1. Uvod
Sjećate se već pomalo zaboravljene tipkovnice G11? Model izdan prije nešto manje od četiri godine, predstavljao je entry model u Logitechovu novu seriju tipkovnica G (Gamer). Nakon nje slijedile su G15, G15 v2 i G19, koju smo prošle godine testirali. Ono što je u Logitechovoj ponudi nedostajalo u zadnje četiri godine jest nasljednik spomenute tipkovnice G11, koji je sada izdan pod nazivom G110.
Logitech G11, G15, G15 v2, G19 i G110
Dok je G11 predstavljala slabiju verziju modela G15, tako i G110 predstavlja slabiju verziju G19, iako je u ovom slučaju riječ "slabija" nešto pretjerana. Zašto? G110, osim izmjenjenog dizajna, nudi i integriranu zvučnu karticu, što G19 nema. Osim toga, kompaktnije dimenzije i manja cijena čine ju primamljivom korisnicima koji ne trebaju napredne funkcije modela G19, a ne žele se osvrnuti na prijašnje modele.
U nastavku ćemo testirati Logitech G110, napraviti osvrt na prijašnje modele, njihove boljke i zaključiti zašto je serija Gamer toliko posebna.
KARAKTERISTIKE
- Pozadinske boje
- 36 Programibilnih G tipki
- Multi-key input
- Game i Desktop modovi
- Jedan Hi-Speed 2.0 utor
- Stereo i mikrofon ulazi
- Kompatibilno s računalima Mac
PREDNOSTI
- Ulaz za mikrofon i slušalice
- Kvaliteta tipki
- Dimenzije
- Podrška za OS X
NEDOSTACI
- Jedan USB port manje
- Jedan red tipki G manje
2. Logitech G110 vs. G11
Oprema, uređaj, prvi dojam
Standardna kutija za Logitechove proizvode u sebi, pored tipkovnice, krije upute, CD s driverima i plastično odmaralište za dlanove (Restpalm). U odnosu na G11 imamo istu opremu, samo nešto manju kutiju.
Dok je G11 više vukla na "geek" stranu, G110 svojim crtama i ozbiljnijim bojama naginje više ozbiljnijoj publici.
Što je novo na nasljedniku?
Vjerojatno ste već na slikama primjetili ono glavno - izostavljeni red G tipki, što i nije tako strašno ako ste savladali mijenjanje između tipki M1, M2 i M3.
No, ako ste hardcore ljubitelj MMORPG-a (Op. a nemate život), onda se slažemo kako je izostavljeni red tipki G izuzetno važan, ali zato još uvijek postoji prijašnja verzija tipkovnice koja ih i dalje ima.
Ono što nasljednika najviše ističe je svakako zvučna kartica, koja se nalazi na pozadini uređaja. Pomoću nje možete priključiti bilo koji mikrofon ili audio uređaj s 3,5mm utorom. Mogućnosti te zvučne kartice jednake su većini integriranih na matičnim pločama. Sasvim solidna reprodukcija glazbe, kao i nesmetano razgovaranje preko Ventrila ili TeamSpeaka.
Ono što u ovom slučaju Logitech želi olakšati jest uštekavanje raznih audio uređaja, gdje se više ne morate zavlačiti iza vašeg radnog stola, nego vam je sve nadohvat ruke.
Što nedostaje? Dovoljno struje za dva USB utora, tako da je jedan utor nažalost izostavljen.
Ali zato smo dobili multimedijske tipke s modela G19, kao i dvije dodatne tipke iznad tipki F. To su tipka Mute za audio signal i tipka Mute za vaš mikrofon.
Jesu li nove tipke korisne? Pa... Koliko vam se puta prilikom igranja dogodilo da vam netko uđe u sobu i hoće "samo nešto na brzinu" od vas? Vjerojatno često. U tom slučaju istoj osobi vjerojatno trebate u kratko pojasniti da ne možete. Istu tu rečenicu, osim osobe kojoj je upućena, također čuje i pola vaših kolega na serveru tj. Ventrilu. S jednim klikom na tipku "Mute" takve su situacije posve isključene - itekako korisno.
Usporedba
Prijašnji vlasnici G11 vjerojatno se sjećaju i modela G15, gdje je G11 predstavljala oslabljenu verziju modela G15, tj izostavljen je zaslon. Time se korisnicima, za nešto nižu cijenu, nude donekle iste mogućnosti skupljeg modela.
Logitech G11 i prva verzija G15
Kod G110 imamo sličnu situaciju, gdje je G19 prvi model, a G110 "oslabljeni" model. Samo, G110 krije nekoliko aduta. Ono što ju, u jednu ruku, čini zanimljivim jest njena ugrađena zvučna kartica, koju do sada niti jedan model nije imao. Također, dolazi i po 50% nižoj cijeni od G19. S druge strane, korisnici koji ne mogu bez dodatnih G tipki i dva USB utora najbolje da se osvrnu na prijašnje modele, koji su još uvijek dostupni u našim trgovinama.
Raspored tipki i kvaliteta istih preuzeti su direktno s G19, što ne donosi nikakve novosti, ali je svakako plus naspram tvrdih tipki od G11.
3. Sučelje, zašto Gamer?
Ubacivanjem priloženog CD-a u vaše računalo pokreće se instalacija potrebnih programa. U svega nekoliko klikova ista završava.
Nakon toga očekuje vas animirani tutorial. Uz ugodno glazbu i video popračenim sadržajem pojašnjava vam se za što služi određena tipka.
Ako vam neka funkcija nije jasna, samo mišem kliknete na željene tipke i kratki, ali jasni tutorial kreće. Isti tutorial vidjeli smo već kod modela G19 te za takav pristup korisniku dajemo samo riječi hvale. Jednostavni tutoriali ovakvog tipa svakako su poželjni kod tipkovnica koji u sebi kriju dodatne funkcije.
Nakon što se kroz tutorial upoznate s mogućnostima vaše tipkovnice možete krenuti s personaliziranjem tipki. Za početak treba odabrati boju pozadinskog osvjetljenja.
Pozadinska boja moze biti crvena, plava ili kombinacija istih
Nakon što se odabrali željenu boju možete započeti s konfiguriranjem tipki, gdje dolazimo do onog djela u kojem Logitech dominira.
Zašto tipkovnice Gamer?
Sučelje za konfiguraciju tipki G:
Klikom na svaku tipku u sučelju istu konfigurirate na tipkovnici - jednostavno. Nakon klika imate nekoliko stavki na odabir, a to su sljedeće:
Assign KeyStroke služi za spremanje raznih kratica, od kojih većinu koristite svakodnevno: CTRL + C , CTRL + V, CTRL + X . Više ne morate stisnuti dvije tipke da dođete do željene kratice - nego samo jednu G tipku. Maksimum je 5 poveznica ( Npr. Ctrl + Shift + Alt + Right Alt + K )
U praktičnom radu nam je ova funkcija najviše poslužila za Copy, Paste, Cut i navigaciju Photoshopom, za koji i sami znate da ponekad ima hrpu nelogičnih kratica. Ovako su najčešće kratice prebačene na svega jednu tipku.
Assign Macro služi za spremanje funkcija Macro. Tj. kombinaciju više tipki, gdje sučelje prati i sprema svaki klik na tipkovnici te zatim istu kombinaciju primjeni u igri pod koju ste ju stavili.
U praktičnom radu smo ovu funkciju najviše koristili u online igranju Unreal Tournament 2004, gdje bi kombinaciju za Boost (četiri klika u nazad) sveli na jedan klik, kao i ostale kombinacije koje su zahtjevale više od dva klika. Ista funkcija može se, naravno, iskoristiti u bilo kojoj drugoj igri.
Use Default i Disable služe za prebacivanje tipke na njenu izvornu funkciju (tipku F) ili za isključivanje tipke.
Macro Manager služi za konfiguriranje postojećih tipki Macro
Assign Function povezuje tipke G s vašim Mailom, My Computerom, Web-om, kalkulatorom itd. Ako se recimo izgubite u hrpi otvorenih prozora, a želite samo na brzinu otvoriti kalkulator ili My Computer, onda je ovo odlična stvar.
Ako vam povezivanje E-maila, kalkulatora, Media Playera, itd. nisu dovoljni, onda uz Assign Shortcut možete postaviti i ostale programe s vašeg računala, kao i igre. U svakodnevnom radu smo jedan red tipki vezali za najčešće korištene programe, a drugi red za najčešće igre. Sučelje bi bez problema kroz samo jedan klik shvatilo koji program želimo i odmah ga podignulo.
Assign Text Block možete koristiti za spremanje punih rečenica ili tekstova na jednu tipku. Funkcije ove tipke znali smo često mijenjati, ovisno o potrebi, ali one koje su ostale svakodnevno su tagovi [img] i [url] (dosta korisno pri igranju s HTML-om ili korištenju starijih foruma). Po pitanju korištenja iste funkcije u igrama, jedan red tipki bio je natrpan rečenicama poput "Heal me", "rofl", "lol", "Get Belt" itd. U tom slučaju je samo vaša mašta bitna.
Assign Script služi za postavljanje skripti.
4. Zaključak
Iako sam naziv ove serije naglasak stavlja na igre i aktivno igranje istih, moramo napomenuti kako su ovakav tip tipkovnica pogodne i za ostale grane računalne zabave, pa čak i posla.
Programibilne tipke su nešto savršeno ukoliko vam se posao veže za razne programe, administracije i općenito internet. Na raspolaganju vam je bezbroj mogućnosti ukoliko ih znate iskoristiti kako treba. Od vezanja kompliciranih prečaca iz često korištenih programa (Photoshop, After Effects itd.), spremanja raznih mail adresa, kontakata, tagova za forume pa sve do kodova za programiranje.
Ipak, nimalo niska cijena od 500 kn i izostanak dodatnog USB porta trenutnim će korisnicima Gamer serije predstavljati jedan razlog manje za prelazak na novi model. Može li zvučna kartica svojom funkcijom nadomjestiti manjak USB porta? Ukoliko se i dalje služite vašom integriranom zvučnom na računalu, onda svakako. Pozicija je odlično smještena, a tipke za gašenje i paljenje utora su svakako dobro došle pri online igranju.
Ako ste vlasnik starijih modela, a ne koristite zaslon same tipkovnice aktivno, onda je prelazak na ovaj model puni pogodak. Tvrde, glasne tipke zamijenit ćete za mekše i tiše, a višak mjesta na radnom stolu zahvaljujući manjoj tipkovnici vjerojatno ćete znati bolje iskoristiti.
-
Naziv:Logitech G110