- Kvaliteta izrade
- 4,7-inčni zaslon s HD rezolucijom
- Quad-core 1.5 GHz, 2GB RAM
- "Prošlogodišnji" oblik kućišta
- Memorija nije proširiva microSD karticama
ERGONOMIJA, DIZAJN i KVALITETA IZRADE
Staklo sprijeda, staklo straga. I to Gorilla staklo u svojoj drugoj inačici. U praksi, uređaj izgleda lijepo, estetski savršeno i kvalitetno izrađeno. Ali opet bez "duše". Samsung Galaxy S III doista jest plastičan, ali je puno ljepši, elegantniji. Ima telefona koji sa 139 grama ne djeluju teško. Kada držite Google Nexus 4 u rukama, osjeti se da je uređaj pretežak, vjerojatno zbog staklenih površina s obje strane.
9.1 mm debljine spada u prosjek klase top modela, ali nam se debeli rubovi nikako ne sviđaju. Rekli bismo da se radi o prošlogodišnjem dizajnu - koji je sjajan - ali ipak prošlogodišnji. Kada pogledamo HTC Windows Phone 8X ili Samsung Galaxy S3, ti telefoni sa zaobljenim rubovima djeluju puno modernije.
Bočne tipke mogle bit biti malo izbočenije jer nam je trebalo par dana dok smo se navikli na njih. Fizičke tipke za kameru nema, kao i kod većine novih Android OS telefona.
ZASLON, TIPKOVNICA i BATERIJA
True HD IPS Plus zaslon osjetljiv na dodir prikazuje 16 milijuna boja u HD rezoluciji (1280x768 piksela) na dijagonali od 4.7-inča. Ove sjajne karakteristike nude visoku gustoću piksela (318 ppi). Sviđa nam se i lagano zaobljen rub Gorilla 2 stakla. U praksi, zaslon je sjajan iako dolazi u vrijeme kada standard na top modelima postaju Full HD zasloni. Ono što nam se nije svidjelo jest prikaz zaslona na otvorenom, pri danjem svjetlu. Zaslon je previše taman, dok automatski senzor ne djeluje promptno.
Virtualna tipkovnica je osnovna i ne nudi prečace kakve dobivamo kod HTC-a. Srećom, bolju tipkovnicu možete pronaći na Google Play trgovini aplikacijama. Također, kako je OS nativan (bez dorade nekog od proizvođača), tipkovnica ne dovršava upise kao na HTC Senseu (npr. upisujete "gm...", a uređaj sam dovrši "gmail.com".
Što se tiče baterije, ugrađena je Li-Po snage 2100 mAh što predstavlja malo bolji prosjek top modela. Službeni podaci govore o maksimalnih 390h u pripravnosti, te čak 15h razgovora (uključen 3G). Usprkos sjajnim podacima "na papiru", GSMarenin benchmark test baterije pokazuje samo 32h trajanja kombiniranih namjena, dok je na našem dvotjenom testu baterija trajala otprilike dan i pol, ali uz smanjeno osvjetljenje zaslona.
OPERATIVNI SUSTAV, JEDNOSTAVNOST KORIŠTENJA i TEHNIČKA OSNOVICA
Svaki novi model Google telefona sa sobom predstavlja najnoviju inačicu Android operativnog sustava. OS na ovim telefonima dolazi u nedorađenoj, čistoj Googleovoj varijanti. Kod Nexusa 4 radi se o Androidu v4.2 (Jelly Bean). Za nas prosječne korisnike željne jednostavnog sučelja ovdje počinju problemi. Početne postavke prilikom prvog uključivanja su vrlo zamarajuće. Dodavanje Widgeta kao i pregledavanje izbornika neuobičajeno je naspram HTC-ove ili Samsungove dorade Androida. Ipak, za one koji žele kopati po funkcijama, vjerojatno nema boljeg uređaja od ovog.
Nedostaje nam mogućnost smanjenja broja početnih zaslona, pa nam tako ostaju prazni nepotrebni ekrani. Birač brojeva ne nudi smart dial koji bi olakšao pronalaženje kontakata u imeniku, što samo pridodajemo lošem dojmu za prosječnog korisnika. Treba reći da ukupno sve ipak izgleda lijepo. Sustav uglavnom radi fluidno, ali ponovno nije jednostavan i pregledan kao kod Samsunga Galaxy S III.
Ugrađena tehnička osnovica predstavlja čak 2 GB RAM-a, Qualcomm APQ8064 Snapdragon čipset sa četverojezgrenim (Quad-core) procesorom takta 1.5 GHz, uz Adreno 320 GPU. Nije nam bilo jasno kako, no sučelje je zblokiralo nekoliko puta prilikom korištenja birača brojeva iako se radi o najsnažnijoj tehničkoj osnovici na tržištu.
KAMERA
Ugrađen 8-megapikselni fotoaparat sa LED osvjetljenjem podržava i Full HD video snimanje pri 30 sličica u sekundi. Uključivanje aplikacije kamere je gotovo trenutno (kao i kod ostalih konkurentnih top modela). Prilikom autofokusiranja i okidanja, Nexus 4 je nešto sporiji od konkurencije iz HTC-a, Sonyja, Applea i Sasmunga. Naime, najveći problem predstavlja spora pohrana slike. Treba proći sekunda dok možete okinuti prvu slijedeću fotografiju. Kod Xperije Z, Xperije T, Samsung Galaxy Note II i Galalxy S III te HTC-a One X te One X+, bez problema možete uzastopno okidati više fotografija.
Sučelje fotografije sadrži samo ikone što je na prvi pogled neintuitivno, dok je sama kvaliteta fotografija nešto bolja od prosjeka. Ipak, i dalje se ne ističe od konkurencije kao što su Galaxy S3 ili iPhone 5. Na detaljima nalazimo šuma, ne pretjeranog, dok je pri jakom suncu česta pojava flare efekta. U uvjetima prosječnog dnenvog osvjetljenja, fotografije su vrlo uporabljive za prosječnog korisnika.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA & VIDEO PRIMJER
POVEZIVOST, MEMORIJA, MULTIMEDIJA i NAVIGACIJA
Što se tiče povezivosti, LG Nexus 4 nudi sve napredne oblike povezivanja (GPRS; EDGE; DC-HSDPA; HSUPA; WLAN Wi-Fi, dual-band, DLNA, hotspot; Bluetooth v4.0; NFC; microUSB) osim 4G LTE-a koji je već postao standardan za srednju klasu telefona. Zanimljivo, čak je prošli Googleov smartphone Galaxy Nexus imao 4G LTE. No, više od toga nam nedostaje mogućnost proširenja memorije putem microSD memorijskih kartica. Zbog toga ostajete ograničeni na ugrađenih 8GB memorije. Od podržanih formata, nema podrške za DivX/Xvid, već samo MP4/H.264/H.263 te MP3/WAV/eAAC+/AC3 formate.
Što se tiče navigacije, Google Nexus 4 tu i dalje ne iznenađuje što se tiče naše regije. Nije podržana glasovna navigacija, pa za iskorištavnje ovog 4,7-inčnog ekrana valja kupiti neki bolji navigacijski softver na Google Play trgovini aplikacija. Naravno ugrađen je GPS lokacijski modul koji najpreciznije radi uz podršku bežične mreže.
ZAKLJUČAK
Googleov telefon nekada je predstavljao najnapredniju tehnologiju koju možemo pronaći u smartphoneu. Prvi, tržištu poznatiji bio je Google Nexus One. Radilo se zapravo o HTC Desireu u redizajniranom kućištu, jednom od najuspješnijih smartphonea u zadnjih nekoliko godina. Ovaj novi Googleov LG Nexus 4 po tehničkoj osnovici uistinu predstavlja najnaprednije od smartphonea, ali osjećaj koji ovaj uređaj ostavlja u ruci nije ni blizu onoga kada primite Samsung Galaxy S3. "Na papiru" djeluje ravnopravno s drugim top modelma, no zapravo dobivate najbolje za najmanje novaca, što se osjeti u rukama. Svejedno, LG Nexus 4 je vrlo kvalitetan i pouzdan uređaj za one koji žele top model, a ne mogu si priuštiti 6 tisuća kuna vrijednu Xperiju Z, Galaxy S3 ili HTC One.
-
Naziv:LG Google Nexus 4
-
Dimenzije:133.9 x 68.7 x 9.1 mm
-
Težina:139 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4,7-inča, HD rezolucija (1280x768 piksela)
-
Gustoća piksela:318 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 2100 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):390h; 15h
-
Inačica (dorada):v4.2 Jelly Bean
-
Čipset:Qualcomm APQ8064 Snapdragon
-
Procesor:Quad-core 1.5 GHz Krait
-
Radna memorija:2 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 320
-
Prednja kamera:1.3 MP
-
Ugrađena memorija:8/16 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica10
-
Kamera8
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija7