1. Uvod
Radi se o potpuno unaprijeđenom konceptu bežičnih telefona u estetskom smislu. Kao i povoljniji model A klase; Gigaset A380, i Gigaset C590 prati slične zaobljene linije dizajna, uz veliko unaprijeđenje - velik ekan u boji dostojan mobitela u cjenovnom rangu od 1.000 kuna.
Ako ste tražili bežični telefon u trgovinama, teško da niste zapazili upravo Gigasetov model C590. Kroz više od mjesec dana korištenja, donosimo kratka iskustva za sve one koji se pitaju zašto dati petstotinjak kuna za ovaj bežični telefon i što on nudi?
KARAKTERISTIKE
- Bežični DECT telefon
- Hrvatski izbornik
- Osvijetljeni grafički zaslon u boji
- Telefonski imenik 150 brojeva i imena
- SMS poruke do 612 znakova
- Hands-free funkcija
- Polifone melodije zvonjave
- ECODECT tehnologija (do 60% manje potrošnje energije i varijabilno smanjenje jačine odašiljanja)
PREDNOSTI
- dizajn i tipke
- velik i pregeldan ekran
- ECO DECT tehnologija
- Bebafon
NEDOSTACI
- nema
2. Uređaj, korištenje, zaključak
KUTIJA, OPREMA, BAZA
U kutiji se kao i kod svih Gigaseta pored baze i slušalice, nalaze dvije baterije, telefonski kabel (1.5 m), upute i kopča za slušalicu. Baza je identična kao i kod svih ostalih Gigaseta, i čini se da se pri izradi različitih klasa uređaja Siemens ne obraća previše pozornosti na nju. Najvažnije, slušalica je stabilna na bazi, što i nije bio slučaj kod svih ostalih Gigaset telefona na našim testovima.
U skladu s modernim i ekološkim trendovima, adapter za punjenje je iznimno malih dimenzija. Ne zagrijava se što je posebno važno, jer će on za razliku od punjača za mobitel, godinama biti spojen na strujnoj utičnici.
SLUŠALICA
Prednji dio je u mat plastičnom premazu dok je stražnji dio sjajne površine. S lijeve strane je utor od 2.5mm za dodatnu ušnu slušalicu. Slušalica, iako plastična, djeluje vrlo čvrsto i sumnjamo da će pri padu na pod napuknuti.
Stražnja kopča je poprično čvrsta, čime nismo bili zadovoljni kod Gigaseta E490.
Zaslon u boji s prikazom 65K boja u 128 x 160 piksela na 1.8" dijagonale neće nikoga ostaviti ravnodušnim. U gornjem lijevom kutu prikazuje se domet baze, dok je desno stanje baterije, vrijeme i datum. Pozadina početnog zaslona također je vrlo odmjerena.
Ulaskom u izbornik, dobivamo ono čemu smo se nadali kod prijašnjih modela bežičnih telefona - velike i pregledne ikone na zaslonu kojima je lako upravljati zbog navigacijske tipke u pet smjerova. Dostupno je i više tema sučelja.
Tipkovnica je narančastog osvjetljenja karakterističnog za Gigaset uređaje. Na ovom modelu, tipke su vrlo precizno odvojene, tvrde za pritisak što je prednost naspram starijih modela s gumenim tipkama. Središnja navigacijska tipka kvalitetno je izbočena, iako nam se čini da će se plastika tipke (u imitaciji kroma) kad tad izlizati.
Na dnu lijevo je flash tipka (koja se može koristiti kao tipka za "poziv na čekanju") kao i Mute tipka koja će privremeno ugasiti mikrofon. Ovu posljednju nismo vidjeli na velikom broju bežičnih telefona, a smatramo ju korisnom.
Trajanje baterije je i više nego dovoljno uz ECO DECT tehnologiju i činjenicu da će bežični telefon provoditi većinu vremena na baznom punjaču.
Od dodatnih mogućnosti valja istaknuti da Gigaset C590 nudi Bebafon i budilicu. Ovaj prvi dodatak značit će svim roditeljima s malo djecom, jer im ta funkcija omogućava siguran nadzor djeteta. Bebafon je moguće podesiti prema osjetljivosti (visoka/niska), te namijeniti rad na eksternom ili internom uređaju/slušalici.
Dodajmo i da budilica nudi gotovo dvadeset različitih melodija zvonjave.
ZAKLJUČAK
Ovo je najljepši Gigaset koji smo do sada koristili. Elegantan dizajn privlači nas više nego dizajn ekskluzivnog Gigaseta SL780. Mnogi će ustuknuti pred cijenom, i pomisliti na ponudu povoljnijih Panasonic ili drugih telefona.
Dvogodišnja garancija, "Made in Germany" referenca i Siemensova kvaliteta bez problema opravdavaju cijenu od oko petstotinjak kuna. Sumnjamo da će netko biti nezadovoljan ovim uređajem i sigurni smo da će komentari korisnika ovog modela s vremenom pokazati da smo u pravu.
-
Naziv:Gigaset Gigaset C590