Ponuda na tržištu mobilnih uređaja raste iz dana u dan, a vama to nimalo ne pomaže, jer svi oni klizni, rotirajući, iskačući i sl. uređaji ne zadovoljavaju vaše potrebe?
Želite uređaj na kojem svoje poslovne mejlove možete tipkati efikasno i brzo, a da baterija izdrži više dana, pa čak i ako na poslovni put zaboravite ponijeti punjač? Ovaj vas neće iznevjeriti, a u krajnjem slučaju napunit ćete ga na bilo kojem računalu.
Ne zanima vas najmoderniji touchscreen po kojem prstima možete crtati umjetnička djela, već vam je bitno pregledati važan dokument i urediti ga na brzinu ili izvući poslovne podatke iz Excell tablice?
Ako još uvijek čitate sve ovo nabrajanje, ili vas stvarno zanima takav uređaj ili imate viška vremena i namjeravate ga kvalitetno utrošiti čitajući članak o novom remek-djelu tehnologije (ili nečemu sličnom tome).
U svakom slučaju, predstavljamo vam - Sony Ericsson Xperia X1.
GLAVNE KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA / GSM 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 110 x 53 x 16.7 mm, 145 grama
- Zaslon i tipkovnica: TFT osjetljiv na dodir, 65K boja, 800 x 480 piksela na 7.62 cm (3.0") dijagonale, senzor autorotacije
- Procesor: Qualcomm MSM7200 528MHz
- Memorija: 128 MB radne memorije, 400 MB interne memorije, microSD kartica
- Multimedija: Windows Media player,programi po izboru
- Operativni sustav: Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional
- Povezivanje: 3G (HSDPA 3.6Mbps), WiFi, 802.11 b/g, Bluetooth, USB 2.0
- Kamera: 3.15 MP, 2048x1536 piksela, autofokus, video VGA@30fps, bljeskalica; sporedna videocall kamera
- GPS: Ugrađen, Assisted GPS
- Baterija i autonomija: Li-ion 150mAh, 833 h na čekanju, 10 h razgovora
PREDNOSTI:
- privlačan dizajn
- solidna izrada i kvalitetni materijali
- dimenzije (u usporedbi s konkurencijom)
- trajanje baterije
- 3.5mm audio konektor i mini USB (konačno i kod SE-a)
- visoka rezolucija zaslona osjetljivog na dodir
- QWERTY tipkovnica i sustav virtualne tipkovnice za pozive
- sustav panela i mogućnosti personalizacije
- početna softverska opremljenost (Google Maps, Opera, Mobile Office...)
NEDOSTACI:
- visoka rezolucija zaslona otežava rad prstima izvan sustava panela
- nedostatak akcelerometra (zaslon se zakreće samo otvaranjem tipkovnice)
- senzor pokreta za simulaciju miša (radi što i okolni gumbi)
- kamera, stabilizacija
Kutija uređaja izvedena je kao i ona za C905. Dodatna oprema i njezina izvedba popravljaju prvi dojam.
Odlično riješen punjač nudi USB konektor za spajanje običnog USB - mini USB kabela, što znači smanjenje broja žica, ali i punu funkcionalnost: istim kabelom punite uređaj (izravno preko USB-a na računalu ili preko priloženog adaptera) i prenosite podatke.
Tu je i memorijska kartica, čiji kapacitet ovisi o tržištu (ne možemo vam reći koliki je kod nas jer u promotivnom pakiranju kartice nije bilo), a na odmet nije ni dodatni Stiletto (olovčica) u slučaju da prvi izgubite. Tu su i odlične slušalice iz dva dijela sa 3.5 mm konektorom, koje zvuče jednako dobro kao što i izgledaju.
Svakako nam nedostaje auto-punjač jer uz zahtjevan GPS čip, velik zaslon i poslovnu funkcionalnost, automobil može biti jedno od najčešćih mjesta gdje ćete htjeti puniti ovakav uređaj. Na odmet ne bi bila ni krpica za otiske ili futrola, no naše želje očito nitko ne čita pa ćemo zasad zanemariti ovaj nedostatak kao objektivan minus.
UREĐAJ
Prvi dodir s uređajem odaje dojam da se radi o glomaznom i prevelikom kućištu bez neke posebne svrhe, ali kad mobitel otkrije sve svoje čari, mišljenje se brzo promjeni.
Teško je zamisliti punu funkcionalnu tipkovnicu, veliki 3-inčni zaslon i hrpu tehničkih mogućnosti u kućištu mnogo manjem od ovoga. Istina, ima uređaja koji su tanji (često su širi, što opravdavaju velikim ekranom), no oni su većinom namijenjeni multimediji, a ne kao podrška poslovnim zadacima.
Dakle, dizajn hvalimo, pogotovo kad pogledamo konkurenciju koja ne odaje previše stila (HTC nešto odskače po tom pitanju – Touch Pro je doista lijep uređaj), što s druge strane ipak opravdava funkcijama. SE pokazuje da je moguće dobiti i jedno i drugo.
Dobrom dojmu uvelike pridonose korišteni materijali, poput brušenog metala na okviru ekrana i poklopcu baterije, koji kod ovog modela obećavaju dugotrajnost. Klizni mehanizam uz dobro zvučeći "klik" otkriva tipkovnicu laganim pokretom prsta.
QWERTY tipkovnica odlično je izvedena, s dobro dimenzioniranim tipkama, koje omjerom veličine i prostora između njih omogućavaju ugodno tipkanje. Dobra je ideja i nakošenost tipki u dva smjera, što omogućava da na njih pada svijetlost bez obzira na kut osvjetljenja. Bit će naravno i onih kojima ova tipkovnica nije idealna jer su navikli na gumenu (npr. HTC Touch Pro).
Pozadinsko osvjetljenje je odlično i prolazi kroz gravirane tipke umjesto da osvjetljava njihov rub, što nam se sviđa. Na sve se to dobro nadovezuje nakošen ekran, koji zbog specifičnog dizajna ima odličnu preglednost prilikom tipkanja na glavnoj tipkovnici.
Ne očekujte da će vam ova tipkovnica biti odlična od prvog dana. Ako pogledamo konkurentne gumene ili plastične tipke, ove metalne su iznimno dobre, pravilno razdvojene i na njih ćete se naviknuti nakon nekoliko dana korištenja.
U KORIŠTENJU
Kvaliteta zvuka prilikom razgovora izvrsna je, kao i prijem signala u gradskom području. Do nas su došle informacije kako uređaj ima problema s prijemom u područjima niskog signala, što se posebno odnosi i na podatkovnu povezivost. Sama jačina zvuka i više je nego pristojna, a na najvišoj razini i prejaka, što unosi izobličenje, stoga će većina korisnika držati jačinu oko sredine, a za one sa slabijim sluhom ostaje potencijal i za pojačanje.
Uređaj je dobro ustrojen, a tipkom za gašenje i +/-, te foto tipkom na stranicama odaje dojam jednostavnosti za osnovnu primjenu.
Niz tipki ispod ekrana obuhvaća više nego što su korisnici inače navikli kod uređaja s touchscreenom. U korištenju će biti važnija klizna QWERTY tipkovnica.
Tu su, osim dvije virtualne tipke na ekranu, dvije tipke promjenjivih funkcionalnosti, tipka za podizanje i spuštanje slušalice, te PANEL i OK tipke, a dodatno su u sredini navigacijske tipke kao i "touchpad", koji je moguće i stisnuti. Sve u svemu, 13 tipki + 4 sa strane, od kojih nam se suvišnom čini samo senzor pokreta, koji registrira klizanje prstom - lijepo služi kao prezentacija inovativnosti, ali nema neku praktičnu upotrebu, s obzirom da obavlja isti posao kao analogne tipke za smjerove.
