- Kvaliteta plastike i dostupne boje
- Gorilla staklom prekriven 1080p zaslon
- Jednostavnost Windows Phone OS-a
- Kvaliteta fotografija po danu
- Glomaznost uređaja
- Nedostaju neke postavke i opcije unutar sučelja (smart dial, upravljanje autorotacijom...)
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Svi phableti su glomazni, osim Galaxy Notea 3. No, nisu toliko glomazni da se na dimezije od 16x8,5 cm nebiste mogli naviknuti. Uz 8.7mm Lumia 1520 je tanka, iako smo vidjeli i tanjih mobitela. Težina od 209 grama je "na papiru" odmjerena, ali osjećaj u ruci je ipak težak. Voljeli bismo vidjeti tanje i lakše kućište s ovom dijagonalom zaslona, kao što to nudi Xperia Z Ultra. Prednost je što Lumia 1520 dolazi u crnoj, bijeloj, žutoj i crvenoj boji. Da je uređaj malo lakši i tanji zaslužio bi našu desetku, ali joj ovako dajemo osmicu.
Kao i svi phableti, Lumia 1520 stane u džep, ali ga ju je nezgodno tako nositi jer je prevelika. Bočne tipke su fenomenalno izbočene, a cijeli rub ima lijepo zaobljenje. Kvaliteta plastike je vrhunska zato što Nokia mješa boju s materijalom, dok su uređaji drugih proizvođača samo površinski bojani. To znači da čak i ako pokupite hrpu malih ogrebotina, one neće biti toliko uočljive, jer nećete sastrugati boju.
.
Zaslon i tipkovnica
Ovo je prvi Nokijin mobitel s Full HD 1080p rezolucijom (1080x1920 piksela, gustoća piksela je 367 ppi). U dijagonali od 6 inča, prekriven je čvrstim Gorilla Glass 2 staklom, te u IPS tehnologiji nudi feomenalan prikaz bogat bojama (16 milijuna).
Virtualna tipkovnica je postala zastarjela. Nudi zarez i točku na prvom zaslonu, ali na ovako velikoj dijagonali nedostaju brojke pri vrhu tipkovnice (kao kod Galaxy Notea), i općenito tipkovnica djeluje usko. Smatramo kako su se u Nokiji (ili Microsoftu) mogli potruditi da tipkovnica na ovoj dijagonali zaslona bude posebno prilagođena dijagonali.
Unatoč tome, dajemo najvišu ocjenu, jer prije svega odlučuje kvaliteta prikaza koja je i vani na suncu dobra. Prikaz crne čini ju vrlo uporabljivom uz izravno sunce.
.
Baterija
Ugrađena Li-Ion baterija ne može se mijenjati ispod poklopca bez odlaska na servis. S kapacitetom od 3400 mAh spada među najsnažnije na tržištu. Službeni podaci govore o maksimalno 768h u stanju pripravnosti, te do 25h razgovora. Na GSMarena benchmark testu baterija je izdržala rekordnih 107h.
Nama je na testu pak trajala bez problema puna dva dana, s još nešto snage za treći dan. Uz češće igranje igara i gledanje YouTube videa, kapacitet se smanjuje na maksimalna 2 dana što je i dalje dobro. Uz nešto štedljivije korištenje možete računati na 3 do čak 4 dana izdržljivosti, što je rekord na mobitelima. Uređaj se puni putem standardiziranog microUSB konektora.
.
Operativni sustav
Lumia 1520 bi trebala dolaziti s najnovijom Microsoft Windows Phone 8 Black inačicom softvera koja nudi određena unaprijeđenja. Mi smo ju testirali prije dolaska Black nadogradnje, pa možemo reći da i dalje naspram Android OS-a te iPhone iOS-a, Windows Phone telefoni nude jednostavnost, ali ne i toliko bogato dizajnirano grafičko sučelje s ljepim ikonama, Widgetima i temama.
Internet Explorer je ovdje zaista brz i užitak je surfati na ovako velikom zaslonu. Iako nam nedostaje više opcija i postavki koje nudi Chrome. Nekima će se ova jednostavnost Windows Phone operativnog sustava svidjeti, ali nama nedostaje sve ono na što smo navikli kod Androida. I tu će poslovni korisnici možda baš zato odabrati Lumiju i Windows Phone, jer na ovome ne možete toliko gubiti vrijeme igrajući se kao s kakvom igračkom - što kod Androida možete.
Kako god, Microsoft bi se trebao malo trgnuti i barem ponuditi smart dial (biranje brojeva iz imenika skraćenim putem) ili eventualno naprednije postavke nekih osnovnih funkcija, kao što je upravljanje autorotacijom zaslona (da, ta opcija na WP OS-u ne postoji).
Što se tiče trgovine aplikacija, tu već imamo manje prigovora nego prije i čini se da Windows phone pokušava pratiti iPhone iOS i Android OS.
.
Tehnička osnovica
Ugrađen je najnoviji Qualcomm Snapdragon 800 čipset s četverojezgrenim procesorom koji kuca na 2.2 GHz (Krait 400). Radna memorija ima 2 GB RAM, dok je ugrađeni grafički čip Adreno 330. Uz jednostavno sučelje, to znači strelovito brz rad OS-a. Iako nema Real Racinga 3 u trgovini aplikacijama, imate hrpu zabavnih igara koje rade fluidno i brzo kao i kod ostalih top modela. Obzirom da najnoviji top modeli nude 3G RAM-a i jači takt procesora, ovdje moramo dati ocjenu 9.
.
Fotoaparat
Stražnji fotoaparat ima 20 megapiksela, te snima Full HD 1080p video uz dvostruku LED bljeskalicu. Aplikacija kamere se uključuje nakon sekunde odmaka, dok je okidanje uz autofokus gotovo trenutno. Sučelje kamere je pregledno, a ikone su logično posložene. Podržava geolokacijsko označavanje, prepoznavanje lica, ima optičku stabilizaciju slike i panoramu.
Stražnji fotoaparat inače okida u 5MP i 20MP istovremeno - jedina razlika je što ćete na ovoj većoj fotki dobit malo bolje detalje, ali ne i puno veću kvalitetu fotografije.
Fotografije po danu i po noći sa stražnjom kamerom izgledaju dosta dobro, među najboljima su što možete pronaći na mobitelima, ali kvaliteta detalja nije toliko spektakularna kao kod Lumije 1020, jednostavno zato što 1520 ima manji senzor i F2.4 otvor blende. U uvjetima slabijeg svjetla, šum nije toliko izražen, ali prikaz boja (saturacija) zna promašiti.
Što se tiče prednje kamere, ona ima 1.2 megapiksela i fotke čak niti po danu nisu nešto posebno dobre - lošije su od prosjeka prednjih kamera na mobitelima ovog cjenovnog ranga, posebice u uvjetima slabijeg svjetla.
.
Video snimanje
Video snimanje stražnjom kamerom je dostupno u Full HD rezoluciji (1920x1080 piksela) pri progresivnih 30 sličica u sekundi, dok noviji Galaxy Note 3 i LG G2 nude već 60 fps, a iPhone 5S nudi čak i 120fps HD slow-motion video. Sama kvaliteta videa po danu je dosta dobra, stabilizacija radi odlično i nema značajnih zamućenja prilikom pomicanja kamere.
.
Kvaliteta video snimki po noći je nešto lošija od fotografija po noći. Vidljivo je dosta šuma na slici, uz prisutne artefakte. Također, boje na videu nisu reproducirane realno. Zanimljivo da je na zaslonu mobitela noćni video izgledao spektakularno dobro, dok je pri pregledu na računalu poprilično razočarao.
.
Prednja kamera snima običan HD video (1280x720 piksela). Snimka kao i kod fotografija prednje kamere također pokazuje dosta šuma čak i pod danu, a još je lošija u uvjetima slabijeg svjetla. Video primjer s prednje kamere na Lumia 1520 možete pogledati na primjeru ispod.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Uz 3G i brzi 4G LTE, podržan je i Wi-Fi (hotspot), Bluetooth v4 i NFC, pa tako nedostaje jedino infracrveni port za upravljanje multimedijskim uređajima (primjerice televizorom). Zbog toga i dajemo ocjenu 9. Žičano, Lumia 1520 se povezuje putem standardiziranog microUSB konektora. Tu je i 3.5mm konektor za slušalice, a putem njih možete korisiti i Stereo FM radio s RDS-om.
Ugrađena memorija ima čak 32 GB, a dodatno je proširiva microSD karticama do 64 GB. Također, memorija nije ograničena za razmjenu podataka kao kod iPhonea.
Na ovako velikom mobitelu, očekivali smo dva zvučnika s nešto boljom kvalitetom reprodukcije. Ovaj jedan zvučnik je dovoljno glasan, ali ne nudi neko ugodno multimedijsko iskustvo.
.
Navigacija
Posebnost kod Nokija Lumija već je dugo vremena puna glasovna turn-by-turn navigacija na hrvatskom jeziku, s vrlo preciznim uputama za našu zemlju, do 90% kućnih brojeva. Uz ugrađen GPS modul, sučelje je vrlo intuitivno, pa se stoga pokazuje i kao idealno za korištenje u autu, posebice s ovom dijagonalom zaslona i kvalitetom prikaza. Nokia navigaciju inače skidate na uređaj (karte i glasovne upute) te ju je moguće koristiti i bez podatkovnog prometa.
.
Zaključak
Nakon što smo u rukama imali desetke tableta i nakon što smo koristili hrpu mobitela, mi bismo se odlučili na to da imamo samo jedan uređaj - phablet s velikom dijagonalom zaslona. Možda ga je problem nositi u džepu, ali mobitel nije problem stalno imati u ruci dok ste vani. Velik zaslon s ovakvim prikazom dovoljno je dobar razlog da se odreknemo dva uređaja - tableta i mobitela.
Vjerujemo ipak da spadamo u manjinu, među one koji su spremi isprobati najnoviju tehnologiju i privikavati se na nju. Prosječni korisnici ipak neće biti skloni eksperimentiranju i vjerujemo kako će trebati još neko vrijeme dok tržište prihvati phablete, isto kao što je i prosječnom "Usporedi posjetiocu" trebalo duže da se navikne na 5 inčni zaslon HTC-a, Sonyja ili Samsunga (vlasnici iPhonea ne znaju što propuštaju, niti ih možete uvjeriti da postoji išta bolje od njihovog iPhonea).
U cijeloj toj priči Lumia 1520 je sjajan proizvod koji s privlačnim bojama kućišta te lijepom i kvalitetnom plastikom ima svoju osobnost. Windows Phone sučelje je također sjajno, sve dok ne poželite malo više prčkati po opcijama (čitaj, koristiti Android OS). Svi oni koji će se htjeti izdvojiti iz mase jednoličnih smartphonea, odabrati će zasigurno Lumiju. A ako pritom žele velik zaslon, pravi izbor je 1520, sa sjajnim zaslonom i dugotrajnom baterijom, ali i u nešto glomaznijem kućištu uz nedostatak aplikacija za one najizbirljivije.
-
Naziv:Nokia Lumia 1520
-
Dimenzije:162,8 x 85,4 x 8,7 mm
-
Težina:209 g
-
Dijagonala i rezolucija:6 inča, 1080 x 1920 piksela
-
Gustoća piksela:367 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion, 3400 mAh
-
Trajanje (pripravnost; razgovor):do 768 h, do 25 h
-
Inačica (dorada):8 Black
-
Čipset:Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800
-
Procesor:Četverojezgreni 2.2 GHz Krait 400
-
Radna memorija:2 GB
-
Grafički čip:Adreno 330
-
Prednja kamera:1.2 MP, 720 p
-
Ugrađena memorija:32 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica10
-
Baterija10
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja7
-
Tehnička osnovica9
-
Fotoaparat9
-
Video snimanje7
-
Povezivost, memorija i multimedija9
-
Navigacija10