- dizajn, vrhunska kvaliteta izrade
- kvaliteta Retina zaslona
- 8.0 MP fotoaparat
- fluidnost sučelja
- kvaliteta ugrađenog audio pojačala
- ne podržava memorijske kartice
- ograničen za razmjenu podataka
- trajanje baterije
- nepromijenjen dizajn u odnosu na prethodnika
Steve Jobs je još bio živ, iako teško bolestan. Poneke glasine o njegovoj smrti do tada su se pokazivale netočnima. Svi su čekali Apple iPhone 5, uz gomilu već uobičajenih glasina o tome kako će izgledati novi model. Iako to pravi Apple fanboy neće priznati, peta inačica po vanjskom izgledu je razočarala jer smo svi očekivali novi dizajn. Steve Jobs nas je s druge strane zauvijek napustio.
Dok je prošlogodišnji model Apple iPhone 4 imao 3.5" zaslon, konkurencija je već isporučila na tržište 4.3" i veće zaslone. I doista, kad u rukama držite 4.3" Samsung Galaxy S2, 4.2" Sony Ericsson Xperia Arc ili bilo koji drugi velik, tanak, a lagan pametan mobitel, nemate osjećaj da je u vašim rukama gromada nespretna za upravljanje (iako ljudima s manjim dlanovima nije uvijek praktična ta veličina). Zbog navedenog, svi su od Applea očekivali da ponudi veći zaslon od 3.5" dijagonale.
Službene fotografije: Apple iPhone 4S
Iznutra, Apple je pak ponudio puno više, bolje reći najviše. Radi se o jednom od trenutno najjačih hardvera ugrađenih u mobitel. 1 GHz dual-core ARM Cortex A9 procesor s PowerVR SGX543MP2 grafičkim čipom dolazi uz 512 MB RAM memorije što Apple tradicionalno prilagođava svom softveru (iOS 5) do samog savršenstva (A5 chip poznat je od iPada 2). Tako brzo sučelje glatkog pokreta do danas nije ponudio niti jedan konkurent, dok je Apple po usavršenosti hardvera i softvera otprije poznat Mac korisnicima.
Osim novog naprednog hardvera, tu je i nova verzija iOS 5 softvera koja je dostupna i za prethodne modele − iPhone 4 i iPhone 3Gs te najveća novost, barem ona koju je Apple najavio, Siri − glasovni ("pametni") asistent kojim se upravlja glasom. Siri zahtijeva vezu s internetom (3G) i trenutno radi na engleskom jeziku (Australija, SAD, UK) te francuskom i njemačkom jeziku. U ovom trenutku, Siri najbolje funkcionira na području SAD-a jer primjerice, u Hrvatskoj ne smije pretraživati određene zahtjeve (restorani i mnoga druga odredišta). Tu je i potpuno nov 8.0 MP fotoaparat s Full HD video snimanjem (1920x1080 piksela) koji bi trebao ponuditi vrhunske fotografije s obzirom na sve druge fotomobitele.
CIJENE U PONUDI NAŠIH OPERATERA
Apple iPhone u svojoj petoj inačici dolazi tradicionalno u dvije boje - bijeloj i crnoj, sa 16, 32 ili 64 GB memorije za pohranu podataka. Sukladno kapacitetu memorije raste i cijena koja se u ponudi operatera kreće od 199 kuna za najpovoljnji Apple iPhone 4S 16GB u najskupljoj dvogodišnjoj pretplati Vipneta (Bez limita 600) ili 398 kuna u najskupljoj dvogodišnjoj pretplati T-mobilea (Extra total XXL). U najpovoljnijoj pretplati Vipneta Apple iPhone 4S stoji 2.899 kn (Bez limita 100), dok u najpovoljnijoj dvogodišnjoj T-mobile pretplari (EXTRA total S), Apple iPhone 4S stoji 2.898 kuna. Ono što ne smijemo zaboraviti jest da unatoč obavijestima na stranicama naših vrlih operatera stoji ponuda za sve modele, modeli od 64 GB još uvijek nisu dostupni, dok je model od 32GB dostupan samo u crnoj boji (kod oba operatera).
JESTE LI POTENCIJALAN KUPAC APPLE iPHONEA 4S?
Naspram prethodnih modela Apple iPhonea od ovog novog 4S modela najviše očekivanja imamo kada je u pitanju novi 8.0 MP fotoaparat. Brzo i estetski privlačno sučelje usklađeno s nevjerojatno preciznim zaslonom na dodir uz gomilu odličnih aplikacija nešto je što dolazi i sa starijim varijantama iPhonea. Novo iOS 5 sučelje dostupno je i na iPhone 4 i iPhone 3Gs modelima dok Siri glasovni asistent nije dostupan na hrvatskom jeziku pa ga stoga i nije logično uzimati kao prednost. No ako dobro baratate engleskim (dobrim naglaskom i pravilnim izgovaranjem, čak i gramatički) i ne smeta vam što će ljudi na ulici pomisliti: "Gle ovoga, šta se taj pravi Englez?", Siri je svakako "must have".
Za one koji nikada dosada nisu imali Apple iPhone, a razmišljaju o njegovoj kupnji, odabir između iPhone 4 i 4S modela ovisi samo o vašim platežnim sposobnostima. Ako imate višak novaca, uzmite 4S. Ako vam je budžet ograničen, s kupovinom iPhone 4 modela ne gubite previše. Kamera na iPhone 4 modelu i dalje je dobra, sučelje je identično (uz neke sitne razlike), dok je brzina rada sučelja zadovoljavajuće brza i bez dvojezgrenog procesora. A ako imate puno živaca, pričekajte još neko vrijeme da se dogodi i toliko očekivana "petica". Koji god noviji iPhone odaberete, sigurno vam neće biti žao.
Onima koji već imaju iPhone 4, kupnja novog modela mogla bi predstavljati razliku. Brži procesor vjerojatno će osjetiti vlasnici prethodnog modela. Kamera je također unaprijeđena pa jedino nedostaje veći zaslon. Ako ste u prilici obnoviti pretplatu ili dobiti novi iPhone za pristupačnu cijenu, ne vidimo zašto to ne biste učinili. Ostalima se više isplati pričekati iPhone 5 koji bi trebao ponuditi veći zaslon. Vlasnicima iPhonea 3G ili 3Gs već je odavno došlo vrijeme za nadogradnju, bilo na iPhone 4 koji je sada znatno povoljniji, bilo na iPhone 4S s nešto višom cijenom. Ako želite veće oduševljenje promjenom, onda svakako sugeriramo iPhone 4S. Razlika između njega i iPhona 3Gs je ogromna.
Za sve one koji imaju konkurentni pametni mobitel pogonjen Androidom ili nekim drugim sučeljem, razloga za prelazak na iPhone 4S je puno, ali ovise o uglavnom jednoj stvari - pitanju želite li imati ograničeno sučelje zatvoreno za razmjenu sadržaja (ona je moguća samo preko iTunesa) koje se ne može podešavati prema željama korisnika (bilo da se radi o manjim podešavanjima, bilo da se radi o ROOT-anju uređaja). No, s druge strane, iPhone će vam izazvati osmjeh na licu već nakon nekoliko dana (ako ste baš jako zajedljivi i puni predrasuda) i sigurnost kakvu ne poznajete.
KAKO SMO TESTIRALI?
U nastavku kroz nekoliko poglavlja možete vidjeti pakovanje Apple iPhonea 4S, opis uređaja i ergonomije te iskustva u korištenju zaslona i baterije. Iskustva u korištenju iOS 5 sučelja i pojedinih aplikacija bit će kratka uz istaknute razlike tog sučelja na iPhoneu 4 naspram novog iPhonea 4S. Kamera će svakako zaokupiti našu pažnju, dok na kraju dolazi naš ukupan dojam koji smo donekle već otkrili u uvodu, uz usporedbu s top modelima konkurentnih proizvođača - ponajprije sa Samsungom Galaxy S2 koji predstavlja trenutno najbolji Android mobitel i Nokijom N9, novim fenomenalnim uređajem koji su Finci ponudili na MeeGo sučelju s već određenom sudbinom koja nažalost nema budućnost. [Matko Pecotić]
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm; 140 grama
- Zaslon: Kapacitivni LED IPS-TFT osjetljiv na dodir, 3.5", 640 x 960 piksela
- Operativni sustav: iOS 5
- Procesor: 1 GHz dual-core ARM Cortex-A9 procesor, PowerVR SGX543MP2 GPU, Apple A5 čipset
- Memorija: 16/32/64 GB
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA, 5.8 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v4.0 s A2DP, micro USB v2.0
- Fotoaparat: 8 MP, 3264x2448 piksela, dodirni fokus, geo tagging, detekcija lica, sporedna VGA kamera za video pozive
- Video snimanje: Full HD (1080p@30fps), LED video osvjetljenje, video stabilizacija, geo tagging
- GPS prijemnik: A-GPS, Google mape
- Web pretraživač: HTML (safari)
- Baterija: Li-Po 1420mAh
ZAŠTO KUPITI
- dizajn
- vrhunska kvaliteta izrade i korišteni materijali
- kapacitet za pohranu podataka (16, 32, 64 GB)
- brzina rada sučelja uz novi 1 Ghz Dual Core procesor i 512 MB RAM-a
- jednostavnost korištenja iOS 5 sučelja i privlačan dizajn sučelja
- dostupne aplikacije na AppStore-u i mogućnost personalizacije
- novi 8.0 MP fotoaparat i kvaliteta fotografija (osobito u mraku)
- Full HD video snimanje sa stabilizacijom, kvaliteta video zapisa
- kvaliteta ugrađenog audio pojačala (kvaliteta reprodukcije zvuka)
- sučelje iPod aplikacije (od sada naziva Music)
- mogućnosti novog iOS 5 i iClouda
- brzina punjenja baterije
- dostupna dodatna oprema koja se kupuje odvojeno
- kvaliteta Retina zaslona
- podržava tehnologiju napredniju od Flasha
ZAŠTO NE KUPITI
- ne podržava memorijske kartice
- nepromijenjen dizajn u odnosu na prethodnika
- nema ugrađen FM radio
- trajanje baterije (baterija se stabilizirala na našem primjerku)
- nemogućnost gašenja 3G signala (očekujemo ispravak u slijedećoj nadogradnji)
- cijena samog uređaja
- jednogodišnje jamstvo
- osrednje slušalice u prodajnom paketu i prekratak USB kabel
- ne podržava Flash
- Siri (glasovni asistent) još je uvijek u beta fazi
- nije podržan smart dial u imeniku
PRODAJNI PAKET i OPREMA
Vjerojatno najmanja kutija koju možemo pronaći kod jednog mobitela upravo je ona Apple iPhonea. Iako je ekološka osvještenost uglavnom samo "priča koju nam prodaju", u slučaju Applea (ako ništa drugo) troškovi proizvodnje ambalaže svedeni su na minimum.
Ispod poklopca je uređaj, a ispod njega su uobičajene, kvalitetom prosječne bijele slušalice, malo prekratak USB kabel za računalo sa strujnim nastavkom za punjač, upute i malena metalna opruga za ubacivanje microSIM kartice.
Prva verzija Apple iPhonea dolazila je sa stalkom za punjenje, dok za njega danas morate dodatno izdvojiti 188 kuna. Popularne maske koje štite iPhone od ogrebotina nude se u velikom broju različitih uzoraka, dizajna i izrade dok je njihova cijena sasvim prihvatljiva (kreće se od 50 do 150 kuna ovisno o kvaliteti). Bumperi (odbojnici) u različitim bojama koji su posebno dizajnirani za iPhone 4, odgovaraju i modelu iPhona 4s, ali s obzirom na novu antenu više nisu nužno potrebni kako bi se spriječilo gubljenje signala.
Naspram konkurencije, oprema je više nego skromna za top model premium proizvođača kao što je Apple, no na to smo i navikli. Dodaci nisu jako skupi, izuzev nedostatka In Ear slušalica koje je pored Nokije, Sony Ericssona, Samsunga i LG-a, uz svoje top modele napokon počeo nuditi i HTC. No za dodatne Apple In Ear modele morat ćete izdvojiti daleko preko 600 kuna. Cijena je opravdana samo stoga što su izuzetno kvalitetne. U prodajnom paketu Nokije N9, nalazi se i navlaka posebno dizajnirana za N9. Zgodno.
DIZAJN, ERGONOMIJA, TIPKE
Prvo primanje u ruke i prvi dojmovi ne predstavljaju nevjerojatno oduševljenje, barem za nas koji smo "četvorku" već imali. Dizajn novog iPhone 4S modela minimalno se razlikuje u odnosu na prethodni iPhone 4 i tek je posljedica redizajna antene koja je drugačije položena. Ne treba govoriti o tome koliko je dizajn appleovski savršen. Izrada je izuzetno kvalitetna (no to ne znači da je iPhone 4S otporan na padove s velikih visina ili padove "pod krivim kutem" pa čak i s 20 cm visine), sa završnom obradom dorađenom do najsitnijih detalja.
Estetski dopadljiva sjajna površina posebno dolazi do izražaja na iPhoneu 4S bijele boje koji sukladno tome nešto više privlači poglede od svoje crne varijante. No i bez obzira na to što dizajn nije promijenjen, uzimanjem iPhona u ruke opet se rađa ona posebna "kemija". Nažalost, od iPhone 3Gs napuštena je praksa da Appleovi modeli nose vanjsku oznaku kapaciteta memorije pa je tako i ovaj put.
Težina od 140 grama (Nokia N9 135 grama, Samsung Galaxy S2 s oko 116 grama) itekako se osjeti u ruci, ali je 3.5" zaslon idealno raspoređen svojom širinom i visinom kako bi palcem ruke u kojoj držite uređaj mogli upravljati po svim kutevima zaslona. I bez obzira jeste li ljevak ili dešnjak i telefon držite jednom rukom, bez bojazni da će prilikom upravljana njime iPhone 4S završiti na podu. Ergonomiju i funkcionalnost, ugodu i doživljaj te apsolutnu kontrolu možda možemo još neko vrijeme uzimati u obzir i oprostiti izostanak većeg zaslona.
Sve fizičke tipke na iPhoneu 4S iznimno su ergonomski precizne i dodatno naglašavaju završnu obradu. Osim dvije bočne tipke za podešavanje glasnoće (+ / -) i "okidanje" fotki (+), tu je i fenomenalno praktični prekidač za uključivanje/isključivanje glasnoće (vibracija). Na vrhu je tipka za zaključavanje zaslona (i gašenje uređaja) dok se pored nje nalazi standardni 3.5 mm audio konektor za sve vrste slušalica.
Središnja tipka ispod zaslona minimalno je dorađena. Nekima će biti premalo izbočena (no ona je zapravo diskretno udubljena), dok rijetki konkurenti nude dvije dodatne tipke za upravljanje pozivima. Naspram četiri "Android tipke" ispod zaslona, jedna na iPhoneu pravo je osvježenje.
Ta "Home" tipka služi povratku na početni zaslon i ona svaku svoju zadaću obavlja savršeno. Iako je riječ o samo jednoj fizičkoj tipki kojom se upravlja (od iOS5 verzije i tipka za kontrolu zvuka služi za "okidanje" fotografija) upravljanje iPhoneom 4S je jedinstven doživljaj. Dizajnerski, "Home" tipka pruža balans gornjem dijelu uređaja na kojem su vidljivi zvučnik, prednja kamera i, na bijeloj varijanti uređaja, senzor osvjetljenja.
Na dnu pored mikrofona nalazi se konektor za punjač koji nije standardan microUSB. To ipak ne vidimo kao nedostatak jer upravo Apple iPhone ima tehniku kojom nudi brzo punjenje dok se preko istog konektora odvija i reprodukcija zvuka na dockovima. Prednost "starog konektora" je i kompatibilnost sa svom dodatnom opremom koju već možda posjedujete.
ZASLON
Kada je u pitanju prikaz, radi se o jednom od najboljih zaslona na dodir. Uz vrhunsku usklađenost sučelja s dodirnom tehnologijom, prikazano je 960x640 točaka ili 330ppi (Galaxy 2S oko 217ppi, Nokia N9 oko 251ppi) na 3.5" dijagonale. Dok će prosječan korisnik biti više nego zadovoljan, mi smo očekivali HD prikaz (1280x720 točaka) na zaslonu veće dijagonale od 4.0" ili više − jednostavno zato što isti zaslon već dobivate u prethodnom modelu iPhoneu 4. Ok, možda smo malo nezahvalni, ali kada je Apple u pitanju naša su očekivanja izuzetno visoka. Vrlo dobar zaslon u kombinaciji s novim A5 čipom zaista djeluju nenadmašno.
BATERIJA
Prilikom predstavljanja prvog modela iPhonea mnogo polemika se vodilo oko nemogućnosti zamjene baterije. Vrijeme je pokazalo da je Apple još jednom bio u pravu. Prosječan korisnik prije će zamijeniti uređaj nego kupiti novu bateriju. Razlog nemogućnosti zamjene baterije leži u činjenici da uređaj na ovaj način može biti kompaktniji, iako baš suprotno pokazuje primjer Samsunga Galaxy S2 ili pak Motorole RAZR XT910 koji predstavljaju najveće i najtanje pametne mobitele jednakih performansi kao i Apple iPhone 4S.
Iako je Apple u svojoj deklaraciji pokazao pomak u trajanju baterije u iPhonu 4S s obzirom na trajanje tazgovora (na 3G signalu do 8 sati) s obzirom na iPhone 4 (na 3G signalu do 7 sati), u praksi su stvari drastično drugačije. Što se tiče deklariranog trajanja baterija u Stand by načinu rada, iPhone 4s "drži" manje sati od iPhona 4 (umjesto 300 sati, deklarirano je do 200 sati), no i tu je praksa drugačija. Očigledno je da u novom modelu postoji problem s trajanjem baterije koji je Apple pokušao ispraviti novom inačicom iOS 5.0.1, no i dalje postoje korisnici koji su nezadovoljni. Punjač ćete morati nositi sa sobom dokle god se problem s baterijom ne riješi tako da ćete uz normalno korištenje biti prisiljeni novi iPhone 4S puniti barem jednom dnevno.
Kod nas na testu dogodio se zanimljiv slučaj. Prilikom prve aktivacije iPhonea 4S (koliko je to moguće bez spajanja na iTunes) preuzeli smo Back Up (sigurnosnu kopiju) s iClouda od iPhonea 4 (pošto je Back up kompatibilan). No, nakon nekoliko dana smo primjetili da push notifikacije (automatske obavijesti u realnom vremenu) e-mail aplikacije s iCloud korisničkim računom ne rade.
Baterija je uz napredno korištenje izdržala cijeli dan (dobro, možda malo češče igranje s uređajem jer nam je "još nov"). Kako bi smo riješili problem s push notifikacijama, obrisali smo cijeli uređaj i iPhone 4S postavili kao novi uređaj. Problem smo riješili, no pojavio se problem malo bržeg curenja baterije. Možda i više od 30% brže nego na iPhoneu 4 koji koristimo podjednako kao i iPhone 4S.
Prosječno punjenje Apple iPhonea 4S na 100% kapaciteta baterije traje oko 90 minuta. Brzo punjenje do 30% kapaciteta baterije traje oko 30 minuta. Uređaj je apsolutni pobjednik što se tiče punjenja baterije, no s obzirom na njezino trajanje (za sada) konkurencija ima prednost.
NOVOST: Baterija se stabilizirala. Traje jednako koliko i na iPhone 4 uz podjednako korištenje. Nakon cjelodnevnog korištenja baterije su na oko 20 %. Danas su kamere "pucale".
iOS 5 SUČELJE
Novo sučelje za sve Apple mobilne uređaje (iPod Touch, iPad i iPhone) predstavljeno je još u listopadu, dok je za vlasnike iPhonea 4 ono bilo dostupno pred nekoliko tjedana.
ŠTO NOVO DONOSI iOS 5?
