1. Uvod
Umjesto 7-mpx., došli su 8-mpx. mobiteli. Pravi znalci odmahnut će rukom i reći kako broj točkica na fotografiji nje presudan za njezinu kvalitetu.
Istina, ali povećanjem broja megapiksela, svi očekuju i povećanje kvalitete fotografija. Nakon detaljnog testa LG KC910 Renoir, kratkog pogleda na Samsung i8510 INNOV8 i testiranja Sony Ericssona C905 slobodno možemo reći da su se autofokus, stabilizacija i oštrina poboljšali, a time i kvaliteta fotografije.
Sigurno je da su na svim uređajima unaprijeđene leće objektiva, no možda se više radilo na softverskim poboljšanjima kamere. Očekivani rezultat je ipak tu i "fotomobiteli" sigurno oduzimaju dio tržišta slabijim kompaktnim digitalcima ("idiotima").
Službene fotke Sony Ericssona C905
Prethodnik Sony Ericssona C905 je zapravo K850i s 5 mpx. kamerom (malo premasivan). CyberShot serija tek je započela pred 8 mjeseci s modelom C702. Uređaj koji izgledom najviše podsjeća na C905 je Sony Ericsson K800i, 3.2 mpx kamere, ali vrlo sličnih oblika i linija konstrukcije uređaja.
Najveći konkurent C905-ici je jedini trenutno dostupan Samsung i8510 INNOV8. Nedostatak Samsunga je predimenzioniranost, kao i kod G800/G810.
C905 naravno ima WiFi, GPS, 3.5G, i sve druge napredne funkcije, koje ćemo u ovom testu samo kratko opisati, jer su identične kao i na drugim Sony Ericssonima recentne proizvodnje. Kao što vidite iz uvoda, najveći fokus je na fotoaparatu.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA 2100 / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 104 x 49 x 18-19.5 mm; 136 g
- Zaslon: TFT, 256K boja, 240 x 320 piksela, 2.4" (6.09 cm) dijagonale
- Memorija: imenik 1000 imena x 20 polja, slika pozivatelja, zapisnik do 30 poziva, 160 MB interne memorije, memorijska kartica M2, 2G u pakiranju
- Kamera: 8 mpx, 3264x2448 piksela, autofokus, prepoznavanje slica, xenon bljeskalica, geo-tagiranje
- Video: QVGA (320x240)@30fps
- Povezivost: 3.5G (HSDPA), WiFi, Edge, GPRS
- Ostalo: GPS, Google Maps, FM RDS radio
- Baterija: Li-Po 930mAh (na čekanju 380h, razgovora 9h)
- Cijena: oko 3700 kuna
PREDNOSTI:
- dizajn, izrada, korišteni materijali, kompaktnost
- pokrov kamere
- brojne i kvalitetne bočne tipke
- izvrstan klizni mehanizam
- 8-mpx kamera
- WiFi, GPS
NEDOSTATCI:
- i dalje zastarjeli konektor, umjesto Mini / Micro USB-a
- brzina okidanja fotografija i pokretanja kamere
- Wayfinder softver za GPS
- video snimanje
Sony Ericsson C905 u slučajnoj usporedbi sa Samsungom D880 Duos
2. Kutija, oprema, uređaj, dizajn, osnovne funkcije
KUTIJA I OPREMA
C905 dolazi u lijepoj crnoj kutiji. Ovoga puta nije se štedilo na opremi, pa osim standardne baterije, uređaja, USB kabla, punjača, slušalica, nalazimo 2GB M2 memorijsku karticu, kožnu vezicu i nešto jako korisno: USB ključ u koji možete ubaciti M2 memorijsku karticu. Prebacivanje snimljenih fotografija na ovaj način ide jako brzo.
Kako je uređaj lijepo dizajniran voljeli bi vidjeli i neku plišanu futrolu. Možda drugi put...
Oprema > USB čitač za M2
DIZAJN, UREĐAJ
Kada smo primili uređaj u ruke, bili smo potpuno iznenađeni! Fenomenalna konstrukcija, odlični materijali korišteni pri izradi. Svi oni koji vole gadgete biti će oduševljeni. I James Bond bi s ovakvim uređajem mogao puno vjerodostojnije neke stvari odglumiti. Nije C902 (kojeg koristi u novom filmu Quantum Of Solace) toliko loš, ali nije za Bonda, koji predstavlja modernog gadgetoljupca spremnog na sve i svašta.
Klizni mehanizam je savršen, a pri zaklapanju se čuje specifičan klik, gotovo kao kod Nokije 8xxx serije.
Naravno biti će i onih koji nisu toliko oduševljeni dizajnom ovog uređaja. Dizajn je više orijentiran muškoj publici (što se osjeti i u težini do 136 grama). Autor ovog teksta vrlo rado bi si priuštio jedan C905. Ako nas češće čitate, već znate su nam na blagdanskom popisu; Logitech Illuminated, Samsung 2493HM monitor i ovaj Sony Ericsson. Napomenimo i da smo isprobali sivi model. Crni je puno ljepši i nikako ne preporučujemo kupnju sivog.
U usporedbi se LG KC910 Renoirom, slobodno možemo reći da je Renor više orijentiran ženskoj publici, ali i zabavniji.
Zaklopljen, C905 nije premasivan ili predimenzioniran, no, osjetit ćete ga u džepu. Tzv. D-pad tipke na koje smo dosada najviše imali prigovora još od Sony Ericssona G502i, nešto su unaprijeđene na C905-ici, ali i dalje nisu najpraktičnije. Po tri tipke s lijeve i desne strane (slika gore) su dobro izbočene, dovoljno tvrde, ali i nepotrebno zgurane bez razmaka. Osobe s manjim prstima možda neće imati problema pri navikavanju na njih. Središnje navigacijske tipke su puno bolje, pa ukupno; tipke ispod zaslona ne možemo gledati kao nedostatak.
Klizna tipkovnica koja se otkriva otklapanjem uređaja ima samo jedan nedostatak: tipke nisu okomito razdvojene nekom crtom. No, kao i gornje tipke, dovoljno su tvrde i daju dobar odziv. Kao i na većini telefona tipka "#" omogućava paljenje/gašenje tona uređaja.
S lijeve strane nalaze se lijepo zaokruženi utori za punjač/data kabl i utor za M2 Memory Stick. Čekamo dan kada će Sony Ericsson napokon početi koristiti USB utor. Memorijska kartica od 2 GB u paketu je sasvim pristojna.
S desne strane nalazi se gumb za kameru, koji je nedovoljno izbočen (kao i na svim ostalim "fotomobitelima"). Posebnost su tipka za prebacivanje u rad fotoaparata ili video kamere. Pri vrhu su tipke za podešavanje glasnoće ili zuma pri snimanju. Uz dva natpisa ("8.1 megapixel" i "GPS, WiFi") desna strana izgleda jako cool.
Stražnji dio uređaja ima dva poklopca. Onaj od kamere je vrlo kvalitetan, dok bateriju i SIM karticu skriva plastični poklopac gumene površine. Lako se diže i imamo osjećaj da je dobro fiksiran.
Baterija od 970mAh je pogođena ako gledamo što uređaj nudi. Veća vjerojatno ne bi stala. Ovako uz veće korištenje (čitaj puno fotkanja) traje oko dva i pol dana. Punjenje traje nešto manje od tri sata.
ZASLON
Zaslon 2.4" ili 6.09 cm dijagonale s rezolucijom od 240x320 piksela odgovara dimenzijama uređaja. Ipak, mogao je biti i veći, bez velikog natpisa na dnu: "Cyber-shot".
Na vrhu, iznad zaslona je minijaturna kamera za 3G video pozive i pregled pojedine fotke, druga za popis slika.
Pregled Sony Ericssona C905
KORISNIČKO SUČELJE i OSNOVNE FUNKCIJE
Sony Ericsson sučelje nešto je unaprijeđeno još od modela C902, ili W760. Ono je sada pregledno, i najvažnije brzo. Pregled multimedije je vertikalan još od modela K850 (barem koliko mi pratimo) i na njega još nismo navikli. Ili nam se ne sviđa.
U imeniku se prikazuje šest redova kontakata (uz odbarani se prikazuje i broj), uz dodatna dva gornja i jedan donji red. Sve ostale opcije, kao što smo već naglasili, jednake su kao i na drugim Sony Ericssonima novijeg datuma, pa se na sučelju nećemo previše zadržavati. Šteta možda što kalendar na dnu nema prikaz kontakata označenog datuma kao što to ima Renoir ili Symbian Nokije.
Tokom poziva nije bilo nikakvih problema sa signalom, a čujnost na ovom uređaju je bila jako dobra.
Pisanje poruke na SE C905 nešto je unaprijeđeno (posebice što se tiče dodavanja multimedijalnih sadržaja na dnu tekstualnog urednika)
Na uređaju je instalirano nekoliko tema, a jedna od njih omogućava lagano vibriranje uređaja, pomicanjem po meniju, što je cool.
Pozadinsko osvjetljenje na Sony Ericsson C905
3. Kamera, multimedija, GPS, Internet, ostalo
KAMERA
Napokon dolazimo i do kamere. Nakon korištenja Renoira, često nam je došlo da pritisnemo neku ikonicu na zaslonu sučelja kamere. Svoju ekskluzivnost C905 pokazuje u mehanizmu pomicanja pokrova kamere, te plavom osvjetljenju oko mehaničkih tipki.
Sučelje je jednostavno i kroz meni se nude brojne opcije. Ipak, većina će koristiti automatske postavke, a najčešće ćete imati potrebu gasiti bljeskalicu, ili uključivati Makro opciju. Oboje je moguče preko direktnih tipki (slika gore, vidi navigacijsku tipku).
FOTOGRAFIRANJE
Uključivanje fotoaparata traje oko 2.5 sekunde. Vrijeme okidanja je jako kratko. Spremanje fotografije traje od 2 do 3.5 sekundi. Velika prednost je već spomenuta tipka za prebacivanje u video snimanje ili obrnuto. Ipak sučelje kamere na LG Renoiru nešto je naprednije.
Donosimo vam jedan video s okidanjem fotke po noći, te brojne fotografije. Konkretan komentar na kvalitetu fotografija donosimo u pregledu teme: "Kvaliteta 8mpx fotomobitela", gdje ćemo detaljno usporediti fotke s Renoira, INNOV8 i C905.
Noć
Interijer, predmeti iz bliza
Eksterijer, po danu
Okidanje vani po noći
VIDEO SNIMANJE
Problem C905-ice naspram konkurencije, posebice LG KC910 Renoir, očituje se kod opcije video snimanja. Ne možete odabrati više od jedne definirane rezolucije snimanja.
C905 snima video u rezoluciji od 320x240 (QVGA) što je poprilično loše za napredan fotomobitel. Također čini se da je broj sličica u sekundi određen na 15, što je također slab rezultat.
MULTIMEDIJA
Pregled fotografija nam se čini malo nepraktičan, kroz vertikalni Sony Ericsson meni. No, vjerojatno je to stvar navike. Kao i Renoir, C905 ima svoj program za uređiavnje fotografija ili videa.
WALKMAN (MP3 player)
Iako Sony Ericsson ima iza sebe snažan brand zvan Walkman, ni njime nismo previše oduševljeni. Daleko je od iPhone-ovog iPod playera ili onoga kod Renoira. Zvuk koji C905 reproducira preko zvučnika ili slušalica je dobar, ali slušalice nemaju upravljač kao Renoir, a i zvuk kod Renoira je bolji.
Video MP3 playera na SE C905
GPS
Wayfinder softver je sličan (iako malo manje napredan) kao i Nokia Maps ili Renoirov GPS sustavu uz Google Mape. Dok je kod Renoira prednost veliki zaslon, kod večine Nokija (izuzev N96-ice) i Sony Ericssona, GPS opciju smatramo nepraktičnom.
Kao što ste mogli primjetiti, kod mobitela dominira A-GPS ili assisted GPS koji traži podršku operatera za GPS funkcije. Kako to nemaju standardni samostalni GPS uređaj, ovo smatramo nepotrebnim. Naravno da ako želimo pronaći dodatne informacije, da je potrebno spajanje na mrežu. No, za pronalaženje pozicije na najobičnijoj karti kao na iPhone-u, to ne bi trebalo biti nužno.
INTERNET
Surfanje internetom na 2.4" zaslonu preporučamo samo u nuždi.
IGRE i OSTALO
Igre su na Sony Ericssonima dosada bile vrlo zabavne. Za razliku od Nokija, čije su N-gage igre puno naprednije i ljepše, Sony Ericsson nudi "dovoljno" zabavne igre koje pritom ne naplaćuje, kao Nokia svoje trial verzije. Naš C905 imao je predinstalirane: Kasparvo Chess, NeedForSpeed i Tennis Multiplay.
4. Zaključak
Na početku smo naveli čak četiri nedostatka. Dva se odnose na gotovo sve Sony Ericssone i nisu toliko bitni. Jednostavno ne razumijemo zašto SE ne može ugraditi jednostavnije USB konektore i poboljšati svoj Wayfinder sustav za GPS koji je kompliciraniji i od Nokia Mapsa.
Sučelje koje je kod prijašnjih Sony Ericssona bilo usporeno, sada radi kao da je Nokia.
Sony Ericsson C905 u crnoj boji nas je oduševio svojom kompaktnošću i dizajnom, kao pravi mušli telefon, gadget s gomilom opcija i tipki, s dobro pogođenom težinom. Ovaj uređaj zasigurno će zamijetiti i ljubitelji Nokija ili isključivo Samsunga.
Kamera od 8-mpx koju ovaj SE nudi je odlična (iako ukupno oko pola sekunde sporija od konkurencije). Bljeskalica je jednako kvalitetna kao i kod konkurencije, dok je sučelje kvalitetno i potpomognuto brojnim direktnim tipkama. Nedostatak je siromašno video snimanje.
Baterija koja traje oko dva i pol dana, kao i kod Renoira, mogla je biti jača.
Za 3,700 kuna koliko C905 košta, dobivate najbolje od Sony Ericssona, uz jednu od najboljih foto kamera na mobitelu.
Činjenicu da je Sony Ericsson prvi ponudio uređaj s 8-mpx kamerom i to po vrlo povoljnoj cijeni, treba cijeniti. Sjetimo se koliko je koštala Nokia N95 kada je izašla, a sve navodno zbog kamere.
U svakom slučaju, ako vas C905 osvoji na prvi pogled kada ga uživo isprobate, možemo vam slobodno reći da nema skrivenih nedostataka zbog kojih bi se trebali premišljati oko kupnje.
-
Naziv:Sony Ericsson Sony Ericsson C905 test