UVOD
Mogućnost hakiranja proizlazi iz napredne i vrlo sofosticirane robotske tehnologije, pametno razrađenog sustava rasporeda četki i čišćenja, kao i ugrađenog hardvera, što na kraju rezultira nešto višom cijenom. Scenarij koji podsjeća na Hollywoodske filmove mogao bi nam odvezati maštu jer je i samo testiranje iRobota vrlo zabavno.
Nakon najskupljeg modela iRobot Roombe 625 koji se uporno borio s kablovima i namještajem prilikom čišćenja, zanimalo nas je što može ponuditi model pristupačnije cijene.
4.300 kuna, koliko stoji ovaj robotski usisavač, znatno bolje izgleda kada iznos podijelite na veći broj rata, no i tada ostaje jasno da je iRobot orijentiran onima s boljim prihodima. Ako vam je cijena glavna prepreka pri razmišljanju o kupovini robotskog usisavača, postoje modeli Samsunga ili pak kineskog Suspira koje možete nabaviti na našem tržištu, ali je njihova robotska tehnologija slabija kopija iRobotove.
Službene slike iRobot Roombe 555
KARAKTERISTIKE
- Tip: Robotski usisavač
- Dimenzije: 33 cm širina, 9.5 cm visina
- Težina: 3.6 kg
- Kapacitet: 100 m2 čišćenja
- Autonomija baterije: 3h
ZAŠTO KUPITI?
- kvaliteta izrade
- visoka tehnologija iza koje stoji dugotrajni proizvodni proces
- na tjednoj razini sam održava čistoću uz ručno čišćenje spremnika
ZAŠTO NE KUPITI?
- nedostaje daljinski upravljač i LED zaslon
ISKUSTVA U KORIŠTENJU
Za razliku od prošloga puta, kada smo iRobot Roombu testirali u prosječno čistim uvijetima prašine i smeća koje se skupi u tjedan dana, ovaj puta smo model Roombe 555 odlučili staviti u prostorije koje se ne koriste i u kojima se nakupilo prašine ispod kreveta i stolova od prethodnih mjesec dana.
Pakiranje i oprema uz iRobot Roombu 555
Nakon samo 15-ak minuta čišćenja, Roombin kapacitet bio je zagušen, dok su se dlake poprilično ukorijenile unutar četki. Htjeli smo vidjeti kako Roomba čisti "kao veliki" (usisavač) iako to možda i nije bila pametna ideja. Njegova namjena je da redovito održava čistoću unutar prostora koji je očišćen od većih tegoba. Velike naslage prašine jednostavno ne odgovaraju malenom spremniku.
Pomoću Dock tipke usmjeravate Roombu na samostalno vraćnje bazi
Iako je ovo već treći robotski usisavač koji smo testirali, ponovno nas je iznenadilo koliko se na dnevnoj razini skupi nove prašine, a da toga nismo niti svjesni. Nakon što smo na oko 70m2 stana pustili Roombu da čisti, znao bi se zaustaviti na nekoj prepreci, ali bi onda glasno signalizirao da ga je potrebno pomaknuti - zgodno. Roomba 555 zahtjeva pažnju od vlasnika koja se svodi na redovito čišćenje spremnika i eventualno četke kada se nakupi dlaka.
Maleni spremnik nije spreman za veće naslage prašine
Nije priložen daljinski upravljač, no on zapravo i nije previše potreban. Kuteve i nedostupne površine na koje bi daljinskim mogli usmjeriti Roombu, morati ćete ionako usisati s klasičnim usisavačem.
Na kraju, jedni nedostatak koji bi popravio vizualni dojam i naglasio ekskluzivnost proizvoda je nepostojanje LED ili LCD ekrana na uređaju koji bi prikazivao vrijeme, status baterije i slične općenite informacije. Ovako, status baterije vidite prema osvjetljenju oko tipke Clean - zeleno znači punu, narančasto srednje popunjenu, a crveno praznu bateriju.
ZAKLJUČAK
Tehnologija robotskih usisavača ima još puno prostora za napredak, dok bi kod uređaja ovog cjenovnog ranga voljeli dobiti i rukavice za čišćenje četki, jer igranje s prašinom nije najugodnije. Uz to, spremnik Roombe ne može progutati puno prašine pa je čišćenje spremnika na tjednoj razini nužno. U usporedbi s konkurencijom koju smo testirali, iRoobot djeluje ozbiljnije, ali u slijedećoj generaciji modela očekujemo LCD/LED ekran i bolji daljinski.
Prednosti iRobot Roombe naspram povoljnije konkurencije očituju se u malim detaljima, koji dugoročno omogućavaju kvalitetnije čišćenje. Način na koji usisavač prelazi preko prepreka, tepiha, kao i način na koji mapira prostoriju koju je jednom već očistio vrlo su sofisticirani i temelje se na dugotrajnom razvoju tehnologije. To naravno ne znači da iRobot može očistit dovoljno kvalitetno kao što to možete sami ako se potrudite, ali iRobot se definitivno više trudi nego bilo koji drugi robotski usisavač koji smo imali priliku testirati. iRobot Roomba nije za svakoga, već za one koji traže vrlo pouzdan proizvod i ne žele ekspeimentirati.
Također, Roomba 555 nije za temeljito čišćenje, već služi svakodnevnom ili više tjednom čišćenju površinske prašine koja se u gradskim središtima nakuplja jako brzo. Uz to, Roomba će se itekako svidjeti djeci, a postoji čak i slučaj gdje je Roomba u Izraelu zaštitio djecu svog vlasnika progutavši zmiju, koja se igrom slučaja našla ispod kreveta.
U izračunu cijene dnevnog čišćenja i cijene Roombe, robot će vrlo vjerojatno pobjediti.
Spomenimo i da je testirani model 555 namijenjen kućnoj uporabi, dok je prethodno testirani model 625 namijenjen za profesionalnu uporabu (urede i veće domove).
-
Naziv:IRobot Roomba 555