- Perfektna završna obrada
- 577ppi gustoće piksela i Gorilla Glass 4
- Najbrži mobitel koji smo do sada testirali
- Ekstremno brzo punjenje baterije
- Fenomenalna prednja i stražnja kamera
- Nema microSD proširenje memorije
- Baterija izdrži jedva jedan dan
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Prije nego što nam u ruke dođe Samsung Galaxy S6 Edge sa zakrivljenim rubovima zaslona - isprobali smo "običan S6". Taj "običan", nipošto nije običan. Ovaj mobitel nema veze s prijašnjim Galaxy smartphoneima. Već od prvog primanja u ruku iznenadio sam se... i pomislio, je li ovo iPhone 6? Sličnosti su gotovo besramne. Mislim da će svi koji imaju iPhone 5S ili iPhone 6 reći da je Galaxy S6 kopija iPhonea. Ali meni Galaxy S6 izgleda bolje od iPhonea. S obzirom na to da ima staklo i sprijeda i straga, podsjeća na Sony Xperia Z3 telefon. Opet, S6 ima bolje oblikovane rubove od Sonyjevih i nekako djeluje kompaktnije.
Velik 5,1-inčni zaslon ima tanke rubove kućišta, pa realno uređaj nipošto nije velik ili glomazan. Sa 6,8 milimetara iznimno je tanak. Jedino kamera viri malo izvan, što znači da treba paziti da se ne ogrebe dok S6 stoji na stolu. Ipak, ne vidim kako bi napredna kamera s kvalitetnom optikom i dobrim senzorom stala u 6,8 mm. S6 ne smeta u džepu dok hodate ili sjedite. Ergonomski mi paše i što ima odvojene tipke ispod zaslona - dvije virtualne te jednu fizičku koja ujedno ima i čitač otiska prsta. Svi drugi mobiteli (LG, Sony, pogotovo HTC, imaju te virtualne tipke na zaslonu tako da ne dobivate punu iskoristivu veličinu dijagonale, a ispod zaslona imate rupu, što se posebno vidi kod HTC-a One M8.
Tipka za otključavanje je savršeno izvedena. Osjećaj je kao da klikate po skupom stereo sistemu, ako ste ikad imali takav doma. Aluminijski rub sa strane je lijepo zaobljen, divno izgleda i jako dobro leži u ruci. Jedini problem je što bi mogao iskliznuti iz ruke upravo zbog tih glatkih metalnih rubova. Zbog ovog stakla na poleđini strah me da mi ne ispadne. Iako, radi se o Gorilla Glass 4 staklu (iza i naprijed) pa ne vjerujem da bi se previše oštetio. Uz to, stvarno je čvrsto sastavljen. Također, dosta je težak ovako u ruci. Ima 137 grama i to se osjeti s obzirom na njegove dimenzije, iako, nije sad toliko težak da će vas zaboliti ruka. Jednostavno, ima tu neku težinu naspram recimo Galaxy Alpha modela.
.
Zaslon i tipkovnica
Zaslon dijagonale 5,1-inča ima ogromnih 1440x2560 piksela. Za usporedbu, tu rezoluciju su do sada imali samo 30-inčni monitori. Gustoća piksela tako iznosi ogromnih 577 ppi (piksela po inču). Prikaz crne je odličan. Jedva se vidi razlika između ruba i crne na ekranu. Kutevi gledanja su savršeni iako se ne radi o IPS već Super AMOLED tehnologiji.
Kad budete vani na direktnom suncu sve na ovom zaslonu na Galaxyju S6 ćete vidjeti bez problema, čak i ako je osvjetljenje na 50%. Virtualna tipkovnica se da podesiti (na desnu tipku gdje je sad zarez možete staviti neku drugu tipku), a tipkovnica nudi i brojke na vrhu. Same tipke nisu toliko razdvojene kao na recimo Galaxy A5, ali svejedno, tipkanje je precizno i tipkovnica reagira na uzastopno brzo tipkanje s dva prsta.
Već sam spomenuo kako je zaslon prekriven Gorilla Glass 4 staklom koje bi trebao biti iznimno otporno. Također, hvalim još jednom što su tipke ispod zaslona odvojene od zaslona, što nije slučaj na drugim Android OS mobitelima.
.
Baterija
Ugrađena Li-Ion baterija kapaciteta 2550 mAh nije zamijenjiva bez odlaska na servis. U sebi ima ugrađen bežični punjač (koji se mora nabaviti dodatno). Puni se preko standardnog microUSB konektora, te je brzina punjenja ono što iznenađuje - u 10 minuta se napuni 25%, do 100% se napuni za manje od sat vremena. Samo trajanje baterije pri naprednom korištenju pomalo razočarava. GSMarena benchmark test baterije u kombiniranim uvjetima daje 64h trajanja. Službenih podataka o trajanju za stanje pripravnosti i razgovore nema. Ja sam koristio sve moguće opcije i postavke, kameru, igrao igre, gledao YouTube. S obzirom da je S6 iznimno brz, teško se odvojiti od njega. Zato mi je baterija trajala jedva jedan puni dan. Pretpostavljam na u nekom normalnom korištenju može izdržati jedan dan uz još nešto snage za drugo jutro. Brzo punjenje svakako podiže ocjenu i popravlja dojam.
.
Operativni sustav
Ovaj Samsung dolazi s najnovijiom Android OS v5.0.2 (Lollipop) inačicom koja nudi osvježen izgled. Ova najnovija inačica ima neke osvježavajuće efekte koji praktično ne služe ničemu, ali vesele (primjerice otvaranje izbornika, sat sa sjenom, nov dizajn vremenske prognoze).
Sučelje ima Samsungovu TouchWiz doradu (launcher) koji meni izgleda odlično. Sve je logično posloženo. Izbornik je vizualno atraktivan, iako nisam našao opciju kako sortirati ikone po abecedi. Traka koja se povlači s vrha je još preglednija nego prije. Samsung je dodao i nove teme sučelja, pa je time izgled dodatno osvježen i razlikuje se naspram Galaxy S5 i ostalih prijašnjih modela.. Prelijep je! Da i sve je jako pregledno, samsung se bas jako potrudio da to izgleda lijepo. Ova traka s vrha je jako pregledna i malo je osvježena.
Na Google Play trgovini možete pronaći zaista pregršt aplikacija od čega je većina besplatna. Samsung je na ovaj uređaj stavio i neke svoje, nama od prije poznate aplikacije kao što su S Planer, S Health i slične. Također, uređaj ima i Samsungovu trgovinu aplikacija posebno prilagođenih Galaxyju S6.
.
Tehnička osnovica
U Galaxy S6 ugrađen je snažan Exynos 7420 osmojezgreni čipset s četverojezgrenim 2.1 GHz (Cortex-A57) procesorom uz Mali-T760 grafički čip i 3GB RAM-a. Inače, postoji i verzija sa slabijim čipsetom koja se vjerojatno neće pojaviti na našem tržištu.
Čak i uz ovu originalnu TouchWiz doradu sučelja (launcher), Galaxy S6 je nevjerojatno brz. Brži je od Galaxy Note 4 ili LG-a G3. Skida aplikacije s Play trgovine brzinom kao niti jedan uređaj do sada. Zastajkivanja jednostavno nema koliko god se brzi prebacivali s aplikacije na aplikaciju. Na AnTuTu benchmark testu postiže preko 60 tisuća bodova uz konstantnih 50 i više sličica u sekundi prilikom igranja igre na ovoj visokoj rezoluciji. Ne samo da su igre glatke, već se i pokreću brže nego na svim drugim mobitelima.
Na stražnjem dijelu uređaj se zna zagrijati, ali ne toliko da ga je nelagodno držati u ruci.
.
Prednja kamera
Prednja kamera ima 5 megapiksela, uz 22mm otvor leće i F1.9 otvor blende. To znači iznimno širok kut snimanja (fotografije su u 4:3 formatu, ali je kut kadra na njima širi nego sa stražnje kamere čije smo pak primjere fotografija stavili samo u širem 16:9 formatu slike). F1.9 znači odličnu osjetljivost u uvjetima slabijeg svjetla. Štoviše, na ekranu ćete vidjeti bolje osvjetljen kadar nego što ćete ga vidjeti vlastitim očima. To naime nude samo napredni fotoaparati od oko 5 tisuća kuna (Sony RX100 ili Canon G7 X).
Fotografije su po danu čista desetka za mobitel. Čiste, bez imalo šuma na detaljima. U uvjetima s manje svjetla vidi se nešto više šuma uz uništene detalje. Lice kao da je na rubovima nacrtano, što je posljedica kompresije šuma. Zbog toga dajem 9-tku
Video prednja kamera snima u 1080p rezoluciji pri 30fps. Snimka je malo trešnjava što je za prednju kameru uobičajeno, ali na njoj nema artefakata kao što je to slučaj na video sa stražnje kamere.
.
Stražnja kamera
Nažalost nema bočne fizičke tipke za kameru koja bi olakšala okidanje. Ali, zato se aplikacija fotoaparata otvara za rekordnih 0.7 sekundi. Okidanje je trenutno uz autofokus (što nudi većina naprednih mobitela). Sučelje aplikacije fotoaparata je pregledno, ali su nažalost ikone smanjene.
