- Veliki ekran osjetljiv na dodir
- Kućište i završna obrada
- 3.2MP kamera s autofokusom
- W-LAN
- 3 načina unosa teksta
- Zaslon je magnet za otiske
- Loša kvaliteta filmova
- Kratkotrajna baterija
- Bez GPS-a
- Nema EDGE i HSPDA
Testirali smo vrhunski Symbian smartphone - Sony Ericsson poslovne P serije, nasljednik modela P990 i M600. Uređaj je najavljen još pred skoro godinu dana a pred desetak mjeseci došao je na tržište.
Najavljen je kao uređaj koji će izbrisati razlike između P-serije (P800, P900, P910 i P910), M-serije (M600) te W-serije (W950) mobitela. P1 se smatra nasljednikom P990 i M600, no teško se odlučiti kojoj seriji uređaja ipak pripada. Izgledom i korisničkim sučeljem sličniji je M600 i W950, no s funkcijama do sad rezerviranim za mobitele P-serije (prvenstveno Wi-Fi i kamera). Možemo reći da je P1 mješavina onoga najboljega od svojih prethodnika, (P990 i M600), po dizajnu i karakteristikama.
Iako je prošlo već gotovo godinu dana od najave ovog mobitela, njegov nasljednik tek se sada nazire, i to neslužbeno kao model P5.
P910 • P990 • M600 • P1
Ono što P1 na prvi pogled razlikuje od ostalih uređaja P serije je izgled – nema preklopne tipkovnice i manji je od svojih prethodnika (od P990 čak 25% volumena). Od M600 se prvenstveno razlikuje po kameri, koju su ugradili u P1. Radni takt procesora je isti i kod M600 i kod P1 (208MHz), ali P1 nudi puno bolju funkcionalnost i brzinu rada zbog veće radne memorije. Kao što smo rekli, neslužbeno je najavljen nasljednik P1 - P5, koji bi trebao izaći na tržište u rujnu. Ono što će ga razlikovati od P1 je ugrađeni GPS, 5MP kamera te slide dizajn, no očekuje se da će tipkovnica ostati ista, dok je touchscreen (ekran osjetljiv na dodir) neizostavan kod UIQ telefona.
Ovaj je mobitel prvenstveno namjenjen poslovnim korisnicima koji žele imati sve na dohvat ruke (Word dokumenti, PDF, BlackBerry Connect, Internet), no ipak će zbog velikog ekrana osjetljivog na dodir i drugih odličnih funkcija biti zanimljiv i široj masi ljudi.
2. Kutija, oprema, dizajn, cijena
Pakiranje
Kutija je po izgledu slična kao i s ostalim Sony Ericsson uređajima. Ipak, u njoj se krije puno više dodataka za mobitel nego u drugim kutija,a SE-a ali i ostalih proizvođača. Ovaj mobitel došao je u Vipnet paketu za poslovne korisnike pa je moguće da je sam operater dodao nešto od dodatne opreme.
Dakle, osim mobitela i standardnog punjača, u njoj se nalaze i stalak za mobitel, data kabl, rezervni stylus, memorijska kartica M2 od 512MB, baršunasta futrola, slušalice, GPS modul, punjač za GPS modul te uputstva i software (PC Suite i Wayfinder 7.0).
Stalak za mobitel je odlična stvar, i svaka pohvala Sony Ericssonu na stavljanju istog u standardnu opremu – stalak ima 3 utora: za punjač, data kabl te slušalice. Dobro će poslužiti jer se ne mora sve stalno ukopčavati i iskopčavati, a utor za slušalice dobro dođe ukoliko želite da vas ujutro probudi vaša omiljena radio postaja. Također, prsten oko utora svjetli zeleno kada je prikopčan na struju, pa tako imate osvjetljenje u sobi koje stvara lijep ugođaj. Ipak to osvjetljenje zna smetati jer nažalost nema mogućnost iskopčavanja, što bi za vrijeme spavanja možda bilo poželjno.
Mobitel ima internu memoriju od 160MB, ali je u paketu isporučena i memorijska kartica od 512MB, koja će svakako poslužiti za prvu ruku. Iako smo bili uvjereni kako se s niti jednim SE-om ne dobije kartica u prodajnom paketu, ovaj uređaj nas je uvjerio u suprotno, najvjerojatnije zbog njegovog cjenovnog ranga.
Futrola koja se dobije za mobitel nije neke posebne kvalitete, no vrši svoj posao, a također i sprečava ispadanje mobitela iz džepa. Stalak i futrola su, kao što smo naglasili u prijašnjim testovima, vrlo poželjni dodatci.
S obzirom da P1 nema ugrađen GPS, uz Sony Ericsson-a su u pakiranje stavili BT GPS modul, malih dimenzija, te auto punjač za njega. Jasno je da bi bilo bolje da uređaj ima ugrađen GPS. Ipak u autu, za što je najviše i namijenjen, lako se može odložiti ili pak staviti u džep. Software za navigaciju Wayfinder nismo isprobavali iz razloga jer za njegov rad treba imati internet vezu, što nije baš jeftino, stoga smo koristili TomTom i kartu Hrvatske. Sve je odlično radilo.
Dizajn
Što se tiče izgleda, mobitel krasi ekran od 2.6'' TFT touchscreen ekran, QWERTY tikpovnica, 3.2 MP kamera te prednja VGA kamera za video poziv. Mobitel je s dimenzijama 106 x 55 x 17 mm težak 124g, što ga čini nešto debljim i težim od M600 i W950, ali upravo to ostavlja dojam čvrstoće. Ponovimo da je skoro 25% manji od predhodnika P-serije.
U ruci se ne čini glomaznim ili teškim, lijepo sjeda i lako je njime rukovati. Tipka za gašenje se nalazi s gornje strane, a odmah pored nje i IC port. Lijevo od tipke za paljenje se nalazi Stylus. Utor za trakicu za nošenje oko vrata, ispod njega kotačić za lakše kretanje izbornicima (ima 3 funkcije – gore/dolje i potvrda) te 'back' tipka, kojom se također može zaključati i tipkovnica (nama osobno najlakši i najpraktičniji način). Stylus je oko 1cm duži od onih kod modela prije. Napravljen je jednim dijelom od plastike, a jednim od aluminija, dok je vrh crven i paše uz crvene brojke na tipkovnici. S lijeve strane se nalazi
S desne strane nalazi se 'shortcut' tipka koju sami možete predodrediti za Internet, glavni meni, media player, sound recorder, standby, task manager ili video telefoniju. Ispod toga se nalazi utor za memorijsku karticu, a pri dnu se nalazi tipka za kameru. Na dnu mobitela nalazi se utor za punjač i data kabl, te LED svjetlo koje svjetli zeleno kada se dobije poruka ili imate propušten poziv a crveno kada je prazna baterija. Također svijetli i kada je spojen USB kablom ili na punjenju (i kad je na stalku i kad je punjač direktno spojen). Ova karakteristika naslijeđena je još od starih Ericssona.
Već smo spomenuli da se s prednje strane nalazi veliki ekran i QWERTY tipkovnica. Tipkovnica je možda premalena, treba neko vrijeme dok se ne naviknete na nju, ali do tada imate mogućnost još dva načina unosa teksta – on screen tipkovnica te stylusom. Inače, tipkovnica je ista kao i kod M600 – dakle, na jednoj tipki su po 2 slova, a onda kada stisnete lijevu ili desnu stranu dobijete slovo koje trebate. Možda nije toliko praktična kao cijela QWERTY tipkovnica (kao kod Nokije E90), ali takav dizajn omogućuje da tipkovnica, a time i uređaj, budu manjih dimenzija a da se ipak zadrži dovoljno velike tipke, puno veće od onih kod P910 i P990. Kako bi tipkanje bilo jednostavnije i preciznije, tipke su na svojim krajevima uzdignute.
Što se tiče ekrana, to je ekran sa QVGA rezolucijom (240x320 piksela). P1 ima poboljšanu otpornost na utjecaj sunčevih zraka te je slika vidljivija nego na M600. Ekran se lako prlja i naprosto je magnet za masnoću i znoj prilikom prislanjanja na uho, što se može riješiti posebnim folijama za ekran (a one će dobro poslužiti i pri očuvanju ekrana od eventualnih oštećenja). Na prednjoj strani, pored slušalice, se nalazi i kamera za video pozive.Sa stražnje strane prvo ćete uočiti kameru sa bljeskalicom. Iznad nje se nalazi zvučnik koji je sakriven ispod kromirane pločice, što je vrlo praktično jer prašina ne ulazi u njega, a zvuk je svejedno dobar.
Kučište je napravljeno od sjajne crne plastike, koja daje elegantan štih, te sivog okvira koji djeluje kao brušeni metal. Tipke su mat crne, a stražnji dio je gumiran što sprečava klizanje i ne ostaju packe.
Cijena
Cijena uređaja se kreće oko 3400kn. Mnogima će ona biti previsoka, ali s obzirom na ono što mobitel nudi i na cijenu njegovih konkurenata, smatramo da je cijena opravdana. U kombinaciji s raznim tarifama koje nude operateri cijena se može spustiti i ispod 2000kn, što je svakako povoljno.
3. Korištenje, pozivanje, aplikacije
Korištenje
Najvažnije poboljšanje koje moramo spomenuti je povečanje radne memorije (RAM). P1 ima dvostruko više RAM-a od svojih predhodnika. Ali to nije sve - iako se količina RAM-a povečala, količina koju sistem koristi ostala je ista (odprilike 48MB) što znači da ostaje skoro 80MB slobodne memorije za ostale aplikacije (primjerice, na P990 bilo je slobodno samo 16MB). Ukoliko posjedujete ili ste koristili P990, M600 ili W950 znate da manjak slobodne memorije može biti priličan problem, na P1 su to riješili, što znači da nećete imati problema sa više aplikacija koje rade u pozadini, javljanjima grešaka jer ima malo memorije i slično. Povečanje memorije također donosi i veću stabilnost. U 3 tjedna koliko smo intenzivno isprobavali ovaj mobitel, samo se jednom restartao kako bi poboljšao performanse, i to pri pokretanju kamere. Kod ostalih Symbian uređaja ovo se događalo i češće.
Kao što smo već spomenuli, tipka za paljenje se nalazi na gornjoj strani uređaja, što je dobro jer se ne morate bojati da ćete predugo držati tipku za prekid poziva i time ugasiti mobitel. Kada se prvi put umetne kartica u mobitel, paljenje traje jako dugo (par minuta) zbog dizanja sistema i čitanja kartice. Svako sljedeće paljenje traje nešto kraće, ali opet mu treba neko vrijeme što može malo i iritirati. Pri paljenju, prije traženja PIN-a nudi se mogućnost paljenja mobitela ili stavljanja u 'flight mode'. Također, kada je mobitel već upaljen, dugim držanjem tipke za paljenje/gašenje budi se mogućnost gašenja mobitela te prebacivanja u 'flight mode'.
Radi se o smartphone uređaju, Symbian OS v9.1, UIQ 3.0, i onome tko se nikad prije nije susreo sa takvim uređajima trebat će neko vrijeme da prepozna sve mogućnosti te svlada korištenje. U početku će biti teže, ali ako vas ovakav uređaj zainteresira (nas svakako je), ne treba puno vremena da se naviknete na nove mogućnosti i nov način rada. Korištenje olakšavaju prečaci na početnom zaslonu, a njih može biti do 15. Ikone su dovoljno velike pa možete i prstima otvoriti aplikacije, ne treba se vaditi Stylus. Osim tih prečaca na početnom zaslonu postoji i 'More' tipka koja nudi promjenu profila, pristup konekcijama, glasnoći zvuka, statusu, i opcijama. U gornjem lijevom kutu nalazi se mali trokutić koji također nudi brzi pristup za pisanje novih poruka, sastanaka, e-maila, dodavanja kontakata, bilješki, pristup konekcijama, glasnoći zvuka te zaključivanje tipkovnice. Još ima opciju da uključite i 'activity menu', odnosno izbornik koji vam pokazuje što trebate obaviti (ono što piše u kalendaru), da li imate nove poruke/email, propuštenih poziva i sl. 'Jog' sa strane je nešto manji nego kod drugih modela, ali svoj posao radi odlično. Uz njega se brzo možete kretati menijem, a stiskanjem istog potvrđujete određenu radnju. S obzirom da se „back“ tipka nalazi odmah ispod, i izlazak je prilično jednostavan. Nama je bilo dosta nespretno držati ga u desnoj ruci i tako se kretati kroz izbornik, ali sve je stvar navike.
Ono što je također praktično, možete kliknuti bilo što što se nalazi na ekranu – tako ako stisnete na bateriju pokaže vam na koliko je posto baterija, ako imate uključen WLAN i kliknete na njega, pokaže vam se taj izbornik, ako imate poruku i kliknete na nju otvorit će vam se meni sa porukama.
Pozivanje
S pozivanjem nema problema što se tiče tipkovnice – koji god dio tipke stisnete (lijevo/desno/sredina) za poziv uvijek će se pojaviti brojka. Zvuk je dosta dobar, i prilično glasan, tako da smo uglavnom imali stišan zvuk negdje na sredinu. Sa signalom nismo imali problema, i skoro uvijek je bio na maksimumu. Naravno tu je i brzo biranje sa svih brojčanih tipki. Pri pozivu vam se pokazuje slika preko cijelog zaslona, koju ste stavili za određeni kontakt. Odlično je i što držanje slova na tipkovnici otvara imenik s tim slovom (ako dugo držite 'A' otvorit će se imenik i počinjat će sa slovom 'A).
Imenik i poruke
Broj kontakata je praktički neograničen, ovisi o količini memorije koju imate na raspolaganju. Svakom kontaktu možete dodavati brojeva koliko želite, rođendan, adresu, napisati bilješke o osobi te naravno dodijeliti zvuk i sliku. Svidjelo nam se što kod dodavanja slike, možete zumirati određeni dio slike i tako nećete morati imati cijelu sliku već onaj dio koji vam se sviđa, bez dodatnog izrezivanja, smanjivanja i slično.
Kada se otvori imenik prikazuje 9 prvih kontakata na listi. Lista se može pokazivati po imenu, prezimenu, tvrtki...
Za pisanje poruke ipak nema direktne tipke što je već postalo uobičajen. Potrebno je kliknuti na "Poruke" nakon čega se ponude opcije; call voicemail, create new, messages inbox (outbox, sent, draft, music, SIM) Mail i sys inbox... Kada kliknete na Create New, odaberete SMS - MMS - E-mail. Ne previše jednostavno ako želite brzo poslati poruku.
Samo pisanje poruka ide dosta brzo, pogotovo nakon što se naviknete na tipkovnicu ili na Stylus olovku.
Kalendar, alarm, kalkulator
Unos u kalendar ograničen je memorijom kojom raspolažete – a možete upisivati godišnjice, sastanke, podsjetnike i događaje. Za svaki od njih, osim što možete odrediti da li će se i koliko često ponavljati, možete zapisati i bilješku vezanu za to. Kalendar je pregledan, a ispod njega u nekoliko redova piše imate li što obaviti taj dan.
Što se tiče alarma, imate mogućnost postaviti 3 alarma – a svaki može imati svoju melodiju. Također, za svaki posebno određujete kada će zvoniti i hoće li se ponavljati. Ono što nam se nije svidjelo je da melodija alarma zvoni samo 30 sekundi i nakon toga prestane, ali se opet nakon cca minutu uključi i ponovno počne zvoniti, tako da ipak nema bojazni da ćete prespavati zvonjavu.
Ugrađeni kalkulator je za naše potrebe bio posve dovoljan i nije bilo potrebe za traženjem nekog boljeg. Ista je stvar i sa konverterom – Možete konvertirati valutu, težinu, udaljenost, brzinu, volumen, temperaturu i površinu, slično kao i na svakom drugom konverteru. Sve te aplikacije, kao i Office aplikacije (QuickOffice suite, PDF+, bilješke, zadaci i Business Card Scanner), ostaju iste kao i kod prijašnjih modela.
Aplikacije
Stavili smo nekoliko Word, Excel i PDF dokumenata na memorijsku karticu, no za Word i Excel nam je sustav javio da je "bad name". Pokušavali smo preimenovati datoteku, ali bezuspješno. Što se tiče PDFa, vrlo je pregledan kao i same slike u PDF dokumentu.
Baterija
Baterija je BST-40, Li-Ion 1120 mAh. Bez puno rada na njemu, vjerovatno će izdržati dva dana, maksimalno dva i pol. Baterija je dostatna za oko 5 sati muzike, a tada se isprazni do kraja. GPS također guta dosta baterije, kao i WLAN. Nadamo se da će se baterija kroz rad malo izraditi i da će držati barem 3 dana, nama je trajala oko 2 dana uz konstantno istraživanje.
4. Multimedia, GPS, kamera, video
Internet i povezivost
Povezivanje s ovim mobitelom bit će vrlo lako jer mobitel ima Bluetooth, Infrared, USB 2.0, UMTS te WiFi, a neki zahtjevniji korisnici će izostanak HSDPA i EDGE-a smatrati minusom (kao što je stvar i kod P990).
Mobitel također nudi i Blackberry Connect (za koji dobijete upute), MS DirectPush i VoIP.
S obzirom da nismo korisnici VoIP-a saznali smo samo da je Sony Ericsson najavio da će P1 imati ugrađen VoIP softver, što se nažalost pokazalo netočnim. Dakle uređaj dolazi bez predinstaliranog softvera, no on se može besplatno skinuti na Internetu i može se spajati i preko WLANa, UMTSa i 3Ga, a preko GPRS-a ne radi.
Povezivali smo mobitel Bluetoothom, USB-om, Infraredom te smo koristili WLAN i sve je radilo bez ikakvih problema. Kada je spojen na WLAN surfanje je prilično brzo, a ugrađeni web preglednik je odličan i nema crashova. WLAN prijem je dobar, no ako odete recimo na drugi kat od onoga gdje se nalazi signal, on oslabi i tada veza često puca. Ali ako ga koristite u stanu signal je odličan i nema pucanja veze.
Opcije zaštite wireless mreže koje uređaj podržava su WEP, Shared WEP, Dynamic WEP, WPA Personal i WPA Enterprise.
MP3 Player/radio
Player je standardan kao i kod drugih modela, ima sve što nude i playeri kod M600 i W950, uz dodatak TrackID-a. TrackID je zanimljiva opcija koja omogućava da ako slušate pjesmu na radiju i svidi vam se, ali ne znate kako se zove, pokrenete TrackID, on snimi par sekundi pjesme i spoji se na svoju bazu pošalje odgovor o kojoj pjesmi se radi i tko ju pjeva.
Radio ima mogućnost memoriranja do 20 postaja, i ima RDS tako da piše ime stanice koju slušate. Sam zvuk je u redu, ali veliki minus dajemo slušalicama koje su prilično velike i teško stanu u uho pa stoga kvare doživljaj i stalno ispadaju.
GPS
U paketu dolazi GPS modul, budući da P1 nema ugrađen GPS. Modul je malih dimenzija i vrlo je praktičan (iako naravno ni približno koliko bi praktično bilo da ga uopće nema i da uređaj ima ugrađen GPS). Modul mora imati dobru vidljivost prema nebu inače se neće spojiti što nekad zna biti iritantno pogotovo ako ne radi u autu.
Uz uređaj se dobije i Wayfinder 7.0 softver, no mi ga nismo koristili iz već spomenutog razloga – potreba za internet konekcijom. Stoga smo instalirali TomTom i kartu Hrvatske. Sve radi bez ikakvih problema.
Kamera
Kamera je još jedna jaka stavka ovog modela. Što se kvalitete slike tiče, daje slične slike kao i P990 (vrlo dobre), no sa svojih 3.2MP fotografije su malo čišće. Može se slobodno reći da P1 može zamijeniti osnovni digitalni fotoaparat u svakodnevnoj upotrebi.
Kameru je jednostavno koristiti, a postavke su ograničene na najvažnije opcije: rezolucija (3MP, 2MP, 1MP, VGA za fotografiranje; 320x240, 176x144, 160x120, 128x96 za video), način snimanja (slikanje, video, više slika, okviri), noćni način (uključeno/isključeno), kvalitetu (dobra, normalna, ekonomična), efekti (crno/bijelo, sepio, solarizacija, negativ), flash (uključeno/isključeno), balans bijele (auto, oblačno, dnevno svijetlo, fluorescentno, autofokus (normalno/makro/isključeno), zvuk okidača te gdje želite da vam se spremaju slike i video. Automatski balans bijele radi vrlo dobro i osigurava dobre boje.
3 MP normal, 3 MP makro, 2 MP normal
Fotografije u punoj rezoluciji, 3 MP (2048 x 1536)
S bljeskalicom, bez bljeskalice - svjetlo
I dok su slike slikane sa P1 zadovoljavajuće, kvaliteta videa je poprilično razočaravajuća. Nije gore od P990, ali očekivali smo da će to popraviti na ovom modelu. Najveća rezolucija (QVGA, 320x240) je ograničena na 15 fps dok manje rezolucije mogu snimati i na 30fps.
Kameri treba otprilike 5 sekundi da se pokrene, nekad i manje, a za okidanje oko 2 sekunde što je uistinu vrlo brzo. Ako vam se malo i pomakne ruka, slika neće biti jako mutna.
Video: 320x240, micanje objekata
Video: 176x144, micanje objekata
Video: 320x240, u pokretu
5. Zaključak
P serije telefona su tradicionalno bile poveznica PDA uređaja i telefona u jedan uređaj. Ni P1 nije iznimka. Sony Ericsson je očito sa ovim modelom htio ponuditi svojim korisnicima ono što stvarno trebaju. P1 nije toliko revolucionaran kao njegovi prethodnici, ali je zato zreliji i stabilniji. Dizajn predstavlja značajno poboljšanje – smanjene dimenzije, čvšće kučište, tipkovnica... I iako ima stvari koje bi trebalo popraviti (jača baterija), P1 je odličan uređaj koji nudi jako dobre performanse sa mnoštvo mogućnosti. Kako se radi o Symbian telefonu, moguće je instalirati i druge aplikacije koje će iskustvo s ovim mobitelom pretvoriti u pravi užitak.
Testirala: Jasmina Panić
-
Naziv:Sony Ericsson Smartphone Sony Ericsson P1