Sljedeća stvar koja nam je zapela za oko jest vrlo visoka i dobra rezolucija ekrana, koja, unatoč prednosti koja se tiče vizualnog dojma, umanjuje funkcionalnost jer otežava korištenje izvan sustava panela, koji je prilagođen korištenju prstom. Svaki panel ima tipke dovoljno velike da se npr. prstom pokrene izbornik poruka, ali jednom kad uđete u njega, njegova visoka rezolucija čini slova i ikone premalenima za ugodno korištenje i potrebno je izvući Stiletto. Možda je moguće staviti aplikaciju za poruke ili sučelje Touch FLO, koje ispravlja ovu nelogičnost, ali činjenica je da bismo voljeli da je proizvođač mislio na to.
Zaslon je dovoljno velik za nepogrešivo biranje brojeva na virtualnoj tipkovnici, a za direktan odlazak u imenik možete koristiti mehaničku tipku ispod zaslona.
Kod HTC Touch HD-a primjerice, dobivate velik i vrlo pregledan zaslon, ali odlazak u imenik ili biranje brojeva zakompliciraju se ako uređaj ne reagira trenutno na tipke na dodir ili ukoliko je vaš odabir nedovoljno precizan. Stoga je nužno korištenje olovčice (Stilleto).
Kod Xperije, tipke za biranje brojeva su veće pa je i mogućnost pogreške svedena na minimum.
Što se ostaloga tiče, dobro uhodano sučelje Windows Mobile 6.1 odlično obavlja svoj posao kada ga koristite Stilettom. Ima velike mogućnosti podešavanja, a prigovor imamo na nedostatak akcelerometra, koji bi omogućio automatsku orijentaciju ekrana u odnosu na položaj mobitela. Tako npr. nije moguće surfati u prozoru preko cijele širine ekrana dok ne otvorite tipkovnicu, što automatski rotira sučelje za 90°.
BATERIJA
Jedna od najjačih strana svakog poslovnog uređaja trebala bi biti baterija. U Sony Ericssonu svjesni su toga, pa se već i po samoj specifikaciji vidi da se na nju obratila posebna pozornost. Radi se o 1500 mAh akumulatoru, koji prema specifikaciji izdrži i do 10 sati razgovora. Ipak, ono što možemo potvrditi jest to da će izdržati tri dana stalnog korištenja Wi-Fi-a, telefoniranja, igranja, slušanja radija i povremenog korištenja GPS-a, a uz manje korištenja, izdržat će i dulje.
Bateriju ovako velikog kapaciteta punit ćete više od tri sata.
POVEZIVOSTKao što se i očekuje od uređaja ove namjene i klase, podržane su sve moguće verzije spojivosti. Od najnaprednije tri-band HSDPA spojivosti sa 7.2 Mpbs, preko Wi-Fi-ja i Bluetootha 2.0 s A2DP + EDR-om do quad-band GSM-a – sve je tu.
Osim nizom bežičnih spojivosti, razmjena podataka osigurana je i univerzalnim USB – mini USB kabelom te "hot-swappable" micro SD karticom, što je zbog cijene i raširenosti izbor koji nam se sviđa. Utor za karticu nalazi se ispod poklopca baterije, ali ne i ispod same baterije i to je dobar izbor za povremeno vađenje i zamjenu kartice. Čak i bez kartice, X1 nudi pristojnih 400 MB prostora, na koji će stati cca 400 slika, vaš imenik, nešto glazbenih melodija ili slične kombinacije najosnovnijih stvari.
HARDVER
Što se hardverske strane tiče, brzinu sučelja održava 528 Mhz-ni procesor Qualcomm MSM7200, uparen s 256 MB DDR SDRAM, koji zajedno donose solidne performanse za poslovne korisnike. Osim što otvaranje Adobe Acrobat dokumenata ide vrlo brzo, nije problem niti pokrenuti više programa odjednom, dapače, zbog osnovnih postavki kod Windows Mobilea gašenje prozora na X samo će ga spustiti u pozadinu tako da ćete ponekad, kad otvorite popis aktivnih programa, ugledati i do desetak pokrenutih, a da nećete osjetiti usporavanje u radu.
Ipak, unatoč brzom radu, pojavljuje se ista boljka kao i kod svih kompleksnih uređaja novijeg vremena, a to je povremeno blokiranje, koje se može riješiti vađenjem baterije. Treba reći da je ova pojava vrlo rijetka, a nama se dogodila samo jednom, i to kad smo nakon klika na GPS otvorili tipkovnicu, što je očito unijelo grešku u rad jer se ekran pokretanjem GPS programa (testirali smo Cardinaleom) ionako pozicionira vodoravno.
POSLOVNE FUNKCIJE
Glavna komponenta poslovnog uređaja jesu njegove poslovne funkcije, a X1 se ovdje ima čime pohvaliti. Office Mobile donosi Excel, OneNote, PowerPoint i Word, a ne treba zaboraviti ni PDF čitač, koji tekst na zaslonu visoke rezolucije reproducira čitljivo i funkcionalno.
Kako poslovni uređaji imaju tendenciju biti platforma za često slanje i primanje e-mail poruka, tome uvelike pomaže push funkcija koja omogućava primanje mailova u realnom vremenu, dakle bez potrebe da se vi sjetite da biste mogli provjeriti stanje na serveru - nešto slično Blackberry uređajima. Outlook, koji serijski dolazi s Win Mobileom, realiziran je intuitivno i funkcionalno. Kao i svaki drugi na ovom OS-u (neovisno o konkretnom uređaju), Outlook će automatski biti sinkroniziran s Outlookom na vašem računalu preko komponente Windows Exchange, pri čemu ćete dobiti pristup kontaktima koje već imate na njemu. Struktura mu je, u biti, jednaka kao i kod komponenti za slanje SMS-ova, s kojom dijeli i sučelje i strukturu direktorija. Pisanje je jednako intuitivno i jedina razlika između maila i sms-a jest u odjeljku gdje unosite naslov i adresu.
Pohvalno je da tipkovnica ima odvojenu tipku za @, čime se naglašava mail i www funkcionalnost uređaja. Primanje većeg broja mailova po spajanju na mrežu nije najbrže koje smo ikad vidjeli, ali to je nešto što više ovisi o mreži nego uređaju, pa je tako za 10 mailova, s dva priloga potrebno oko 2 min. Ova je metrika sasvim subjektivna jer puno toga ovisi uz koju mrežu, sa kojeg mail-servera i koje veličine pokušavate pokupiti.
Upravljanje kontaktima, podsjetnici, aplikacija To-Do i podsjetnici neke su od najjačih aplikacija koje dolaze unutar operativnog sustava Windows Mobile i same po sebi podržavaju potrebe poslovnih korisnika.
KAMERA
Jedno od najvećih razočaranja jest kamera koja dolazi u Xperijinom kućištu. Već i po oznaci od 3.2 Mpx vidimo da je daleko od konkurencije, koja za tu, pa i nižu cijenu nudi 5 i više milijuna piksele.
Ovo sve zapravo i nije tako loše, s obzirom da se radi o poslovnom mobitelu. No, dobre rezultate ostvaruje tek na otvorenom. Blic je preslab i nefunkcionalan, makro ne funkcionira najbolje, a i vrijeme za okidanje i stabilizaciju je predugo. Jedina svjetla strana jest relativno dobra definicija boja te ekran koji fotografije prikazuje mnogo vjernije nego konkurencija.
Velika prednost uređaja jest iznimno brzo sučelje prema računalu pa je fotografiju u najvišoj kvaliteti moguće prebaciti za 2/3 sekunde, što znači da cijelu memoriju mobitela možete isprazniti za manje od dvije minute.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA:
MULTIMEDIJA
Multimedijalni player poznat je i iz drugih SE-ovih modela, poput testiranog G900. Prilično je funkcionalan i dobro reagira na korištenje prstima. Zvuk je odličan, a treba pohvaliti i izbor 3.5 mm utora, pa tako na uređaj možete spojiti i slušalice po svom izboru.
Ovdje nema pogrešaka što se ergonomije tiče – konektori su na svom mjestu i ne otežavaju korištenje kada su slušalice i/ili punjač priključeni.
Osim slušanja glazbe, pregledavanja slika i videa, uređaj ima i FM radio, koji ima odličan prijem i svakako je dobar izbor ako se zasitite ograničene kolekcije glazbe (op.ur. FM radio rijetko se pojavljuje kod poslovnih telefona).
ZAKLJUČAKX1 je uređaj koji se od konkurencije izdvaja po mnogočemu. Inovativna rješenja poput panela i optičkog Trackpada, pa i zaslona vrlo visoke rezolucije i privlačnog dizajna, opravdavaju pozornost koja prati Xperiu X1 još od njene najave.
Nakon detaljnog pregleda lako je vidjeti da se ovdje radi o kompleksnom i vrlo funkcionalnom uređaju koji bi u principu mogao zadovoljiti vrlo širok krug potreba, no uzevši u obzir dimenzije i cijenu, ipak postaje jasno da se radi o poslovnom uređaju visoke klase.
Tipkanje e-mailova i poruka na njemu iznimno je jednostavno, no češće fotografiranje ipak nije zadaća koju bi mu trebalo često povjeravati. Što se tiče multimedije, Xperia nudi puno toga, a upravljanje multimedijom ide solidno. Usporedba s iPhoneom nema smisla jer Apple ne nudi mnogo poslovnih funkcija, dok Xperia nudi manje intuitivno upravljanje mulitmedijom, koje donekle mogu olakšati paneli.
Skupina poslovnih korisnika koja nikad nije ni pokušala slikati nešto fotoaparatom na mobitelu, a tipkaju mailove svakodnevno samo će se nasmijati na ovaj "nedostatak".
Ako stvari pokušamo objektivno sagledati, Xperia je za ljude koji imaju specifične, poslovne potrebe, a sigurni smo da ne postoji bolje dizajniran uređaj ovih mogućnosti. Stoga nismo sigurni da se isplati dati gotovo pet tisuća kuna ako vam se Xperia čini fora. Na prvi pogled, privlačniji bi mogao biti HTC Touch HD. No, svaki će poslovnjak nakon kratkog korištenja oba uređaja lako zaključiti da je zaslon osjetljiv na dodir s virtualnom tipkovnicom u redu, ali da mu treba prava (fizička) tipkovnica.
Svi poslovni korisnici koji su prije koristili Nokia Communicator, znat će prepoznati prednosti Xperije.
Ukupno, sve najnaprednije funkcije, vrlo visoka rezolucija zaslona i kvaliteta izrade, uz Windows Mobile sučelje i dugotrajnu bateriju, ovaj uređaj izdvajaju od većine drugih. U njemu možete naći dugogodišnjeg poslovnog asistenta i uređaj koji će ispuniti sve vaše potrebe. Dugogodišnjeg i u smislu da Xperia nimalo ne odaje dojam jeftinog plastičnog uređaja, već je izrađena od kvalitetno brušene metalne konstrukcije.
Na kraju, Xperia ima sve što je potrebno, a eventualne nedostake ili neintuitivnost u korisničkom sučelju možda će ispraviti neka nova skorašnja verzija operativnog sustava Windows Mobile (šuška se o v.6.5).
INTERNETSurfanje internetom ovom je uređaju jedna od glavnih zadaća i zato je on posebno opremljen browserom Opera, koji omogućava ugodno korištenje, za razliku od Internet Explorera, koji je ovdje neupotrebljiv.
Prilikom otvaranja stranice prikazuje se cijeli sadržaj, koji onda možete zoomirati dvostrukim klikom na željeni dio ekrana. Pri prvom otvaranju stranice Usporedi.hr primjetno je da nisu učitani flash banneri. To znači da nećete moći pregledavati Flash sadržaj, ali za najpopularniji video kanal, YouTube, dostupna je Windows Mobile aplikacija.
Stvar donekle popravljaju dobra integracija s Google alatima, paneli za Facebook i slični dodaci. Dodatno visoka rezolucija ekrana korisniku s prosječnim vidom omogućava da pročita naslove na cijeloj stranici koja je otvorena i po potrebi zumira sadržaj.
Treba reći da je rezolucija ovog uređaja viša i od one koju nudi Apple iPhone, dok je ekran za pola inča manji: 3" naspram 3.5". Ako želite neke detalje zumirati, pohraniti neki sadržaj na uređaj ili upisivati nešto preko Interneta, tu je Xperia bolja.
GPS
GPS na Xperiji funkcionira preko Google Mapsa, što je dobro za osnovno korištenje.
Uređaj nema u portfelju programa punokrvni GPS software, što je šteta, jer bi na ekranu ovakve rezolucije navigacija bila pravo zadovoljstvo. Ipak, mi smo uređaj testirali sa Cardinaleom, koji je bio instaliran na kartici. Nismo uspijeli dobiti signal (vjerovatno je to zbog licence samog programa, koja nije aktivirana za ovaj uređaj), ali sučelje i karta funkcionirali su odlično. Manji problemi nastaju u korištenju prstom prilikom pretraživanja odredišta jer zbog visoke rezolucije sve ikone izgledaju manje, ali pozitivna je strana to da je karta prikazana mnogo detaljnije. Ako vas Cardinale, koji ima vrlo dobre karte Hrvatske (budući da je Hrvatski proizvod) ne bude mogao zadovoljiti, tu su uvjek svjetski lideri na tom području - Garmin i TomTom, sa svojim verzijama istih funkcija i sa svojim vizijama kako bi GPS trebao funkcionirati.
Ne očekujte da će Xperia zamijeniti vaš auto GPS, ali zasigurno će vam pomoći u nekim situacijama ako ne budete imali drugi GPS uređaj.
IGRE
Igre koje dolaze sa sustavom Windows Mobile gotovo i nisu vrijedne svog odlomka jer su standardne i već sto puta viđene, ali Xperia nudi i dvije dodatne, a to su Astraware Sudoku i Bejeweled 2, koje su odličan izbor jer nemaju neki arkadni smisao, tj. nemaju kraja, pa predstavljaju neiscrpan izvor zabave.
PANELIKako pravo sučelje s kojim će korisnik biti najčešće u doticaju čini sustav panela, red je da mu dodijelimo i posebno poglavlje. Sustav panela ustvari označava komplet uvijek aktivnih prozora koji su tematski vezani ili uz kalendar, planer i profile ili uz multimedijalni player ili uz radio funkciju, web preglednik ili jednostavno čine ukras na ekranu bez neke posebne funkcije. Dakle, tu ima svega i sve je moguće podešavati te dodavati nove panele s novim funkcijama, kao i uređivati postojeće.
Pregled opcija jednoga od njih dovoljno govori o čemu se radi. Ovdje je moguće namještati boju sučelja, sat i kalendar, odabrati koliko različitih satova (pa čak i kojeg tipa su) i za koje vremenske zone želite vidjeti, kao i razinu detaljizacije kalendara, aktivne zadatke i trenutno stanje vremena u gradu koji odaberete.
Tu nije kraj: preko web kanala može se na panel staviti i cijeli niz informacija - od novosti iz svijeta preko potencijalno važnih izvješća s burze, pa sve do sportskih rezultata i sl. No, ni to nije sve (kako bi rekli na svima nam "dragoj" TV prodaji).
Kada ste podesili sve željeno, možda poželite i sami surfati Internetom ili slušati glazbu. Tada u pokretač aplikacija možete iz portfelja programa dodati one koji su vam bitni. Uz to, sa SE-ove online trgovine moguće je skinuti i druge unaprijed postavljene panele, kao onaj za pristup društvenoj mreži Facebook. Sve to osim funkcionalnosti donosi i pregršt zabave i novih mogućnosti – sami otkrijte što znače boje ribica na akvarij-panelu i kako vam ribice signaliziraju propuštene pozive ili pristigle poruke.
Dakle, radi se o odličnoj ideji i realizaciji koja ima potencijal za napredak i primjenu u uređajima s ekranom osjetljivim na dodir koji su više namijenjeni zabavi nego poslu i kakve bi SE mogao ponuditi u budućnosti.
