- Kvaliteta izrade i korišteni materijali
- Prikaz ekrana i rezolucija
- iOS6 softver i aplikacije
- Fotoaparat
- Lightning konektor
- Dijagonala ekrana naspram konkurencije
- Slaba baterija (1 dan)
ERGONOMIJA, DIZAJN i KVALITETA IZRADE
U malenoj kompaktnoj kutiji dolazi lijepo zapakirani iPhone 5. Uređaj je standardno dostupan u crnoj i bijeloj boji (na tržištu se nudi pregršt futrola). Kako se Apple trudi uvijek biti po nečemu poseban, tako je uz iPhone 5 priložen novi (Lightning) konektor (koji Kinezi više neće moći tako lako kopirati), dok će korisnicima biti lakše jer je konektor manji i nije bitno na koju stranu ga uvlačite (obostran). Za kompatibilnost sa svim starijim dockovima, trebati će vam adapter koji stoji oko 250 kuna.
Posebnost je i "nanoSIM" utor za SIM karticu. Nakon što su svi prihvatili microSIM standard, Apple je otišao korak dalje (vjerojatno da vas uspori u namjeri da nakon iPhonea isprobate bilo što drugo s tom SIM karticom), pa manja kartica vjerojatno dalje više prostora drugim komponentama unutar uređaja (koliko nam je poznato Vipnet i T-mobile nude besplatnu zamjenu za nanoSIM).
Nakon micro SIM standarda, Apple uvodi nano SIM −manje od toga ne može
Sa 112 grama težine, iPhone 5 je lakši od prethodnika. Neki će reći da djeluje neozbiljno (lagano) u ruci. Naš osjećaj je itekako pozitivan što ne možemo reći kada primimo u ruke neki Galaxy uređaj koji je naprosto "preplastičan". Apple iPhone 5 se gotovo ne osjeti u džepu, što nije slučaj s uređajima većih zaslona (kao što su HTC One X ili Samsung Galaxy S3, dok Note II nije ni preporučljivo stavljati u džep traperica).
Dizajn i kvaliteta izrade su kao i kod većine Apple proizvoda - na vrhunskoj razini. Nema plastičnih detalja, kućište je izrađeno od aluminija i djeluje iznimno čvrsto u rukama. Doživljaj je to koji zaslužuje najvišu ocjenu. Kao i kod prethodnih modela, središnja i bočne tipke su idealno pogođene i vrlo precizne za pritisak (dosta tvrde pri pritisku pa možete biti sigurni da ste ju stisnuli jer se čuje fizički klik). Posebnost iPhonea je prekidač kojim uključujete/isključujete rotaciju zaslona ili pak zvuk (ovisno što odaberete u postavkama).
iPhone 5 pored HTC-a Windows Phone 8X te iPhonea 4
Na pozadini kućišta se dosta primijete otisci prstiju. dok će neki reći da su rubovi uređaja preoštri. Čuli smo i komentare da iPhone 5 djeluje "preplastično" u rukama. Nipošto se ne možemo složiti s time, no uostalom, prosudite sami.
Vrhunska kvaliteta izrade i precizna završna obrada (iPhone 5 pored Xperije T i Windows Phone 8X-a)
ZASLON, TIPKOVNICA i BATERIJA
Ugrađeni 4,0-inčni zaslon na dodir (LED IPS TFT, kapacitivne osjetljivosti na dodir uz multitouch) nudi prikaz 16 milijuna boja uz visoku rezoluciju od čak 640 x 1136 piksela (čak 325 piksela po inču). Zaslon je prekriven Corning Gorilla staklom.
Retina zaslon prekrasnih boja i vrlo visoke rezolucije na 4.0-inča dijagonale: 640 x 1136 piksela (iPhone 5 pored Xperije T i Windows Phone 8X-a)
Ikone na zaslonu iPhonea 5 djeluju nekako premaleno naspram skupljih uređaja s većim zaslonima (od 4,3 pa sve do 5,5-inča). Ako ste prije petice imali neki drugi iPhone, nećete to primijetiti, no ako stekoristili neki bolji Android OS mobitel, ovo će vam u početku biti nedostatak. Smatramo kako to što Apple nije ponudio veći zaslon − nije nešto što bi utjecalo na naš vrijednosni stav. Nekima odgovara manji, nekima veći zaslon. Kada bi to utjecalo na vrijednosni stav, utjecalo bi i na smanjenje ocjene kod 5,55-inčnog Galaxy Note-a II koji ima "prevelik" zaslon.
