UVOD
Nokia C7 se u novoj nomenklaturi finskog proizvođača javlja kao „nasljednik loze“ oznake E, koja je proteklih godina označavala vrhunske mobilne uređaje namijenjene prvenstveno poslovnim korisnicima. Kada već koristimo riječ nasljednik, C7 nas najviše podsjeća na popularni model E66.
Hoće li C7 uspjeti nastaviti gdje su njegovi prethodnici stali, istražili smo u testu koji vam donosimo u nastavku.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Rujan 2010.
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 117.3 x 56.8 x 10.5 mm; 130 grama
- Zaslon: Kapacitivni AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 360x640 piksela, 3.5"
- Memorija: 8 GB interne, memorijska kartica microSD do 32 GB
- Sučelje: Symbian^3
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3.5G; Bežični Wi-Fi; Bluetooth v2.1 A2DP; v2.0 microUSB
- Kamera: 8 MP, 3264x2448 piksela, dvostruka led bljeskalica, autofokus, geotagiranj. 720p@25fps, video stabilizacija
- Baterija: Li-Ion 1200 mAh (BL-5K)
- Ostalo: 3.5 mm audio utor; Stereo FM radio sa RDS-om
ZAŠTO KUPITI?
- kvaliteta izrade
- oku ugodan dizajn
- 3.5 mm priključak za slušalice
- zaslon
- podrška za multi-touch
- video player s podrškom za XviD i DivX
- uređaj podržava Flash 10.1
ZAŠTO NE KUPITI?
- trajanje baterije
- siromašna oprema u paketu
- nestabilnost operativnog sustava
- loša virtualna tipkovnica
- bogatstvo boja na fotografijama kamere
KONKURENCIJA
Konkurencija u segmentu u kojem C7 želi zadobiti kupce je možda daleko od situacije od prije četiri ili pet godina kad je Nokia dominirala. Ipak, najveće konkurente na našem tržištu nije lako definirati, osim što je jasno da Nokiji C7 prijeti Android.
Samsung I5800 Galaxy 3 i Sony Ericsson Xperia X8
Problem je što C7 stoji 1.500 kuna više nego Sony Ericsson Xperia X8 ili Samsung I5800 Galaxy 3. Teško nam je C7 uspoređivati s Galaxyem S ili Xperijom X10, jer se radi o top modelima koji predstavljaju konkurenciju Nokiji N8.
Samsung I9000 Galaxy S i Sony Ericsson Xperia X10
Nokia C7 je po pitanju izgleda i kvalitete izrade ispred povoljnije i skuplje konkurencije, pa kao jedini nedostatak ostaju zaostaci Symbiana^3 u usporedbi s Android OS-om.
PAKIRANJE I OPREMA
Razlika između Nokije E66 i novog modela C7 vidljiva je pri prvom pogledu na pakiranje u kojem uređaji dolaze. Kutija C7 je u skladu s ekološkim standardima - osjetno manja, no nas ionako zanima njena unutrašnjost.
Iako ekološki osvještena, kutija ne posjeduje opremu dostatnu cijeni
Tu ćemo pronaći dobro poznati punjač, obične headset slušalice s daljinskom kontrolom za upravljanje pozivom, te prilično kratki USB kabel. Nekima će kratak USB kabel biti praktičan, dok autor kao vaš autor moram primijetiti da su ovako kratki USB kabeli redovito dolazili uz jeftinije uređaje. U paketu nećete naći microSD karticu, ali taj ćemo nedostatak lako oprostiti jer C7 dolazi s 8 GB ugrađene memorije.
Za umetnut SIM karticu nije potrebno vaditi bateriju
Ako opremu mobitela usporedimo s već spomenutim modelom E66, moramo primijetiti da su osiromašili paket uređaja za veoma korisnu i lijepo dizajniranu „futrolu“ za zaštitu uređaja i trakicu za nošenje. Neke od skupljih Nokija iste serije su u paketu dolazile i s kabelom za priključivanje na TV prijemnik, koji također ne nalazimo u paketu C7 - već ga je potrebno kupiti zasebno.
UREĐAJ, DIZAJN, ZASLON
Svojim zaobljenim dizajnom Nokia C7 se razlikuje od Nokije N8, no ukoliko smjestite dva uređaja jedan pored drugog, primijetit ćete njihovu sličnost u dimenzijama. C7 ugodno ležai u ruci. Sam uređaj teži respektabilnih 130 grama, te će ta činjenica možda odbiti dio ženske populacije koja voli laganije uređaje.
Iako iz različite serije, C7 i N8 sličnih su dimenzija
Razlog veće mase uređaja leži u materijalima izrade. Iako biste očekivali da je uređaj u cijelosti izrađen od metala, tomu nije tako. Stražnja strana uređaja pokrivena je komadom metala koji se može podičiti natpisom "Stainless steel", dok je ostatak stražnjeg dijela prekriven kvalitetnom plastikom crne boje, koja po našem mišljenju neće tako brzo pokazivati tragove nošenja po džepovima.
Dizajn prednje strane uređaja odaje dojam ozbiljnosti, te zorno prikazuje kome je ovaj uređaj namijenjen. No, ne brinite, iako konzervativnog dizajna, Nokia C7, posebice u srebrnoj boji neće ostati neprimijećena. Osim fizičkih tipki za početak i kraj poziva, te za ulazak u izbornik, na prednjoj strani ćete primijetiti sekundarnu video kameru za video pozive i prilično velik zaslon uređaja.
Prednja i bočna strana uređaja su također izvedene u kombinaciji ovih dvaju materijala, te je ukupni dojam izrade vrlo dobar, ali ipak ispod kvalitete izrade Nokijnih metalnih mobitela, kao što su N8 ili na primjer stariji E71. Voljeli bi također da je korišteno gumirano kućište umjesto plastičnog.
Metalna izrada pridodaje kvaliteti uređaja
Na stražnjoj strani uređaja pronaći ćete fotoaparat s oznakom osam megapiksela, opremljen bljeskalicom, dok na boku nalazimo tipke za regulaciju glasnoće zvuka, prekidač za zaključavanje uređaja i tipku fotoaparata.
Na boku nalazimo tipke za glasnoču, otključavanje i fotoaparat
Navedene bočne tipke dobro su raspoređene po uređaju, nisu preblizu jedna drugoj, te pružaju dobar osjećaj pri korištenju istih, iako bi voljeli da je tipka za kameru malo više izbočena. Osim toga, vrlo ćete lako na dodir razlikovati prekidač za zaključavanje uređaja od tipke za regulaciju glasnoće, te neće dolaziti do zabune pri korištenju.
Na vrhu je tipka za isključivanje uređaja, 3.5 mm utor i micro USB.
Na vrhu C7 nalazi se tipka za isključivanje i uključivanje uređaja, 3.5 milimetarski utor za slušalice, te USB utor zaštićen plastičnim pokrovom. Pohvaljujemo što Nokia nije utor za punjač smjestila na vrh uređaja, na kojem se već nalazi mnoštvo priključaka, već ga je postavila na gornji dio lijevog boka C7. Ono što na prvi pogled neće biti vidljivo je malena bijela dioda koja se nalazi na vrhu uređaja, te signalizira ukoliko je baterija prazna, puna ili pak pri kraju.
Dioda na vrhu uređaja signalizira stanje baterije
Hvalimo postojanje fizičkih tipki ispod zaslona, iako smatramo da su mogle biti izvedene s malo više pažnje i preciznosti.
3.5" velik zaslon jedna je od najvećih sličnosti između C7 i N8. Radi se o AMOLED kapacitativnom zaslonu s nHD rezolucijom i podrškom za multitouch. Konačno ćete i na svom Nokia mobilnom ljubimcu moći popularnim „štipanjem“ zumirati svoje fotografije i web stranice. Kvaliteta prikaza na ovom zaslonu je izvrsna, po nama su ispred nje tek neki Samsungovi modeli, te iPhone 4.
Nažalost, Nokia nije odlučila zaslon C7 opremiti svojom Clear Black tehnologijom, no i bez nje su rezultati vrlo dobri. Prikaz i čitljivost zaslona su reprezentativni ukoliko boravite u zatvorenim prostorima, a ni čitljivost zaslona pod direktnim sunčevim osvjetljenjem nije loša, te vas uređaj neće iznevjeriti ni u toj situaciji. Korištenje kapacitativnog zaslona osjetljivog na dodir je ugodno, te se vidi da su Nokiji radili na njemu naspram starijih modela. Odziv ipak još uvijek nije usporediv s top modelima iz HTC-a ili s Apple iPhoneom 4.
Nokia C7 sadrži AMOLED kapacitativnom zaslonu s nHD rezolucijom
Pohvaljujemo i vrlo dobru povratnu informaciju putem vibracije koja nas obavještava o pritisku na opciju prikazanu na zaslonu. Isti osjećaj dobre usklađenosti biti će prisutan i pri korištenju virtualne tipkovnice. Nedostatak koji je još uvijek prisutaa u tom dijelu funkcionalnosti uređaja je nemogućnost korištenja QWERTZ tipkovnice u portretnom načinu rada, dok se naginjanjem u pejzažni ona automatski pojavljuje.
BATERIJA I PUNJENJE
Kao punokrvni poslovni mobitel, Nokia C7 je opremljen baterijom čiji kapacitet iznosi 1200mAh. Iako na papiru ova brojka izgleda impresivno, u praksi se nije pokazala takvom, te osigurava tek prosječno vrijeme autonomije. Pri češćem korištenju uređaja za punjačem ćete posezati svakih 24 do 28 sati, dok će prosječni korisnik bateriju puniti svaka dva dana.
Ovakav rezultat je pomalo razočaravajuć, no dio krivice snosi i zaslon kao veliki potrošač energije, te neprestani prikaz sata i datuma na zaslonu, ukoliko niste uključili opciju za štednju energije.
Punjenje baterije traje u prosjeku oko 2 sata. Osim punjenja preko klasičnog strujnog punjača, moguće je i punjenje putem USB kabela.
OPERATIVNI SUSTAV
Nokia C7 pogonjena je novijim Nokijinim Symbianom^3, kojim pokušavaju uhvatiti korak s brzorastućim Androidom i Apple iOS-om. Symbian ^3 nije revolucionaran, ali po nama predstavlja korak naprijed u dobrom smjeru. Vizualne i funkcionalne promjene su vidljive i površnim poznavateljima ovog operativnog sustava. Za razliku od Symbiana ^1 (S60), poboljšana je funkcionalnost jer više nije potrebno pritisnuti opciju, pa nakon toga ponovno potvrditi svoj odabir.
Vidljive su i vizualne promjene, osobito na početnom zaslonu koji se sastoji od tri dijela, a svaki je moguće obogatiti Widgetima po želji. Za promjenu prikaza svakog od ta tri dijela početnog zaslona služi softverska tipka sa oznakom tri točkice koja se smjestila između tipki „Opcije“ i „Zovi“.
Početni zaslon i Widgeti za Symbian ^3
Izgled izbornika je dodatno ušminkan, te nam se čini kako su se u Nokiji bavili više kozmetičkim promjenama, nego strukturalnim u operacijskom sustavu, no dojma smo da je to kod mnogih Nokia fanova više pozitivna, nego li negativna strana. Pored toga, Nokia putem Ovi trgovine nudi velik broj zanimljivih i oku ugodnih tema sučelja, što na Androiduna takav način nudi jedino HTC sa svojom Sense doradom.
U izborniku je moguće mijenjati raspored datoteka
Još jedna od stvari koje su dorađene je Task Manager ili „po naški“ Upravitelj zadacima, koji odsad sadrži umanjeni prikaz otvorenih aplikacija. Njih je moguće zatvoriti laganim pritiskom na „iksić“.
Iako je izvođenje Symbiana ^3 na Nokiji C7 u većini slučajeva glatko i tek s rijetkim zastojima, za razliku od kolega s GSMarene, mi ne dijelimo njihovo mišljenje da uređaj nema problema s multi-taskingom. Za vrijeme testiranja uređaja događalo nam se da je mobitel u potpunosti bio blokiran, te smo bili prisiljeni ugasiti ga i ponovno upaliti. Štoviše, ponekad nam se uređaj sam restartao.
Prva takva situacija je vezana uz korištenje glazbenog playera i radio prijemnika C7. Ukoliko na, inače vrlo dobrom, radio prijemniku mijenjate stanice veoma brzo, u jednom trenutku će vam se samo pojaviti frekvencija stanice čiji biste signal trebali čuti, bez učitavanja RDS informacija i bez zvuka. Iz nekog razloga se nama to najčešće događalo pri učitavanju drugog programa Hrvatskog radija, koji je spremljen pod brojem 6 pri automatskom skeniranju. Kada izađete iz radio aplikacije, ona će stalno biti označena kao aktivna, ali joj nećete više moći pristupiti. Također, nećete ju moći niti isključiti putem Task Managera, što prilično živcira korisnika. Na slušanje radio postaja možete zaboraviti dok ne ugasite i ponovno ne upalite uređaj. Druga češća situacija u kojem bi dolazilo do problema s uređajem je kada ne isključite FM prijemnik nego jednostavno dok on šalje zvuk u slušalice odlučite pustiti pjesmu iz Media Playera.
Sve opisane situacije su se dogodile kada su bile pokrenute otprilike tri ili četiri druge, jednostavnije aplikacije. Zbog svega navedenog u rubriku stabilnosti operativnog sustava, Nokiji C7 bismo upisali jedva dovoljnu ocjenu.
Dojma smo da na uređaju ovog cjenovnog ranga i ciljane grupe korisnika ne smije dolaziti do spomenutih blokada, jer sumnjamo da će poslovni korisnici imati razumijevanje za uređaj koji će stalno trebati paliti i gasiti. U Nokiji bi trebali pogledati kako radi to izravna konkurencija. Sumnjamo da bi se zaposlenici Applea usudili uopće donijeti Steveu Jobsu na stol takav uređaj, jer bi ga on vrlo vjerojatno bacio kroz prozor ili u tijelo dotičnog nesretnog zaposlenika. Iako 256 MB RAM-a, 1 GB ROM-a, procesor od 680 MHz i 3D grafički akcelerator uopće ne zvuče loše na papiru, čini nam se da nešto od ovog predstavlja usko grlo. Po našem sudu su to vjerojatno količina RAM-a i procesor, jer na primjer Samsungov I9000 Galaxy S raspolaže s 512 MB RAM-a i 1Ghz procesorom. Kada bismo ukratko morali opisati Symbian^3 na Nokiji C7, saželi bismo to u par riječi: Dok ide, ide odlično. Kad stane...
POZIVI, IMENIK, SMS
Telefoniranje putem C7 je pravi užitak, a za ugodno biranje pobrinut će se i prisutnost pametnog (smart) i glasovnog (Voice) pozivanja. Kvaliteta zvuka je vrlo dobra, a i prepoznavanje imena prilikom glasovnog biranja je u prostorima bez buke gotovo savršeno. Već viđene funkcije na Nokijinim skupljim modelima, poput turn-to-mute-a su prisutne i na C7, što zna biti veoma efektno ukoliko se nalazite u društvu, te blagim okretanjem mobitela ugasite ton.
Standardno dobar i pregledan imenik već duže vrijeme krasi Nokijine Symbiane iako nam na listi nedostaje direktna tipka za slanje SMS-a i pozivanje kao što to nudi HTC. Broj kontakata koje možete pospremiti je gotovo neograničen. Dostupna je mogućnost označavanja pojedinih kontakata kao favorita, nakon čega su oni premješteni na početak imenika.
Također, korisno je povezivanje kontakata u imeniku sa njihovim profilima na društvenim mrežama, poput Facebooka. Uobičajene opcije poput grupiranja kontakata, određivanja zasebnog tona zvona ili pak fotografije koja će biti prikazana na zaslonu tokom komunikacije je također prisutno, kao i mogućnost Ovi sinkronizacije kontakata, kalendarskih zabilješki i ostalog.
Pisanje SMS poruka je napokon dostupno u obliku konverzacije koje su vrlo dobro riješene. Dostupan je i pogled u standardnom obliku gdje su poruke sortirane po datumu, pošiljatelju, predmetu ili pak vrsti poruke. Dodavanjem multimedijalnog sadržaja poruci, uređaj će ju automatski prepoznati kao MMS, te će se tim povodom brojač znakova pretvoriti u brojač veličine vaše poruke u kilobajtima.
Problem koji se tiče SMS-a dolazi do izražaja kod virtualne tipkovnice. Osim što posjeduje neka nepraktična rješenja, poput zasebnog izgleda zaslona na kojem pišete poruku, te zasebnog izgleda u kojem je pišete, QWERTZ tipkovnica u okomitom prikazu nije dostupna (iznimno na Opera Mini internet pregledniku). Čak i ako to zaboravimo, nepodržavanje multi-toucha na tipkovnici je veliki teret. Oni koji sporije tipkaju taj nedostatak neće previše zanimati, no ostalima će upasti u oko.
Postavljanje E-mail računa je pojednostavljeno uz predinstalirane postavke za najpoznatije mail servise. Ipak, poruke znaju ponekad kasniti u pretinac u usporedbi s Androidom.
Obzirom da će kupci C7 biti vjerojatno biti poslovni ljudi, njima je organizacija vremena među prioritetima u životu. U tome bi im trebao pomoći detaljan kalendar s bilješkama, koji će im omogućiti tjedno, mjesečno ili pak pregledavanje po upisanim obvezama. Sam unos obveza je ograničen na pet vrsta obveza, a moguće je obvezi dodati čak i mjesto označeno na karti.
Opcijama kalendara tu je kraj. Nije moguće povezati kontakte iz imenika u događaj ili ih obavijestiti putem e-maila ažuiranjem događaja. Žao nam je i što se na prikazu mjesečne liste, pri dnu ne vide događaji označenog datuma kao što je to bio slučaj na Symbianu S60.
Alarm nije bogat funkcijama. Moguće je uključivanje više alarma, no ono što nam fali je lakše definiranje "Snooze opcije" u kojoj bismo mogli podesiti u kojim će nas vremenskim intervalima uređaj podsjećati da je vrijeme za ustajanje iz kreveta.
Korisnicima su na raspolaganju i ostale predinstalirane aplikacije, poput čitača PDF dokumenata (jedan PDF sa slikom nam uređaj nije želio učitati), Zip datoteka i na kraju QuickOffice čitač. Da, dobro ste pročitali radi se samo o čitaču, za mogućnost uređivanja je potrebno nadoplatiti. A prije nego pokrenete čitač, morate se registrirati e-mail adresom.
IGRE
Tu su dvije igre, a nama se osobito svidjela OviMapsChallange, u kojoj ćete testirati svoje znanje iz geografije. Dodatno smo instalirali popularnu igru Angry Birds, koja nas je bez ikakvih problema u radu zabavljala tokom dosadnih tramvajski vožnji.
MULTIMEDIJA
Na polju multimedije ovaj uređaj ima mnogo toga za ponuditi. Pregledavanje slika je ugodno, iako je aplikacija za tu namjenu po nama presiromašna. Pohvaljujemo mogućnost zumiranja fotografija „štipanjem“ ekrana, te brzinu kojom se to izvodi. Također, ugrađeni akcelerometar će automatski prilagoditi prikaz fotografije položaju uređaja, bez zastoja.
Još jedno ugodno iznenađenje nalazi se skriveno u video playeru - C7 podržava reprodukciju XviD i DivX videa, te je sposoban čitati video zapise visoke rezolucije do 720p. Jedino ograničenje pri tom je nemogućnost čitanja video zapisa većih od 2 GB, dok je kod onih većih od 1.5 GB onemogućeno „premotavanje“. Mana video playera je što ne podržava titlove, što je prava šteta. Osim gledanja video datoteka pohranjenih na uređaju, C7 putem posebnih aplikacija omogućuje korisnicima praćenje web TV- a CNN-a, National Geographica, a tu je i posebna aplikacija namijenjena pregledavanju YouTube isječaka.
GLAZBA
Iako smo reprodukciju audio sadržaja uzeli kao primjer za nestabilnost ove verzije Symbiana, ona je vrlo dobra. Music Player je također unaprijeđen, a teško je ne primijetiti da je inspiracija bio Appleov Cover Flow.
Što se funkcionalnosti Music Playera tiče, sve je na svojem mjestu osim što nikako ne možemo pronaći tražilicu pjesama/autora! Podržani su gotovi svi formati koji će vam ikada zatrebati, uz ekvalizator i efekte. Odabir pjesama je moguće izvršiti i putem tipke na priloženom headsetu, te putem Widgeta na početnom zaslonu. Sve u svemu, korištenje Music Playera je brzo i jednostavno, te ćete njime biti zadovoljni.
Ono što nas smeta je kvaliteta zvuka iz priloženih slušalica. Isprva smo mislili kako se problem lošeg zvuka krije unutar samog uređaja, jer bas je loš, kao i visoki tonovi. Priključivanjem Panasonicovih slušalica ugodno smo se iznenadili kvalitetom reproduciranog zvuka, te ćete zbog postojanja 3,5 mm utora vrlo jednostavno zamijeniti Nokijin headset boljim slušalicama.
Glazbeni paket mogućnosti na C7 zatvara FM odašiljač koji se ustalio kao standardna mogućnost Nokijinih top modela, a može biti prilično zabavan i koristan, ako ne volite glazbeni odabir hrvatskih glazbenih postaja.
KAMERA
Ugrađena 8 MP kamera (3264x2448 piksela) uz dvostruku LED bljeskalicu nudi fiksni fokus, te geotagiranje.
Snimljene fotografije moguće je urediti i na uređaju putem zasebne aplikacije, a ista stvar vrijedi i za video isječke. Pozitivna strana fotoaparata je dvostruka LED bljeskalica, a negativna je fiskni fokus. Fotoaparat posjeduje opciju prepoznavanja lica, no fotografije snimljene njime su blijede i ne prikazuju vjerno boje. Prigovor također imamo i na oštrinu fotografija, što pripisujemo nedostatku autofokusa.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Veće zadovoljstvo kod korisnika će izazvati vrlo dobra kvaliteta snimljenih video isječaka. O njihovoj kvaliteti dovoljno govore podaci da se snimaju u rezoluciji od 720p, te 25 sličica u sekundi, što ih čini podobnima i za pregledavanje na većim zaslonima. Osnovno uređivanje video isječaka također je moguće na uređaju korištenjem zasebne aplikacije.
POVEZIVANJE, INTERNET, FACEBOOK, OVI TRGOVINA
Nokia C7 podržava gotovo sve danas dostupne komunikacijske protokole - EDGE, GPRS, HSDPA, WLAN, Bluetooth v3.0… Sve što će vam zatrebati, na kojem god se kontinentu nalazili. Kada C7 povežete na računalo putem USB-a, prikazuje se memorija uređaja i memorija microSD kartice.
Surfanje internetom je u odnosu na prethodnu verziju Symbiana vidljivo unaprijeđeno, tu je podrška za multi-touch, Flash i Javu. Dodan je i pop-up blocker, novi način pregledavanja povijesti, te još pokoja kozmetička promjena. Ukupno, Nokijin Internet preglednik još uvijek kaska za konkurencijom, pa je preporučljivo koristiti Operu Mini.
Putem Opera Mini preglednika, sadržaj se učitava brže, dok je lakoća korištenja povećana.
Nažalost, društvene mreže poput Facebooka i Twittera možete koristit samo putem Ovi aplikacije (ili preko web preglednika) za što vam treba Nokia Ovi korisnički račun. Ako i to imate, prvo uključivanje će zahtjevati ažuriranje, što pomalo razočarava cijeli proces. Na kraju, Facebook aplikacija ne nudi kvalitetu one na Androidu, pa se nadamo da će Nokia uskoro popustiti i ponuditi zasebnu Facebook aplikaciju.
GPS NAVIGACIJA
Kao šećer na kraju mogućnosti kojima raspolaže C7 je ugrađeni GPS prijemnik sa Ovi Mapsima v.3.04. Kao što je slučaj i sa ostalim naprednijim uređajima iz Nokije, i C7 dolazi s besplatnom doživotnom navigacijom, što je svakako velika prednost.
Ovi Mape su već duže vrijeme prisutne na njenim uređajima, te smo se naviknuli na njihovo jednostavno sučelje. S obzirom da aplikacija nudi tri različite vrste izgleda karata, te mnogo popratnih sadržaja, poput pronalaska najbližeg hotela, bit će vam izvrstan pratioc na putovanjima, bilo da namjeravate putovati pješke ili automobilom.
ZAKLJUČAK
Pripadnost Nokijinoj Symbian obitelji koja još uvijek (iako je napredak vidljiv) kaska za konkurencijom, za mnoge će biti razlog protiv kupnje. U cijelosti, nadamo se da će nadopuna firmwarea popraviti stabilnost operativnog sustava.
Nokia C7 je vrlo dobar smartphone koji u sebi objedinjuje gotovo sve danas dostupne opcije koje možemo pronaći na takvim uređajima. Ovog križanca N8 i poslovne serije E Nokijnih uređaja odlikuje vrlo dobra kvaliteta izrade, a tradicionalno dobar imidž Nokije u Hrvatskoj učinit će ju prvim izborom onima koji si ga mogu priuštiti.
Na kraju, veliku prevagu odnijeti će i klasičan Nokijin dizajn koji je i ovoga puta jako dobro pogođen i nama vrlo privlačan.
-
Naziv:Nokia C7