UVOD
Iz HTC-ove ljetne kolekcije u ruke nam stiže novi model recikliranog imena koje ste zasigurno već čuli - Wildfire S. Nakon HTC-a Desire S koji smo nedavno imali u rukama, ovo je drugi model iz "ljetne kolekcije 2011" koju su nam Tajvanci predstavili. Očito se u HTC-u drže one stare da se pobjednički tim ne mijenja, pa su imena prošle generacije odlučili ostaviti i nasljednicima, koji su umjesto oznake Junior dobili oznaku S. Što se nas tiče, takav potez je prihvatljiv jer su prethodnici bili prilično popularni, te česti gosti reklama, tako da se i od novih modela očekuje da proboj prema džepovima korisnika nastave u istom smjeru, a ne samo da životare na slavi svojih prethodnika.
Originalni HTC Wildfire bio je HTC-ov "entry" model i jedan od najpopularnijih uređaja tog tajvanskog proizvođača na našem tržištu. Među važnijim razlozima za popularnost bili su povoljna cijena u odnosu prema kućnim "high-end" modelima, umjerenije dimenzije, dobar odnos uloženog i dobivenog, te dostupnost putem operatera. Ukratko rečeno - Wildfire je bio uređaj koji je pametne telefone za koje je inače potrebno izdvojiti gotovo cijelu prosječnu mjesečnu hrvatsku plaću, uz kompromis što se nekih opcija tiče, ponudio po povoljnijoj cijeni.
Iz navedenih razloga je jasno da kupci Wildfirea nisu korisnici koji žele zadnji "krik" mode što se tehničke strane uređaja, već žele kvalitetno izrađen pametni mobitel koji je spreman izvršiti svaki zadatak koji se pred njega postavi i to po pristupačnoj cijeni. Upravo je to ono što očekujemo od Wildfirea S. Hoće li Junior nastaviti tamo gdje je Senior stao, provjerite u našem testu.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Veljača 2011.
- Dimenzije i težina: 101.3 x 59.4 x 12.4 mm; 105 grama
- Zaslon: Kapacitivni TFT zaslon osjetljiv na dodir, 256K boja, 3.2", 320 x 480 piksela
- Operativni sustav: Android OS (HTC Sense v3.0 UI)
- Procesor: 600 MHz ARM 11
- Memorija: 512 MB ROM, 512 MB RAM Memorijska kartica: microSD, do 32 GB
- Multimedija: Vibracija, MP3, WAV; 3.5 mm utor za slušalice; Stereo FM radio s RDS-om; MP3/AAC+/WAV; DivX/XviD/MP4/H.264
- Povezivanje: GPRS; EDGE; HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA 384 Kbps; Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth v3.0 A2DP EDR; v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 5.0 MP, 2592 x 1944 piksela, Autofokus, LED bljeskalica, stabilizacija, dodirni fokus, geotagiranje, prepoznavanje lica; Video snimanje
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Boje: Crna, Srebrna, Smeđa
- Baterija: Li-Ion 1230 mAh
ZAŠTO KUPITI?
- dimenzije, dizajn i boje kućišta
- baterija
- zaslon
- Android OS
- internet
- multimedija
ZAŠTO NE KUPITI?
- bočne tipke i tipke ispod zaslona
- kamera i video
- GPS navigacija
SVE ŠTO NAM SE SVIDJELO...
U Wildfireovoj kutiji pronaći ćete slušalice koje nisu pretjerano kvalitetne, ali uz njih barem stižu mekani jastučići koje možete montirati na iste, microUSB kabel, punjač i ono što pohvaljujemo- microSD kartica kapaciteta 2 GB. Iako su 2 GB većini nedostatna, ipak postojanje i ovakve kartice čovjeka veseli i znak je da u HTC- u misle na svoje kupce.
Što se dizajna tiče, on je prepoznatljivo kućni, te ga ocjenjujemo vrlo dobrim. Kompromis između ozbiljnosti smartphone uređaja i neozbiljnosti populacije kojoj je namijenjen je postignut. Sviđa nam se bočna tipka za regulacije glasnoće i tipka za uključivanje uređaja koja je izrađena od kvalitetne plastike koja imitira metal. U istom stilu i istim materijalom je obrubljena i mrežica zvučnika s prednje strane uređaja. Kad smo već spomenuli bočne tipke, sviđa nam se i preciznost njihove izrade, te kod njih nema govora o "plesanju" kao što se znalo dešavati na HTC-ovim uređajima.
Otvaranjem kutije Wildfire S-a prvo što ćete primijetiti su njegove dimenzije. U usporedbi s nekim većim smartphoneom, poput HTC- ovog HD7 ili pak Samsunga Galaxy S II, Wildfire S izgleda kao minijatura. Teško možemo povjerovati da su Tajvanci uspjeli ionako ne prevelik Wildfire učiniti još manjim bez gubitka funkcionalnosti. Međutim, kada uzmemo u obzir ciljano tržište Wildfire S-a ovakve dimenzije ćemo uzeti kao pozitivnu stranu. Zašto? Zato jer Wildfire S cilja na mlađu populaciju, nježniji spol i početnike u svijetu pametnih mobilnih telefona. Niti jedan od ta tri dijela ciljane populacije zasigurno ne želi nositi posebnu torbicu za mobitel, niti žele mobitel teži od cijelog sadržaja torbice.
Wildfire će svojim dimenzijama izvrsno stati u džep uskih traperica bez da iz njega viri, te nam se ovakve dimenzije uređaja čine simpatičnim. Što se osjećaja pri držanju u šaci tiče, ne smatramo se dovoljno kompetentnima, s obzirom da smo ponosni vlasnici velikih šaka, tako da nam je Wildfire ipak malo premalen, no dojam popravlja solidna težina uređaja koja ipak daje do znanja da Wildfire nije dječja igračka.
Pohvaljujemo šaroliku i razigranu paletu boja u kojoj dolazi uređaj, te nam i taj podatak govori za koga je uređaj namijenjen.
Za razliku od Desire S-a koji je ipak namijenjen "ozbiljnijim" korisnicima, Wildfire je skromniji što se kvalitete izrade tiče i korišteni materijali su kod nas ostavili podijeljene dojmove. Staklo koje štiti zaslon od grebanja izvrsno obavlja svoj posao i plastika korištena pri izradi uređaja je kvalitetna, lišena "cvrčaka" pri korištenju i ostavlja dojam solidne izrade, međutim imamo i prigovor. Naime, u vrijeme pisanja testa kod sebe smo imali uz Wildfire S i Samsung Galaxy Ace. Dogodilo nam se da su oba uređaja pala s instrumentalne ploče automobila na ravnu plastičnu površinu na kojoj se inače nalazi automobilski tepih. Samsung Galaxy Ace je prošao bez vidljivih ožiljaka, dok je HTC Wildfire S ostao bez djelića boje u donjem lijevom kutu, te su se na ostalim kutevima pojavile sitne točkice. Zasloni oba uređaja su prošli bez ožiljaka. Iz ovog slučaja smo zaključili da Wildfire S i nije uređaj koji će strpljivo podnositi padanje, te ga ne preporučamo onima koji su, poput nas, skloni tome da im uređaji padnu u autu, na asfalt ili negdje drugdje. Imajte na umu, da je u našem slučaju uređaj pao na plastičnu, doduše tvrdu podlogu, sa visine ne veće od jednog metra. Zbog bi bilo poželjno svaki Wildfire S maziti i paziti u odgovarajućem zaštitnom kućištu.
Iako baterija kapaciteta 1230 mAh na papiru ne izgleda impresivno, u praksi se pokazala vrlo dobrom, te pohvaljujemo vrijeme autonomije od dva do dva i pol dana pri umjerenom korištenju uređaja.
3,5 milimetarski utor za slušalice na vrhu uređaja razveselit će sve audiofile, a od ostalih utora na lijevom boku uređaju nalazimo i microUSB koji služi za punjenje i prijenos podataka.
Pozitivna strana novog Wildfire S-a je svakako što unatoč smanjenju dimenzija, zaslon još uvijek ostaje dovoljno velik za ugodno korištenje. Radi se o 3.2" kapacitativnom LCD zaslonu. Iako on svoju zadaću obavlja dobro, te je prilično svijetao, moramo biti iskreni i reći da se radi o pomalo zastarjelom zaslonu. Čitljivost na suncu mu nije jača strana, no rezolucija mu je zadovoljavajuća, pogotovo ako uzmemo u obzir cijenu uređaja. Imajući na umu sve okolnosti zaslon Wildfire S- a od nas dobiva ocjenu tri od pet, negdje je u zlatnoj sredini.
Na internetu smo mogli pročitati dosta zamjerki na to što konkurencija nudi za cijeli inč veće zaslone, te što uređaj ne posjeduje senzor za automatsko prilagođavanje osvjetljenja zaslona vašoj okolini. Što se veličine zaslona tiče, smatramo da takve kritike nisu opravdane, jer se na umu mora imati segment tržišta kojem Wildfire pripada. Ako želite veliki zaslon na kojem ćete gledat filmove s titlovima, entry level nije mjesto na kojem ćete tražiti uređaj. Iz istog razloga niti nedostatak spomenutog senzora ne smatramo manom.
ANDROID OS
Što se softvera tiče, tu je sve više - manje poznato i slično kao na starijem bratu - Desireu S. Na novom Wildfireu se "vrti" Android verzija 2.3 (Gingerbread) i HTC-ov Sense UI. Sve prednosti koje donosi ovaj software, poput dodanih Quick Settingsa su prisutne i na Wildfireu. Mogućnosti personaliziranja i prilagođavanja početnog zaslona putem odabira stilova i "skinova" je i na ovom uređaju velika, a ukupno je moguće urediti sedam početnih zaslona po vašim željama. Igranje sa HTC Scenes je veoma zabavno i sigurni smo da će svi korisnici uspjeti pronaći jedan koji će im se svidjeti, a ako im to ne uspije među predinstaliranim predlošcima, uvijek mogu "skinuti" s interneta onaj koji se njima sviđa.
Tehnička strana uređaja sastoji se od 600 Mhz procesora, 512 MB RAM- a i 512 MB ROM- a. Iz ovih brojki se može zaključiti da je i po ovom pitanju Wildfire prosječan. Naime, rad s njime je ugodan i većinu zadataka ćete obaviti glatko. Međutim, za razliku od Desirea S, koji je gotovo nemoguće dovesti u stanje nefukcionalnosti uz pomoć multitaskinga, sa Wildfireom to nije slučaj. Dogodilo nam se par puta da je uređaj samoinicijativno zatvorio Internet preglednik pri multitaskingu, te da je učitavanje sadržaja bilo otežano. Također, u jednoj situaciji kada smo uređaj koristili kao Hot Spot za laptop došlo je do potpunog "smrzavanja" zbog čega smo uređaju morali izvaditi bateriju jer nije reagirao niti na tipku za gašenje, niti na bilo koji odabir na zaslonu. No, ove slučajeve možete slobodno i zanemariti. 97 posto vremena Wildfire će raditi glatko i bez problema, a u ova tri posto spadaju slučajevi iznimne opterećenosti uređaja koja se mnogim korsnicima nikada neće dogoditi.
Što se tiče Imenika, on je identičan onome Desirea S. To možete uzeti kao kompliment jer imenik nudi pregršt informacija o kontaktima i vjerojatno se radi o imeniku koji je najbolje sinkroniziran s Facebookom u cijelom svijetu mobilnih uređaja, jer informacije o objavama kontakata možete vidjeti i u njemu. Voljeli bismo vidjeti kada bi i ostali proizvođači "kopirali" od Samsunga gestu kojom prelaskom preko imena kontakta u lijevo ili u desno možete zvati ili slati poruku. Za sada ćemo se zadovoljiti i podržanim Smart dialingom.
Virtualna tipkovnica vrlo dobro obavlja svoj posao, pod uvjetom da nemate prevelike prste. No, čak i u tom slučaju tipkanje nije nemoguća misija, već samo traži određenu dozu navikavanja na tipkovnicu. Poruke su prikazane u obliku konverzacije, a sustav će automatski vaš SMS pretvoriti u MMS čim u njega dodate multimedijalni sadržaj.
