Cjenovno gledajući, SSD-ovi oduvijek su bili svojevrsna tabu tema za svakog običnog smrtnika. Tvrdi disk svima je bio financijski bolja opcija. No, moramo primjetiti kako se situacija u zadnjih pola godine drastično promijenila. Konkurencija se naglo zaoštrila, ponuda se uvelike proširila, a gotovo svaki kupac u trenutnoj ponudi SSD-ova može pronaći i odabrati ono najbolje za sebe. Naravno, tu su i oni koji se uvijek ističu od drugih - bilo po cijeni, performansama ili reputaciji. U tom segmentu Intel je prednjačio sa svojom SSD postavom. Serija X25-M s modelima G1 80GB bila je pravi mamac za svačiji novčanik, idealni primjer sistemskog SSD-a. Možda još uvijek nisu na cjenovnoj razini tvrdih diskova, ali vas vrlo lako može zasvrbiti džep kad vidite kakve vam sve blagodati može donijeti jedan SSD od 40 GB za cijenu od oko 800 kn. Osim X25-M serije, Intel nudi nešto slabiju X25-V (MLC) te ultimativnu X25-X (SLC) seriju. Svi oni spadaju pod 2,5“ form factor, a pored njih tu su još i X18-M 80 GB i 160 GB modeli 1,8“ form factor koji su po ostalim specifikacijama potpuno identični s 2,5“ form factorom.
Druga generacija Intelovih SSD diskova uslijedila je relativno brzo nakon prve (G1, 50 nm proizvodni proces) te se poprilično dugo zadržala s nama. Onaj bitniji korak napretka koji se dogodio između te dvije generacije jest brzina samog čitanja te povećan broj IOPS (Input-Output Operation per Second) operacija. Tako su zadane specifikacije od strane Intela za naš testirani model bile do 250 MB/s za sekvencijalno čitanje podataka te do 100 MB/s sekvencijalnog zapisivanja. Te deklarirane brojke od strane ostalih proizvođača SSD-ova znaju biti više pro forma te se one u stvarnosti gotovo nikad i ne ostvare, no Intel nas je uvjerio da kod njega nije tako. Za svu tu brzinu zaslužni su dakako Intelovi MLC (Multi-Level Cell) NAND flash memorijski čipovi te Intelov memorijski kontroler.
SPECIFIKACIJE
- 160 GB prostora za pohranu
- Sekvencijalno čitanje/pisanje 250/100 MB/s
- Intelovi NAND flash MLC memorijski čipovi
- Intelov memorijski kontroler
- 2,5“ form factor
- 34 nm proizvodni proces
- Ostale specifikacije na Intel.com
PREDNOSTI
- Performanse, puno brže i fluidnije radnje unutar samog sustava
- Nema pomičnih dijelova što rezultira duljim radnim vijekom te nečujnosti u samom radu
- Mala potrošnja
NEDOSTACI
- Cijena je zaista visoka
- Ništa posebno
Za potrebe testiranja koristili smo našu Core i7 konfiguraciju ustupljenu od strane Asbisa i Intela:
INTELOVA SERIJA DISKOVA
Cjenovno gledajući, SSD-ovi su oduvijek bili svojevrsna tabu tema za svakog običnog smrtnika. Tvrdi disk je svima bio financijski bolja opcija. No, moramo primjetiti kako se situacija u zadnjih pola godine drastično promijenila. Konkurencija se naglo zaoštrila, ponuda se uvelike proširila, a gotovo svaki kupac u trenutnoj ponudi SSD-ova može pronaći i odabrati ono najbolje za sebe. Naravno, tu su i oni koji se uvijek ističu od drugih - bilo po cijeni, performansama ili reputaciji. U tom segmentu je Intel prednjačio sa svojom SSD postavom. Serija X25-M s modelima G1 80GB bila je pravi mamac za svačiji novčanik, idealni primjer sistemskog SSD-a. Možda još uvijek nisu na cjenovnoj razini tvrdih diskova, ali vas vrlo lako može zasvrbiti džep kad vidite kakve vam sve blagodati može donijeti jedan SSD od 40 GB za cijenu od oko 800 kn. Osim X25-M serije, Intel nudi nešto slabiju X25-V seriju koja dolazi u jednoj veličini (40 GB) i slabijih je performansi od X25-M serije. Obje serije imaju unutar sebe implementiranu MLC NAND flash memoriju. Od Intelovih SSD modela koji nude SLC NAND flash memoriju i ultimativne performanse tu je X25-E. Svi oni spadaju pod 2,5“ form factor, a pored njih tu su još 1,8" X18-M (80 GB i 160 GB) modeli koji su po ostalim specifikacijama potpuno identični s 2,5“ X25-M form factorom.
Druga generacija Intelovih SSD diskova uslijedila je relativno brzo nakon prve (G1, 50 nm proizvodni proces) te se poprilično dugo zadržala s nama. Onaj bitniji korak napretka koji se dogodio između te dvije generacije jest brzina samog čitanja te povećan broj IOPS (Input-Output Operation per Second) operacija. Tako su zadane specifikacije od strane Intela za naš testirani model bile do 250 MB/s za sekvencijalno čitanje podataka te do 100 MB/s sekvencijalnog zapisivanja. Deklarirane brojke od strane ostalih proizvođača SSD-ova znaju biti više pro forma te se one u stvarnosti gotovo nikad i ne ostvare, no Intel nas je uvjerio da kod njega nije tako. Za svu tu brzinu zaslužni su dakako Intelovi MLC (Multi-Level Cell) NAND flash memorijski čipovi te Intelov memorijski kontroler.
SPECIFIKACIJE
- 160 GB prostora za pohranu
- Sekvencijalno čitanje/pisanje 250/100 MB/s
- Intelovi NAND flash MLC memorijski čipovi
- Intelov memorijski kontroler
- 2,5“ form factor
- 34 nm proizvodni proces
- Ostale specifikacije na Intel.com
PREDNOSTI
- Performanse, puno brže i fluidnije radnje unutar samog sustava
- Nema pomičnih dijelova što rezultira duljim radnim vijekom i nečujnosti u samom radu
- Mala potrošnja
NEDOSTACI
- Cijena je zaista visoka
- Ništa posebno
Za potrebe testiranja koristili smo našu Core i7 konfiguraciju ustupljenu od strane Asbisa i Intela:
UREĐAJ, PRODAJNI PAKET
Prodajni paket i oprema koji dolaze s diskom nisu naročito „egzotični“, ali iskreno, nije nam zasmetalo. U malenom plavom paketu nalazimo par priručnika, nekoliko vijaka, 2.5" ladicu i Intel SSD X25-M G2 160 GB. Sam disk obavijen je brušenim aluminijskim kućištem.
Maleni disk ima svega 80 grama
Maleni SSD disk s lakoćom smo ubacili u našu testnu konfiguraciju i započeli testiranje.
HD TUNE PRO 4.60 BENCHMARK
Našu prvu testnu torturu X25-M G2 160 GB prošao je kroz HD Tuneov Benchmark i Random Access test čitanja podataka. Rezultati su bili dosljedni specifikacijama. Malo lošiju krivulju možemo pridodati činjenici da je SSD služio kao sistemski disk testnog stroja. Vrijeme pristupa podacima izuzetno je malo, gotovo zanemarivo malo u usporedbi s klasičnim tvrdim diskovima. IOPS operacije su isto tako unutar okvira specifikacija.
HD TACH 3.0.4.0 BENCHMARK
Još jedan svrsishodan program za testiranje diskova. Test je praktički identičan kao i Benchmark kod HD Tunea. Krivulja je gotovo identična, a dobiveni burst rate i prosječna brzina čitanja malo su veći. Doduše, kao i kod HD Tunea, nije nam baš jasno čemu toliko CPU zauzeće.
ATTO DISK BENCHMARK
Uz pomoć ATTO Disk Benchmark programa dobivali smo rezultate čitanja i pisanja ovisno o veličini sektora/bloka (od 0,5 KB-a do 8 MB-a) koji se zapisivao ili čitao na određenu duljinu. Točnije, u našem slučaju riječ je o totalnoj duljini od 256 MB. Kao što možete vidjeti, za transfere veličina manjih od 64 KB performanse su znatno niže, ali to i nije nešto neuobičajeno niti razlog za brigu.
AS SSD BENCHMARK 1.5.3784.37609
Ovo je jedan od novijih programa koji su proizašli zbog testiranja SSD-ova. U suštini je veoma sličan sljedećem testu, Crystal Disk Marku, kao što ćete i sami moći to primijetiti. Sastoji se od jednostavnog sekvencijalnog čitanja i pisanja te isto tako 4K i 4K-64Thrd veličine transfera. Sve je to na kraju, osim samih rezultata, okrunjeno konačnim rezultatom s upriličenom brojkom za lakšu usporedbu s ostalim SSD-ovima.
CRYSTAL DISK MARK 3.0 x64
Kao što smo i napomenuli, ovaj i prethodni test dosta su slični, ali rezultati su bili malo svijetliji u ovom. Nije da su u AS SSD Benchmarku bili loši, već su u Crystal Disk Marku jednostavno za nijansu bili bolji. S ovim testom i njegovim dobivenim rezultatima, ovaj SSD je čak i nadišao svoje specifikacije.
VRIJEME BOOTANJA I RESTARTA WINDOWSA
Uz pomoć dva nekomplicirana programa uspjeli smo izmjeriti vrijeme potrebno za ponovno pokretanje Windowsa 7 Ultimate 64-bit i isto tako njegovo bootanje iz „nule“. Rezultati su bili i više nego impresivni. Podizanje sustava trajalo je ispod 22 sekunde, dok je za cijeli restart potrebno svega 41 sekunda. Za gašenje mu otprilike treba manje od 5 sekundi. Naravno, uz sve te rezultate osjeća se i puno veća fluidnost te sama brzina pri radu na računalu, bilo da je u pitanju otvaranje dokumenata, programa ili čak loadanje poglavlja unutar igara.
ZAKLJUČAK
Koliko je zapravo isplativo iskeširati punih 3300 kuna za disk ovakvih specifikacija? Ako se vodimo prema cijeni, ovaj model od 160 GB i nije toliko isplativ, prvenstveno iz razloga što se za duplo manju cijenu dobije i dalje odličan 80 GB model čije su performanse nezamjetno slabije od gore testiranog X25-M G2 160 GB. Govorimo vam to iz razloga što smatramo da je za jedan sistemski disk, čemu SSD diskovi i općenito u zadnje vrijeme služe, 160 GB debelo previše, a ipak premalo i pomalo je suludo da vam služi za pohranu multimedije i tome slično. No, ako cijenu stavimo na stranu, Intel X25-M G2 160 GB predstavlja trenutno najbolje u toj seriji što Intel nudi, što smo našim testovima i potvrdili, te mu konkurencija na našem području doseže jedva do koljena. Nismo ni očekivali ništa lošije od njega, a koliko smo uspjeli vidjeti, treća generacija (25 nm) donosi nam još više toga na području performansi, kao i kapaciteta.
-
Naziv:Ostali Intel SSD X25-M G2 160 GB