- Kvaliteta izrade
- Dizajn
- Oštrina i kut vidljivosti zaslona
- Tegra 3 procesor
- Kvalitetan zvuk
- Nestabilnost OS-a i nedostatak kompatibilnog softvera
- Problemi sa GPS-om i WLAN-om
- Nedostatak microUSB ili USB priključka
UVOD
Asus je prije nekoliko godina stekao veliku slavu probojem na tržištu netbook računala (op.ur. sjećate se Eee modela?). Prošle godine izašao je njihov prvi tablet uređaj naziva Asus Transformer. Privukao je veliku količinu pažnje kvalitetnom izvedbom i zanimljivim konceptom tableta za koji se može kupiti dodatna tipkovnica koja sadrži dodatnu bateriju i pretvara uređaj u punokrvni Android netbook.
Asus Transformer Prime službene fotke
Zahvaljujući popularnosti prvog Transformera, dočekali smo i nasljednika koji nam je došao u ruke – Transformer Prime TF201. Nažalost, model koji smo dobili na testiranje ne dolazi s dodatnom tipkovnicom (keyboard dockom) pa se ovdje koncentriramo na test uređaja kakav je i kakvog bismo ga i sami kupili u ovoj varijanti – bez docka.
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije i težina: 263 x 180 x 8.3 mm, masa: 586 grama
- Ekran: 10“ 1280 x 800, kapacitivni multitouch LCD, SuperIPS panel, Corning Gorilla Glass
- Povezanost: WLAN 802.11 b / g / n, Bluetooth 2.1
- Procesor: 1,2 Ghz Nvidia Tegra 3 Quad Core CPU
- Memorija: 1GB Ram, 64 GB flash, SD Card slot
- Kamera: prednja 1,2 mpx, stražnja 8mpx, autofocus, LED bljeskalica, 1080p video
- OS: Android 3.2 Honeycomb (Upgrade na Android 4.0 Ice Cream Sandwich)
- Baterija: Li-Polimer 25 Wh
- Cijena: 4.699 kn (Svijet Medija)
OPREMA, UREĐAJ, DIZAJN
Odmah u startu moramo priznati da smo razočarani siromašnom opremom koja dolazi uz ovaj uređaj. U paketu ćete dobiti samo punjač koji ujedno služi i za spajanje na računalo. Da ne bude zabune, ovo je vrh ponude Androidom pokretanih tableta. Ipak, u prodajnom paketu nećete pronaći nikakav case, futrolu ili nešto slično što bi zaštitilo vašu skupu investiciju, kao niti HDMI kabel, slušalice ili SD karticu.
Sam uređaj od utora nudi klasičan priključak za slušalice, miniHDMI te utor za microSD karticu (op.ur. što nema niti jedan od konkurenata koje smo prethodno testirali). Ono što nas je iznenadilo jest činjenica da nema sad već standardnog microUSB priključka, već se za punjenje i spajanje na računalo koristi Asusov 40 pinski port. Ipak, s obzirom da je takav port potreban radi mogućnosti priključivanja docka, to se moglo i očekivati.
Od fizičkih tipki, tu je jedna koja služi za zaključavanje uređaja i paljenje i gašenje te tipke za podešavanje glasnoće.
Zvučnik je nažalost samo jedan i nema sterea. Ipak, dobra vijest je da ja taj jedan zvučnik dovoljan i kvalitetan. Zvuk je čist i glasan uz odlične duboke tonove, definitvno puno bolji i upotrebljiviji nego primjerice na prosječnom laptopu.
ZASLON
Zaslon dolazi u 1280x800 rezoluciji koja je postala standard za 10“ Android tablete i koristi IPS tehnologiju. Usporedili smo ekran s nekoliko drugih uređaja iz različith kategorija koji su nam bili pri ruci – 4.3“ SuperAMOLED ekran na Galaxyu S2, Dellov 24“ stolni IPS monitor i TN ekran na 15“ HP ProBook laptopu.
Primijetili je da su boje vidljivo ispranije i lošije na ovom ekranu naspram svih ostalih. Zasmetalo nam je što kontrast samog ekrana ima topliji ton boja (bijela vuče na žutu) i ne postoji mogućnost podešavanja ovoga kao na većini ekrana.
Dobre strane su vrhunska oštrina slike, pogotovo ako koristite uređaj za čitanje te odličan kut vidljivosti kao i kod svih IPS ekrana. Također, posebnost je i Asusova SuperIPS tehnologija koja kada se uključi daje vrlo visoku svjetlinu slike (gotovo dvostruko više od primjerice 10“ Galaxy Taba). U praksi ćete tu tehnologiju koristiti na otvorenom gdje je zahvaljujući ovome vidljivost iznimno dobra i uređaj je vani upotrebljiv, ali dojam kvari refleksija sjajnog ekrana.
BATERIJA
Vijek trajanja baterije uvelike ovisi o tome koje funkcije koristite te o postavkama svjetline ekrana. Nama je, osim za vanjsku upotrebu na suncu, svjetlina od nešto manje od polovice maksimalne uz isključeni SuperIPS bila sasvim dovoljna. S ovakvim postavkama možete bez problema 12-14 sati surfati ili gledati video, što je odličan rezultat i iznad prosjeka koji iznosi otprilike 10 sati za tablete.
OPERATIVNI SUSTAV
Inicijalno je s uređajem došao Android Honeycomb koji zbog nestabilnosti nije previše oduševljavao iako je imao potencijala. Samo par minuta nakon što smo uređaj upalili, ponudila nam se nadogradnja na najnoviji Android 4.0 Ice Cream Sandwich koju smo i obavili.
Prilikom prvog startanja Androida 4.0 impresionirala nas je glatkoća samog sučelja. Najnoviji softver u kombinaciji s Tegrom 3 radi na 60 sličica u sekundi zbog kojih animacije i tranzicije u samom sučelju izgledaju glatko i elegantno. Nećemo u detalje ovdje opisivati sve novosti koje Android u najnovijoj verziji donosi na tabletima, dovoljno je samo reći da je ovo nastavak evolucije koju je donio Honeycomb - sve djeluje uglađenije, ozbiljnije i profesionalnije. Organiziranost sučelja i opcija nešto je bolja i puno stvari je sada logičnije smješteno nego prije.
Uz napredak koji je Android doživio, moramo naglasiti da Apple iOS na tabletu još uvijek nudi nešto stabilnije iskustvo. I dalje su nam se prečesto rušile aplikacije bez razloga, ali barem su riješena zastajkivanja i usporavanja samog OS-a. Obzirom da Android 4.0 donosi radikalne promjene "ispod haube" i aplikacije zahtijevaju dodatne optimizacije da bi ispravno radile, ovakve probleme očekivali smo kod aplikacija treće strane. Ipak, oni su se događali i kod glavnih aplikacija samog OS-a. Primjerice, browser svako malo doživljava kratkotrajna zastajkivanja što ometa u radu. Ovo su ipak sve softverski problemi i nadamo se da će biti uklonjeni dodatnim nadogradnjama.
Problem Androida na tabletima je nažalost i to što nakon nekog vremena na tržištu nedostaju tablet optimizirane verzije brojnih popularnih aplikacija kao što su primjerice službena Facebook aplikacija i popularni Twitter klijenti poput Sesmica i TweetDecka. Čak i Googleova vlastita Google Plus aplikacija još nije tablet kompatiblina. S druge strane, prilagodba aplikacija namijenjenih prikazu na velikom ekranu je maksimalno moguće dobro izvedena. Imate mogućnost jednostavno uvećati ekran u istom obliku kako bi on izgledao na smartphoneu ili ga pametno razvući, što u nekim aplikacijama izgleda odlično i djeluje kao da je riječ o pravoj tablet aplikaciji, dok je kod drugih font presitan.
Asus je zamijenio standardni Android 4.0 notification tray vlastitim koji nam se više svidio, ljepši je i pregledniji uz korisnije funkcije. Zamijenili su i klasičnu Android tipkovnicu svojim riješenjem koje nam nije toliko leglo i vratili smo je sami na defaultnu. Svidjela nam se i Press Reader aplikacija koja daje mogućnost pretplate na virtualne verzije brojnih svjetskih novina među kojima ima i desetak hrvatskih. Čitanje virtualnih novina je izvrsno, a jedini problem je što ovako ne možete riješavati križaljku.
-
Naziv:Asus Transformer Prime
-
Dimenzije:263 x 180.8 x 8.3 mm
-
Težina:586 grama
-
Dijagonala i rezolucija:10,1 inča, 1280x800 piksela
-
Gustoća piksela:149 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po, 6930 mAh
-
Službeni podaci o trajanju:300h stand-by, 12h multimedija
-
Inačica:v3.2 Honeycomb
-
Čipset:Nvidia Tegra 3
-
Procesor:Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:ULP GeForce
-
Ugrađena memorija:32/64 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade9
-
Zaslon7
-
Baterija i punjenje8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica10
-
Kamera9
-
Povezivost, memorija i multimedija8
-
Navigacija7