- centar s obavijestima (Notification center) i mogućnost upravljanja notifikacijama
- Reminder (podsjetnik)
- Newsstand (virtualni kiosk s mogućnošću pretplate na željene magazine i časopse)
- Air Play and Mirroring (iPad)
- iMessage
- iCloud server s 5 GB besplatnog prostora za sve korisnike uz mogućnost nadoplate i proširivanja
- Safari 2.0 s opcijom Reading list i Reader
- Camera 2.0 s uređivanjem fotografija prije pohrane
- Photo Stream
- Izrada albuma u samoj Photo aplikaciji
- Novi tonovi za dolazne poruke, kalendar, notifikacije i dr.
- Obavijesti putem LED bljeskalice (iPhone 4/4s)
- Prečica za pristup kameri i fotografiranje tipkama za kontrolu glasnoće zvuka (lijevo bočno)
- Poboljšan kalendar
- Aplikacije Find my Friends, Cards, AirPort Utility
- Gestures for iPad
- Twitter integracija
- Poboljšana E-mail aplikacija
- Aplikacija iPod od sada se zove Music, a Video je zasebna aplikacija
I DALJE NEDOSTAJE...
- podrška za Flash
- Bluetooth i dalje djelomično funkcionalan
- nedostaje podrška za DivX/XviD video codec
- folderi podržavaju najviše 12 aplikacija
Posljednju inačicu Apple iOS 5 sustava predstavlja 5.0.1. verzija koja je izašla vrlo brzo nakon 5.0 verzije zbog problema s trajanjem baterije koji se pojavio kod nekih korisnika novog iPhona 4S. Na određenoj količini uređaja taj problem nije još uvijek riješen pa je programerima postala dostupna beta verzija 5.1.
Obzirom na iOS 4, ova verzija je donjela mnogo velikih novosti među kojima su i neke krucijalne za samu platformu. Push notifikacije, novi sustav komuniciranja putem iMessage usluge koja je besplatna te virtualni oblak za pohranu podataka iCloud. Ono po čemu je ovaj sustav drugačiji od drugih je njegova potpuna neovisnost o žicama (naravno, osim punjenja).
Aplikacije se otvaraju brzo i bez zastajkivanja čak i kada se skida nekoliko novih aplikacija i u pozadini se sluša glazba. A5 čipset doista dolazi do izražaja. Čak je i fenomenalno upravljanje zaslonom na iPhoneu 4 ovdje bolje. I to vidljivo bolje. Osjećaj i dalje ostaje jedinstven i to je ono zbog čega volimo iPhone i zbog čega smo nakloni Appleu.
Konkurencija je u zadnje vrijeme jako napredovala i do neke razine postigla isto ono što je nudio prvi model iPhonea 2007. godine. Danas svaki od proizvođača nudi neku svoju "najbolju" naprednu inačicu dorade sučelja. HTC Sense i Samsung TouchWiz dorada Android OS-a su nešto čemu se divimo, ali ako moramo odabrati pobjednika, za dlaku titulu odnosi iPhone 4S. Uz bok je i Nokia N9, no ona je za sada još uvijek "samo u fazi testiranja".
PREDINSTALIRANE APLIKACIJE, ORGANIZATOR
Predinstalirane aplikacije su više manje iste, osim nove aplikacije Reminder Newsstand koja pohranjuje vaše novine i časopise (dakako, većina se plaća, moguće su i pretplate). O njoj smo već pisali u našem testu iOS 5 sučelja.
Sat i kalkulator nisu doživjeli bitnije promjene - alarm budilica, brojač vremena, štoperica i prošireni kalkulator sa složenim operacijama poznati su od ranije. Mape i Weather (vremenska prognoza) također su tu, s tim da je u aplikaciji Weather moguće postaviti prognozu i trenutnu temperaturu s obzirom na trenutnu lokaciju putem GPS-a.
Kalendar omogućava nekoliko načina prikazivanja - po danu, po današnjem danu, po mjesecu i po listi unesenih obavijesti u kalendar. Kalendar je u potpunosti kompatibilan s iCloud servisom pa je svejedno na kojem od vaših iUređaja (uključujuči i računala) unesete željenu obavijest. Moguće je grupiranje unosa po željenim kategorijama (primjer "osobno", "financije", "sastanaci" i sl.) i odabira odgovarajuće boje po želji što će vam uveliko olakšati pregledavanje vaših obaveza i unosa u kalendar.
Novost je postavljanje uređaja u horizontalan položaj kada se kalendar prikazuje detaljno po danima i satima. U desnom gornjem kutu je oznaka "+" kojom se otvara obrazac za unos obazveze uz podržane alarme, lokaciju, vrijeme, oznake "zauzet ili slobodan", domenu adrese, zabilješke i pozivnice drugim korisnicima.
I ručne i glasovne bilješke funkcioniraju izuzetno dobro kao i prije, s tim da se ručne bilješke pohranjuju i na iCloudu, a moguće ih je i bežično prebaciti na iTunes. Kompasu, Dionicama i Imeniku moguće je pristupiti i kroz Phone aplikaciju što ih kao zasebne aplikacije čini viškom.
Sve ostalo možete preuzeti iz AppStorea. Dakako, aplikacije za obradu dokumenata nisu predinstalirane. Naša preporuka su Pages jer su povezane s iCloudom i funkcioniraju odlično, pogotovo ako koristite više iOS uređaja.
POZIVI, IMENIK, SMS PORUKE
Upravljanje pozivima je savršeno kao i prije uz veliki nedostatak (za neke) smart diala. No tu je početni zaslon unutar Phone aplikacije na kojeg je moguće pohraniti Favorite.
Kada je iPhone 4S zaključan, od otključavanja do trena kada počinje s pozivanjem trebaju mu 4 sekunde. Klasično razvrstani pozivi i posebna lista s propuštenim pozivima, popis unesenih kontakata (koje je savršeno ugodno listati; op.ur: daj kaj briješ, samo ideš prstom gore-dolje) uz virtualni "brojčanik" s velikim i raspoređenim tipkama.
Kontakti uneseni na iPhone 4S sinkronizirani su s ostalim iOS uređajima i Mac računalima putem iClouda. Sinkronizacija je automatska, a samo postavljanje izuzetno jednostavno, gotovo da ga nema. Sam imenik je vrlo pregledan i moguće je dodati mnoge kategorije: nekoliko brojeva, adresa, fotografiju, rođendan, dolaznu melodiju zvona za poziv i za SMS te način vibracije. Naime, u postavkama iOS 5 moguće je kreirati vlastite načine kreiranja vibracija.
Samo biranje brojeva, upravljanje pozivom, kotroliranje glasnoće u slušalici, javljanje pa i prekidanje poziva je vrlo ugodno. Konkurencija ovu razinu još nije postigla. Sve je nadohvat ruke i možda je upravo manji ekran zaslužan za to.
SMS aplikacija je doživjela veliku promjenu. U nju je implementiran iMessage sustav koji omogućava slanje besplatnih poruka (i fotografija) na druge iOS uređaje s aktiviranim iOS5 sustavom. Taj nas dio posebno veseli. Kako većina ekipe koristi iMessage, računi za SMS bi mogli opasno pasti. E-mail aplikacija je doživjela mnoge promjene. Označavanje poruka, poboljšana zaštita, potpuna kompatibilnost s iCloudom (svi korisnici iOS 5 sustava dobivaju besplatnu .me.com e-mail adresu), rječnik, upravljanje fontom te povezanost sa Siri...
Virtualna tipkovnica je funkcionalna jednako kao i prije. Ako je usporedimo s konkurencijom, sve je to tu negdje. No, tipkanje na iPhoneu je najugodnije i događa se najmanje grešaka. Na iPhone 4S modelu nema apsolutno nikakvog "štucanja" tipkovnice za sad.
SIRI GLASOVNO UPRAVLJANJE
Nikako ne smijemo zaobići Siri. Njezina je uloga u iPhoneu 4S od velike važnosti. Kao što smo rekli, to je jedna od bitnijih razlika s obzirom na iPhone 4. Siri je još uvijek u beta fazi i njezine su mogućnosti ograničene, osobitno van područja SAD-a. Također, vrlo je osjetljiva na pogrešno izgovorene riječi. No, budućnost je osigurana jer je potencijal ogorman, čak za sve nadolazeće Appleove modele (prije svega mislimo na iTV ili kako god da će se zvati). Siri može čitati primljene poruke, može odgovoriti na poruku prema vašem diktiranju, može nazvati ili poslati poruku na odredište koje želite. Siri će nazvati koga želite, pustiti vam pjesmu koju izaberete, čak će pustiti i cijelu listu te prebacivati pjesme kako zadate (naprijed/natrag). Siri je asistent u punom smislu te riječi.
Ona će postavljati i alarme, pisati bilješke, podsjetnike. Obavještava vas o vremenu, stanju na burzi, pregledava kontakte, pretražuje internet. Stvarno fenomenalne mogućnosti koje u praksi u Hrvatskoj nisu baš jako točne i razumljive, a Siri nekad zna biti "malo manje pametna". No navodno, s vremenom postaje bolja.
Siri se pokreće na dva načina: duljim pritiskom na "Home button" (bez obzira je li zaslon zaključan ili otključan) pojavljuje se srebrni retro mirkofon u krugu koji postaje ružičaste boje dok je Siri u "akciji". Drugi način je uz otključani zaslon iPhone 4s prisloniti na uho. Siri se automatski pali i čeka vašu "naredbu". Siri je povezana i s Maps aplikacijom pa bi u nekoj "obećanoj zemlji" mogla znati nešto i o prometu. Uz to, postoji još dosta ograničenja kod Siri zbog lokacije (Lijepa naša).
MULTIMEDIJA, GLAZBA
U novom iOS5 softveru iPod aplikacija je podijeljena na dvije - Glazba i Video. Aplikacija Glazba ostala je na mjestu gdje je bila dosadašnja iPod aplikacija, dok je Video aplikacija smještena na zaslonu zajedno s drugim aplikacijama. Upravljanje listama na samom iOS uređaju i bežično povezivanje s vanjskim zvučnicima (uz potrebnu proširenu opremu) putem AirPlay opcije koja najbolje funkcionira s AppleTV2. Zvučnici funkcioniraju bez greške i vrlo jednostavno. Jednostavno je upravljanje glazbom i putem zaključanog zaslona, a dakako i putem Siri.
Kroz iCloud moguća je potpuna sinkronizacija, ali samo s kupljenim glazbenim i video sadržajem koji kod nas nije podržan. Music aplikacija (nekadašnji iPod) fenomenalno rotira prikaz u horizontalnom položaju, a u svakom slučaju pjesme je moguće pregledavati i putem naslovnice albuma.
Sinkronizacija s iTunesima funkcionira bez žičnog povezivanja, uz dostupnu bežičnu mrežu. Vanjski zvučnik funkcionira vrlo čisto i dovoljno glasno. Kvaliteta zvuka je zahvaljujući izradi cijelog paketa na zavidnoj razini i bolja od dobrog dijela konkurencije. Dostupan je i equlizer i mogućnost shake to shuffle (prebacivanje pjesama pokretom). Upravljanje cijelim glazbenim reproduktorom je izuzetno ugodno i jednostavno.
Photo aplikacija je dorađena i od sada je moguće uređivanje fotografija o čemu smo već pisali, a isto tako i stvaranje albuma na samom uređaju. O implementaciji Twittera smo pisali, Facebook još čekamo. Pregledavanje fotografija funkcionira kao na nijednom drugom uređaju, rotacija, zumiranje... nema greške. Uspoređivali smo prelistavanje identičnog foldera na iPhone 4 i iPhone 4S. Razlika je nevjerojatna. Fotografije je moguće pregledavati i po lokacijama uz geo-tagging opciju.
Kvaliteta zvuka u slušalicama je odlična uz novougrađenu tehnologiju, no s obzirom na nemogućnost gašenja 3G signala u postavkama telefona, osim kardinalnog trošenja baterije, razgovor zna biti "nemoguća misija".
AppStore je virtualna trgovina s najvećim brojem najkvalitetnijih i najboljih aplikacija na tržištu. Iako i drugi proizvođači ulažu velike napore u svoje virtualne trgovine, AppStore je za sada još uvijek nenadmašan i nema dostojnu konkurenciju. Siromašan broj predinstaliranih aplikacija zaista nije nikakv nedostatak. Gotovo sve što poželite nalazi se u AppStoreu.
KAMERA
Što se tiče ugrađene 8.0 mpx kamere, fotografije su pobjedničke i nadmašuju konkurenciju. Iako 8.0 megapiksela nije najviše na tržištu, način na koji su cijeli mehanizam kamere i leće izvedeni, daju jako dobre rezultate. Fotke su nevjerojatne čistoće. LED bljeskalica radi odlično, što se vidi na fotografijama u potpunom mraku. Auto fokus i fokus na dodir rade odlično, a tu je i automatsko prepoznavanje lica.
Sučelje kamere je osnovno bez ikakvih funkcija osim izbora između video snimanja i fotografiranja te prednje i zadnje kamere, HDR fotografija i Grid (virtualna mreža zbog boljih omjera na fotografiji). Omogućeno je i upravljanje bljeskalicom.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video snimanje u kvaliteti od 1080p (pri 30 sličica u sekundi) je odlično i uz ugrađeni stabilizator u realnom vremenu daje zadivljujuće rezultate. Na samom uređaju moguće je izrezivanje filmova. 10 minuta snimanja zauzima oko 1.8 GB prostora na vašoj memoriji. Moramo podsjetiti da Apple nudi i nekoliko povoljnih aplikacija za uređivanje video zapisa na samom uređaju što može dodati još više osobnosti vašim radovima. Uz grafičku podršku na iPhone 4S, obrađivanje filma iMovie aplikacijem radi odlično i nevjerojatno brzo. Pristup kameri moguć je i putem zaključanog zalona, dvostrukim klikom na "Home" tipku pali se ikona kamere.
Kamera iPhonea najbrža je kamera na svijetu među pametnim telefonima, i u segmentu okidanja prve fotografije dok telefon "spava" i u segmentu okidanja svake iduće fotografije s automatskim izoštravanjem i automatskim balansom svjetline. Upravljanje fotografijama je kompatibilno s iCloud servisom.
POVEZIVANJE, INTERNET
Prvi iPhone je predstavljen kao tri uređaja u jednom. Jedan veliki segment je njegova funkcija interneta. Zahvaljujući novodizajniranoj dvostrukoj anteni, iPhone 4S omogućava prijenos podataka do 14.4 Mbps dok je na iPhone 4 ograničena na 7.2 Mbps (Samsung Galaxy S2 do 10.2 Mbps, Nokia N9 do 14.4 Mbps).
Safari je i dalje najbolji preglednik na mobilnim uređajima, a uz poboljšanja koja je doživio u iOS 5 softveru (Reading list, Reeder...) i poboljšanim iPhonom 4S, surfanje postaje još dorađenije, dotjeranije, gotovo sarvšeno. Odlično je i kretanje stranicama kao i pretraživanje sadržaja. Pokušali smo učitati istu stranicu na iPhone 4 i iPhone 4S i razlike ima - iPhone 4S je brži. Ne uvijek, ali u 80% slučajeva jest (8/10 različitih stranica).
Što se tiče YouTubea, nema promjena. Mogućnost logiranja putem korisničkog računa, pregledavanje i stvaranje vlastitih lista i kompatibilnost s AirPlay funkcijom (bežična reprodukcija sadržaja na AppleTV 2 stream cijelog video zapisa sa zvukom).
Twitter je kao što smo već pisali integriran sa svime i jedna je od predinstaliranih aplikacija. Ono što je velika novost u iOS 5 sustavu, a besprijekorno radi i na iPhone 4S je bežična sinkronizacija i bežična aktivacija uređaja. Proces aktivacije je vrlo jednostavan, a odvija se zahvaljujući procesoru, nešto brže nego na iPhone 4 modelu.
Razlika u brzini osjeti se i na otvaranju video sadržaja u YouTube aplikaciji, a isto tako i u povezivanju putem Bluetootha koji je brži (Bluetooth 4.0) ali i dalje polovično funkcionalan između ne-iOS uređaja.
GPS NAVIGACIJA
Iako je GPS modul zaslužan za mnoge funkcije na iPhone 4S i zapravno, mnoge od njih rade samo s uključenim GPS-om, navigacija nije jača strana ove priče. Naime, osim djelomično funkcionalnih Google Mapa, navigaciji je tu kraj. Dakako, sve dok se ne otvori AppStore i ne izabere jedna od mnogobrojnih kvalitetnih turn by turn navigacija (navigacije s glasovnim navođenjem).
Kada su se tek pojavile u AppStoreu bile su vrlo skupe. Danas je njihov broj zaista velik, velik je i broj proizvođača (Navigon, Tom Tom, iGo itd.), a i cijene su različite. Mi smo se odlučili za domaću ekipu (Mireo) koja je napravila odličnu turn by turn navigaciju za oko $10. Što se same Google Maps aplikacije tiče, ona se otvara vrlo brzo i osjetna je razlika s obzirom na prethodni model iPhone 4. Samo upravljanje GPS-om omogućeno je u postavkama kroz mapu "location service".
ZAKLJUČAK
Iako smo očekivali potpuno novi uređaj, dobili smo tek (ne)znatno poboljšani iPhone 4. Dvostruka antena koja je drugačije izvedena i drugačije smještena omogućava bolji signal i brži prijenos podataka, ali trenutna nemogućnost gašenja 3G signala (odnosno, odabir imeđu EDGE signala i 3G signala) poništava ovo što bi smo mogli uzeti kao dobru prednost.
Odlična kamera s vrhunskom kvalitetom fotografija i odlično snimanje u Full HD (1080p) rezoluciji svakako je velika prednost. No, mogućnosti obrade video i foto sadržaja su dobre, ali minimalne pa je potrebno prošvrljati AppStoreom u potrazi za boljim aplikacijama.
Savršeno upravljanje sučeljem koje ne može biti logičnije i jednostavnije u kombinaciji s potencijalom Siri (očekujemo neusporedivo više) i odličnim procesorom i grafikom zaista mogu biti i ovaj put dobitna kombinacija.
Možda je vrijeme da prestanemo govoriti o iPhoneu kao o "najboljem telefonu" ili kao o "ne baš najboljem telefonu" i priznamo da je on jedinstven te da ne trebaju postojati njegove "ubojice". Ima još mnogo odličnih pametnih telefona pa ostaje samo pitanje što vi želite. Stvar ljudskog faktora je da će tako neki uvijek htjeti imati iPhone i stajati iza ove priče, a isto tako ona druga grupa se neće odvajati od Androida, unatoč mnogim nedostacima na obje strane.
USPOREDBA S KONKURENCIJOM
U ovom testu nećemo se baviti detaljnom usporedbom iPhona 4S s novom Nokijom N9 s MeeGo operativnim sustavom jer u narednih nekoliko tjedana donosimo maratonski test tog uređaja. Ono što je na prvi pogled slično je prije svega kvaliteta izrade i prodajni paket Nokije koji podsjeća na prve modele iPhonea. Odlični zasloni su također zajednička točka ova dva modela, no mnogo kvalitetnije slušalice u prodajnom paketu Nokije N9 idu Nokiji u korist. Brzina kamere je vrlo slična i rekli bismo da je Nokia N9 malo sporija od iPhonea 4S, ali brža od Samsung Galaxyja S II. U ovom trenu Nokia N9 odnosti pobjedu i što se trajanja baterije tiče, no Safari je i dalje najbolji internetski pretraživač. Uskoro donosimo više u tom pogledu.
-
Naziv:Apple iPhone 4S
-
Dimenzije:115.2 x 58.6 x 9.3 mm
-
Težina:140 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3,5-inča, 640x960 piksela (Retina)
-
Gustoća piksela:330 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 1432 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):300h; 8h
-
Inačica (dorada):5 (nadogradiv na 6)
-
Čipset:Apple A5
-
Procesor:Dual-core 1 GHz Cortex-A9
-
Radna memorija:512 MB RAM
-
Grafički čip:PowerVR SGX543MP2
-
Prednja kamera:VGA, 720x280 piksela video pri 30fps
-
Ugrađena memorija:16/32/64 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja10
-
Tehnička osnovica9
-
Kamera8
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija9