- Kvaliteta fotografija
- Veličina i kvaliteta prikaza u tražilu
- Stabilizirani senzor
- Brzo kontinuirano okidanje i veličina buffera
- Zabrtvljeno tijelo i ergonomija
- Nije "leteći" brz u odzivu
- Tražilo na ergonomski nepovoljnom mjestu
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Kvaliteta izrade Olympusa E-M1 na vrlo je visokoj razini. Za razliku od nešto jeftinijeg OM-D E-M5, novi E-M1 ima ugrađeni grip koji je dovoljno izbočen i gumiran pa omogućuje pouzdano ležanje u ruci. Ako vam to nije dovoljno, dostupan je i dodatni grip s duplim kontrolama koji olakšava fotografiranje u okomitom položaju, ali i držanje većih objektiva (posebno starih 4/3 objektiva za SLR).
Broj vanjskih kontrola sasvim je dostatan (dva kontrolna kotačića), a u Olympusovoj tradiciji čak je šest tipki programabilno pa bi svatko mogao naći idealnu kombinaciju za svoje potrebe.
Tijelo je u potpunosti zabrtvljeno te je u stanju izdržati grube uvjete korištenje (kiša, prašina).
.
Zaslon i tražilo
LCD zaslon je zakretan i ima dodirnu funkciju. Dijagonala 3.0 inča i 920,000 točkica moderni su standard, no voljeli bismo možda malo više svjetline pri sunčanom vremenu. Dodirna funkcija je nešto na što će većina tradicionalnih fotografa kolutati očima, ali ne možemo poreći da pomaže u upotrebi, kako u reprodukciji tako i za fotografiranje. Nažalost, multi-touch nije podržan pa je po tom pitanju dodirni zalson na Canonu EOS 70D ipak napredniji.
Detalj koji oduševljava je senzor zakrenutosti aparata koji automatski rotira prikaz na zaslonu tijekom reprodukcije (ne biste vjerovali koliko razvikanih DSLR modela nema tako osnovnu funkciju), a radi čak i ako aparat držite naopačke (iako ne znamo koji bi vas kreativni proces natjerao da ga držite tako).
Ugrađeno elektroničko tražilo milina je za korištenje. 2,36 milijuna točkica pruža izrazito detaljnu sliku, a veličinom tražila E-M1 je nadišao direktne konkurente (Nikon D7100 i Canon 70D). Tko baš želi, naći će neki prigovor EVF tehologiji (poput povećane potrošnje baterije), ali već nakon nekoliko dana korištenja pitamo se kako smo prije fotografirali bez histograma u tražilu. Zahvaljujući njemu unaprijed se vidi kako će sve fotografije biti eksponirane pa s ovim aparatom uopće nije potrebno pregledavati snimljenu fotografiju ili je okidati nanovo zato jer je fotić krivo izmjerio svjetlo (česti problem kod DSLR uređaja). Brzina osvježavanja prikaza je besprijekorna, a svjetlina prikaza u tražilu tijekom noćnog fotografiranja u osnovi je bolja nego što je moguće vidjeti kroz tradicionalno DSLR optičko tražilo.
Doduše, smatramo da je Olympus mogao ovaj fotić učiniti i boljim tako da je tražilo postavio na ergonomski najbolju poziciju - lijevi rub uređaja (kao što imaju Sony NEXD-6 i NEX-7).
.
Baterija
Li-Ion baterija prema CIPA mjerenju i našim iskustvima u prosjeku izdrži 300-400 fotografija, ovisno o uvjetima korištenja.
Za mirrorlesse to je uobičajeno, no DSLR konkurenti izvlače i do 1000 fotografija iz jednog punjenja (ali bez korištenja live-viewa). Vanjski punjač isporučen je u kompletu, a punjenje potpuno prazne baterije traje 3-4 sata.
.
.
.
Senzor, kvaliteta fotografija i objektiv
OM-D E-M1 koristi isti senzor kao i E-M5, no postoji mogućnost da je nešto poboljšano u međuvremenu (bez direktne usporedbe teško je reći). U svakom slučaju, rezultati su odlični.
Digitalni šum ponekad zna biti vidljiv i na baznim ISO vrijednostima pri 100% uvećanom pregledu (u tragovima, doduše), no to je karakteristika svih modernih APS-C senzora (i Canon i Nikon pate od toga). S druge strane, visoki ISO prilično je dobar pa s dobro određenom ekspozicijom i malo naknadne obrade, fotografije pri ISO 3200 izgledaju skoro posve čisto za pregled na Full HD monitorima ili za ispis manjih formata (do A4).
Reprodukcija boja oduvijek je bila jaka strana Olympus fotoaparata i to je slučaj i s E-M1. Boje su realistične i vrlo ujednačene te sjajno reagiraju na obradu na računalu.
Senzor ima ugrađenu stabilizaciju koja radi sa svakim objektivom pa čak i s onim kojim je vaš pradjeda snimao u Prvom svjetskom ratu.
.
Upravljanje, izbornik i brzina rada
Izgled izbornika preuzet je od prethodnih Olympusovih fotića i nakon početnog navikavanja snalaženje je lagano. Detalj koji nam je zasmetao je što izbornik ne pamti koju ste zadnju postavku podešavali pa se pri novom otvaranju pozicionira na početak što je gnjavaža ako eksperimentirate s nekom opcijom zakopanom duboku u izborniku.
Odaziv aparata u osnovi je prilično brz (brz autofokus i skoro zanemariv shutter lag), no ima nekih detalja kojima E-M1 kasni za DSLR modelima. Tu prvenstveno mislimo na brzinu uključivanja koja i nadalje nije trenutačna (teško da i može biti s obzirom na to da je riječ o aparatu koji uvijek radi u live-view načinu fotografiranja), a prikaz snimljene fotografije kasni ako tipku reprodukcije stisnete tijekom zapisivanja na karticu.
Po pitanju kontinuiranog okidanja, E-M1 je među bržim aparatima u klasi. 10 fotografija u sekundi nudi još samo Sony NEX-7, ali E-M1 i dalje ima veći buffer (35 RAW ili 45 JPEG fotografija).
.
Autofokus
Autofokus ima čak 81 fokusnu točku koje su ravnomjerno raspoređene kroz cijeli kadar i nijedan DSLR ne može konkurirati ovakvom pokrivenošću kadra. Brzina fokusa s micro 4/3 objektivima je besprijekorna i potpuno je dostigla DSLR modele pri korištenju S-AF opcije.
Jedna od bitnijih karakteristika ovog fotoaparata je i poboljšani rad sa starim 4/3 objektivima putem Olympusovih adaptera za koju se najavljivalo da će napokon omogućiti rad jednako brz kao na SLR modelima. Nažalost, to u praksi nije slučaj. Iako E-M1 fokusira stare 4/3 objektive brže nego E-M5, to još nije brzina kakvu su imali E-3 ili E-5 i koju E-M1 postiže s nativnim micro 4/3 objektivima. Za snimanje statičnih objekata to neće nikome smetati, no ako se bavite sportskom fotografijom preporučamo korištenje samo nativnih micro 4/3 objektiva.
.
Povezivost, memorija i video snimanje
Fotografije se pohranjuju na SD, SDHC i SDXC kartice, ugrađena je Wi-Fi povezivost, a prisutan je i 3.5mm ulaz za vanjski mikrofon, što imaju samo napredniji fotoaparati.
USB i HDMI izlaz također su ugrađeni. Za maksimalnu ocjenu nedostaje nam standardni USB konektor (upotrijebljen je neki čudni Olympusov), GPS i rad za dvije memorijske kartice (samo Nikon D7100 ima dvije kartice u klasi).
Video zapis uobičajene je Full HD video rezolucije i čini se kvalitetan. Stabilizirani senzor u ovom slučaju dolazi maksimalno do izražaja što je očita prednost nad konkurencijom.
.
.
Zaključak
Olympus OM-D E-M1 u praksi pruža iskustvo korištenja slično onome kod niže rangiranog E-M5 modela. Senzor i kvaliteta fotografija u osnovi su identični, a najveću razliku čine fantastično elektroničko tražilo, ugrađeni grip te brzina okidanja i veličina buffera. Uza sve to, napredak je vidljiv i u fokusnom sustavu koji sada ima manje fokusne točke.
Ako već imate E-M5 možda nema realne potrebe za nabavkom novog modela, no ne možemo poreći da je ovo najbolji micro 4/3 Olympus do sada koji mogućnostima i kvalitetom fotografija bez problema parira Nikonu D7100 i Canonu 70D. Nikon i dalje ima bolji senzor i snima na dvije memorijske kartice, a Canon je jači po pitanju LCD zaslona i nešto boljeg ležanja u ruci. I Nikon i Canon imaju veću ponudu objektiva, no Olympus u suradnji s Panasonicom polako popunjava svoj sustav i sada već imaju pokrivenu većinu najbitnijih žarišnih duljina.
Ono u čemu je Olympus bolji od oba navedena aparata su brzina okidanja i veličina buffera, veličina i praktičnost elektroničkog tražila te naravno male dimenzije. U kombinaciji s nekim od pancake objektiva, E-M1 stane u veliki džep tipičnog zimskog kaputa (probali smo). Uz to, Olympus ima i ugrađenu stabilizaciju, visoku razinu personalizacije aparata i pokrivenost AF točaka kakvu nijedan DLSR ne može ponuditi.
U usporedbi sa Sony NEX-6 i NEX-7, ističe se bolja pozicija elektroničkog tražila kod Sonyja, kao i ugrađena bljeskalica, no Olympus "šiša" oba Sonyja zahvaljujući normalnom izborniku, zabrtvljenosti, bežičnoj kontroli vanjskih bljeskalica i bržim AF sustavom.
Još do nedavno rasprava se vodila po pitanju mogu li mirrorlessi parirati DSLR apratima, no nakon zadnjih nekoliko modela (Sony NEX-6 i 7, Olympus E-M5) i naravno E-M1 ulovili smo sami sebe da moramo tražiti razloge zbog kojih se gromadu od DSLR-a i dalje isplati tegliti oko vrata. Trajanje baterije? Rezervna stane u džep. Veći broj objektiva i tržište rabljenih? Donekle, no i ta je prednost svakim danom sve manja. Mogućnost da E-M1 strpate u veliki džep ili malu torbicu? Neprocjenjiva.
-
Naziv:Olympus OM-D E-M1
-
Dimenzije:130 x 94 x 63 mm
-
Težina:497 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 1,037,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1220 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):350
-
Megapiksela:16,3
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Da
-
Kontinuirano okidanje:5,6 fps
-
Tip:Izmijenjivi, micro 4/3 mount
-
Hrvatski izbornik:Da
-
Rezolucija (fps):1920x1080 piksela (30 fps)
-
AF točaka:81
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tražilo9
-
Baterija7
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada9
-
Povezivost i pohrana podataka8
-
Video snimanje8
-
Autofokus i bljeskalica9
-
-
Fotoaparat Olympus E-M1 tijeloNovi E-M1 daje vam više slobode pri snimanju onoga što želite u kvaliteti koju očekujete. Ovo je najnapredniji kompaktni sustavski fotoaparat ikad proizveden. Zasniva se na Micro Four Thirds standardu, a u njega su ugrađene sofisticirane tehnologije poput naprednog Live MOS senzora i TruePic VII procesora za obradu slike. Po prvi put se na ovom fotoaparatu pojavljuje i nova funkcija DUAL FAST AF, a tu je i mogućnost bežičnog WiFi upravljanja putem vašeg smartphone uređaja. Sve ovo rezultira nevjerojatnom kvalitetom slike i vrhunskim performansama pa možemo reći da serija OM-D fotoaparata prelazi na sasvim novu razinu. Tijelo fotoaparata je dizajnirano tako da bude savršenih dimenzija i lako prenosivo. Kada se sve uzme u obzir, ovaj fotoaparat pobjeđuje D-SLR fotoaparate u smislu veličine, ali i kvalitete slike.Raspoloživo
-
10.999,00 knPogledaj ponudu
-
Fotoaparat Olympus E-M1 crni (E-M1 1240) KITNovi E-M1 daje vam više slobode pri snimanju onoga što želite u kvaliteti koju očekujete. Ovo je najnapredniji kompaktni sustavski fotoaparat ikad proizveden. Zasniva se na Micro Four Thirds standardu, a u njega su ugrađene sofisticirane tehnologije poput naprednog Live MOS senzora i TruePic VII procesora za obradu slike. Po prvi put se na ovom fotoaparatu pojavljuje i nova funkcija DUAL FAST AF, a tu je i mogućnost bežičnog WiFi upravljanja putem vašeg smartphone uređaja. Sve ovo rezultira nevjerojatnom kvalitetom slike i vrhunskim performansama pa možemo reći da serija OM-D fotoaparata prelazi na sasvim novu razinu. Tijelo fotoaparata je dizajnirano tako da bude savršenih dimenzija i lako prenosivo. Kada se sve uzme u obzir, ovaj fotoaparat pobjeđuje D-SLR fotoaparate u smislu veličine, ali i kvalitete slike.Raspoloživo
-
16.799,00 knPogledaj ponudu