- Megalomanska rezolucija
- Kvaliteta fotografija
- Ergonomija
- Brzina rada
- Kvaliteta izrade
- Otežano snimanje iz ruke pri nižim brzinama zatvarača
- Nema opcije RAW datoteka sa nižim rezolucijama
- Glasan zvuk zatvarača
ERGONOMIJA, DIZAJN i ZASLON
Nikon D800E karakterizira vrlo čvrsto kućište sa magnezijskim kosturom, oku i prstima ugodnu plastiku, tipke ugodnog hoda i osjećaja pri pritisku.
Uz uobičajeni kratki period privikavanja, za ergonomiju D800 ne možemo pronaći bitnih prigovora. Sve bitne funkcije su na direktnim tipkama od koji su neke programibilne, kao i način kretanja kroz izornike. Fokusna točka se bira 9-smjernom tipkom što je idealno rješenje (jeftinija klasa aparata to često ne nudi). D800 ima ugrađenu i bljeskalicu što je iznimka za profesionalni aparat - iako nije primjerena za ozbiljno fotografiranje dobro dođe slučaju nužde.
Veliko i svijetlo tražilo ima 100% pokrivenost, a statusni display u njegovom dnu prikazuje sve potrebne informacije uključujući ISO vrijednost. Moguće je uključiti prikaz poravnatosti sa horizontom i linije za kadriranje (to nudi i Canon 5D mk III, ali D800 ima praktičniji prikaz). Postoji mehanička sklopka za pokrivanje optičkog tražila pri dugoj ekspoziciji što Canon EOS 5D Mk III također nema. LCD ima vrhunski prikaz, detaljan, velik i dovoljno svijetao čak i po najjačem suncu, ali nije zakretan.
Detalj koji nam je nedostajao je opcija snimanja u RAW formatu pri nižim rezolucijama kao što to ima Canon 5D Mk III i radi čega svako korištenje RAW formata na D800 diktira rad sa divovskim datotekama koje rangiraju od 35 pa čak do 75MB za pojedinu fotografiju. Iako je glavna prodajna točka ovog modela upravo velika rezolucija, u praksi često ipak nije potrebna.
Izbornik nudi pregršt naprednih opcija, ali zahtijeva kraće vrijeme privikavanja jer se u silnim funkcijama lako izgubiti. Za pohvalu je što postoji posebni dio izbornika u koji se mogu postaviti često korištene funkcije što znatno olakšava korištenje.
Izbornici rade bez ikakvog zastajkivanja, kao i odabiranje raznih funkcija direktnim kontrolama. Pri uključivanju, aparat je iste milisekunde spreman za trenutačno okidanje. D800 se sa brzim karticama snalazi jako dobro. Ponekad treba pričekati oko sekundu da se fotografija zumira pri pregledavanju, ali uz RAW datoteke koje u najvišoj kvaliteti imaju oko 75MB svaka to je očekivano i razumno.
BATERIJA, MEMORIJA i POVEZIVOST
Baterija se puni 3-4 sata. Službeno bi trebala pružati 900 fotografija, no na testu nismo izvukli više od 600. Dakako, to ovisi o načinu upotrebe; a mi smo puno mijenjali opcije u izborniku i snimali u live-view načinu rada koji pojačano troši bateriju.
Nikon D800 ima utore za dvije kartice - SDHC i CF. Moguće je nekoliko načina njihovog korištenja: overflow (prvo se puni jedna, a onda druga kartica), backup, JPEG na jednu, RAW na drugu karticu ili fotografije na jednu, video zapisi na drugu karticu. Od konektora prisutni su mini HDMI, 3.5mm stereo ulaz za mikrofon, izlaz za slušalice, pa čak i još uvijek relativno rijetki USB 3.0 (nijedan drugi DSLR na tržištu za sad nema USB 3.0). Moguće je dodati WiFi preko Eye-Fi kartica, a GPS dongle se također kupuje dodatno..
AUTO FOKUS
Fazni
fokus (aktivan tijekom kadriranja kroz optičko tražilo) je brz ali
ponekad neprecizan pri otvorima objektiva većim od F/2.8 pri slabom
svjetlu. Fokusne točke su grupirane oko središta kadra što može biti
nezgodno ako je objekt snimanja izvan pokrivenog područja, ali ipak
pokrivaju veće područje nego na jeftinijem modelu D600. Kontrastni fokus
(aktivan prilikom Live Viewa) je besprijekorno točan, ali nešto sporiji
od faznog. Ipak, u Live View modu fokus se može postaviti bilo gdje pa
čak i potpuni rub kadra.
SENZOR i KVALITETA FOTOGRAFIJA
Dinamički raspon i reprodukcija boja su fantastične i po tom pitanju smatramo da D800 nema konkurencije. Ljuti konkurent Canon 5D mk III je isto vrhunski aparat, ali ako usporedimo mogućnost podizanja sjena (posvjetljivanje tamnih dijelova na fotografiji), D800 je u značajnoj prednosti obzirom da Canon 5D mk III ima vrlo primjetni banding u sjenama na baznom ISO 100.
Ukoliko pričamo o verzije bez AA filtera koju smo mi testirali - D800E, količina detalja koje se nalaze u fotografijama pri rezoluciji od 7360x4912 piksela je famozna te će zadovoljiti čak i one željne vrhunskih detalja na 100% cropu (izrezanom detalju pune rezolucije). Bitno je samo da uzmete u obzir da ta razlika dolazi do izražaja samo pri upotrebi najboljih objektiva i to u području njihove najveće oštrine (u pravilu F4-F8). U drugim okolnostima razliku između D800 i D800E je praktički nemoguće uočiti.
Nikon D4 će dati malo manje šuma na visokim ISO vrijednostima, no silna rezolucija, dinamički raspon (od najtamnijeg do najsvjetljijih tonova na fotografiji) i reprodukcija boja su ipak nešto posebno na Nikonu D800.
Nažalost, visoka rezolucija donosi i jedan problem: D800 je vrlo osjetljiv na potresanje pri držanju u ruci i da bi dobili oštre fotografije potrebna ja barem dupla brzina zatvarača nego što bi inače koristili na nekom aparatu niže rezolucije. Npr. ako ste sa starim D700 (12MP) snimali sa 50mm objektivom pri 1/50 sekunde, D800 će u pravilu zahtijevati 1/100.
VIDEO SNIMANJE
Video
je ponuđen u obliku uobičajenog full HD-a sa 30, 25 ili 24 sličice u
sekundi, a pri 1280 x 720 nudi 60 sličica u sekundi. Nedostaje nam
progresivnih 60 sličica pri Full HD rezoluciji, što imaju svi novi
Sonyevi Alpha i NEX fotoaparati. Nikon D800 ima
čisti HDMI izlaz za snimanje na vanjski snimač (primjerice disk računala
na koji je spojen) kao i ulaz za stereo mikrofon i izlaz za slušalice.
ZAKLJUČAK
Kroz redakciju nam prolazi jako puno fotoaparata raznih proizvođaća i nakon nekog vremena postane jasno da su svi slični. Megapiksel gore dolje, razlike u ergonomiji ili nekim detaljima izbornika nisu dovoljni da bi neki model nedvosmisleno proglasili bitno boljim. No povremeno nam u ruke dopadne fotoaparat koji se ipak jasno ističe nad konkurencijom i koji najrađe ne bi ni vratili uvozniku. Nikon D800E spada upravo u tu kategoriju. Ruku na srce, nikom u našoj redakciji ne treba 36 megapiksela, ali pregledavajući fotografije imali smo osmijeh od uha do uha. Za korisnike koji izričito trebaju visoku rezoluciju, npr. fotografiranje krajolika ili komercijalne poslove koji zahtijevaju razvijanje vrlo velikih formata (više od metra po većoj strani) D800 je sveti gral. Za sve ostale fotografe, razmislite dobro prije kupovine jer gotovo identičnu kvalitetu fotografija pruža i jefiniji Nikon D600 uz razumniju rezoluciju od 24MP.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
.
Više o temi Nikon.
-
Naziv:Nikon D800
-
Dimenzije:146 x 123 x 82 mm
-
Težina:900 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3,2 inča, 921,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1900 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):900
-
Megapiksela:36,3
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Ne
-
Kontinuirano okidanje:6 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Nikon F mount
-
Rezolucija (fps):1920 x 1080 (30, 25, 24 fps)
-
AF točaka:51
-
Doseg bljeskalice:12 metara
-
Bežična kontrola vanjskih bljeskalica:Da
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tražilo10
-
Baterija10
-
Senzor i kvaliteta fotografija10
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada9
-
Povezivost i pohrana podataka9
-
Video snimanje10
-
Autofokus i bljeskalica9
-
-
D80036.3 MP 3.2“LCD iso 6400 HD video SD/SDHC/SDXC kartica optički stabilizator Li-ion baterija+punjačRaspoloživo
-
19.599,99 knPogledaj ponudu