- Jednostavnost i brzina OS-a
- Estetski privlačno sučelje
- Iznimno brz e-mail klijent
- Solidna kamera
- Velik zaslon
- Ležanje u ruci
- Nedostatatak hrvatskog izbornika
UVOD
Tržište kojim su vladali Symbian i BlackBerry mobiteli danas više ne poznajemo. Sjeća li se itko da su Symbian OS imali neki Samsung i Sony Ericsson mobiteli? Appleov jednostavan i za razmjenu zatvoren iOS te Googleov napredan, ali otvoren Android - dominiraju. Kao treći igrač pokušava se nametnuti Microsoft. Da bi ojačao svoju poziciju, udružio se s Nokijom.
Nakon ispodprosječne Windows Viste za PC, stigli su osvježavajuće kvalitetni Windowsi 7. Zajedno s njima, predstavljen je i Windows Phone operativni sustav, danas dostupan u Mango inačici. Iako se u početku činilo kako će Microsoft aktivno sudjelovati u razvoju tog OS-a i njegovoj prilagodbi za pojedine zemlje, sve je ostalo samo na programerskim radionicama (koje se i dalje održavaju). Partnerstvo s Nokijom će to promijeniti (sumnjamo da će Nokia propustiti to učiniti kroz svoje brojne urede diljem svijeta, uključujući i onaj hrvatski), a u međuvremenu imamo pregšt WP mobitela u prodaji.
Službena fotografija: HTC Titan
Unatoč tome, malo je onih u Hrvatskoj ili susjednim nam zemljama koji posjeduju Windows Phone. Prema našim saznanjima, oni koji koriste Windows Phone većinom su oduševljeni. Razloge zbog kojih bi vam mogao odgovarati upravo ovaj Windows Phone HTC, kao i njegove nedostatke, potražite u nastavku.
PRODAJNI PAKET, UREĐAJ, DIZAJN
U zadnje vrijeme dolazi nam veliki broj mobitela sa 4.3" zaslonom ili većim. Zanimljivo je da uređaji vrlo slične ili iste dijagonale zaslona (koji prekriva većinu kućišta) u rukama uopće ne ostavljaju sličan dojam. Dapače, 4.65" Galaxy Nexus nam se čini manji od 4.3" RAZR-a ili 4.7" Titana. Naravno, dojam uvjetuje težina i debljina, okvir zaslona ili sami materijali izrade koji ostavljaju drugačiji grip u ruci.
Širok zaslon olakšava tipkanje na virtualnoj tipkovnici
U tom pogledu, neki mobiteli više su nalik "malim tabletima", što je slučaj i s ovim HTC-om. Pored toga, nalazimo tipičan HTC-ov dizajn − metalno kućište s gumiranim dijelom pri stražnjem dnu. Voljeli bismo da je veći dio stražnje površine prekriven gumom, jer je metal sam po sebi sklizak u ruci.
Više metalni, nego gumirani dijelovi
Bočne tipke možda nisu najbolje izvedene što se tiče izbočenosti i tvrdoće, ali služe funkciji. Hvalimo postojanje bočne tipke za kameru koja nedostaje na mnogim HTC modelima, ali su u ergonomskom smislu problem ravne linije koje naglašavaju glomaznost uređaja, kao i težina od 160 grama.
Ugrađena je bočna tipka za kameru
ZASLON i BATERIJA
Praktičan Super LCD zaslon velike širine nudi kapacitivnu osjetljivost na dodir u 4.7" dijagonale. Rezolucija od 480 x 800 piksela nije nešto što će oduševiti, no daleko od toga da je prikaz prosječan (osim pri pogledu na direktnom suncu). Iako smo donedavno gunđali i pisali kako bismo voljeli vidjeti fizičke tipke ispod zaslona, tri virtualne ugrađene na HTC Titanu dovoljno su velike i praktične u korištenju.
4.7" zaslon osjetljiv na dodir s tri velike i praktične tipke na dnu
Spomenimo i da se Li-Ion baterija snage 1600 mAh u praksi puni otprilike dva sata, dok će pri korištenju izdržati jedan, možda jedan i pol dan naprednijeg korištenja.
OPERATIVNI SUSTAV
Nakon ne baš sjajnih ocjena ergonomije, došli smo do operativnog sustava. Windows Phone 7 u Mango inačici nudi klasičan Metro sustav izbornika. Vrlo jednostavno, intuitivno i lagano za korištenje. Ipak, MeeGo OS na Nokiji N9 ostavio je dosad najbolji dojam u smislu jednostavnosti korištenja.
Prvi dojam malo kvare iritantne početne postavke tipkovnice, interneta, povezivanja kontakata itd, no ništa bolja situacija nije ni kod Android OS-a koji pri prvom uključivanju nudi pregršt nepreglednih i prosječnom korisniku nepoznatih opcija. Nema ni hrvatskog prijevoda izbornika što nam nedostaje.
Početni zaslon i izbornik Windows Phone 7.5 Mango OS-a
POZIVI, IMENIK, PORUKE, EMAIL, OFFICE, KALENDAR
Iako je sve povezano ikonama na dnu, na prvi pogled lista poziva i imenik nisu najpregledniji. Razlog tome je inkorporiranost Facebooka. Problem je i što imenik nema direktnu tražilicu, već se traženje odvija odlaskom na posebnu ikonu. Nema ni smart dial funkcije koja olakšava pretragu kontakata.
Za pohvalu su svakako SMS poruke i E-mail klijent, dok virtualna tipkovnica nudi velike i široko raspoređene tipke što olakšava unos. Malo veći problem je kako doći do postavki te iste tipkovnice i isključiti automatske preporuke na engleskom jeziku.
Integriran je i Office paket koji omogućava pregled i uređivanje dokumenata. SkyDrive olakšava razmjenu podataka u oblaku (Cloud), pri čemu Microsoft nudi besplatnih 25 GB.
Pregled mjesečne liste kalendara nije među najboljima, ali je zato lista aktivnosti jednako pregledna kao i email račun. Kao i na većini kalendara, moguće je kreiranje "TO-DO" zadataka.
Office, kalendar i aplikacija koja služi kao svjetiljka
MULTIMEDIJA
Jedan od estetski naljepših dijelova ovog sučelja definitivno je pregled multimedije, točnije odvojeni pregled slika i odvojeno glazbe i videa. Jedini problem je razmjena datoteka putem računala - ona se odvija samo preko Zune softvera. Nije ponuđena ni mogućost pregleda DivX/Xvid datoteka, dok direktna bočna tipka za kameru olakšava korištenje 8.0 megapikselnog fotoaparata.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
POVEZIVANJE, INTERNET, MARKET, GPS NAVIGACIJA
Za prijenos podataka s uređaja na PC i obratno (kao i kod Apple iPhonea) prvo treba instalirati prikladan softver - u ovom slučaju Zune. To traje 5 do 10 minuta, nakon čega se prisilno morate naviknuti na taj program. Naspram iPhoneovih iTunesa koji ne rade najbolje na Windowsima (ništa čudno jer je Appleu u interesu da pored iPhonea kupite i Mac računalo, a ne Windows PC), Zune softver je iznimno brz i lijepo dizajniran.
Internet Explorer je naspram onoga na računalu nevjerojatno brz. Uz to, navigacija je vrlo jednostavna kroz tipke na dnu koje iskaču prema gore. Preglednik pamti što smo upisivali i nudi pametne preporuke bez previše čekanja. Facebook se prikazuje pomalo čudno na što se nikako nismo navikli. Sam feed je lijepo prikazan, ali je teško upravljati porukama i drugim mogućnostima na koje smo navikli kod iOS i Android aplikacije za Facebook.
Nama najveći nedostatak bila je nemogućnost kontrole podatkovnog prometa. Nismo našli postavke koje bi ograničile taj promet niti smo našli aplikaciju te vrste na Marketplaceu.
Marketplace (Microsoftova trgovina aplikacijama) nudi sve veći broj aplikacija o čemu smo već pisali. Dostupan je poseban HTC Hub s HTC-ovim karakterističnim aplikacijama.
Kada je u pitanju GPS navigacija, ponuđene Bing mape se učitavaju vrlo brzo, sučelje je jednostavno, uređaj brzo nalazi vašu poziciju, no ona nije previše točna. Uz to, ponuđene upute za navigaciju se generiraju predugo pa Nokijina potpuna navigacija ostaje najbolji izbor u ovom pogledu.
ZAKLJUČAK
Prije nego što bi se mogli odlučiti za kupnju HTC Titana, mora vam se svidjeti Windows Phone 7 operativni sustav. Iako mu generalno nedostaju neke postavke (zapravo uopće nisu dostupne), Windows Phone je lako zavoljeti.
Jednostavno, brzo, no ne i dovoljno prilagođeno za našu regiju/zemlju, najviše će se svidjeti poslovnim korisnicima - ponajprije zbog fenomenalnog e-mail klijenta, Office podrške i brzog internet preglednika. U usporedbi s ostalim Windows Phone uređajima, glavna prednost je 4.7" zaslon.
HTC Titan možda nije mobitel u koji ćete se zaljubiti ili koji ćete s ponosom vaditi na stol u kafiću, ali je svakako uređaj koji će zadovoljiti ključne potrebe prosječnog poslovnog čovjeka.
HTC Titan − pored Apple iPhonea 4, Nokije N9 i HTC-a Sensation XE
-
Naziv:HTC Titan
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade9
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera8
-
Povezivost, memorija i multimedija6
-
Navigacija5