Objektivno slabija naspram konkurencije je Li-Po baterija kapaciteta 1440 mAh. Na ekranu se prikazuje postotak potrošenosti (opciju valja uključiti u postavkama). Uređaj se prilično grije, posebice na punjaču. Za malo naprednije korisnike, baterija će u prosjeku izdržati dan i pol.
Službeno trajanje baterije iPhonea 5 (uz uključen 3G) prilikom korištenja razgovora je 8h. U pripravnosti bi iPhone 5 trebao izdržati 225h. To znači da je trajanje baterije prilikom razgovora na iPhoneu 5 duplo kraće od trajanja na Galaxy Note II (koji nudi čak 16h razgovora). Također, trajanje baterije iPhonea 5 u stanju pripravnosti je gotovo četiri puta slabije od Galaxy Notea II (koji nudi čak 890h istom stanju pripravnosti).
OPERATIVNI SUSTAV, JEDNOSTAVNOST KORIŠTENJA i TEHNIČKA OSNOVICA
Operativni sustav iOS 6 ste mogli upoznati ako ste već koristili neki prijenosni Apple uređaj (iPad, iPhone, iPod...). U tom slučaju ćete se brzo naviknuti na sve što nudi iPhone 5. Dapače, podešavanje Apple ID-ja (nešto kao Gmail za Android ili Live račun za Windows Phone) omogućava vam da u oblaku (Cloud) jednostavno i brzo sinkronizirate sve bilješke, kalendar, poruke (i ostalo) što je posebno praktično poslovnim korisnicima. Uglađenost sučelja, brzina i točnost otvaranja aplikacija pružaju po nama najbolje iskustvo u usporedbi s bilo kojim trenutno dostupnim prijenosnim uređajem.
U šestu inačicu iPhonea ugrađen je dvojezgreni procesor takta 1.2 Ghz uz 1 GB radne memorije i triple-core grafiku (PowerVR SGX 543MP3). Ne radi se o spektakularnim tehničkim svojstvima, no Apple je već dugo poznat po dobroj usklađenosti tehničke osnovice i operativnog sustava (softvera), pa tu ne možemo imati ozbiljnijeg prigovora.
KAMERA
Ugrađena kamera nudi fotoaparat rezolucije 8 mega piksela, te video snimanje u visokoj Full HD rezoluciji (pri 30 sličica u sekundi) uz LED osvjetljenje. Sam fotoaparat iPhonea 5 okida jednako brzo kao i fotoaparat na Galaxyju S3. Samo uklljučivanje aplikacije fotoaparata je najbrže na HTC-u One X, dok je ono na Galaxyju S3 i iPhoneu 5 nešto sporije. Kvaliteta fotografija je vrlo slična onome što nudi Galaxy S III− oba uređaja nude realan prikaz boja (zasićen) i dobar kontrast, ali je iPhone 5 nešto bolji u prikazu detalja fotografije. Ukupno, u kvaliteti fotografije jedino se Nokia PureView 808 izdvaja kao uređaj koji nudi uočljivo višu kvalitetu od svega dosad viđenog.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA & VIDEO PRIMJER
POVEZIVOST, MEMORIJA, MULTIMEDIJA i NAVIGACIJA
Apple iPhone 5 nema proširive memorije. Naspram konkurencije, iOS je zatvoren za razmjenu podataka(npr. glazbu možete prebacivati samo putem iTunesa). Tako vam je na raspolaganju jedino ugrađena memorija od 16, 32 ili 64 GB. Uređaj podržava sve napredne oblike povezivanja − od GPRS-a, EDGE-a i 3.5G veze do 42 Mbps, sve do 4G (LTE) povezivosti što u prijevodu znači brzinu skidanja podataka od 100 Mbps. Bluetooth (također ograničen za razmjenu podataka) je ponuđen u verziji 4.0 s A2DP podrškom. Za povezivanje na bežične mreže tu je standardni WLAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band) uz Wi-Fi hotspot funkcionalnost, što znači da preko iPhoneovog 3G ili 4G signala možete stvoriti WiFi pristupnu točku na koju povezujete druge WiFi uređaje (primjerice WiFi tablet).