Ono što nam se sviđa kod Wildfirea je što poznaje sve četiri "senzorske fore" vezane uz pozive. Prva od njih je "Quiet ring on pickup" koja kada je uključena stišava zvuk zvona mobitela čim ga pomaknete, bez odbijanja poziva. Druga je "Pocket mode" koja zahvaljujući ugrađenom senzoru za udaljenost pojačava zvuk zvona uređaja ukoliko je on u torbi ili džepu što će cijeniti svi vaši "autistični" prijatelji koji rijetko u sredstvima javnog prijevoza shvate da mobitel zvoni baš njima. Treća je opcija "Flip for speaker" pomoću koje za vrijeme razgovora možete aktivirati zvučnik sa stražnje strane uređaja tako što ćete okrenuti zaslon uređaja prema dolje. I na kraju tu je prastari trik poznat još sa starih Nokia - okretanje uređaja prednjom stranom prema dolje kako biste skroz stišali dolazni poziv.
Poslovni korisnici ili oni koji posjeduju više e-mail računa će cijeniti HTC mail aplikaciju koja će bezbolno sve njihove mailove prikazivati na jednom mjestu. Ukoliko im to nije dovoljnu, na uređaju ćete naći i zasebnu Gmail aplikaciju.
Već smo spomenuli da su Desire S i Wildfire dva softverski slična proizvoda. Zbog toga ne čudi što su im preglednici fotografija, glazbeni svirači i aplikacija za prijem radijskog signala identične. I drago nam je zbog toga jer sve tri aplikacije su vrlo dobro dizajnirane i funkcionalne. Ono što je različito, na žalost, je video player. Iako su dizajnom slični kao jaje jajetu, Wildfireov video player podržava XviD format, no nema podrške za MKV datoteke kao kod starijeg brata. No, nećemo biti nezahvalni, konkurencija vrlo često ima problema i sa XviD formatom, dok nedostatak podrške za MKV možemo opravdati hardverskim razlozima- slabijim procesorom i manjim zaslonom, zbog čega bi reprodukcija vjerojatno bila otežana. Jedan ozbiljniji prigovor koji možemo uputiti video playeru je nedostatak podrške za titlove.
Internet preglednik je sličan onome na "starijem bratu", funkcija "copy/paste" je i ovdje izvrsno implementirana, no umjesto podrške za Flash 10.2, Wildfireov preglednik podržava Flash lite. Stranice se prikazuju ispravno i brzo, no, kao što smo već spomenuli prije, imali smo problema sa stabilnošću Internet preglednika tijekom multitaskinga.
Na kraju, spomenimo još i da Wildfire podržva sve komunikacijske standarde i protokole danas dostupne, a izdvojit ćemo Bluetooth ažurirane verzije 3.0, te spomenutu mogućnost korištenja uređaja kao Hot Spota za pristup internetu.
SVE ŠTO NAM SE NIJE SVIDJELO
Strogi, kakvi jesmo, pri pogledu na HTC Wildfire, pronašli smo mu i neke nedostatke. Za početak, čini nam se da je HTC odustao od bočnih tipki. Možda se odjelu za dizajn istih rade samo one za kontroliranje glasnoće zvuka. E, pa mi bismo voljeli tu i tamo vidjeti i zasebnu tipku za korištenje fotoaparata. Unaprijed hvala. Osim nedostatka te tipke, nikada nam se nije sviđao način skidanja stražnje maske koji uključuje nokte i potezanje, moglo se to i bolje riješiti.
Što se ostalih hardverskih nedostataka tiče, na microUSB utoru nedostaje maleni komad plastike koji bi isti štitio od nečistoće. Također, sistem stavljanja SIM kartice ispod baterije nikad nije bio sretno rješenje, a ovog puta je još dodatno zakompliciran "vratašcima" kojima se kartica treba zatvoriti. Nakon povlačenja i otvaranja istih, te stavljanja kartice u ispravan položaj vrata nam se više nisu htjela zatvoriti, pa smo jednostavno stavili bateriju na nju, koja je onda držala sve na okupu. Položaj utora za microSD karticu također je loš, te se nadamo da će o tome ubuduće u HTC- u voditi više brige.
Sljedeći nedostatak su senzorske funkcijske tipke tik uz donji rub zaslona. Jasno nam je da je Wildfire dimenzijama malen uređaj i da su senzorske tipke u modi, te da lijepo izgledaju, no onda ih se barem moglo učiniti većima ili smanjiti njihov broj. Četiri senzorske tipke su previše za uređaj ove veličine i preblizu su tipkama prikazanim na zaslonu uređaja. Zbog toga će vam se nerijetko događati da umjesto da pritisnete opciju na zaslonu u lijevom donjem rubu, pritisnete senzorsku tipku "Home" koja vas vraća na početni zaslon. Iako su šanse da ćete zbog toga izgubiti neki važan podatak minimalne, spomenuta situacija izuzetno iritira. Da se nas pita, idealno rješenje za Wildfire bi bile dvije fizičke funkcijske tipke ispod zaslona.
ORGANIZATOR
Vjerojatno ste primijetili da smo u prethodnom testu uređaja preskočili kalendar, diktafon, planer i alarm. Navedene aplikacije su identične onima na Desire S-u, te ih slobodno možemo svrstati u rubriku "prednosti pred konkurencijom". Međutim, ako zanemarimo podršku za e-knjige, svjetiljku i ogledalo koje nalazimo na Desireu, ostaju dvije bitne aplikacije za koje jednostavno ne možemo vjerovati da su ih u HTC-u zaboravili predinstalirati. Prva i esencijalne aplikacija za poslovne korisnike je čitač i / ili uređivač Office datoteka koji nećete pronaći na Wildfireu. Ukoliko je opravdanje za to ciljana mlađa populacija korisnika, zanima nas zašto na Wildfireu nije predinstalirana niti jedna igra? Također s Wildfireom ne dolazi niti Adobe Acrobat Reader. Srećom, kao rješenje za sve vaše probleme oko nedostatka softwarea, rješenje ćete lako naći na sada već razvijenom Android Marketu.
FOTOAPARAT
Ugrađeni fotoaparat s pet megapiksela, autofokusom, prepoznavanjem lica i bljeskalicom na papiru ne izgleda loše, no kao i kod Desire S-a nešto tu "ne štima". Iako s tehničke strane gledano ovaj fotoaparat nije vrh ponude, rezultati koji su njime dobiveni su pomalo razočaravajući. Fotografije su jednostavno "isprane" i ne interpretiraju vjerno stvarnost. Na Desire S-u smo smatrali kako se radi o izdvojenom slučaju, no s obzirom da Wildfire ima isti ugrađeni fotoaparat i daje jednako loše rezultate počinjemo sumnjati da softverska strana priče o fotoaparatu ne obavlja svoj posao dovoljno dobro. Sve u svemu, fotografije su gledljive, ali ispod očekivane kvalitete.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video isječci se mogu snimati u VGA kvaliteti (640x480 piksela) pri 24 sličice u sekundi, što u vremenu HD-a nije impresivno, ali je zadovoljavajuće kad uzmemo u obzir cjenovni rang uređaja.
Na kraju smo ostavili navigacijske sposobnosti Wildfirea koje se, kao i u većine Androida oslanjaju prvenstveno na Google Mapse, što svima osim pješacima neće biti dovoljno, pa će potražiti bolja, a često i skuplja riješenja. Navigacijski paket zaokružuju već viđene aplikacije Places i Latitude.
Wildfire S posjeduje i GPS uređaj s Google Mapama
ZAKLJUČAK
Wildfire S je nastavio putem koji je njegov prethodnik zacrtao - malen i pametan telefon koji predstavlja križanca između mogućnosti velikih pametnjakovića i dimenzija dummy telefona. Napravljen je tako da ne odvlači pozornost korisnika koji nisu novi u svijetu pametnih telefona, već onih koji to tek kane postati, te njima nudi ulazak u jedan bolji i bogatiji svijet.
HTC Wildfire S je mobitel koji će mnogi zbog povoljne cijene (1.999,00 kn) i mnogih funkcija kupiti, koristiti, a zatim kad potpuno ovladaju njime, prerasti i zamijeniti nekim jačim i većim smartphoneom. Izgled, ime, ugodnost korištenja, vizualno lijepo sučelje, tehnološka ažuriranost, te zaokružena paleta funkcija upotpunjena cijenom kojoj će biti teško odoljeti po nama će i novom Wildfireu donijeti titulu jednog od najprodavanijih HTC-ovih uređaja na tržištu, a predviđamo da će biti osobito popularan među mlađim korisnicima. S razlogom, jer radi se o vrlo dobrom uređaju koji ima i prednosti i mana, ali puno više prednosti, nego mana.
-
Naziv:HTC Wildfire S