HRABRO NAPRIJED
Već nam dugo u ušima zuji ova Sandy Bridge buba, pogotovo kad su čak prve ploče njegovog čipseta imale svoj pregled još prije kojih mjesec-dva. To "škakaljanje" nas je još više učinilo znatiželjnijm i nestrpljivijim.
Prošlogodišnji Core i5 logo s lijeve, a Sandy Bridge s desne
Na prvi pogled jasno je vidljivo da je sami koncept Intel Core i3, i5 i i7 ostao zadržan, ali uz neke estetske promjene. Tako je logo neznatno promijenjen, dok je nomenklatura otišla u drugom, ali isto tako i relativnom smislenom pravcu. Iako će vam se na prvi pogled učiniti da je Intel samo dodao broj dva ,ispred imena procesora postojećeg 1156 socketa, nije samo u tome razlika. Stolne inačice činit će najslabiji Core i3 druge generacije sa svoja tri primjerka (i3 – 2120, i3 – 2100, i3 - 2100T) , mainstream Core i5 druge generacije sa svojih osam modela (i5-2500K, i5-2500S, i5-2500T, i5-2500, i5-2400, i5-2400S, i5-2390T, i5-2300), te Core i7 druge generacije high-end segmenta sa svoja sramežljiva tri modela (i7 – 2600K, i7-2600S, i7-2600). Baš kao i u prvoj generaciji Core procesora, sufiksi K, S i T označavaju otključane množitelje, te niži TDP. Njihove međusobne tehničke razlike baziraju se na već poznatim smjernicama poput podrške za Hyper Threading, samoj količni fizičkih jezgara, količni L3 last level cachea, te jačoj (HD 3000 u Core i7 "K" verzije) ili slabijoj integriranoj grafičkoj kartici (HD 2000), te u naglašenoj razlici socketa koji je u slučaju Sandy Bridgea za jedan pin manji, odnosno socket naziva 1155. Naravno, uz sve te procesore idu i odgovarajući čipseti, a njihov pregled skupa s moblinim verzijama Sandy Bridge proceosora možete pogledati u slici ispod.
Nova integrirana grafička rješenja dostavljaju i do 200% veće performanse, pa smo se tako nagnuli prema dosta graničnom području gdje zapravo kupovina dediciranih grafičkih kartica od 400-500-600 kuna više neće biti potrebna, što cijeli Sandy Bridge koncept čini puno kompaktnijim i štedljivim, što pogotovo ide na ruku njegovoj prijenosnoj platformi, a i H67 čipsetima koji su nativno podržani u kombinaciji s integiranim Intelovim CPU/GPU riješenjima. Doduše, nismo imali prilike isprobati na vlastitu ruku mobilne verzije ovih procesora, ono što smo vidjeli na press konfrenciji predstavljanja Sandy Bridge arhitekture u Münchenu, itekako nas je dojmilo.
Opcije hardverskog enkodiranja H.264 i MPEG2 video materijala, GPGPU, Quick Sync Video tehnologija, Clear Video HD, AVX, AMT, te AES standard enkripcije, nove su prinove u tehnološkom spisku Sandy Bridge arhitekure. Nažalost nismo imali prilike isprobati sami GPU na dijelu pošto smo imali nedokučivih, vrlo vjerojatno softverskih, problema s Intelovom DH67BL pločom. Još jedna novost koju donosi Sandy Bridge sa sobom jest i implementacija (U)EFI BIOS-a kod pojedinih vendora matičnih ploča, no o tome ćemo malo detaljnije u kasnijem dijelu.
ISPOD KOŽE
Kao što smo i u podnaslovu rekli, Sandy Bridge je kao Tock "otkucaj" ostao pod 32 nm kalupom,ali zato različite mikroarhitekture. Umjesto dva komada silicija i raspoređenih komponenti unutar njih, odnosno odvojenog GPU odjeljka, Sandy Bridge ima monolitan dizajn.
Sve se nalazi pod istim krovom. Prsten sabirnice prolazi kroz LLC i fizičke jezgre, te tako njih popreko spaja s GPU-om i ostalim tehnikalijama poput System Agenta, Memory Controllera, DMI-a i etc. Tu je isto tako poboljšana Turbo Boost tehnologija. "Dynamic" Range Turbo Boost omogućuje još veće frenkvencije na kraći preiod vremena pri pokretanju programa, a ovisno o TDP-u ona se postepeno smanjuje na onu prvotnu razinu Turbo Boosta. Tu se može dobiti i do 300 MHz više na, tako reći, orginalni Turbo Boost.
BEARUP LAKE
Prvi i slabiji Intelov par došao nam je u obliku top Core i5 modela s otključanim množiteljem, i5-2500K, te Intelova MicroATX formata matična ploča naziva DH67BL (Bearup Lake). Standardno prepoznatljivog Intelovog plavog dizajna, ova matična ploča cilja uglavnom na kućne i poslovne korisnike. Svi potrebni priključci su više manje tu.
S obzirom da je riječ o H67 čipsetu, HDMI 1.4 i DVI-D podrška je prisutna, te isto tako dva USB 3.0 priključka. Prigovor jedino imamo na preblizu smještenim DIMM utorima u odnosu na PCI-e x16 utor. Kako ploča nije namjenjena overclockingu, H67 čipset dobiva oskudan hladnjak, dok PWM regulacija nikakav. Baš na tu notu BIOS je izuzetno "Intelovski" štur, bez ikakvih pojmova i aktivnosti vezanih uz overclocking. Morati ćemo vas zakinuti oko informacije o dodatnoj opremi, budući da je ista došlo potpuno "gola", baš kao i njezin jači brat na P67 čipsetu kojeg smo testirali.
I/O back panel:
- eSATA
- DVI
- HDMI
- IEEE 1394a
- Gigabit LAN
- 10 -kanalni audio
- S/PDIF Out
- 2 x USB 3.0/2.0
- 6 x USB 2.0/1.1
DIMM utori nam se čine pomalo naguranima
Intel Sandy Bridge Core i5 – 2500K
Core i5 – 2500K kuca na veselih i pozamašnih 3,3 GHz dok mu je maksimalni Turbo Boost na impresivnih 3,7 GHz. Sve to uz 4 fizičke i 4 logičke jezgre podijeljene kroz 6 MB Level 3 cachea uz 95W TDP. Pošto se radi o "K" modelu procesora, ovdje je pristuna jača inačica Intelove HD grafičkog procesora, HD 3000, no i s nešto manjim radnim taktom od 1100 MHz. Intel je razvio novi niskoprofilni hladnjak DHA-A, koji dosta podsjeća na one iz 1156 socketa, gdje Intel obećava konstante i učinkovite performanse uz nisku razinu buke. Ona najvažnija činjenica koja će svima nama svakako olakšati budući život jest ta da 1156 socket rupe za hladnjake odgovaraju/su iste kao i u Sandy Bridgea.
Standardni Stock Cooler s Core i5 procesorom
BURRAGE
Intelov Developer Forum (IDF) je u rujnu donio po prvi put konkretne primjerke Intelovih ploča, pa i procesora. Jedna od zanimljivijih je dakako bila Intelova matična ploča ATX formata iz Extreme Series, DP67BG (Burrage). Prvo što definitivno upada u oko jest kosturska glava smještena ispod P67 čipseta i njegovog hladnjaka, gdje ista mjenja boje po konturama lica i očiju lubanje, što ostavlja poprilično cool efekt.
Intel Extreme Series DP67BG (Burrage)
Osim te svijetleće radosti tu je i LED dijagnostika te Power i Reset prekidači. Layout je odlično odrađen, dok se na I/O stražnjem panelu nalazi pokoji USB 2.0 više te jedan FW u odnosnu na DH67BL. S obzirom da ima dva PCI-e 2.0 x16 utora, logično je za pretpostaviti da je podrška za SLI i Crossfire tu, no samo u x8 + x8 obliku.
Raspored utora je logično postavljen
Pošto je ploča više orijentirana entuzijastima i overclockerima, posebno hlađenje PWM-a nije izazvalo nikakvo čuđenje, a i na tu temu je BIOS dosta opširnji za razliku od svog MicroATX brata, no i dalje je nezreo naspram svoje konkurencije.
I/O back panel:
- eSATA
- IEEE 1394a
- Gigabit LAN
- 10 -kanalni audio
- S/PDIF Out
- Back-to-BIOS prekidač
- PS/2
- 2 x USB 3.0/2.0
- 8 x USB 2.0/1.1
Stepenicu više od Core i5 – 2500K zauzeo je Core i7 – 2600K, koji će očito barem za sad suvereno vladati u svojem high-end segmentu Sandy Bridge čipseta. Ovaj mališan opremljen je svim i svačim, od HT-a, 8 MB L3 cachea, te čak 3,4 GHz radnog takta uz 3,8 GHz maksimalnog Turbo Boosta. Ovdje isto tako možete pronaći Intelovu HD grafičku karticu seriju 3000, no s nešto većim taktom nego u Core i5-2500K, točnije radi se 1350MHz radnog takta GPU-a. Uz njega dolazi i čisto solidan DHX-B hladnjak kojeg imate prilike dobiti i s Core i7 – 980X.
Intel Sandy Bridge Core i7 - 2600K
OVERCLOCKING
Kao što će te i vidjeti u daljenjem tekstu, overclocking i Sandy Bridge nekako ne idu zajedno u jednoj rečenici. Zašto, pitate se? Riječ je o čisto tehnološkom problemu. Pošto su USB, SATA sučelja povezana dirketno s base clockom (BCLK), svaki njegov pomicaj, pa i onaj minorni, od defaultnih 100 MHz uzrokuje opću nestabilnost i nemogućnost bootanja. Baš radi tog "problema" Intel je odmah izašao u susret s "K" serijom, pa će se tako moći overclockirati isključivo putem množitelja. Nažalost, niti on neće moći ići baš previsoko (x57), pa sumnjamo da će steći veću popularnost među overclockerskom publikom koje koristi tekući dušik. Kako je BIOS u Intelovim pločama dosta konfuzan i trenutno bez (U)EFI podrške, odličili smo na Intelov Extreme Tuning Utility. No, prije nego li krenemo dalje, što je zapravo EFI BIOS? Iako postoji već dosta duga, njegova implementacija nikako da zaživi. Da ne duljimo, riječ je zapravo o ulickanijem BIOS-u s poštenijim grafičkim sučeljem, te mogućnost baratanjem po njemu i uz pomoć miša.
Budući da smo imali oba procesora "K" serije, isprobali smo ih uz pomoć gore navedenog programa. Sve je vrlo jednostavno, množitelj ide gore, prema potrebi dodajete voltaže procesoru i to je više manje to. Program, osim 1001 senzora i opcije, ima u sebi i testove optrećenja za provjeru stabilnosti. Lako se dogura do 4,4-4,6 GHz na zraku i stock hlađenju bez ikakvog problema.
Što je s zaključanim procesorima? Njih će te isto tako moći "overclockirati", ali samo do limita dinamičkog Turbo Boost množitelja, ovisno od procesora do procesora. Uglavnom se to nalazi oko 3,6-3,8 GHz, što je i ovako sasvim dovoljno. Pitanje je samo da li ima smisla manualno držati na tim frekvencijama kada to možemo i uz pomoć Turbo Boosta? Nadamo se da će proizvođači matičnih ploča napraviti svoje riješenje "odvojivog" BCLK, pa da će se uz pomoć njega opet moći do nesmutano overclockirati, a kako čujemo, ni ta izvedba nije tako daleko od nas.
FUTUREMARK 3DMARK
Iako vremenom pregažen, 3DMark06 i njegov CPU test i dalje nudi relevantne rezultate, a to se pogotovo odnosi i na 3DMark Vantage. Ova dvojica 3D benchmark programa u sebi skrivaju i CPU testnu komponentu koju uvijek bez ikakvih prigovora rado obavimo.
HT dosta pomaže i7 – 2600K u odnosnu na i5-2500, dok je za X58 Core i7 - 970 još uvijek nedostižan.
CINEBENCH R11.5 64-bit BENCHMARK
Jedan od najpoznatiji render benchmark programa nedavno je promijenio ruho, a tako i prezentaciju svojih rezultata. Princip je ostao isti, pa tako imamo CPU test za više jezgri i dretvi, a pored toga imamo i CPU test za samo jednu jezgru.
Oba procesora su pokazala pozamašne performanse, a single core snaga im je gotovo podjednaka, prednost naravno ide Core i7-2600K zbog podrške za HT.
MAXXPI2
Za razliku od Core i7 – 970 i njegove arhitekture, Sandy Bridge doslovno melje ovim testom. Gotovo duplo bolje vrijeme je postignuto od klasične serije.
SISOFTWARE SANDRA 2010
Još jedan od klasičnih benchmarka u kojima se može očitati „sirova snaga“ procesora. Koristili smo dva segmenta testiranja koji se nalaze u sklopu Sandrinog opiširnijeg opusa istih. Jedan je mjerio aritmetičke sposobnosti procesora, dok je drugi zabilježio sposobnosti procesiranja multimedije.
Pored šesterojezgrenog procesora s HT-om, logično je očekivati da će ova dva mališana kaskati za njim, ali svejedno smo ostali iznenađeni čisto solidinim performansama.
WINRAR 3.93 64-bit
Vrlo vjerojatno jedan od najjasnijih benchmarka današnjice, susrećete se s njime na svakodnevnoj bazi tokom rada, daleko najpopularniji arhiver podataka i njihovog komprimiranja. Rezultati su išli u korist Sandy Bridga, očekivano.
X264 HD BENCHMARK 3.0
Za kraj smo ostavili video benchmark koji prikazuje kojom brzinom se, mjerenom u FPS/s, renedira video u HD formatu i x264 codecu.
Vidi se utjecaj promjena u Sandy Bridge arhitekturi, što je u krajnosti rezultiralo i boljim enkodiranjem videa.
TEMEPERATURE
Hladnjake koji su se nalazili na samim procesorima smo već spomenuli, a njihove performanse pogledajte u tabeli ispod. Kako je DHX-B na Core i7 – 2600K imao ručnu regulaciju brzine obrtaja ventilatora, odlučili smo ga ostaviti na P, odnosno "Performance".
Sandy Bridge Core i5 IDLE
Sandy Bridge Core i7 IDLE
Sandy Bridge Core i5 LOAD
Sandy Bridge Core i7 LOAD
Zagrijavanje i temperature koje su oba procesora pokazivali prilikom mirovanja i opterećenja nas i nije previše iznenadilo s obzirom da smo još uvijek ostali na istom proizvodnom procesu i sličnom TDP-u.
ZAKLJUČAK
Što na kraju svega reći, osim da smo ostali prepuni dojomova. Pogotovo kada smo se dotakli više modela CPU-a i matičnih ploča Sandy Bridge arhitekture, te se još dodatno i bolje upoznali s njihovih mogućnosti. Dobili smo još jedan odličan mainstream proizvod ili bolje rečeno cijelu platformu. Intel je uspio napraviti značajni korak u GPU i CPU arhitekturi koji sada treba samo prenijeti u još manji, 22 nm proizvodni proces. Ostaje jedino pitanje da li se isplati prelaziti s recimo vašeg trenutnog Core "i" sustava prve generacije na ovaj novi? Ne, nikako, ali s recimo 775 socketa dirketno na Core "i" druge generacije svakako. Nema razloga da ga ne zaobiđete ako već kupujete novo računalo, a ako ste se dvoumili, sami Sandy Bridge kroz sva svoja poboljšanja, ali i pokoju manu, u odnosu na 1156 socket, trebao bi biti još veći poticaj za njegovu kupovinu.
Kako AMD kaska sa svojim odgovorom na Intelov Sandy Bridge punih 5mj, željno očekujemo njihov odgovor u obliku buduće Bulldozer platforme.
-
Naziv:Ostali Intel Sandy Bridge