Internet preglednik Safari je brz i fulidan, ali ne nudi mogućnost pregleda Flash sadržaja (radi se uglavnom o videu na internetu). Prema iskustvima našeg kolege koji koristi Galaxy S3, iPhoneov web preglednik je za dlaku bolji. Uvodno smo već spomenuli nekompatibilnost konektora sa svim starim dodacima za iPhone. Taj problem moguće je rješiti kupnjom pretvarača. Slušalice koje dolaze u paketu s iPhoneom 5 su estetski i ergonomski gotovo savršene. Tipke za podešavanje glasnoće na kabelu su na dohvat ruke (što često nije slučaj kod drugih priloženih slušalica koje dolaze s mobitelima). No ipak, zvuk je solidan ali ne i nešto što biste koristili za češće slušanje glazbe, jer je bas vrlo slab. Isprobali smo usporedno (na iPodu Classic i iPhoneu 5 jedne Sonyjeve In-Ear slušalice i zvuk je bio puno bogatiji, kako basom tako i bojom tonova.
Za navigaciju je ponuđen A-GPS uređaj uz Appleove mape. U T-mobileu ćete uz iPhone dobiti i punu Wisepilot navigaciju, a moguće je koristiti i Google mape. Za najbolji doživljaj bismo očekivali mogućnost skidanja mapa i glasovne navigacije na uređaj (što primjerice nudi Nokia). U satelitskom prikazu detalji se vide bolje na Appleovim kartama nego na Google mapama. Primjerice, na Google mapama ne vidimo svoju kuću na jednom jadranskom otoku. Na Appleovim mapama ju vidimo.
ZAKLJUČAK
iPhone 5 je logičan nastavak na prethodne modele. Apple nije ništa drastično promijenio − a zašto i bi kada su dosadašnji modeli prodani u gotovo 300 milijuna primjeraka. Ako već koristite neki Apple uređaj, ovaj će se savršeno uklopiti u Cloud usluge koje već koristite (primjerice na iPadu). Nas ipak smeta mali ekran i nemogućnost direktne USB razmjene podataka. No to su jedini nedostaci. Sve ostalo je usavršeno do detalja.
Novim korisnicima svakako bismo preporučili iPhone 5 kao prvi smartphone. Oni koji su dosada koristili Apple iPhone (ili neki uređaj s iOS sučeljem), odmah će se snaći na iPhoneu 5. Vlasnici Android OS uređaja sigurno će pronaći nedostatake kod ovog uređaja. To je sasvim razumljivo. iPhone 5 je drugačiji proizvod od onoga s Google Android OS-om. Nekima bolji, nekima lošiji. Mi ćemo se teško odreći za dlaku boljeg iskustva korištenja appleovog sučelja naspram googleovog Androida.
-
Naziv:Apple iPhone 5
-
Dimenzije:123.8 x 58.6 x 7.6 mm
-
Težina:112 grama
-
Tip zaslona:Kapacitivno osjetljiv na dodir, 16 milijuna boja, IPS LCD, Corning Gorilla Glass, LED LCD
-
Dijagonala i rezolucija:4.0-inča, 640x1136 piksela (Retina)
-
Gustoća piksela:326 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 1440 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):225h; 8h
-
Inačica (dorada):6
-
Čipset:Apple A6
-
Procesor:Dual-core 1.2 GHz
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:PowerVR SGX 543MP3 (trojezgreni)
-
Prednja kamera:1.2 MP, HD video snimanje pri 30fps
-
Ugrađena memorija:16/32/64 GB
-
GPS modul:Da
-
Softver:Glasovna navigacija (engleski), iOS mape
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja10
-
Tehnička osnovica9
-
Kamera9
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija9