- Pune manualne kontrole
- Lako upravljanje preko dva prstena
- Neupadljiv klasičan dizajn
- Odlična kvaliteta zvuka kod videa
- Loše mjerenje balansa bijele
- Kratko trajanje baterije
- Spor autofokus
UVOD i KONKURENCIJA
Powershot S100 nije prvi Canonov premium kompaktni model. Paralelno uz G seriju kompakta kod kojih se jasno izvana vidi da se radi o nečem naprednijem (čitaj robusnijem), Canon je prije nekoliko godina na tržište izbacio model Powershot S90. Izvana maleni obični kompakt u unutrašnjosti je skrivao relativno veliki senzor i brz objektiv, uz pune manualne kontrole. Uspjeh tog modela je bio velik pa je ubrzo došao nasljednik - Powershot S95, a danas u rukama držimo najnoviji model u seriji, Powershot S100.
Canon Powershot S100 službene fotke
Konkurencija u ovoj kategoriji jesu već relativno stari Olympus XZ-1 i Panasonic LX5, te novopridošli Fuji X10. Olympus XZ-1 ima veće (u rukama nezgrapnije) tijelo nego Canon S100, ali nudi još brži objektiv kao i priključak za vanjski blic (hot-shoe). Panasonic LX5 također ima brži objektiv i priključak za vanjski blic kao i duže trajanje baterije, dok mu je mana što nudi samo "običan" HD video. Fuji X10 djeluje najzanimljivije - odličan objektiv u retro dizajniranom kućištu uz optičko tražilo i vrlo kvalitetan senzor. Ali sudeći po prvim recenzijama X10 pati od problema "bijelih orbova" - kada u kadru imate sunce koje se odbija od refleksivnih površina senzor na tim mjestima zabilježi bijele krugove. Od ostale konkurencije Canonu S100 mogli bi spomenuti Nikon Coolpix P300 ili Sony DSC-WX10, ali oni su u odnosu na spomenute modele "u drugom planu".
VOLIMO
- pune manualne kontrole
- lako upravljanje preko dva prstena
- neupadljiv dizajn, klasičan
- odlična kvaliteta zvuka kod videa
NE VOLIMO
- loše mjerenje balansa bijele
- kratko trajanje baterije
- spor autofokus
KARAKTERISTIKE
- Tip aparata: Kompakt
- Dimenzije i težina: 99 x 60 x 28 mm; 198 grama
- Mega piksela: 12,1 (4000x3000)
- Senzor: 1/1,7" CMOS
- ISO osjetljivost: Auto, 80 do 6400
- Optički zum: 5x (raspon objektiva 24–120 mm)
- Ekran: 3.0" (461,000 točaka)
- Video: Full HD - 1920 x 1080 (24 fps)
- Vrsta kartice: SD/SDHC/SDXC
- Baterija: Litij-ionska NB-5L (CIPA trajanje) 200 snimaka
PRODAJNI PAKET
Kada otvorite kutiju ne dočeka vas ništa što bi moglo sugerirati da ste kupili nešto drukčije od najjeftinijeg kompakta. Uz pohvalno maleni Canon Powershot S100 koji djeluje sasvim "obično", dočeka vas i baterija s punjačem, vezica i USB kabel. Prodajni paketi danas često jesu standardizirani i siromašni, ali s obzirom na cijenu Canona Powershot S100 bilo bi lijepo da se prodajni paket po nečem izdvaja od konkurencije (op.ur. Možda Apple treba početi proizvoditi fotiće?)
ERGONOMIJA
Prvi puta kada uzmete u ruke Canon Powershot S100, ipak dobijete dojam da se radi o nečem drugačijem. Tijelo je čvrsto i kvalitetno izrađeno, gumbi su čvrsti i nemaju praznog hoda, a vrata utora za bateriju i memorijsku karticu za razliku od većine jeftinih kompakata ne djeluju kao da će se it protesta slomiti "ako ih krivo pogledate".
