UVOD, USPOREDBA
Nakon kraćeg zatišja, Motorola je na Hrvatskom i svjetskom tržištu predstavila mobilni uređaj koji je zaintrigirao mnoge recenzente na internetu. Ono što je zbunjivalo na prethodnim Motorolinim mobitelima bili su neintuitivni izbornici. To u priči sa Milestoneom nema previše veze jer je ovaj uređaj pokretan najnovijom inačicom Googleovog Andorid OS-a koja je ponešto dorađena od strane Motorole. Kako je ovo već četvrti ili peti uređaj s Android platformom koji koristimo, nije na odmet spomenuti da se Android 2.1 razlikuje na uređajima različitih prodavača.
Motorolu Milestone karakterizira iznimno tanko kućište s integriranom kliznom QWERTZ tipkovnicom, uz zaista privlačne materijale izrade. Nakon Nokije N97 i N97mini pojavio se veći broj "pametnih" mobitela u kombinaciji dodirnog zaslona i fizičke QWERTY tipkovnice. No, jedino je Motorola u Milestone ukomponirala oboje u vrlo tanko i kompaktno kućište.
Službene fotke Motorole Milestone
Cijena Milestone-a koji se prodaje posredstvom Vipneta je 3.999 kuna, što ga u kombinaciji s Androida 2.1 i QWERTZ tipkovnicom čini itekako pristupačnim.
USPOREDBA
Usporedba je neminovna s već spomenutim Nokijama N97, N97mini i N900. Možda i sa Sony Ericsson Xperia-om X2 koju previše ne spominje ni sam Sony Ericsson (vjerojatno zbog katastrofalne sporosti Windows Mobile 6.5 na tom uređaju).
Nokia N900 (Maemo) • Motorola Milestone (Android 2.1) • Sony Ericsson Xperia X10 (Android 1.6)
HTC HD2, Sony Ericsson Xperia X10 i Apple iPhone 3Gs nemaju fizičke tipkovnice, pa su tako usporedivi u općenitom smislu. Milestone ima zaslon veličine dostojne i najljućih protivnika (HD2), dok je dodirna tehnologija na razini klase (iz koje iPhone već gotovo tri godine iskače svojom nenadmašivošću).
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA / GSM 900/1800/1900/2100
- Dimenzije i težina: 115.8 x 60 x 13.7 mm; 165 grama
- Zaslon: Kapacitivni (multi-touch) TFT ekran na dodir, 16M boja, 480 x 854 piksela, 3.7"
- Procesor: ARM Cortex A8 550 MHz
- Operativni sustav: Google Android 2.1.
- Memorija: 133 MB interne memorije, 256 MB RAM memorije, memorijska kartica do 16GB (8 GB microSD kartica u pakiranju)
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3G, WiFi, Bluetooth (A2DP), micro USB
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, dvostruka LED bljeskalica, video snimanje - D1 (720x480) pri 24fps
- GPS navigacija: Da, A-GPS, digitalni kompas, Google Maps
- Baterija: Li-Ion 1400 mAh (BP6X)
PREDNOSTI
- dizajn
- materijali izrade
- prikaz ekrana
- tanko kućište s integriranom kliznom QWERTY tipkovnicom
- 3.5 mm audio utor za slušalice
- 8 GB memorijska kartica u pakiranju
- cijena
- kvaliteta zvuka prilikom razgovora
- Android 2.1, brzina internet preglednika
NEDOSTACI
- zamjena memorijske kartice uz prethodno micanje baterije
- dodirne tipke ispod zaslona (preferiramo fizičke)
Reklama koja poprilično dobro opisuje Motorolu Milestone:
5. Kamera, multimedija
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Multimedija je dio koji na Androidu previše ne dolazi do izražaja. Razlog tomu je veća orijentiranost na internet. Tako bez dodatnih aplikacija, verzija 2.1 i dalje ne učitava WMV ili AVI formate, dok se slike ne mogu na jednostavan način razmjenjivati preko nekog File Managera.
Uvećavanje slika moguće je kao i na iPhone-u, zahvaljujući multitouch tehnologiji
Pregled slika radi iznimno brzo, dok je razmjena multimedije orijentirana na društvene mreže, e-mail ili pak Bluetooth. Pregled videa nije ništa drugačiji, pa se ukupno nadamo da će neka od novijih verzija Androida biti vizualno i korisnički bliža Samsungovom TouchWiz ili LG-evom S-class sučelju.
Video uratci se mogu listati na zanimljiv način, iako je ukupan vizual video preglednika dosadan
Glazbeni player nešto je oku privlačniji (iako bez unaprijeđenja naspram 1.6 verzije), dok fenomenalan zvučnik na Milestoneu ostavlja bez daha. U usporedbi s, primjerice, multimedijalnom Nokiom N900, koja ima ugrađena čak dva zvučnika.
Fenomenalan zvučnik jedan je od najboljih u klasi naprednih mobitela
Glazba iz uređaja vrlo se lako može pretraživati preko Google-a ili pak Youtube-a, što nam se sviđa, jer tako dobivate dodatne informacije o izvođaču ili pjesmi.
Dojam je da Google ne želi da koristite multimediju s vašeg uređaja, što se odražava i na vizualno neprivlačan prikaz multimedije. Google inzistira da što više koristite internet ili njihov video servis YouTube.
FOTOAPARAT
Ugrađen 5.0 mpx fotoaparat s LED bljeskalicom, pored dobro izvedene bočne tipke za okidanje, funkcionira poprilično brzo. Video snimanje je dostupno u rezoluciji od 720x480 piksela pri 30 sličica u sekundi, što spada u klasu naprednijih fotomobitela.
PRIMJER OKIDANJA FOTOGRAFIJE:
U sučelju kamere moguće je podešavati balans bijele boje, scene, makro ili običan mod, kao i druge efekte. Intuitivnost sučelja je nešto bolja nego na HTC Legendu, gdje je nelogično bilo postavljeno prebacivanje sa fotoaparata na video snimanje.
Fotografije su ukupno poprilično dobre. Reprodukcija boja i dinamika su vrlo slične stvarnoj sceni što je rijetkost za većinu mobitela. Detalji su redovito prisutni, no Milestone ih postiže kroz agresivno oštrenje što u kombinaciji s malim senzorom rezultira nešto naglašenijim šumom na fotografijama unatoč vrlo niskim automatskim ISO vrijednostima (na donjim primjerima ISO 46 - 92)
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video snimanje pri 720x480 piksela, pri točno 23 sličice u sekundi:
2. Pakiranje, dizajn, zaslon, tipkovnica
KUTIJA, OPREMA
U kutiji uz obične slušalice (nažalost nema In Ear slušalica), dolazi već uobičajen microUSB kabel - ovaj puta apsurdno kratak. U nastavku kabela, dodan je utor za punjač kao i upute. Pakiranje nažalost ne nudi ništa od dodatne opreme.
Kako uređaj sam po sebi nudi mnogo, za cijenu od 4.000 kuna na nedostatak opreme ne možemo prigovoriti. Spomenimo da dostupan multimedijalni stalak, kao i stalak za korištenje u automobilu, koji podsjeća na GPS uređaje (kojem je dobro prilagođen dio Motorolinog sučelja).
UREĐAJ, DIZAJN
Metalno-gumirana konstrukcija uređaja dosada se na mobitelima pokazala idealnom. Slično je konstruiran i velik broj HTC-ovih mobitela poput modela HD2. Vrlo naglašena završna obrada ga vizualno čini izuzetno privlačnim. Tu su i detalji u zlatnoj boji (tipka za kameru i pokov stražnjeg zvučnika) koji u kombinaciji s crnom površinom naglašavaju ekskluzivnost. Nekima će se kombinacija zlatne i crne činiti neukusnom, dok se nama čini privlačnom. Kako god, Motorola je poznata po naglašenoj estetici svojih mobitela. Modeli poput ručno rađene Aure ili vrlo popularnih V3i, V8 i drugih - potvrđuju navedeno.
Unatoč objektivno velikim dimenzijama uređaja (Xperia X10 su koji milimetar širi, ali bez klizne QWERTY tipkovnice), Milestone je nevjerojatno tanak.
Motorola Milestone u usporedbi sa Sony Ericssonom Xperia X10
Klizni mehanizam pri tome funkcionira sasvim solidno. Uređaj u našim rukama nije previše korišten pa je teško reći kako će se ponašati nakon pola godine korištenja. Sada se doima čvršćim nego što bi trebao biti, tako da vjerojatno kada lagano olabavi će bit idealan.
Klizni mehanizam nije automatiziran, ali djeluje črvršće nego što je potrebno
Kapacitivni (multi-touch) zaslon na dodir, s prikazom u čak 854x480 piksela na 3.7", izgleda zaista dobro. Za razliku od staklom prekrivenog ekrana na HTC-u HD2 i Apple iPhone-u 3Gs, zaslon Motorole Milestone prekriven je pokrovom koji je nešto između plastike i stakla, što bi trebalo utjecati na osjetljivost ekrana na dodir (možda čak i na mrvicu lošiji prikaz boja). Naravno da prikaz boja nije usporediv za AMOLED ekranom HTC Legenda, ali je u ovoj klasi izvrstan.
Zaslon nažalost nije otporan na otiske prstiju
Obzirom da se radi o multitouch softverskoj tehnologiji dodira, preciznost nije upitna. Tako na Milestoneu korisnici iPhone-a ne bi trerbali imati niti najmanjeg prigovora. Dodirni zaslon je i u rangu HTC-ovog HD2, dok Sony Ericsson X10 ima najlošiji dodirni zaslon među spomenutim uređajima, a uz to i već zastarjelo Andorid 1.6 sučelje.
Tipke ispod zaslona su dodirne, iako preferiramo standard od tri fizičke tipke
Ispod zaslona nalaze se četiri dodirne tipke, već viđene na HTC Legendu. Prva služi za povrat nazad (Back), drugom se otvaraju opcije za svaki dio izbornika u kojem se nalazite. Treća je za vraćanje na početni zaslon, dok četvrtom možete pretraživati internet i uređaj. U praksi, praktičniji bi bio manji broj i fizičkih tipki (umjesto osjetljivih na dodir).
Na vrhu se nalazi 3.5 mm audio utor i tipka za uključivanje/zaključavanje
Prvi vrhu uređaja je 3.5 mm audio utor pored kojeg se nalazi i (nedovoljno izbočena) tipka za uključivanje uređaja. Pritiskom na nju možete i zaključati zaslon.
Standardizirani microUSB v.2.0 utor za punjenje i razmjenu podataka
S lijeve bočne strane je otvoren utor za microUSB punjač ili kabel, što je rijetka praksa na mobitelima (većinom takav utor ima poklopac), no ovo ne smatramo nedostatkom. Kada spojite punjač, pored utora svijetli LED-ica.
S desne je pak strane tipka za kameru u zlatnoj boji koja vizualno djeluje savršeno. Kvalitetno je izbočena i dobro reagira na pritisak. Uobičajeno ima dva stupnja za pritisak (autofokus i okidanje).
Pozlaćena tipka za kameru, te dvije tipke za podešavanje glasnoće
Motorola Milestone ima softversku, virtualnu tipkovnicu (radi u okomitom kao i vodoravnom modu), a tu je i možda najveća prednost Milestone-a; klizna QWERTY tipkovnica.
Tipke na njoj su malo izbočene, ali su zapravo vrlo jasno odvojene pa tipkanje od samog početka ide vrlo lako. Također, razmještaj tipki vrlo je sličan onome na pravoj tipkovnici, što je prednost naspram prije spomenutih Nokija (N97mini i N900 koje imaju neuobičajen raspored). Zbog kraćeg hoda tipki, nego na konkurentnim Nokijama, Motorola Milestone ima gotovo savršenu kliznu QWERTZ tipkovnicu kakvu će poželjeti svaki poslovni korisnik. Ne samo to nego su i vrlo intuitivno dodane funkcijske tipke (što smo hvalili na Nokiji N71).
S desne strane je navigacijska tipka u pet smjerova. Plosnata ali dovoljno velike površine da ćete teško pogriješiti pri odabiru.
Stražnji poklopac je uglavnom prekriven gumiranom površinom, što znači da uređaj neće kliznuti slučajno sa stola, a izbjegnuti su i svi vidljivi tragovi ogrebotina.
Vanjski zvučnik pored poklopca baterije pruža iznimno dobar zvuk o čemu više na poglavlju s multimedijom/glazbom. Tu je i 5.0 mpx kamera sa LED bljeskalicom.
Ispod čvrsto ugrađenog poklopca, nalazi se 1400 mAh snažna baterija koja će omogućiti dva do tri dana naprednijeg korištenja. Uključena WiFi povezivost znatno skraćuje vijek trajanja baterije, dok 3G data promet nešto manje troši bateriju. Ukupno Android brže guta bateriju nego Windows Mobile platforma.
Nažalost, utor za memorijsku karticu nalazi se odmah pored baterije, pa izmjena kartice nije moguča bez micanja baterije, što smatramo nepraktičnim.
3. Android OS 2.1, imenik, SMS poruke
ANDROID = INTERNET
Kada prvi puta uključite Motorolu Milestone, biti će vam ponuđena registracija putem Gmail korisničkog imena, spajanjem na dostupnu WiFi mrežu. Tako se odmah pri prvoj aktivaciji sinkronizira imenik, kalendar i email, iako cijeli postupak možete i preskočiti.
Nama najuočljivije je vizualno unaprijeđenje, kao i brzina rada sučelja, posebice internetskog preglednika. Virtualna tipkovnica je u većini slična kao i na svim ostalim Android uređajima, pa nam je velika prednost bilo korištenje klizne fizičke tipkovnice.
POČETNI ZASLON
Kao što je to i prije bilo uobičajeno i kao što to nude brojna druga sučelja na mobitelima, dostupno je više "ekrana" koje pomičete lijevo ili desno. Konkretno, ponuđeno je između tri do čak devet slobodnih ekrana na koje možete pobacati različite ikone, prečace i slično. Za svaki ekran moguće je promijeniti pozadinu. Početni zaslon je privlačan, ali ne toliko dobro dorađen kao HTC Sense sučelje. Widgeti, programi i prečaci mogu se dodavati jednako kao i na Sense sučelju, ali nisu toliko intuitivno posloženi.
Početni zaslon s ikonama i tražilicom
Na glavnom, središnjem ekranu prvi vrhu je Google tražilica koja pretražuje sve. Da, sve. Od kontakata, zadnje traženih pojmova preko interneta, e-maila ili traženih pojomova na Marketplaceu, do dokumenata i slika na uređaju. Što je zaista fenomenalno, a i ne bi nas trebalo previše čuditi obzirom da je proizvođač sofvera najpoznatija tražilica na svijetu.
Tražilica je vrlo istaknuta na Google-ovom OS-u
Iznad tražilice, pri vrhu s lijeve strane su sve novosti: koji propušten poziv, novo instalirana aplikacija, poruka ili bilo što što se kao obavijest može pojaviti na uređaju. S lijevog vrha ekrana vrlo jednostavno možemo povući "obavijesti" prema dolje i pregledati ih.
Novosti, propušteni pozivi, poruke, dostupne WiFi mreže...
Pri vrhu desne strane zaslona, nalazi se sat, informacije o mreži, Bluetoothu, WiFiju i slično. Ispod toga su ikone koje možete jednostavno dodavati iz izbornika ili ih micati s početnog ekrana. Vizual tih ikona je na 2.1 verziji znatno unaprijeđen. Pri dnu je pak izbornik koji povlačite prema gore, što je prednost naspram HTC Sense sučelja kod kojeg se u izbornik ulazi putem ikone.
Ono što je kod Androida 2.1 i ove Motorole unaprijeđeno, je senzor osjetljivosti rotacije ekrana. Na mnogim uređajima ekran se često rotira i kada to ne želimo dok je senzor na Milestoneu vrlo napredan.
POZIVI, IMENIK, SMS
Iako Android 2.1 nema tzv. "smart dialing", iliti opciju kojom sučelje predlaže kontakte iz imenika kako upisujete brojeve, "smart dialing" postoji u slučaju kada na fizičkoj tipkovnici unesete početak nekog imena. Zanimljivo, uređaj će vam pri tome ponuditi i neke od najtraženijih pojmova s interneta koji počinju tim slovima.
Brojčana tipkovnica je dovoljno velika, a prigovor bi uputili načinu na koji se javljate na pozive, koji je identičan na svim Android OS uređajima
Prilikom razgovora, čujnost na Motoroli Milestone nadmašuje sve konkurente, u čemu se Motorola već duže vrijeme nameće kao broj jedan. Razlog tomu je ugrađena ClearVoice2 tehnologija.
Za korištenje telefona, preporučljivo je povući ikonu "Phone" iz izbornika na početni zaslon. Pri vrhu su intuitivno postavljeni tabovi ("Phone" iliti Telefon, Popis poziva, Kontakti, Favoriti).
Imenik je raspodijeljen prema slovima, a nedostaje nam direktna tražilica na vrhu liste kontakata (ona je ipak dostupna preko direktne tipke za traženje ispod zaslona). Sami kontakti mogu se vrlo jednostavno sinkronizirati s Gmail korisničkom adresom dok je uređivanje pojedinog kontakta detaljno kao i na Symbianu. Žao nam je što pored svakog imena nema direktne ikone za poziv ili SMS kao što to nudi Samsung na TouchWiz sučelju.
SMS poruke moguće je pregledavati u obliku konverzacije, kao i na Nokiji N900, iPhone-u i drugim Androidima, što je vrlo pregledno i intuitivno. Zahvaljujući izvrsnoj QWERTZ tipkovnici, tipkanje je brže i jednostavnije nego na brojnim drugim Android uređajima, a pritom dimenzije uređaja ne iskaču od konkurencije.
SMS poruke - unos teksta u novoj poruci je mogao biti i u većem okviru
Prebacivanje iz SMS u MMS poruku odvija se jednostavnim dodavanjem multimedijalnih priloga.
6. Marketplace, Internet, GPS navigacija
MARKETPLACE
Androidova on-line trgovina aplikacijama od početka je bila jednostavna za uporabu. Danas je ona za inačicu 2.1 vizualno još privlačnija i učitava se brže. Pri vrhu nalaze se tri taba: jedan s aplikacijama, drugi s igrama i treći s aplikacijama koje ste dosad skinuli.
Treba li napomenuti kako aplikacija ima na stotine, ako ne i tisuće. Obzirom na kratko korištenje uređaja nismo previše kopali po njima, ali smo odmah primjetili da se tu može naći svega (i besplatno je).
Unaprijeđena on-line trgovina aplikacijama - Android Market
Pored svakog naslova je grafička ikona što olakšava pregled. Ulaskom u pojedinu aplikaciju, vrlo je pregledno koliko je ona puta skinuta, koliko ima ocjena i koja je prosječna ocjena. Zatim piše autorov opis aplikacije, velikina i verzija, dok su ispod toga prikazi aplikacije s ekrana i komentari korisnika koji su ju skinuli.
INTERNET
Brzina kojom je web preglednik učitao Usporedi.hr s Flash sadržajima na Milestoneu, rekordna je u klasi naprednih mobitela (iako je i dalje intuitivnije upravljati Safari preglednikom). Nažalost, na direktnoj usporedbi ovaj tren nemamo Apple iPhone ili HTC HD2, pa možemo pretpostaviti da je ovo prema sjećanju brže i od iPhonea. U usporedbi s HTC Legendom, možemo zaključiti da je brzini preglednika znatno doprinijela 2.1 verzija Androida.
Internet preglednik jedan je od najbržih na mobitelima
YouTube i Facebook aplikacija radile su također brže nego na drugim dosada testiranim uređajima, najvjerojatnije zbog kombinacije procesora i 2.1 verzije Androida.
GPS NAVIGACIJA
GPS lokacija može biti potpomognuta s podacima s interneta, što je iskoristivo ako se nalazite u prostoru s dostupnom WiFi mrežom ili koristite skup 3G podatkovni promet. Bez internetske veze, Nokijine Ovi mape koje dolaze predinstalirane na uređaju, i dalje su u prednosti nad Google Mapama.
Google Mape na Motoroli Milestone
Spomenimo da je predinstaliran izuzetno atraktivan Motorolin softver za navigaciju MOTONAV koji je moguće isprobati na određeno vrijeme. On nudi glasovnu navigaciju, a uz stalak iz dodatne opreme i velike pregledne ikone na zaslonu, doima se vrlo uporabljivim.
4. E-mail, kalendar, Office dokumenti, povezivost
PREDINSTALIRANE APLIKACIJE, E-MAIL, KALENDAR
U izborniku se nalaze brojne, već uobičajene, aplikacije kao što su alarm (budilica - vrlo jednostavna za korištenje) i kalkulator.
Već spomenuto G-mail korisničko ime, vrlo je jednostavno za podešavanje, dok je Exchange malo napredniji iliti kompliciraniji. Ipak je ovo Google-ovo sučelje. Naspram konkurentnih sučelja (Symbian, Windows Mobile...), Andorid 2.1 najbrže povlači e-mail poruke sa servera, kao i priloge.
Kalendar je ponovno identičan kao i na ostalim Android uređajima, što ne hvalimo po pitanju mjesečnog pregleda događaja (Symbian nam je i dalje najpregledniji). Rješenje tomu su brojne aplikacije s Android Marketa, koje pri kratkom korištenju Milestone-a ipak nismo detaljnije isprobavali.
Unos događaja je jednostavan i vrlo napredan, što hvalimo. Uneseni događaji mogu se lako povezati s e-mailom ili pak kontaktima iz imenika, što dodatno pojednostavljuje korištenje.
OFFICE APLIKACIJE
Quickoffice aplikacije omogućavaju pregled Word, Excell i PDF datoteka, ali ne i njihovo uređivanje.
Uređivanje Office dokumenata moguće je isključivo uz kupnju dodatne aplikacije. Obzirom da se radi o izvrsnom uređaju za poslovne korisnike, kao dodatan mamac pronašli smo akciju na kojoj takva aplikacija za uređivanje dokumenata stoji $9, umjesto uobičajenih $29. Poslovnim korisnicima svakako preporučujemo kupnju ove aplikacije zbog iznimno dobre tipkovnice i velikog 3.7" zaslona.
POVEZIVOST, FILE MANAGER(?)
Uz standardni Bluetooth (preko kojeg Android nudi vrlo jednostavnu razmjenu), tu je i na našem testu najviše korišten WiFi. Odmah pri uključivanju uređaja možete se spojiti na bežičnu mrežu, ili odabrati više predefiniranih mreža što će pametni Android pamtiti vječno. Tako je povezivanje na mrežu maksimalno pojednostavljeno, dok u postavkama možete odabrati želite li povezivanje preko 3G-a nakon što WiFi nestane.
Što se tiče upravljanja memorijom, na Androidu nema predinstaliranog File Managera. On je dostupan samo preko posebne aplikacije, koja nam se nije doimala najintuitivnijom. Razlog leži u činjenici da Google s Androidom želi da sve imate podatke imate on-line, a ne u memoriji uređaja jer se time usporava rad procesora i radne memorije. Po tom pitanju, Nokia N900 je bila puno otvorenija i pristupačnija za upravljanje podacima.
File Manager dostupan je samo pri pretrazi Office dokumenata
Povezivanjem na računalo, otvara se poseban Motorolin izbornik za upravljanje podacima, što nam se svidjelo.
Na naš upit vezan uz dostupne data tarife za Motorolu Milestone, iz Vipneta su odgovorili slijedeće:
Motorola Milestone dostupna je za 9 kuna u tarifi Sve za mene 400, koja uključuje 1000 minuta razgovora i 300 SMS poruka prema svim mrežama u Hrvatskoj, te 1000 MB podatkovnog prometa. Korisnici koji u osnovnoj tarifi nemaju data promet ili imaju potrebu za vise data prometa mogu aktivirati neki od Mobile surf paketa - npr. 1000 MB za 90kn.
7. Motorolin izbornik za auto, zaključak
Na kraju, posebno nam se svidio Motorolin izbornik za korištenje u automobilu. Ovo je dodatak koji bi trebao imati svaki mobitel sa zaslonom na dodir, jer se uvelike olakšava korištenje uređaja u situacijama kada je pažnja posvećena vožnji. Izbornik ima direktne tipka za najkorištenije servise poput kontakata, glazbe, navigacije, glasovne navigacije, Bluetootha (za razgovor putem slušalice) i ikonu za početni zaslon. Dovoljno velike i jasne ikone čine navigaciju mobitelom, tokom vožnje, znatno lakšom nego na konkurentima.
ZAKLJUČAK
Iako smo Motorolu Milestone koristili manje od tjedan dana, pokazala se u mnogome drugačija i zanimljivija od konkurencije poput Sony Ericssona X10. Možda Milestone nema doradu sučelja koje je vizualno privlačno i intuitivno poput HTC-ovog Sense-a, ali naspram Legenda i Desire-a nudi jednako pregledan zaslon uz snažnu podršku procesora i radne memorije, te još važnije, fizičku tipkovnicu u vrlo sličnim dimenzijama kućišta, što HTC-ovi modeli nemaju.
Kao što je Apple iPhone postavio novi standard kreirajući mobitel s isključivo dodirnim ekranom, prisilivši druge proizvođače na proizvodnju istih takvih uređaja, tako će i Motorola s Milestoneom postaviti jedan novi standard: fizičku QWERTZ tipkovnicu u ekstremno tankom kućištu s dodirnim zaslonom - kombinaciju kakvu smo dosada vidjeli samo u "debelim" uređajima (sjetimo se Nokije N900 ili pak HTC-a Touch Pro2). Ne sumnjamo da će se upravo zato pojaviti još više takvih uređaja drugih proizvođača, a Motorola će uvijek moći reći; mi smo bili prvi.
Pored fenomenalne tipkovnice, izvrsna čujnost već uobičajena za Motorola mobitele, uvijek nas nanovo oduševi pri korištenju na testu.
Smatramo da je Motorola Milestone trenutno ponajbolji uređaj za poslovne korisnike, upravo zbog te iste kombinacije QWERTZ tipkovnice i Android 2.1 sučelja, koje će uz brojne aplikacije te svoje buduće nadogradnje zasigurno ponuditi više. Ako vam je Motorola bila u prošlosti odbojna zbog neintuitivnog sučelja, Milestone će s Androdiom 2.1, zasigurno promijeniti percepciju.
165 grama težine gotovo da se ne osjeti u ruci
Motorola Milestone (sredina), Nokia N900 (lijevo), Sony Ericsson Xperia X10 (desno)
-
Naziv:Motorola Milestone