O UREĐAJURadi se o predstavniku malene skupine uređaja iz koje je oduvijek najpoznatija bila Nokijina serija Communicator, a odlikuje ju funkcionalnost koja je uvijek težila kopirati mogućnosti PC-a (i, naravno, uvijek bila jako daleko od toga, ali cijenimo trud). Osim mogućnosti što se funkcionalnosti tiče, glavna vizualna karakteristika koja ove uređaje izdvaja iz gomile jest velika tipkovnica cijelom dužinom mobitela, komponente koje oponašaju miš, te veliki ekran.
X1 ima sve navedeno, i to upakirano u privlačno i ne preveliko kućište za ovu klasu uređaja, što ne mijenja činjenicu da je uređaj velik i težak u usporedbi s drugim mobitelima, ali ako već čitate ovaj tekst, sigurni smo da ćete to lako zanemariti.
Njezine glavne prednosti – velik ekran, tipkovnica, poslovne funkcionalnosti i baterija – popraćene su visokom cijenom i nedostacima za prosječnog korisnika mobilnih telefona. Zbog toga je ovaj pametni telefon (smartphone) namijenjen manjoj skupini ljudi s izrazitim interesom za poslovne funkcionalnosti.
Ako imate velikodušnog poslodavca koji vam je velikodušno ponudio da izaberete uređaj preko kojeg će moći do vas kad poželi i preko kojeg će vas gnjaviti svojim mailovima, iskoristite priliku i pogledajte uređaj poput Xperije, koja će vam barem malo olakšati posao.
S druge strane, ako ste direktor i ako vam kupnja mobitela za poslovne potrebe (kako biste gnjavili svoje podređene i sve njihove suradnike svojim mailovima) predstavlja prioritet, također možete razmisliti ovom primjerku.
KONKURENCIJA
Što se tiče konkurencije, koja ima tendenciju pratiti mogućnosti ovakvih uređaja, treba izdvojiti već zastarjelu Nokiju E90, koja pripada u spomenutu seriju Communicator, koja se odlikuje dizajnom na otvaranje (X1 ima klizni mehanizam). Taj je uređaj nešto veći i dosta teži u odnosu na Xperiju X1, a treba priznati i da je X1 ujedno i ljepši uređaj i bolje prilagođen surfanju Internetom.
Zbog pune tipkovnice i funkcionalnosti, u igri su i HTC Touch Pro te Nokia N97, koja tek dolazi, i drugi modeli sličnih mogućnosti. Potonja Nokia ima Symbian OS, čime malo odskače od poslovnih funkcionalnosti ponuđenih Windows Mobile OS-om, koji prednosti ima u sučelju poznatom korisnicima osobnih računala, kompatibilnosti sa Outlookom i dobrom podrškom za uredske aplikacije uz komponentu Windows Exchange.
PRETHODNICI i ALTERNATIVE
Dobar uspjeh ovog uređaja garantiraju prijašnje uspješne izvedbe Sony Ericssonovih poslovnih uređaja koji su kombinirali touchscreen i QWERTY tipkovnicu, koje obuhvaćaju M600i, P910i. P990i, te od novije generacije P1. Pa ipak, niti jedna izvedba nije mogla ponuditi komfor tipkanja koji je X1 donio s tipkovnicom po cijeloj dužini mobitela jer su sve ranije verzije na ovaj ili onaj način pokušavale ukomponirati cijelu tipkovnicu u prostor gdje inače stoji 12 tipki namijenjenih brojevima, što je čest slučaj i kod konkurencije.
Kao još jednu alternativu zbog poslovnih mogućnosti nikako ne smijemo zaboraviti Blackberry uređaje, čija je cijela paleta obogaćena QWERTY tipkovnicama (istina, ispod zaslona, a ne uz klizni mehanizam). Oni su u pravilu nešto širi, ali i tanji od ovdje predstavljenog modela, a spadaju u isti ili viši cjenovni razred te nude jednako dobre poslovne funkcionalnosti. Ipak, treba reći da u pravilu imaju manji ekran i manje su pogodni za mobilni pristup internetu, što X1 i slične uređaje čini jedinom klasom istovremeno pogodnom za često slanje mailova, kao i surfanje internetom, te rad s uredskim aplikacijama.
-
Naziv:Sony Ericsson Xperia X1