Ali, ono po čemu se Powershot S100 najviše izdvaja su pune manualne kontrole. Dizajneri uređaja imaju puno manje manevarskog prostora kod malenog uređaja, nego kod nekog DSLR-a. Ali Canonovi dizajneri su ovdje odradili svoj dio posla kako treba - izbor moda u kojem fotografirate birate pomoću kotačića kao na SLR-u, a kada u manualnom modu želite mijenjati postavke za to postoje dva prstena. Jedan je na stražnjoj strani fotoaparata oko gumbiju za izbor postavki, a drugi je na prednoj strani oko objektiva.
U doba kad morate kupiti poluprofesionalni SLR da bi dobili drugi kotačić (jeftiniji SLR-ovi imaju samo jedan) za izbor kontrola, ovako nešto u tjelu kompaktne veličine je fascinantno. Kontroliranje postavki preko dva prstena nije nikakav dizajnerski ili marketinški trik nego nešto što u praksi funkcionira točno kako bi trebalo i stvarno vam pomaže da lakše dođete do željenih fotografija. Da bi stvari bile još bolje, u izborniku možete namještati koja postavka će se mijenjati okretanjem prstena oko objektiva, iako je nekako standardno da u manualnom modu namjestite ISO vrijednost, i onda dva ugrađena prstena koristite za mijenjanje ekspozicije i otvora blende. Ako ste u automatskom modu prsten također neće bespotrebno stajati, tada on služi kontroli zumiranja.
SENZOR
Da bi Canon Powershot S100 opravdao svoju cijenu, senzor mora biti nešto posebno. I zato je u odnosu na prethnodnika Powershot S95, u Powershot S100 ugrađen CMOS umjesto CCD senzora, što je promjena koju uvijek odobravamo. Veličina senzora je još uvijek za kompakte velikih 1/1.7", iako smo nedavno vidjeli da se na tržištu pojavljuju čak i mobiteli s većim senzorom. Uz prelazak na CMOS tehnologiju porasla je i rezolucija, sa 10 na 12 megapiksela. Promjenom na CMOS tehnologiju došlo je i do povećanja maksimalne ISO vrijednosti na ISO 6400, iako je to u praksi gotovo beskorisno. Zato je koristan novi Digic 5 procesor koji obećaje bržu obradu fotografiju u samom aparatu.
OBJEKTIV
Uz dobar senzor jedna od prednosti premium kompakata bi trebao biti i brz objektiv. Kupci ovakvih fotoaparata vjerojatno već znaju da u praksi optički zum uopće nije toliko bitan - bitnija je brzina objektiva, tj. maksimalni otvor blende. Canon Powershot S95 je nudio optički zum od samo 3.8x pa je to kod Powershota S100 produženo na 5x što djeluje malo ljepše, ali zato je brzina objektiva patila.
Maksimalni otvor blende na najširem kraju je ostao f/2.0 što stvarno je jako brzo, ali kada zumirate tih 5x i dođete do najužeg kraja otvor blende pada na f/5.9 što je prilično sporo (veći otvor blende znači manji f broj). To je posebno loše kada uzmete u obzir da na Olympusu XZ-1 čak i na najvećem zumu (koji nije puno manji nego kod Canona) otvor blende ne pada ispod f/2.5. Pozitivna stvar je što veći zum nije ikorišten samo za to da možete dalje zumirati, nego je i široki kraj objektiva u odnosu na S95 postao nešto širi, tako da sada počinje od 24mm. Taj široki dio objektiva je u praksi ono što ćete ipak češće koristiti nego maksimalni zum, tako da hvalimo napredak na tom polju.
ZASLON, IZBORNIK,MEMORIJA
Na zaslon nemamo većih prigovora ali nemamo ni posebnog razloga da bi ga hvaili. Radi se o 3.0" LCD-u sa 461 tisućom točaka. 3.0 inča je danas već standard, a dok 461 tisuća točaka nije mala rezolucija, na tržištu postoje i modeli sa duplo većom. Na najčešću manu ovakvih zaslona, vidljivost po jakom dnevnom svjetlu, kod Canona Powershot S100 nemamo što prigovoroti.
Izbornik je podijeljen u dva dijela, pritiskom na gumb "MENU" dolazite do postavki samog fotoaparata poput svjetline zaslona ili zvuka, dok se postavke bitne za samo fotografiranje kriju u drugom izborniku do kojeg se dođe pritiskom na gum "FUNC. SET". Tu su još i odvojeni gumbi za neke često korištene funkcije poput makro fotografiranja ili korištenja blica, a svoj odvojeni gumb je dobilo i snimanje videa, kao i postavljanje funkcije prstena koji se nalazi oko objektiva. Sam izbornik je funkcionalan, ali prilično dosadnog dizajna.
Canon Powershot S100 ne dolazi sa ugrađenom memorijom tako da ćete morati nabaviti SD memorijsku karticu, kakve idu i u gotovo sve kompaktne fotoaparate. Tu je i podrška za najnoviji SDXC standard.
BATERIJA
Baterija koja dolazi uz Canon Powershot S100 je litij-ionska NB-5L, i u odnosu na konkurenciju ona je jedna od definitivnih mana oog fotoaparata. Prema CIPA standardu uz nju možete napraviti tek 200 fotografija uz jedno punjenje. Od konkurencije Fuji X10 nudi 270 fotografija uz jedno punjenje baterije, Olympus XZ-1 320, a Panasonic DMC-LX5 čak 400 - duplo više nego Canon S100.
AUTOFOKUS, KONTINUIRANO SNIMANJE
Autofokus kod se može opisati jednom jedinom riječju - sporo. Do nedavno za kompaktne fotoaparate to uopće nismo uzimali kao manu, navikli smo da je autofokus preko detekcije kontrasta kakav oni koriste spor, a ako želite nešto brzo treba vam autofokus s detekcijom faze kakav možete naći u SLR fotoaparatima. Međutim, na tržištu su se pojavili mirrorless fotoaparati kojima je cilj uzeti dio kolača SLR fotoapartima, i kod njih nam je Olympus pokazao da čak i autofokus preko detekcije kontrasta može biti brz. No, kod Canona Powershot S100 je spor. Kontinuirano snimanje je doživjelo ogroman napredak u odnosu na S95 - skok sa dvije na skoro deset fotografija u sekundi. Međutim, loša strana je što je takvo fotografiranje moguće samo za osam fotografija, ako želite duže vrijeme fotografirati kontinuirano onda brzina spada na one mizerne dvije fotografije u sekundi.
KVALITETA FOTOGRAFIJE
Od premium kompakta se očekuje i kvaliteta slike bolja nego kod bilo kojeg drugog kompakta, možda i na razini SLR fotoaparata. Canon Powershot S100 nažalost baš i ne daje takve rezultate. Da, kvaliteta fotografija je jako dobra, bolja nego kod većine drugih kompaktnih fotoaparata. Ali kada otvorite fotografije na prvi pogled se vidi da nisu napravljene SLR fotoaparatom. Pretpostavljamo da će unatoč dobro riješenim manualnim kontrolama dosta korisnika ovaj fotoaparat koristiti na automatskim postavkama. I tako izađete vani za jednog oblačnog dana, ostavite sve na automatskim postavkama i želite fotografirati npr. neki park. Fotografirate po danu, pa čemu uopće išta namještati manualno?
Ono što dobijete Canonom Powershot S100 su lagano plave fotke. Radi se o krivo izmerenoj temperaturi bijele boje. Namjestite je ručno i sve je super. Ali, greška je tolika da se tako nešto jednostavno ne bi smjelo događati fotoaparatu ove cijene, i to u uvjetima običnog dana koji se teško mogu nazvati teškima. O čemu govorimo možete vidjeti na priloženim fotografijama:
Da bi provjerili mogu li se relativno velik senzor i brz objektiv iskoristiti u nešto težim uvjetima, Canonom Powershot S100 smo fotografirali koncert u Vip Clubu, dakle u uvjetima u kojima svjetla baš i nema u izobilju. Ukratko, u ovakvim uvjetima ćete Canonom Powershot S100 moći napraviti bolje fotografije nego većinom drugih kompaktnih fotoaparata, ali još uvijek to nije ni blizu SLR razine.
Za to što se može raditi u tako teškim uvjetima najviše su zaslužne manualne kontrole, i bez njihovog korištenja ni ne pomišljajte na fotografiranje u situacijama s malo svjetla. ISO je bio iskoristiv do brojke 800, ali i tu smo uz najviše otvorenu blendu ekspoziciju spuštali do 1/50s i čak i onda dobijali podeksponirane fotografije. Jedino što vam onda ostaje je fotografiranje u RAW formatu koji Canon S100 nudi, i pokušaj "izvlačenja" fotografije u programu poput Adobe Lightrooma.
VIDEO SNIMANJE
Ono što gubi kod fotografija Canon S100 nadoknađuje kod snimanja videa. Full HD (1980x1020 piksela) je tu, nažalost uz samo 24 slike po sekundi, ali i to je dovoljno za dobivanje kvalitetnih videa. U priloženom videu možete vidjeti kako izgleda videa po danu te istovremeno kako stabilizacija slike u Canonu Powershot S100 podnosi trčanje niz stepenice dok se snima video:
No, ono čime nas je Canon Powershot S100 više fascinirao je kvaliteta zvuka. Mikrofoni ugrađeni i u višestruko skuplje profesionalne fotoaparate često znaju biti užasne kvalitete, a kakav je onaj ugrađen u Canon S100 govorit snimka iz Vip Cluba:
DODATNE MOGUĆNOSTI
Danas je popularno da uz fotoaparate dolaze razne dodatne mogućnosti. Kod Canona S100 nećete naći npr. snimanje panorama, ali zato hoćete mogućnost snimanja HDR fotografija. Međutim, u praksi bi HDR trebao značiti da dobijate fotografije sa punim dinamičim rasponom, bez bijelih ili crnih dijelova bez detalja, dok je nama uspjelo da u kontrastnim situacijama čak i uz korištenje HDR-a na fotografijama dobijemo dijelove neba bez detalja. Također, ako vam je bitno da znate gdje ste točno napravili neku fotografiju, Canon S100 ima ugrađen i GPS.
ZAKLJUČAK
Objektiv je spor na većim žarišnim duljinama (to jest, kada više zumirate), jednako kao i autofokus. Mjerenje balansa bijele je nepouzdano (zbog čega dobijete fotografije "hladnog" izgleda). Cijena Canona Powershot S100 u usporedbi s povoljnijim mirrorless fotoaparatima nije previše konkurentna (iako dimenzije i činjenica da se objektivi mijenjaju nije previše usporediva). No, ako još nađete npr. Olympus EPL-1, možete ga dobiti i značajno jeftinije. Za nešto više novca možete dobiti rabljeni Sony NEX-5. Kako pričamo o različitim klasama fotoaparata, manje dimenzije i težina glavne su prednosti za kupovinu Canon Powershot S100 modela. Dapače, radi se o jako dobrom fotoaparatu. U malenom, neupadljivom, ali i jako kvalitetno izrađenom i čvrstom kućištu dobijete veći senzor i kvalitetniji objektiv u usporedbi s drugim kompaktnim fotoaparatima, i to uz pune manualne kontrole. Powershot S100 možda jest skup, ali opravdano, kao i njegovi prethodnici Powershot S95 i Powershot S90.
OSTALI PRIMJERI FOTOGRAFIJA
-
Naziv:Canon Powershot S100
-
Dimenzije:99 x 60 x 28 mm
-
Težina:198 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 461,000 točaka
-
Broj okidanja (CIPA standard):200
-
Megapiksela:12,1
-
RAW format:Da
-
Kontinuirano okidanje:2,3 fps
-
Optički zum:4x (24 - 120mm)
-
Stabilizacija:Da
-
Rezolucija (fps):1920 x 1080 (24 fps)
-
AF točaka:9
-
Doseg bljeskalice:7 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tražilo7
-
Baterija7
-
Senzor i kvaliteta fotografija7
-
Objektiv8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada7
-
Povezivost i pohrana podataka7
-
Video snimanje7
-
Autofokus i bljeskalica7