- Lijep dizajn i izrada
- ClearBlack AMOLED zaslon
- Fantastična kvaliteta fotografija
- Full HD video
- Spor Symbian OS
UVOD i KONKURENCIJA
Pokretana jednojezgrenim 1.3 Ghz procesorom uz Symbian Belle operativni sustav, Nokia Pureview 808 sa 41 MP senzorom trebala bi davati fotografije 5 megapiksela s vrlo oštrim detaljima i niskim šumom. U ovom testu isključivo se bavimo fotoaparatom jer je on nešto posebno i dosad neviđeno − sve ostale funkcije ovog smartphonea ostavljamo za neku drugu priliku.
PRODAJNI PAKET
Sadržaj pakiranja je uobičajen. Uz mobitel i bateriju, tu nalazimo slušalice tipa "bubica" te set gumenih nastavaka različitih veličina za iste, USB kabel, strujni adapter za punjenje, traicu za nošenje oko ruke i osnovne upute za korištenje.
ERGONOMIJA
Iznad: fotografiranje držanjem mobitela jednom rukom vrlo je nespretno.
SENZOR
Glavni razlog zbog čega je ovaj mobitel privukao toliku pozornost je upravo senzor fotoaparata. Sa svojih 41 megapiksela daleko je veće rezolucije od svih fotoaparata ili mobitela uključujući i Full frame zvijer poput Nikona D800. Zapravo, efektivni broj piksela je 38 pri snimanju u 4:3 omjeru, odnosno 36MP sa 16:9 omjerom stranica fotografija. Drugim riječima, fotografije mogu imati maksimalne dimenzije od 7152x5368 piksela. Wow! Fizičke dimenzija senzora su također iznad prosjeka, te je sa svojih 1/1.2" veći od onih u kompaktnim fotoapratima te vrlo blizu onome u Nikonu V/J1 ili Sonyju RX100.
Nokia se na ovakav senzor odlučila vjerojatno iz razloga što bi ugradanja optičkog zuma radi fizičkih dimenzija cijelog sklopa bila nepraktična (a i zato da stavi sol u ranu konkurenciji). Zahvaljujući silnog rezoluciji moguće je imati digitalni zum koji radi bez gubitka na kvaliteti. Realno to zapravo nije zum već funkcija izrezivanja središnjeg dijela fotografije čime se simulira efekt zumiranja. To je radnja koju možete sami raditi naknadno na računalu, no čini se da određeni i to dosta veliki broj tipičnih konzumenata nema ni želje ni volje, a često ni elementarnog znanja da izreže dio fotografije da bi dobili prikaz kakav žele.
Druga korist od ovog senzora je tzv. "Pureview" tehnologija. Radi se o sistemu kojim se pri smanjenju dimenzija fotografije informacije iz više piksela spajaju u jedan piksel više kvalitete. Taj sistem radi samo ukoliko snimate na širokom kraju digitalnog zuma, tj bez zumiranja; što više zumirate, Nokia ima manje piksela za spajanje obzirom da zum radi po sistemu ranije opisanog "cropa" tj izrezivanja.
OBJEKTIV
Objektiv je brandiran kao Carl Zeiss, ima otvor konstantni blende od f/2.4 i zarišnu duljinu od 8mm. preračunato u 35mm format, daje vidno polje kao aparat sa 28mm objektivom (4:3 omjer) ili 26mm (16:9 omjer stranica fotografija).
Ugrađen je i ND filter koji smanjuje količinu svjetla u uvjetima jakog osvjetljena. Nažalost, nije ugrađena nikakva optička stabilizacija i jako nam je žao radi toga; postoji digitalna pri snimanju videa, ali ni ona nije pretjerano efikasna.
MEMORIJA, BATERIJA
Ugrađeno je 8GB interne memorije, a aparat prihvaća i micro SD memorijske kartice. Kartica se umeće ispod baterije, te ju nije moguće promijeniti bez gašenja mobitela.
Baterija se puni ili spajanjem na računalo ili preko strujnog adaptera isporučenog u pakiranju. Punjenje je osjetno brže preko strujnog punjača i traje 2-3 sata, dok preko računala ponekad treba i više nego duplo vremena. Samo trajanje baterije je sasvim pristojno. Uz normalno povremeno telefotniranje, lagano korištenje funkcija mobitela i 100-150 fotografija dnevno baterija traje dva dana bez većih problema.
AUTOFOKUS
Fokus je prosječne brzine i ponaša se poputih onih na kompaktnim fotoaparatima. Ima i bržih, ali i sporijih. Po defaultu, aktivna je centralna fokusna točka, a korištenjem dodirnog zaslona moguće je postaviti fokus na bilo koje mjesto u kadru. Posebno nas je ouševila mogućnost postavljanja fokusa na beskonačno ili na hiperfokalnu duljinu čime se značajno ubrzava snimanje fotografija. Pri korištenju hiperfokalne daljine, oštro će biti sve što je na približnoj udaljenosti od 2.4 metra pa do beskonačnosti.
IZBORNIK
Postavljanje opcija fotoaparata je vrlo jednostavno. Nekoliko glavnih postavki popout balansa bijele boje, ND filtera, ISO vrijednosti se nalaze na lijevoj strani zaslona. U glavnom izborniku su postavke rezolucije, efekta obrad i sličnoga.
Pregledavanje fotografija je brzo i jednostavno kao i na većini fotomobitela. Nažalost, uočili smo nedostatak koji će smetati vjerojatno svima, a to je nemogućnost isključivanja prikaza netom snimljene fotografije; gubi se u prosjeku 3 sekunde dok se prikaz ne isključi i tek potom se može kadrirati i snimiti sljedeća fotografija. Kod nekih fotoaparata taj se problem može zaobići polovičnim pritiskom na tipku okidača što aparat vraća u mod snimanja, ali ovdje čak ni to nije slučaj. Blokada aparat je nešto kraća pri snimanju u 8MP rezoluciji kada je aparat neupotrebljiv samo oko jedne sekunde.
KVALITETA FOTOGRAFIJE
I sada ono najbitnije: kakve su fotografije? Ukratko - fantastične! Kvaliteta fotografija je zapravo toliko dobra da se u boljim uvjetima osvjetljenja i uz malo obrade na računalu fotografije može podvaliti kao da su snimljena nekim početnim modelom SLR-a ili mirrorlessa.
Boje su dobre i zasićene, balans bijele boje radi pouzdano u raznim uvjetima rasvjete i što je najbolje, megalomansku rezoluciju je moguće iskoristiti. Čak i pri pregledu na 100% prikazu, detzalji na fotografijama su oštri i jasni. Što se šuma tiče, pod kontrolom je na ISO 50 i 100, a nakon toga redukcioja šuma počinje uništavasti detalje, što je evidentno na punoj rezoluciji, no nešto manje u Pureview načinu rada. Najviše vrijednosti od ISO 800 i 1600 su samo za slučajeve nužde.
Mjerenje svjetla je prilično pouzdano. ponekad se znalo dogoditi da određeni manji objekti u kadru budu preeksponirani, no to je teško zaobići, osobito kad aparat ne snima u RAW formatu. Na sreću, ugrađen je bracketing za 3 ili 5 fotografija u rasponu +-0.3 do 2 EV-a.
Pureview
Već smo spomenuli kako Pureview tehnologija radi na sistemu "pixel overasmplinga" - spaja informacije iz nekoliko piksela u jedan pri čemu rezolucija pada, ali ostali parametri poput smanjenja šuma, oštrine ili reprodukcije boja postaju bolji. Naravno,korist od toga je moguća samo pri fotografiranju bez zumiranja jer zumiranje radi po principu rezanja središnjeg dijela kadra i tada nema viška piksela čije bi se informacije mogle spojiti. U praksi, Pureview zaista ima vidljiv pozitivni utjecaj na fotografije. Boje postaju nešto zasićenije, šum se smanjuje, a oštrina je besprijekorna.
Donosimo niz primjera sa raznim postavkama rezolucije i zuma; fotografije svakako pregledajte uvećane:
Iznad: puna rezolucija 38MP
Iznad: Pureview na djelu; 8MP, 5MP i 3MP fotografije
Iznad: Digitalni zum na maksimumu; 8MP, 5MP i 3MP rezolucije
Nakon ovih primjera, možemo preporučiti većini korisnika da koriste Pureview tehnolgoiju i to na 8 MP. Fotografije su zbilja vrhunske, ostalo je dovoljno rezolucije za bilo kakve potrebe, moguće je snimiti mnogo fotografija radi skromne veličine datoteka, a dostupan je i zum - većini korisnika će vjerojatno biti lakše i praktičnije zumirati nego "cropati" na računalu iz 40 megapiksela.
Funkcija koja nam je jako nedostajala je bilo kakvo proširenje dinamičkog raspona. Autor testa ni sam nije preveliki pobornik HDR-a, no Nokia 808 nema kako njega, tako ni vrlo bitno softversko proširenje dinamike. U scenama poput ove sa velikom razlikom u svjetlim i tamnim objektima u kadru ta opcija izrazito nedostaje.
VIDEO SNIMANJE
Nokia Pureview snima video zapise u maksimalnoj reoluciji od 1920x 1080 piksela, tj. full HD. U teoriji zvuči dobro, ali u praksi video ima nedostataka. Čak i unatoč stabilizaciji, snimka je vrlo drhtava, a ponekad se vidi jello efekt pri vodoravnom pomicanju. Doduše, snimke su vrlo oštre i imaju lijepe boje, pa ako ste mirne ruke, moguće je dobiti vrlo privlačne video zapise. Među isporučenim programima smo našli i program za obradu filmića sa nekoliko vrlo zanimljvih efekata, a jedan od njih možete vidjeti ispod.
DODATNE MOGUĆNOSTI
Vrlo zanimljiva opcija je intervalno fotografiranje. Nokia se može podesiti da sama snimi između dvije i 1500 fotografija u pravilnim intervalima od 5 sekundi pa do 30 minuta. Za takve prigode bilo bi vrlo praktično nabaviti posebno dizajnirani nosač kojim se mobitel može postaviti na bilo koji tripod.
Obzirom da Nokia 808 ima ugrađeni GPS, fotografije i video zapisi će biti automatski tagiranina otovrenim prostorima gdje je može odrediti geografska lokacija.
ZAKLJUČAK
Ne sjećamo se kad smo zadnji put testirali uređaj kojem smo mogli nabrojati toliko sitnih mana kao ovo Nokii, a da ćemo na kraju testa reći da je preporučamo skoro bez zadrške. Zapravo, većina tih nedostataka fotoaparata je softverske prirode i da se netko potrudi sve ih ispraviti Nokia 808 bi bila upravo fantastična kao fotoaparat. Još kad bi bila ponuđena mogućnost snimanja u RAW formatu za nas zanesenjake, foto zajednica bi zinula širom otvorenih usta. Ali ono što je najbolje, sa ovog fotića možete i telefonirati, surfati po netu ili koristii GPS navigaciju i to je možda najbtnije. Sve što vam treba je uvijek uz vas, uključujući vrhunski fotoaparat.
U kratko, ovo je daleko najbolji fotomobitel koji smo ikad koristili, spreman i za usporedbu sa nekim DSLR modelima u određenim uvjetima. Ako imate novaca i želite imati sve u jednom s naglaskom na fotoaparat, dalje ne treba tražiti.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
ISO 64, F/2.4, 1/180, sephia efekt
ISO 64, F/2.4, 1/250, B&W efekt
ISO 1600, F/2.4, 1/140, Pureview
ISO 400, F/2.4, 1/13, Pureview
-
Naziv:Nokia PureView 808
-
Dimenzije:123.9 x 60.2 x 13.9 mm
-
Težina:169 grama
-
Dijagonala i rezolucija:4,0 inča, 360x640 piksela
-
Gustoća piksela:184 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion 1400 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):540h; 6h 50min
-
Inačica (dorada):Belle
-
Procesor:1.3 GHz ARM 11
-
Radna memorija:1 GB ROM, 512 MB RAM
-
Grafički čip:Broadcom BCM2763
-
Prednja kamera:VGA, VGA video snimanje pri 30fps
-
Ugrađena memorija:16 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade9
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja4
-
Tehnička osnovica7
-
Kamera10
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija10