1. Uvod
Ako niste duže koristili bežični telefon, primanjem SL780 u ruke, pitati ćete se: Zašto je ovaj mobitel tako velik?
Ogroman i vrlo pregledan zaslon uz gotovo vrhunsku izradu, stavljaju ovaj fiksni bežični telefon u posebnu klasu, bez konkurencije.
Naime, Bang & Olufsen, koji je ipak u drugoj vrsti luksuzne klase, ne nudi ovoliki pregršt naprednih funkcija, kao Gigaset S ili SL serija.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Stolni bežični ECO DECT Gigaset telefon sa odvojenim stalkom i odvojenom bazom
- Zaslon: 256K boja, 240 x 320 piksela, 2.2" dijagonale
- Tipkovnica: osvijetljena
- Baterija: Li-ion 830 mAh
- 24 mjeseca garancije
- Cijena: 1,149.00 kuna
PREDNOSTI:
- zaslon u boji kao na mobitelima
- kromirani staklak za punjač
- dizajn
- napredno sučelje i napredne funkcije
- polifone melodije zvonjave
- kvaliteta izrade i težina u ruci
- Bebafon
- trajanje baterije
- cijena
NEDOSTACI:
- nerazdvojena i hrapava tipkovnica
- plastična baza i plastična pozadina slušalice
2. Uređaj, dizajn, korištenje i funkcije
U kutiji se osim uređaja, Li-ion baterije, telefonskog kabela, stalka za slušalicu i baze te malenog punjača, nalaze i nimalo uobičajeni za bežične telefone; CD sa softverom i USB kabel.
Ovaj Gigaset nudi naprednu povezivost kao rijetko koji bežični telefon, (bilo preko Bluetooth-a ili USB kabela). Povezivost služi za sinkronizaciju imenika (preko Outlooka) ili ažuriranje firmware-a. Prethnodno treba instalirati "Gigaset QuickSync" program, koji je osim na CD-u, dostupan i na Internetu. Ako imate više od stotinjak kontakata koje želite imati i u memoriji bežičnog telefona, ovo je najjednostavniji i najbrži način. Ukupno možete pohraniti maksimalno 500 kontakata, što će zadovoljiti i poslovne korisnike.
UREĐAJ, DIZAJN
Nakon što smo izvadili sve dijelove iz kutije, primjetili smo neke izrazito plastične dijelove i masivne metalne - kromirane dijelove. To nam je od prve bilo čudno. Jeftina plastika od koje je izrađena baza, baš i ne ide s kromiranim metalnim stalkom i uređajem, dok ista takva plastika na pozadini slušalice možda i nije loš odabri. Ne radi se o neukusu, već jednostavno manjku ekskluzivnosti, kojom općenito Gigaset SL780 odiše.
Slušalicu odlikuje lijep i klasičan dizajn, koji će se idealno uklopiti u uredski prostor ili moderno uređen stan. Dok stoji na masivnom i teškom kromiranom stalku izgleda prekrasno. Još ljepši je kada zazvoni, jer se tada uključuje (na sreću ne Gigaset narančasto) bijelo osvjetljenje tipkovnice i zaslon u boji.
Prije spomenuta plastika, nalazi se i na pozadini slušalice, što nije tako loše, jer može sakriti ogrebotine, i u ruci uređaj neće skliznuti. Dakle, zamjerka plastici ide samo što se tiče baze.
U kutiji je i praktičan dodatak kojime ovaj telefon možete zakačiti za majicu ili džep, tako da vam bude pri ruci. Ispod plastičnog poklopca osim Li-ion baterije, nalazi se i microUSB konektor. Kako s bežičnim telefonom nećete često prenositi podatke preko PC-a, njegova skrivena pozicija nije nepraktična. Ipak, preporučujemo Bluetooth za razmjenu.
Slušalica u ruci leži idealno, jer ima nešto veću težinu od prosječnih plastičnih bežičnih telefona, i dovoljno je velik da nije nezgrapan.
TIPKOVNICA
Tipkovnica je odlična, iako doživljaj nešto narušava činjenica da je ona potpuno ravna, tj. da tipke nisu međusobno razdvojene. Tako na početku malo teže birate brojeve, a da pritom ne gledate u same tipke, već u zaslon ili monitor računala na kojem radite, kao što je to nama bio slučaj.
Sam "klik" tipki, dubina i brzina odaziva sučelja su izvrsni i trenutni.
Ono što nam je nedostajalo kod prijašnjih bežičnih Gigaset telefona, a što imaju gotovo svi Panasonic bežični telefoni, je navigacijska tipka. Kod Gigaseta SL780 ona ide u pet smjerova (sve strane i središnja za potvrdu ili ulazak meni). Time je upravljanje znatno olakšano, i jednako kao i na mobitelu.
Slijeve gornje strane tipkovnice, je i direktna tipka za Speakerfone, a s desne direktna za SMS poruke. Ako kupite Gigaset SL780 poželjet ćete se pretplatiti na SMS uslugu operatera.
ZASLON
Uz kvalitetu izrade, najveća prednost Gigaseta SL780 je 2.2" QVGA zaslon u boji. Time je sučelje postalo pristupačno svakome. Spomenimo da se u postavkama može odabrati osvjetljen zaslon za cijelo vrijeme stajanja na stalku, ili ugašen, ako se nalazi u spavaćoj sobi.
KORISNIČKO SUČELJE, KALENDAR, IMENIK, BEBAFON
Sučelje na mrežnom popisu s devet ikona, jednako je sučeljima na mobitelima.
U imeniku je vidljivo čak šest kontakata. Kalendar je pregledniji nego na nekim mobitelima, dok su ponuđeni alarmi pristojni, iako mogućnost dodavanja omiljene MP3 melodje za jutarnje buđenje, ne može nadomjestiti nikakv zvuk, i sve drugo naspram toga je iritantno.
Gigaset SL780 ima i vrlo korisnu funkciju Bebafona, koju smo detaljnije objasnili u našem prvom testu Gigaset telefona. Spomenimo samo da Bebafon može služiti i kao alarm u vašem domu.
TELEFONIRANJE
Na kraju, čujnost prilikom razgovora je odlična. Traženje kontakata u imeniku ili pozvanih brojema u popisu poziva je jednostavno zbog velikog zaslona i jednostavnog sučelja.
3. Zaključak
Kao što ste mogli primjetiti, na početku smo cijenu naglasili kao prednost. Tisuću i sto kuna možda nije lako izdvojiti, no ako želite najbolje od bežičnih telefona, to je sasvim razumna i pristupačna cijena.
Većina će vjerojatno dati puno veći iznos za mobitel, koji će potom zamijeniti nakon dvije godine.
Kako fiksni telefoni, unatoč manjem korištenju naspram mobitela, neće baš nestati ili propasti, ovo je jako dobra investicija.
Prednosti Gigaseta SL780 ne treba posebno naglašavati. One su vidljive i na priloženim fotografijama.
Plastičnu bazu ionako možete sakriti negdje iza knjiga, jer slušalica ima zaseban i vrlo lijep stalak, a tipkovnicu ne treba shvatiti kao nedostatak.
-
Naziv:Gigaset Gigaset SL780