Kvaliteta fotografija sa glavne kamere na Galaxy S6, uhvaćena po danu je u rangu kompaktnih fotoaparata do 2500 ili više kuna - dakle fotografije su odlične. Boje su realno prikazane, a detalji su oštri. Šuma gotovo i da nema na 100% crop-u. U uvjetima s manje svjetla kvaliteta je za ocjenu niža - vidi se šuma i ima uništenih detalja. Čini mi se kako Note Edge ima bolju kameru po noći, ali ipak dajem ukupnu ocjenu 10 jer je kamera brza i po noći upija dosta svjetla.
Galaxy S6 video snima u 4K rezoluciji ili u nižoj HD 720p rezoluciji ali pri 120 sličica u sekundi što znači odličan i atraktivan slow motion video. Slika na videu je realno prikazana. Stabilizacija je dobra ali bi mogla biti i malo bolja, dok jedino dojam kvare artefakti od kompresije koji se vide na nebu i na šljunku.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Galaxy S6 podržava sve oblike povezivosti. Od 3G-a, 4G (LTE), Wi-Fi-ja (Direct, hotspot), sve do Bluetooth v4 i NFC tehnologije. Uz to, S6 na vrhu ima ugrađen maleni infracrveni port čime (uz pomoć Google Android aplikacije) zamijenjuje sve daljinske upravljače za vaše multimedijske uređaje. Žičano se puni i povezuje na PC preko standardnog microUSB-a. Galaxy S6 može služiti i kao USB host (na njega možete pohraniti datoteke s primjerice fotoaparata putem kabela, kao da se radi o računalu). Na 3.5mm konektor možete spojiti slušalice ali S6 nema ugrađen FM radio. Interna memorija ima različite kapacitete, ovisno o verziji koju kupite - 32, 64 ili 128 GB, te nije proširiva microSD karticama, što je na neki način nedostatak i snižava ocjenu.
Zvučnik se nalazi na dnu uređaja a ne iza na poleđini, pa se neće utišati kada mobitel spustite na stol. Zvučnik je jako glasan, ne krči i nema šupalj zvuk. Ali opet, nije toliko dobar kao na HTC-u One.
.
Navigacija
Uz ugrađen A-GPS modul podržana je navigacija preko Google karti koja za našu zemlju nudi glasovne (turn-by-turn) upute na hrvatskom jeziku. Karte i glasovne upute se nažalost ne mogu skinuti na uređaj. Sučelje Google Maps aplikacije je pregledno, ali ne toliko intuitivno kao na Apple iPhone i Nokia Lumia "Here Maps" navigaciji. Stoga za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 8. Inače, Nokia Here mape moguće je skinuti i na Android OS uređaj, ali ni tada navigacija ne radi kao na Nokia Lumiama.
.
Zaključak
Ovaj mobitel je trenutno jedan od najboljih koje ćete pronaći. Samsung je stvarno uložio truda i vremena u njega a to se vidi i osjeti. Osjećaj u ruci je fenomenalan, brzina rada je fenomenalna, prednja i stražnja kamera su fenomenalne. Sve je izvrsno izvedeno. Ako si ovaj mobitel možete priuštiti čim se pojavi u trgovinama, ja nebi zastao niti na sekundu.
Objektivni nedostavi su što baterija traje pola dana vrlo naprednog ili jedan dan manje naprednog korištenja, ali je opet prednost što se brže puni. Također, S6 nema nema microSD proširenje interne memorije, ali smatram da ima dostatnih 32, 64 ili 128 GB.
Bolji od ovog uređaja navodno je Galaxy S6 Edge koji sa zakrivljenim rubovima zaslona djeluje još atraktivnije. Samsung je napravio vidljiv pomak naspram prethodnih generacija mobitela. Ako vam se ne sviđa što sliči na iPhone, onda je za vas HTC One M8 ili neki drugi mobitel. Meni to nimalo ne smeta.
-
Naziv:Samsung Galaxy S6
-
Dimenzije:143.4 x 70.5 x 6.8 mm
-
Težina:138 grama
-
Dijagonala i rezolucija:5,1-inča, 1440x2560 piksela
-
Gustoća piksela:577 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 2550 mAh
-
Inačica (dorada):v5.0.2 (Lollipop)
-
Čipset:Exynos 7420
-
Procesor:Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57
-
Radna memorija:3 GB RAM
-
Grafički čip:Mali-T760
-
Prednja kamera:5MP, Full HD 1080p@30fps video
-
Ugrađena memorija:32 / 64 / 128 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja10
-
Tehnička osnovica10
-
Stražnja kamera10
-
Prednja kamera9
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija8