UVOD
Napredno sučelje donedavno je bilo rezervirano samo za skuplje mobitele. S padom cijena (sjetimo se da su top modeli pred 2 godine stajali oko 5.500 kn, a danas stoje oko 3.500 kn), onaj niži rang uređaja s cijenom od oko 1.000 kuna prisiljen je ponuditi nešto više od samog telefoniranja, SMS-a i EDGE povezivosti.
Nokia je tako predstavila inovativan koncept Touch&Type koji se temelji na dodirnom zaslonu i fizičkoj tipkovnici posebnog, za dodirni zaslon prilagođenog rasporeda.
Kroz test uz naša iskustva možete provjeriti koliko je Nokia uspjela ponuditi nešto novu u ovom cjenovnom rangu. Na početku valja pohvaliti i sam pokušaj koji govori da sve oči proizvođača nisu usmjerene samo u najskuplje modele i da oni ne moraju uvijek biti donosioci novih trendova.
Nokia X3-02 u svakom slučaju ne treba mješati sa starijim modelom Nokia X3, no, nije nam nije jasno zašto se koristi ovakva neuobičajena nomenklatura.
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Kolovoz 2010.
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 106.2 x 48.4 x 9.6 mm; 77.4 grama
- Zaslon: Rezistivni TFT osjetljiv na dodir, 16M boja, 240x320 piksela, 2.4"
- Memorija: 50 MB interne, memorijska kartica microSD do 32 GB
- Sučelje: Symbian S40 6th edition
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3.5G; Bežični Wi-Fi; Bluetooth v2.1 A2DP; v2.0 microUSB
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela; Video VGA@18fps
- Baterija: Li-Ion 860 mAh (BL-4S)
- Ostalo: 3.5 mm audio utor; Stereo FM radio sa RDS-om
ZAŠTO KUPITI?
- inovativan Type&Touch koncept
- dizajn
- kvaliteta izrade
- relativno precizan dodirni zaslon
- 3.5G, WiFi, 5.0 MP kamera
- cijena
ZAŠTO NE KUPTI?
- nema bočne tipke za kameru
- ne postoji smart dial
- Symbian S40 ne oduševljava u potpunosti
PAKIRANJE, OPREMA
Pakiranje je osnovno: uz uređaj i bateriju nalazimo microUSB kabel, zaseban punjač (punjenje je moguće i preko USB kabela) te obične slušalice sa prekidačem za pozive i handsfree mikrofonom uz 3.5 mm nastavak. Sukladno cijeni, od X3-02 više nismo ni očekivali.
UREĐAJ, DIZAJN, ZASLON
Prvo primanje u ruke ostavilo je dojam iznimno čvrsto i kvalitetno konstruiranog uređaja koji je sa 77.8 grama možda čak i prelagan.
Dizajn je vrlo profinjen, klasičan za Nokia telefone. Obzirom na cijenu i ponuđene karakteristike, Nokia X3-02 izgleda kao idealan dodatni mobitel pored nekog naprednijeg smartphonea. Poslužiti će i za one koji od mobitela ne traže "osmo svjetsko čudo" sa svim mogućim i nemogućim funkcijama. Sviđa nam se što X3-02 dolazi u raznim bojama. Naš testni je bio bijeli, ali nam se više dopao crni model.
Tipkovnica neobičnog rasporeda nam je "sjela" tek nakon nekoliko dana korištenja. Osim izvrsnog osvjetljenja, nije previše ugodna za tipkanje - tipke su pretvrde i kratkog hoda.
Tipkovnica neuobičajenog rasporeda
Uz to, donji dio uređaja je zaobljen upravo suprotno od smjera kojim je zakrivljen HTC Desire ili HTC Legend. Iako ova zadnja dva nisu usporediva po karakteristikama i cijeni s našim testnim modelom, upravo je njihov oblik donjeg dijela kućišta ergonomski fenomenalan!
Usporedba ergonomije donjeg završetka na HTC Legendu i Nokiji X3-02
Iako je ugrađen zaslon rezistivne tehnologije (naspram puno preciznijih, kapacitivnih zaslona), osjetljivost na dodir je dovoljno precizna, vjerojatno zbog tvrde plastike koja prekriva zaslon. 240x320 piksela na 2.4" je sasvim očekivano za ovu klasu uređaja, dok je prikaz solidan. Hvalimo i što je zaslon velik naspram ukupnih dimenzija uređaja.
Jedino što nam se ne sviđa je veličina fonta i prikaz sučelja na zaslonu koji kvari dojam i zapravo pokazuje kako X3-02 pripada nižoj klasi uređaja.
Bočne tipke minimalističkog dizajna nalazimo samo s desne strane kućišta (za podešavanje glasnoće i zaključavanje zaslona). Iako su precizne, nama su premalo izbočene. Voljeli bi i da je tipka za zaključavanje standardno, na vrhu uređaja.
Na vrhu su 3.5 mm audio utor, microUSB utor kao i utor za punjač.
Punjenje traje gotovo dva sata dok će baterija uz prosječno korištenje izdržati više od tri dana. Napredno korištenje ostavlja dva i pol dana autonomije prema našim iskustvima.
OPERATIVNI SUSTAVUgrađen Symbian S40 6th edition je nešto što do sada nismo imali priliku isprobati. Prvi dojam je ostao dvojak. Velika slova, drugačija tipkovnica, raspored izbornika...
Brzina rada sučelja je više nego zadovoljavajuća, što prije nije bio slučaj sa povoljnijim Symbian modelima. U usporedbi s onime što nudi LG (S-class) i Samsung (TouchWiz) u ovom cjenovnom rangu, sučelje je ostavilo neusporedivo bolji dojam po pitanju brzine i preglednosti.
Početni zaslon može biti prikazan kao aktivni i kao običan zaslon s osnovnim informacijama. Dok Symbian S60 i Symbian S^3 uređaji nude prikaz pet ili šest vrsti početnog zaslona, ova dva odabira na S40 verziji su sasvim dovoljna.
Početni zaslon na S40 Symbianu
Žao nam je što izbornik ne prati mrežni prikaz, osim na samom početku. Tako umjesto ikona u svakom podizborniku morate listati po zaslonu, što nije uvijek najjednostavnije. Više bi voljeli da je prisutan neki trackball ili senzor kojim se pomičemo na zaslonu. Još više nas smeta što u glavni izbornik ne možete dodati ikone koje se nalaze u podmeniju, što je S60 Symbian omogućavao.
Kao i kod Symbiana S^3, i ovdje se svaki unos teksta otvara u novom prozoru što je neintuitivno i nepregledno, a očito da to Nokia ne vidi kao nedostatak.
POZIVI, IMENIK, SMS
Koliko shvaćamo, Touch&Type koncept bi trebao približit iskustvo dodirnog zaslona (za pregled multimedije, interneta...) uz što bolje iskustvo korištenja osnovne funkcije mobitela, a to je telefoniranje. Nokia je na dobrom tragu, ali nedostatak smart dial funkcije teško možemo oprostiti.
Listanje i preglednost imenika zadovoljavaju, dok se SMS poruke pregledavaju u obliku konverzacije što hvalimo. Problem predstavlja upisivanje broja kojem želite poslati kontakt. Nevjerojatno ali istinito, Nokia je taj postupak uspjela zakomplicirati do maksimuma i podsjeća nas na korištenje starijih modela Motorola koje su imale potpuno nelogične izbornike.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE, OSTALE INTERNE APLIKACIJE
Kalendar na mjesečnoj listi nudi manje informacija nego što je nudio S60 Symbian. No, iznenadila je mogućnost unosa većeg broja različitih događaja.
Kalendar i unos obveza
Alarm ne nudi mogućnost unosa više različitih budilica, niti opciju odabira glasnoće zvonjave što smatramo većim nedostatkom.
Alarm i kalkulator
Preglednik Office datoteka nije predinstaliran, no možete ga pronaći na Ovi Trgovini. Od ostalih aplikacija koje su predinstalirane, valja izdvojiti veći broj igara i pretvornik. Nažalost, aplikacije su zakopane preduboko u izborniku, iako sama Ovi Trgovina danas nudi respektabilan broj aplikacija.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Umjesto uobičajene multimedijske ikone, u glavnom izborniku nalazimo posebnu ikonu za fotografije i posebnu ikonu za glazbu. Fotografije se mogu pregledavati u vremenskoj liniji, u klasičnom mrežnom prikazu ili preko albuma.
Sviđa nam se što svaku sliku na uređaju direktno možete uređivati, razmjenjivati i sl. To nažalost ne nudi Android ili iPhone OS. No, slike se ne može zumirati dvostrukim klikom niti razvlačenjem prstiju po zaslonu, već samo pritiskom na predodređenu tipku za zum. Ukupno, pregled slika na uređaju je ostavio jako dobar dojam.
Glazbeni player ima svoju direktnu tipku ispod zaslona što je vrlo praktično, jer se player tako otvara iznad trnutno prikazanog sadržaja. No, preko te tipke nije moguće ući u izbornik glazbe, što nam je potpuno čudno. Estetski dojam je gotovo savršen, ponovno uz jedan nedostatak - na dodirnom zaslonu ne možete preskakati sadržaj reproducirane pjesme, pritiskom na liniji reprodukcije. Prisutan je i equilizer i mogućnost kreiranja vlastitih lista glazbe, dok se pjesme relativno brzo učitavaju s memorijske kartice.
Priložene slušalice su prosječne i trebale bi zadovoljiti svakog kupca obzirom na ukupnu cijenu uređaja. Njihovim naglim odspajanjem s uređaja, vanjski zvučnik se nažalost aktivira, umjesto da se pauzira. Glasonća na slušalicama, a posebno na vanjskom zvučniku (koji se nalazi na dnu uređaja) je poprilično visoka, a važno je što pritom zvuk ne gubi na kvaliteti.
KAMERA
Žao nam je što kamera nema svoju direktnu bočnu tipku. No, 5.0 MP čak i bez bljeskalice zvuči jako dobro obzirom na cjenovni rang uređaja.
Sučelje fotoaparata je prilagođeno zaslonu i vrlo jednostavno za uporabu, što je danas trend kod većine mobitela. Rezultat su fotografije pristojne kvalitete, iako ne treba očekivati profinjenost i detalje kakve nude skuplji uređaji s 5.0 MP kamerama.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video snimanje je dostupno u VGA rezoluciji uz 18 sličica u sekundi. Rezultat je relativno slabašna kvaliteta videa, dok i dalje hvalimo jednostavno sučelje videa prilagođeno zaslonu (jednim klikom prebacujete se s fotoaparata na video).
POVEZIVANJE, INTERNET
Predinstaliranim Nokia internet preglednikom i dalje nismo previše oduševljeni. Brzina učitavanja je sasvim solidna, ali je inutitivnost sučelja nikakva - ukucavanje web adrese nije među prvim opcijama u web pregledniku.
Standardni Nokia web preglednik
No, postoji alternativa - instalacija Opera Mini preglednika s Ovi Trgovine koji je iznimno pregledan, brz i intuitivan i zapravo spašava Internetsku stranu ove Nokije.
Opera Mini skinut s Ovi trgovine
Facebook i Twitter nisu dostupni kao zasebne aplikacije, već u okviru aplikacije nazvane "Zajednice". Tako na Nokiama i dalje možete pregledavati Facebook u rudimentarnom obliku, bez mogućnosti pojavljivanja novih poruka kao što se pojavljuju na iPhone OS-u. YouTube aplikacija je standardno pregledna.
OVI TRGOVINA
Uz znatna ulaganja od strane Nokije, njihova Ovi trgovina aplikacijama znatno je porasla. Osim što je pristuan velik broj domaćih aplikacija (našu možete skinuti ovdje), Ovi trgovina je jednako pregledna kao i Androdi Market. Posebno nam se sviđaju dostupne igre, kao i činjenica da će uz novu Qt developersku platformu aplikacija uskoro biti još više.
ZAKLJUČAK
Symbian S40 radi brže od S60 verzije, a bolji je i od konkurentnih sučelja u tom cjenovnom rangu (LG S-class i Samsung TouchWiz). Ipak, način pregleda podizbornika nam se nikako nije svidio. Nedostaje nam i smart dial funkcija, kao i činjenica da se upis teksta uvijek otvara u novom prozoru, iako tipkovnica nije virtualna.
Kako konkurencija ne nudi ništa slično ovom konceptu, Nokiju X3-02 možemo gledati samo unutar cjenovnog ranga. Nešto više od tisuću kuna u tom pogledu zaista nije puno za ovaj broj funkcija (3.5G, WiFi, 5.0 MP kamera...), dimenzije i kvalitetu izrade.
U konačnici Touch&Type koncept hvalimo jer je cijena ovdje doimantan faktor, ali u budućnosti očekujemo puno više. Nažalost, prema dosadašnjim iskustvima, uzalud, jer neka unaprijeđenja ne dolaze ni za Symbian S^3.
-
Naziv:Nokia X3-02