UVOD
Umjesto nastavka nomenklature Desire uređaja, HTC je ponudio novo kreativno ime svom prvom mobitelu pokretanom dvojezgrenim procesorom. Ovaj "senzacionalan" top model s 4.3" zaslonom stoji uz bok Sony Ericssonu Xperia Arc i Samsungu Galaxy S II koji su ponajbolje što se nudi na tržištu. Jedini uređaj koji ove godine kasni je novi Appleov uradak (vjerojatno iPhone 5). Na testu smo ga imali oko dva tjedna pa u nastavku na sljedećim poglavljima donosimo detaljnija iskustva.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: u travnju 2011.
- Dimenzije i težina: 126.1 x 65.4 x 11.3 mm; 148 grama
- Zaslon: Kapacitvini S-LCD osjetljiv na dodir, 16M boja, 4.3" dijagonale, Gorilla glass, 540 x 960 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.3 (Gingerbread), HTC Sense v3.0 UI dorada
- Procesor: 1.2 GHz Dual-Core, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM 8260 Snapdragon
- Memorija: 768 MB RAM, 1 GB interne memorije, microSD memorijska kartica, do 32GB, 8GB kartica u pakiranju
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice, Stereo FM radio s RDS-om; MP3/AAC+/WAV/WMA; XviD/MP4/H.263/H.264/WMV
- Povezivanje: EDGE, 3.5G HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps bežični LAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v3.0 A2DP; microUSB (MHL) v2.0
- Fotoaparat: 8.0 MP, 3264x2448 piksela, Autofokus, dvostruka LED bljeskalica, geotagiranje, stabilizacija, brzo okidanje, sporedna VGA kamera za video pozive
- Video snimanje: Full HD (1080p@30fps), Stereo snimanje zvuka
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape, digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1520 mAh
ZAŠTO KUPITI
- brz dvojezgren (Dual Core) procesor
- dizajn
- Sense dorada Android sučelja i Widgeti
- Full HD video snimanje
- FM radio
- 3G, WiFi, GPS i ostale napredne funkcije
- 8GB micro SD u pakiranju
- hrvatski izbornik
- brzina surfanja i osvježavanja aplikacija putem interneta
ZAŠTO NE KUPITI
- težina i debljina kućišta
- dodirne tipke ispod zaslona
- nedostatak bočne tipke za kameru
- izrada i ergonomija nisu nalik drugim HTC uređajima
- nedostatak In Ear slušalica
PRODAJNI PAKET i OPREMA, UREĐAJ i DIZAJN
Uobičajen HTC-ov prodajni paket pored USB kabela i nastavka za strujni punjač i dalje sadrži obične umjesto In Ear slušalica. Kao što odbija ugraditi bočnu tipku za kameru, HTC se ne osvrće niti na komentare o nedostatku boljih slušalica (op.a. HTC je predstavio poseban model Sensation XE s In Ear slušalicama, što je još gore jer su kupci time zbunjeni, a vlasnici Sensationa zakinuti). Kako je ugrađen 3.5 mm audio konektor, možete povezati slušalice koje god želite. Prednost je svakako 8 GB microSD memorijska kartica koja dolazi u paketu.
Zaobljenog dizajna, HTC Sensation na prvi pogled djeluje iznimno estetski privlačno. Taj dojam malo kvari prvo primanje u ruku gdje se pokazuje nešto veća težina i debljina kućišta naspram konkurencije.
Iako kućište izgledom ostavlja dojam kao da se radi o unibody izradi (iz jednog komada), to je samo varka jer uređaj ima plastični poklopac ispod kojeg se nalaze SIM utor, baterija i microSD utor. Kako se ne radi o klasičnoj unibody aluminijskoj konstrukciji kućišta, korišteni su većinom gumirano-plastični materijali izrade.
Ponovno uobičajeno za HTC, od bočnih tipki nalazimo samo one za podešavanje glasnoće (dovoljno velike, iako plitke za pritisak) te tipku za otključavanje zaslona prvi vrhu.
Tanak, no ne koliko i konkurencija
ZASLON
Za razliku od Sony Ericssona Xperia Arc koji nudi fizičke tipke, HTC Sensation pri dnu zaslona nudi dodirne tipke što znači da nema mogućnosti otključavanja zaslona preko tipki ispod zaslona, već samo preko gornje tipke na uređaju. Uz to, četiri dodirne tipke ispod zaslona su previše pa je Appleovo rješenje s jednom tipkom na iPhoneu puno bolje.
Sama kvaliteta prikaza je pokazala da LG Optimus 3D ima bljedunjav prikaz, no naspram HTC Sensationa, Sony Ericsson Xperia Arc s Bravia tehnologijom zaslona nudi bogatiji prikaz boja. Na suncu, zaslon se ne nosi najbolje s refleksijom sunčevih zraka pa osvjetljenje treba pojačati što pak utječe na trajanje baterije.
Dodirna tehnologija zaslona i ukomponiranost sučelja s njom su vrhunski, što znači lako i precizno upravljanje.
BATERIJA i PUNJENJE
Nakon duljeg druženja s većinom novih pametnih mobitela (pa tako i s ovim) shvatili smo da osvjetljenje zaslona treba staviti na minimum uz korištenje Widgeta u sučelju kojim se direktno može povećati to osvjetljenje u željenim trenucima. Također, poželjno je isključiti GPS, Bluetooth, a ponekad i WiFi mrežu što znači da ostaje 3G povezanost s internetom.
U takvom slučaju, baterija uz stalno korištenje interneta, slanje SMS poruka i češće pozive može izdržati do jednog i pol dana. Punjenje baterije snage 1530 mAh traje nešto više od 2 sata, a hvalimo činjenicu da je naspram prošlogodišnjeg top modela HTC Desire HD ugrađena jača baterija.
OPERATIVNI SUSTAV - ANDROID v2.3.4
Googleovo popularno Android sučelje ugrađeno je u ovaj HTC u najnovijoj verziji - 2.3.4 Gingerbread. Uz to HTC nudi Sense doradu sučelja u također redizajniranoj i novoj verziji (3.0) koju imaju tek modeli HTC Sensation i HTC EVO 3D.
Nadogradnja nudi nov način otključavanja zaslona, kao i nešto promijenjene postavke i podešenja - ako nas pitate, ne na bolje. Naime, sve je natrpano novim opcijama što zbunjuje nas pa će vrlo vjerojatno zbunjivati i nekoga tko ne prati sve najnovije top modele mobitela. Ipak, Widgeti na Sense sučelju su inače bolje riješeni nego na konkurentnim doradama Androioda, dok je estetika sučelja vjerojatno najbolja.
Već prvo uključivanje traži postavke mreže i pita za povezivanje na internet. Napokon, podržan je i hrvatski jezik sučelja.
POZIVI, IMENIK, SMS
Imenik čita SIM kontakte za koje radi i smart dial što je prednost naspram novih Sony Ericsson Xperia. Jedini problem su virtualne tipke ispod zaslona koje su preblizu donjem dijelu virtualne tipkovnice.
Tipke na virtualnoj tipkovnici imaju prečace ("Fn"), ali su nabijene naspram LG-a Optimus 3D i Apple iPhonea 4 koji su svojim dimenzijama širi. Uz to, tipkovnica stalno daje prijedloge i dovršava riječi što je čak i nama bilo komplicirano za isključivanje.
Unatoč dvojezgrenom procesoru, virtualna tipkovnica je na našem primjerku znala biti usporena, što smo doživjeli i na LG-u Optimus 3D.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE...
Kalendar povezan s e-mailom nudi klasičan pregled i unos obveza. U ovom segmentu, Nokijin Symbian i dalje prednjači s kvalitetnijim rješenjem za poslovne korisnike, iako s nešto sporijim sučeljem. Na ovom HTC-u predinstaliran je i preglednik Office datoteka.
MULTIMEDIJA, GLAZBA, KAMERA
Multimedija nije posebno dorađena od strane HTC-a, iako u verziji Androida 2.3 već izgleda estetski privlačno. Slike se otvaraju velikom brzinom, dostupno je zumiranje popularnim "štipanjem", dok se fotografije jednostavno mogu razmijenjivati i poredavati. Na Android Marketu dostupni su i razni alati za uređivanje fotografija.
Ugrađena 8.0 MP kamera s autofokusom i dvostrukom LED bljeskalicom okida poprilično brzo. Ugrađena je i sporedna VGA kamera za video pozive, dok je video snimanje podržano u Full HD (1080p@30fps) rezoluciji sa stereo snimanjem zvuka.
Rezultat su solidne fotke s malo ispranim detaljima i bez bogato naglašenih boja kao što to nude Apple iPhone 4 i Sony Ericsson Xperia Arc. Kamere kod HTC-a nikad nisu bile velika prednost pa ova bez naglašenih mana ulazi u prosjek konkurencije.
Što se pak videa tiče, on je kao i kod Samsunga Galaxy S II besprijekoran. 1920x1080 piksela pri 30 sličica u sekundi je nešto što samo dvojezgreni mobiteli mogu.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA I VIDEO PRIMJERI:
POVEZIVANJE, INTERNET, GPS NAVIGACIJA
Što se tiče interneta HTC je na ovom području neprikosnoven vladar. Sučelje web preglednika je malo brže nego na konkurentnim uređajima istih preformansi dok je još veći užitak koristiti Opera preglednik koji smo skinuli s Android Marketa.
Na kraju, tu su Google Mape za "navigaciju" koje će vam ponuditi sve osim glasovnog navođenja. Dostupan je i HTC-ov servis s vrlo naprednim informacijama za našu regiju (nalazi sve restorane, klubove...), ali je dostupan samo na probnih 30 dana nakon čega ga valja kupiti.
NEKI TO VOLE VRUĆE (ZAKLJUČAK)
HTC je jedan od proizvođača čiji bi nam uređaji posljednje dvije godine već samim primanjem u ruke dali inspiraciju za detaljan test. Rijetki su takvi, a još rjeđe uspijevaju opstati na vrhu i svake godine ponuditi "još bolje od najboljeg".
Model HTC Sensation je od samog imena (engl. senzacija, oduševljenje) pa sve do ugrađenih karakteristika (Dual Core procesor, 4.3" zaslon) bio jedan od onih za koje smo očekivali da nas obori s nogu. Jednako kao što to čini Apple sa svojim iPhoneom 4, Samsung s modelom Galaxy S II, Sony Ericsson s Xperia Arcom te kao što je to činio HTC s modelima poput Desirea, Desirea S, HD2, Desire HD...
HTC Sensation je uređaj bez greške. Kvalitetno izrađen, s brzim i lijepim sučeljem. Njegov jedini problem je što u estetskom i za korištenje praktičnom smislu konkurencija ove godine nudi malo više (tanje i lakše uređaje).
Oni koji su navikli na Sense doradu Androida ili su se općenito zaljubili u neki od prethodnih HTC modela, neće požaliti kupovinom ovog uređaja. Ostali najbolje neka uzmu više modela u ruke pa sami isprobaju i odaberu ono što im se sviđa. Lijepo je kada imate toliki izbor izvrsnih uređaja.
-
Naziv:HTC Sensation
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija6
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica9
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija10
-
Navigacija7