno kratko, sat i pol, dok sama baterija traje oko 3 dana. Čudno je službeno vrijeme trajanja baterije na čekanju i vrijeme razgovora (na čekanju do 310h, razgovora do 4h 20min) dok je snaga baterije 1080 mAh. Ako imate uključen WiFi i Bluetooth cijelo vrijeme, baterija će trajati dva dana.
SIM kartica se lako stavlja, ali se teško vadi.
Kada smo vratili poklopac, kao da nije legao do kraja. Naime na Nokiji 8800 koja ima sličan metalni poklopac, on na kraju ulegne i zakači se dok kod E51, on kao da nije do kraja legao. Posebice ako imate privezanu trakicu preko koje poklopac prolazi. No kasnije smo shvatili da ga treba nešto jače pritisnuti te da je nakon toga čvrsto uglavljen.
Pozadinsko osvjetljenje je odlično
Uz ovako lijep uređaj dobro bi došao stalak.
3. Korisničko sučelje, kamera
Korisničko sučelje
E51 ima ugrađen Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI. Ako dosada niste koristili Symbian trebat će vam neko vrijeme da se priviknete na njega (na raspored ikona i funkcija).
Prednost Symbiana je što možete dodavati nove aplikacije kojih zaista ima napretek, što svakom Symbian uređaju otvara granice mogućnosti.
Izbornik možete pregledavati kao ikone (4x3) ili kao listu. Plavi kružić pokraj ikone "Alati" pokazuje da je ta aplikacija ili datoteka pokrenuta. S obzirom da je ovo smartphone, na njemu nećete pritiskom na crvenu tipku za poklapanje poziva prekinuti rad u aplikaciji ili datoteci u kojoj ste dosada radili. Dužim držanjem tipke za izbornik (kuća) izlistati će se sve aplikacije koje niste pogasili. Klikom na „C“ tipku možete tako prekinuti jednu po jednu.
Klasična i Stand By mod pozadina
Uređaj može raditi i bez SIM kartice, a u izvanmrežni mod možete otići bez obzira je li SIM kartica u uređaju ili ne.
Kao i kod puno novih modela Nokije postoji "Aktivan On-screen Stand By mod" što nam nikada nije bilo previše privlačno (na slici gore). No ako u mobitel upisujete gomilu zapisa u kalendar, bilješke ili imate puno alarma, ovaj mod će biti odličan jer će se sve to prikazivati na ekranu i tako biti pristupačnije (kao vaš desktop).
Uređaj ima puno predinstaliranih tema, što smo uočili i kod Sapphire-a. Ipak na E51 teme su poslovno ozbiljne, što nam je bilo i pomalo dosadno. No uvijek možete na internetu naći pravu gomilu besplatnih tema ili čak napraviti svoju.
Pozivi
Signal je tokom cijelog vremena testiranja bio dobar, kao i čujnost te jasnoća zvuka za vrijeme poziva. Dolazni poziv se čuje jasno (zvuk ne "para uši“ već je nešto uglađeniji nego na starijim modelima), a vibracija je dovoljno jaka da ju osjetite u džepu.
Prilikom zvonjave jasno zvoni i ugodno vibrira.
Popis poziva se prikazuje kao i na svim Symbian uređajima i pregledan je. Pamti do dvadeset poziva (odlaznih/dolaznih/biranih) unutar jednog mjeseca (zadnjih 30 dana).
Imenik
Osim što u imenik možete unijeti praktički neograničen broj kontakata (što je za poslovne korisnike jako važno), možete listu imena sortirati prema Imenu ili Prezimenu. Ipak najvažnije je da tražilica kontakata traži slova i u imenu i u prezimenu, dok u klasičnim uređajima, možete pronaći kontakt samo prema prvom slovu.
Primjerice možda ste neku osobu spremili kao Ivan Horvat, ili kao Horvat Ivan. U klasičnom mobitelu pronaći ćete ju samo po redoslijedu po kojem ste ju unijeli, dok ju na Symbian uređajima (iako sve više klasičnih telefona to podržava) možete odmah pronaći.
Nažalost ono što ima Samsung G800 ili D880 Duos, a to je da prilikom utipkavanja broja na ekranu možete vidjeti već utipkavane slične brojeve u zadnjih dan ili dva (ako ih nemate pohranjene – ako imate sustav sugerira kontakte iz imenika). To na veliku žalost E51 niti druge Nokije nemaju.
Kontaktu možete dodati melodiju i sliku, ali se slika prilikom dolaznog poziva prikazuje u jako malim dimenzijama što je bezveze. Trebala bi biti preko cijelog ekrana.
SMS
Kao i kod svih Symbiana, SMS poruka može stati onoliko koliko imate memorije, što kod E51 znači neograničeno! Prvo se unosi broj a onda tekst. Izvješća o isporučenosti se kratko pojavljuju kao obavijesti ne ekranu, a ne dolaze kao zasebne poruke, što je odlično (sva izvješća se spremaju u datoteku Izvješća gdje ih možete brzo i jednostavno obrisati).
Također moguće je i vrlo lako odjednom poslati poruku na više brojeva.
MMS i E-mail nismo isprobavali. Za E-mailna GSMareni kažu da je dobro prilagođen poslovnim korisnicima, a ne sumnjamo da su mejlovi zbog velikog ekrana pregledni. Primjer E-maila pogledajte ovdje.
MP3 player
Player podržava MP3, AAC, eAAC+, WMA formate. Ovo je klasičan player prosjčnog izgleda. Vidi se da mu nije posvećivana veća pažnja.
Reprodukcija je jako dobra, no izlaskom iz playera (pjesma se i dalje reproducira) na Stand-by ekranu se ne prikazuje nigdje koja stvar svira (kao što smo to vidjeli na prijašnjim Symbian i klasičnim Nokijama).
Ubacivanjem novih pjesama preko USB sučelja, ili jednostavno ako ste ih dodali na memorijsku karticu i potom ju ubacili, ulaskom u MP3 player sustav će pretražiti dodatne pjesme što je odlično (to nemaju i neki glazbeni telefoni Walkman serije Sony Ericssona).
FM radio
Za slušanje radija morate prikopčati slušalice. Možete pohraniti do 20 postaja, a radio nema RDS.
Kamera
Ne samo da ne oduševljava leća od 2 megapiksela, već smo i razočarani preglednošću i upravljivosti meniju u kojem se snima. Upravljanje kamerom je gore nego na starijim Nokia mobitelima.
Sony Ericsson i Samsung uređaji imaju puno bolje sučelje za foto i video snimanje od Nokije. U nokijinom se jednostavno nije lako snaći dok su kod G800 ili K530 funkcije kamere i dodatne opcije intuitivne.
Sučelje kamere na E51 je lošije nego na većini Nokija - primjer Nokia 6288
Kamera na E51 nema niti autofokus ni bljeskalicu. Kamera je više tu ako vam zatreba. I nema bočne direktne tipke na kameru.
Slike se nažalost ne mogu uređivati, već je za to potrebno pronači neki od programa na internetu. Trebo je biti predinstaliran jer i non-smartphone uređaji imaju takve programe.
Video možete snimati u MPEG4 formatu na 320x240 pikselnoj rezoluciji. Od videa očekujte još manje nego od fotografija.
Ovo je poslovni uređaj koji ni ne treba previše kameru, pa je upitno kvalitetu iste nazvati minusom.
Video reprodukcija
Od multimedije tu su i RealPlayer i Flash Player. U RealPlayeru možete uređivati video uratke, ili od slika napraviti video s pozadinskim zvukom ili tekstom. S time smo se igrali još na Nokiji 6680, pa na E51 nismo ponovno isprobavali.
No na žalost nije moguća reprodukcija video avi. formata, već samo 3GP ili MPEG4.
4. Poslovne funkcije
Upravljač datoteka, tražilica
Klasične Symbian datoteke u kojima ćete se odmah snaći ako duže koristite Symbian. Mi ga iskreno nismo koristili od N80 koji smo imali kada je izišao u prodaju (pred više od 2 godine).
Tražilica je direktno postavljena na navigacijskoj tipki prema dolje (što bi inače bio imenik). Ona je znatno unaprijeđena vizualno, a i radi brže. S obzirom da na Symbianu nije lako sve odmah pronaći tražilica će dobro doći a ima i jednostavne filtere.
Povezivanje i prijenos podataka
Ovaj mobitel se zapravo svodi na dobru povezivost i poslovne datoteke kao imenik, kalendar i slično. Od Infracrvenog porta (koji će rjetkima biti potreban), do Bluetooth-a s A2DP-om, Mini USB-a, GPRS-a, EDGE-a ili 3G-a s HSDPA podrškom pa do WiFi WLAN podrške koja omogućava i VoIP razgovore. Ne zaboravimo i MicroSD memorijsku karticu.
Prilikom spajanja na računalo preko USB-a, možete odabrati prijenos podtataka s memorijske kartice, ali ne i s telefona. Ne podnosimo PC Suite jer je kompliciran. No možete s memorijske kartice prebacivati na telefon i obratno.
Bluetooth podržava A2DP što znači brz audio prijenos i podršku bilo koje Bluetooth slušalice uz odličan zvuk pri telefoniranju.
Probali smo i Infrared, ali radio je katastrofalno kao i obično.
WiFi i Internet
Kao i na svim Symbianima, postavke za mrežu su odvojeno u „Postavkama“ telefona, dok je spajanje kod „Povezivanja“. Zato je primjerice iPhone bolji, jer su sve postavke na istom mjestu kod spajanja. Ovako morate tražiti gdje se što nalazi.
Prvo nismo mogli pronaći MAC adresu uređaja da bi ga spojili na WLAN, pa smo se spojili na otvorenu mrežu. Nakon iPhone-a Mini Map Nokia Browser više se ne čini tako dobar kao prvi puta kada smo ga vidjeli na N80. Mane MiniMap-a su što nema jednostavnih i intuitivnih tipki, već sve morate tražiti u Opcijama (zumiranje, način prikaza). Čak niti brojčane tipke nemaju svoje linkove. Pregled je moguć horizontalno i vertikalno, ali opet za to morate otići u opcije. U opcijama možete podesiti i Home stranicu, a prilikom ukucavanja domene prikazuju se prijedlozi nedavno pregledanih stranica.
Sve u svemu preglednik i nije nešto – iako ima i puno gorih.
Organizator, alarm, kalendar, aplikacije
Kalendar je jako dobar. Dolaskom na određeni datum u pop-up-u se prikazuju svi zapisani događaji tog dana.
Od aplikacija tu je Quickoffice i Adobe tj. preglednici za Office i PDF dokumente. No nije ih moguće uređivati. Ovo je ipak uređaj za manje poslovne korisnike koji će važnije stvari obavljati na prijenosniku, dok će u mobitelu imati sve kontakt i podatke i obveze na preglednom ekranu uređaja koji ugodno leži u rukama.
Osim toga tu su Aktivne bilješke i Bilješke (aktivne bilj. omogućavaju dodavanje multimedijskih sadržaja), aplikacija Timovi, Prijetvornik valuta, i svih mogućih mjera, te mogućnost povezivanja na printer. Novost je Zip aplikacija kojom možete raspakiravati datoteke koje su zapakirane (.zip ili .rar)
Kalkulator nije napredan i lošiji je od onog na Sapphire-u!(?)
GPS i Nokia Maps
Na kraju uređaj već ima predinstalirane aplikacije za GPS (potrebno kupiti dodatni modul). Aplikacija omogućava navigaciju za vozila (cestovnu) i klasičnu. Tu su i Nokija Mape, kao konkurent Google Mapama. Ipak za njih je potrebno spajanje na internet i ne prikazuju se prviše brzo.
5. Zaključak
Dobar izgled (dizajn), relativno povoljna cijena i gomila funkcija na velikom ekranu velika su prednost ovog uređaja. E51 nema značajnijih nedostataka. Na svaku tipkovnicu se kad-tad naviknete, kamera je solidna, a mogućnosti povezivanja su odlični. Ipak nema direktne tipke za E-mail kao kod BlackBerry-a, no prije bi se nasljednik E61i mogao uspoređivati s BlackBerry-em a ne E51.
Glavne prednosti za „srednju“ skupinu poslovnih korisnika, a to su dobar i pregledan imenik, SMS i E-mail, te odličan organizator s kalendarom na velikom i preglednom ekranu su dobro podržane.
Ono što bi trebalo unaprijediti je Mini Map web preglednik koji je star već 3 godine.
Sve u svemu jako dobar uređaj, posebice ako preferirate Nokije.
-
Naziv:Nokia Poslovna ljepota: Symbian Nokia E51