1. Uvod
Nokia je još davne 2007. godine tržištu predstavila svoju seriju uređaja Navigator, želeći korisniku pružiti sve čari satelitske navigacije dostupne jednim klikom. Da sve ne bi ostalo samo na navigaciji, spomenuta serija odlikuje se i operativnim sustavom Symbian, koji je kroz napredak tehnologije postao sve bolji, kao i sama navigacija. Nakon gotovo tri godine Nokia predstavlja treću generaciju mobitela Navigator , stavljajući naglasak na navigaciju i multimediju.
Serija Navigator uvijek je predstavljala kvalitetne poslovne mobitele, a obilježile su ju Nokia 6210 i Nokia 6110, o kojima više možete doznati u našem katalogu.
Od izlaska prvog modela prošlo je dosta vremena, a sada, nekoliko godina nakon toga, imamo punokrvnog nasljednika koji se ističe u mnogočemu.
KLJUČNE KARAKTERISTIKE
- 2.6" 16M-color QVGA zaslon
- Symbian OS 9.3, Series 60 3rd with FP2
- 600MHz ARM 11 processor
- Wi-Fi, Dual Band HSDPA, HSUPA, Bluetooth, USB 2.0
- Quad-band GSM/GPRS/EDGE
- Autorotacija
- GPS
- Predinstalirane OVI mape
- Zoom Bar osjetljiv na dodir
- 5 MP AF kamera sa Carl Zeiss optikom i LED flashom
- MicroSD hotswap utor (do 16GB)
- 3.5 MM audio utor
- Ergonomski dizajn
- Predinstaliran Office preglednik
Iako uređaju nedostaje nekoliko modernih funkcija koje odlikuju ostale uređaje u tom rangu (npr. zaslon osjetljiv na dodir i nekoliko dodatnih postavki kod snimanja i slikanja), on i više nego odlično iskorištava postojeće mogućnosti.
PREDNOSTI
- izvrstan zvučnik
- 3.5 MM audio utor
- navigacija
- klizni mehanizam
- brzi softver
NEDOSTACI
- tipkovnica
- otvaranje zadnje maske
- manjak dodatnih funkcija kod kamere
2. Kutija, oprema, uređaj
KUTIJA, OPREMA
Nokia u mid i high endu rijetko kada štedi na opremi, tako da i ovaj model dolazi dobro opskrbljen. U ugodno dizajniranoj kutiju naći ćete punjač, priručnik na našem jeziku, slušalice, USB kabel, memorijsku karticu od 4 GB, stalak za korištenje navigacije u automobilu i CD s OVI mapama.
Memorijska kartica od 4 GB kao i auto oprema za navigaciju definitivno su poželjni dodaci, ali vrlo kratak USB kabel i obične slušalice nismo očekivali. Da nas ne shvatite krivo, Nokia je oduvijek imala kvalitetne slušalice, ali uz današnje standarde i ogromnu raširenost In-Ear modela, ovakve slušalice su zastarjele. Isto tako, USB kabel je dugačak svega desetak centimetara, što će korisnicima s USB utorima na pozadini kućišta biti problem.
Svi gore spomenuti problemi mogu se riješiti izdvajanjem još par stotina kuna za opremu, ali, s druge strane, moramo istaknuti činjenicu da uz ovaj model dobijete OVI mape i doživotnu licencu za njih - potpuno besplatno.
UREĐAJ
Nokia 6710 dolazi u kvalitetnom kućištu od mat plastike, prateći tako dizajn prijašnjih Navi modela. U kućište, gotovo iste veličine kao i prijašnjih modela, Nokia je uspjela ubaciti veći zaslon, nešto dodatnih tipki, kvalitetniji zvučnik i odličan klizni mehanizam.
S prednje strane nalazi se izvrsni 2.6'' zaslon sa 16 milijuna boja i odličnim kutom gledanja. U usporedbi sa starijim modelima, na ovom je zaslon mnogo veći i kvalitetniji, što je i više nego dobrodošlo pri svakodnevnom radu. Ispod njega su tipke za kontrolu poziva, menija i D-pad, na koje nemamo pritužbi. Njihov kratak hod u kombinaciji s ergonomskim D-padom upotpunjuje ugodno kretanje sučeljem.
Osim navedenih tipki, ispod D-pada nalazi se i malena tipka osjetljiva na dodir, o kojoj više možete pročitati u poglavlju s navigacijom.
Klizni je mehanizam jedan od boljih u Nokijinom portfelju kliznih uređaja. Nakon što se malo poigrate ovim mobitelom, shvatit ćete da se radi o novom mehanizmu, koji radi s ravnomjernom težinom, bez imalo zastajkivanja ili klimanja. Osim toga, usudili bismo se reći da se trenutno radi o najboljem kliznom mehanizmu u ovom tržišnom rangu.
Nakon što odkliznete zaslon, otkrit ćete tipkovnicu koja je izrađena od iste mat plastike kao i ostatak uređaja. Na tipkovnicu nemamo nikakvih primjedbi, iako bismo radije vidjeli qwerty nego klasičnu. No, ako bolje pogledate, dobit ćete isti osjećaj kao i mi, na donjem dijelu, tj. oko tipkovnice, ima dosta neiskorištenog mjesta, što pomalo negativno utječe na dizajn.
S desne strane naći ćete tipku za fotografiranje i tipke +/-, koje, kao i uvijek, služe za zumiranje i za kontrolu glasnoće.
Na lijevoj strani nalaze se USB utor i utor za memorijsku karticu, koji se vješto skrivaju iza inovativnog poklopca koji se podiže prema gore i ulazi u uređaj. Vrlo zanimljiv koncept koji bismo voljeli vidjeti i u budućim modelima.
Nakon što okrenete uređaj, upast će vam u oko kamera, koja nažalost nije zaštičena dodatnim pokrovom.
Najveći problem koji smo imali jest odvajanje donje maske kako bismo došli do baterije i utora za SIM karticu. Nokia je na ovom modelu izostavila clip-on poklopac, te ste sada prisiljeni cijelu donju masku okružiti noktom ili nekim tankim tupim predmetom (op. a. pripazite da ne ogrebete uređaj) kako biste ju mogli odvojiti od maske. Iako doprinosi dizajnu i kvaliteti izrade, isti postupak definitivno ne bismo voljeli viđati često...
Najveće iznenađenje bio je zvučnik, koji je u svakom slučaju jedan od najboljih koje smo dosad imali prilike isprobati, pravi užitak za ljubitelje elektronske glazbe. Zvučnik nije glasan kao što je to zvučnik na Samsung i8910 HD, ali zvuk je barem 50% kvalitetniji. Visoki i srednji tonovi dobro su odmjereni, a ono što nas je najviše iznenadilo jesu duboki tonovi, koji su po kvaliteti jedinstveni na trenutnom tržištu mobilnih uređaja. Doslovce smo cijelu prvu večer proveli slušajući glazbu direktno sa zvučnika.
Što se tiče baterije, sasvim je solidna za uređaj ovog tipa. Uz aktivno korištenje traje do 3 dana, uz povremeno do 5. Punjenje traje svega dva-tri sata.
3. Sučelje, glazba
Vjerni Nokijini fanovi s osmjehom će prepoznati Symbian 9.3 S60 3rd Edition, koji u kombinaciji s nekoliko estetskih promjena nudi sasvim ugodno sučelje. Početni zaslon je u praksi ostao isti, a možete mijenjati hoćete li imati vertikalni ili horizontalni pogled na najdraže aplikacije.
Aktivno smo slušali glazbu, kreirali razne albume, gledali video isječke, pisali poruke, mijenjali teme, i ni u jednom trenutku, uz ARM-ov 600mhz procesor, nam se nije dogodilo da OS uspori rad.
Što se tiče imenika i organizatora, oni su više-manje slični svim uređajima S60. Imenik je detaljan i pruža mnoštvo stavki za unos, kao i dodatne funkcije, poput mijenjanja rasporeda kontakata (ime-prezime u prezime-ime) i dodavanja full screen slika i videa uz ringtoneove. Stariji korisnici Symbiana vjerojatno će se sjećati da se prije moralo skidati third party softver kako bi se dobile gore navedene mogućnosti, tako da je ovo itekako velika prednost.
Iako tipkovnica nije ostavila savršen dojam, Nokia Messaging definitivno jest. Pisanje sms-ova, mms-ova i mailova nikad nije bilo jednostavnije. Prilikom odabira kontakata kod pisanja SMS-ova i MMS-ova možete pretraživati kontakte po broju ili imenu, a kod pisanja e-mailova sama vam aplikacija automatski podesi postavke računa. Kad već spominjemo e-mailove, treba napomenuti kako se ugrađeni internetski preglednik u Nokiji ne može mjeriti s Operom Mini, tako da svakako preporučamo download iste.
GLAZBA
Sam player podsjeća na prijašnje Symbianove i novije XpressMusic playere, što je svakako plus. Nakon što smo prebacili najdraže albume na telefon, sam softver je automatski prepoznao audio sadržaj i ažurirao postojeću playlistu. Nakon ažuriranja, pjesme možete pretraživati po imenu ili klasično D-padom. Od podržanih audio formata izdvajamo MP3, WMA, AAC i eAAC+. U praksi preporučujemo Mp3 i WMA, pogotovo ako ćete koristiti neke kvalitetnije slušalice, jer uređaj podržava sve slušalice s 3.5 mm utorom.
Ekvilajzer je jedan od boljih, i donosi mnoštvo postavki za svačiji ukus.
4. Kamera, navigacija, zaključak
KAMERA
Čisto da ponovimo, radi se o 5 mpx kameri s Carl Zeiss lećom, autofokusom i Dual-LED bljeskalicom. Rezolucija slika je do 2592x1944, a snimanje videa je do VGA rezolucije u 15 Fps-a. U praksi je slikanje odlično, iako nedostaju dodatne funkcije, poput detekcije lica, smješka ili ISO postavki, slike su u većini slučajeva za mrvicu bolje od konkurencije (op.a. Sony Ericsson C903). Jedina primjedba ide na video isječke, gdje se osjeti nedostatak dodatnih sličica i jaka kompresija, primjer možete vidjeti u nastavku.
Od dodatnih mogućnosti kod slikanja možemo izdvojiti Geotagiranje i multi shoot, dok je sve ostalo standardno za mobitele s fotićem (sepia, black & white, panorama itd.). Ono što je Nokia počela ubacivati u svoje mobitele jesu prečaci za postavke na samoj početnoj strani softvera pri slikanju, koje možete odabrati po svojoj volji. Ta ista funkcija bila bi vrlo korisna kad bi uređaj imao više postavki. Opcije Smile detection i Face detection izostavljene su.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
ZUMIRANJE
Fotografije su čak i pri kompliciranijim scenama vrlo dobre, te se pri hrpi elemenata na slici ne javlja šum ili gubljenje boja, a jedino gdje je kamera malo kašljucala jesu mračne scene, gdje Nokijin Dual-LED nije mogao konkurirati Sony Ericssonovoj XEON bljeskalici. Sve u svemu, završni rezultat je i više nego odličan.
VIDEO PRIMJER
Slike na mobitelu pregledavate u galeriji koja je preuzeta sa serije N Symbiana, samo što je zahvaljujući 600Mhz procesoru mnogo preglednija nego na prijašnjim modelim (op.a. Nokia N95)
NAVIGACIJA
Posebnost ove Nokije je činjenica da, uz ugrađen GPS, dobivate i neograničenu licencu za glasovnu navigaciju i Nokia Mape. Licenca uključuje informacija o prometu i mogućnosti naprednog pretraživanja lokacija. Dodatna prednost je i ta što su mape predinstalirane na uređaju pa stoga uz ugrađen GPS prijemnik nije potrebna veza s operaterom (koja zahtjeva potrošnju). Ona će biti potrebna samo kod dobivanja dodatnih i osvježavanja informacija vezanih za neku lokaciju, što nažalost uređaj svaki puta i pokušava. I dalje, utjecaj operatera na proizvođače je enorman, što ide na uštreb korisnicima, i čemu se Google uspješno odupire s Android sustavom i Google Mapama.
Pronalazak satelita je sličan na gotovo svim mobitelima, pa tako i na ovome. Na otvorenom prostoru bez problema nalazi tri ili više satelita, dok u zatvorenim pronalazi ponekad i do dva satelita. Satelitski prikaz bolji je na Google Mapama, ali je u smislu informacija, Nokia Maps napredniji sustav.
ZAKLJUČAK
Nokia 6710 Navigator punokrvni je nasljednik prijašnjih modela, a sve primjedbe koje smo imali na prijašnje modele ovdje su riješene. Nedostatak dodatnih funkcija na kameri i prosječna video kamera može se shvatiti kao minus, ali zato odličan klizni mehanizam, ekran i zvučnik čine ovaj uređaj pravom poslasticom za ljubitelje multimedije. Osim toga, ne može se zaobići činjenica da se uz uređaj dobije doživotna licenca za Nokia Maps. Kad to sve zabrojimo, zaključujemo da je cijena od 3.200 kn itekako opravdana.
-
Naziv:Nokia 6710 Navigator