KOME TREBA RADNA STANICA?
Pitanje iz naslova je vjerojatno prvo koje prosječnom kupcu pada na pamet kada vidi cijenu prijenosne radne stanice. U prosjeku su to računala od 10 do 20 tisuća kuna. No, čemu služe? Iako im je primarna zadaća potpuno zamijeniti stolno računalo, sekundarna im je pak izdržljivost i dugotrajnost. Kupovinom radne stanice ne dobivate samo još jedan prijenosnik, nego, u većini slučajeva, dugoročnu investiciju u vaš poslovni segment - ukoliko on to zahtjeva.
Klasični predstavnici radnih stanica: ThinkPad i EliteBook
Radne stanice su vrlo dobro poznate po njihovoj izdržljivosti, kvaliteti izrade i visoko rangiranim rezultatima u mnogim zahtjevnijim programima za video obradu, 3D modeliranje i općenito kreiranje nekakvog sadržaja. Kao što smo već u uvodu napomenuli, u svijetu Windows računala vodeće pozicije radnih stanica drže HP i IBM Lenovo, koji već dug niz godina njeguju spomenutu granu svoje ponude. Danas na testu imamo posljednje predstavnike, koje čine HP EliteBook 8740w XT908UT i IBM Lenovo W510.
Pogledajmo što nude:
HP ELITEBOOK 8740W XT908UT
- Procesor: Intel Core i5 560M 2.66GHz
- Zaslon: 17" 1680x1050 WSXGA+
- Grafički sustav: ATI M7820 1GB DDR5 DX 11
- Radna memorija: 2x 4GB DDR3 1066MHz
- Tvrdi disk: 320GB SATA 7200rpm
- Optički uređaj: DVD RW / LightScribe
- Masa uređaja: 6 kg
- Jamstvo: 36 mjeseci
- Baterija: Li-Ion 9 ćelija
- Operativni sistem: Windows 7 Professional 64bit
- Cijena: 15.700,00 kuna (www.supernet.hr)
PREDNOSTI:
- Strogo poslovan dizajn doprinosi ozbiljnosti
- Jako visoke performanse u igrama, programima i benchmark softveru
- Tipkovnica i Touchpad ostavljaju odličan dojam
- Zvučnici su odlični, jednaki HP Envy 17
- Posjeduje podršku za Direct X 11
- Zaista je ugodno raditi na zaslonu ove kvalitete
NEDOSTACI:
- Poprilično glasan u punom radu
- Ogroman punjač nam se ne sviđa
- Mala Enter tipka
IBM LENOVO W510
- Procesor: Intel Core i5 560M 2.40GHz
- Zaslon: 15.6" 1600x900 WXGA++
- Grafički sustav: NVIDIA Quadro FX 880M 1 GB
- Radna memorija: 2x 4GB DDR3 1066MHz
- Tvrdi disk: 320GB SATA 7200rpm
- Optički uređaj: DVD RW / LightScribe
- Masa uređaja: 4 kg
- Jamstvo: 36 mjeseci
- Baterija: Li-Ion 9 ćelija
- Operativni sistem: Windows 7 Professional 64bit
- Cijena: 11.300,00 kuna (www.supernet.hr)
PREDNOSTI:
- Iako klasičan ThinkPad, dizajnom ne zaostaje
- Vrlo dobre performanse u odnosu na cijenu
- Tipkovnica ostavlja odličan dojam
- Kvaliteta izrade je odlična, preklopni mehanizam nam se posebno svidio
- Hlađenje odlično riješeno
- Zaista tih pri radu
- USB 3.0
NEDOSTACI:
- Nelogičan raspored tipki na tipkovnici
- Mala Enter tipka
- Rado bi vidjeli malo metala na kućištu
METALNI LJUBIMAC
PAKIRANJE, OPREMA, UREĐAJ
Ako ste pratili HP-ovu liniju prijenosnika ove i prošle godine, vjerojatno ste primjetili kako se svi njihovi prijenosnici pakiraju u slične crne kutije s već poznatim sloganom. Ista stvar je i s ovim 15.000 kuna vrijednim EliteBookom, što nam u jednu ruku i nema logike. Primjerice, Envy 17" dolazi u istoj kutiji kao i ovaj EliteBook, a sasvim je druga grana HP-ove ponude prijenosnika. No dobro, da sada ne cjepidlačimo oko kutije idemo radije pogledati što je u njoj:
Za razliku od HP Envy 17", koji je došao nakrcan opremom, ovaj model EliteBooka dolazi samo s uputama, zaista ogromnim punjačem i, naravno, prijenosnikom. Prvi dojam je bio odličan. Appleova aluminijska izrada daje moderan "štih" svojim prijenosnicima, dok izrada od HP-a sa istim materijalom daje onaj poslovni štih - s jednakim WOW efektom. Metalna izrada, metalni obrubi i čvrsta plastika opravdavaju naziv EliteBook.
Prisutni priključci su HDMI, VGA, USB, MiniDisplayPort, eSata, LAN i DU
S prednje strane prijenosnika nalaze se utori za slušalice, mikrofon i SD kartice, dok se s lijeve i desne strane nalaze USB utori, utori za spajanje na eksterni monitor, eSata, LAN i Dial Up. Realno gledajući su ovo apsolutno svi aktualni priključci koji vam mogu zatrebati, jedino je nedostatak USB 3.0 priključka određeni minus, ali nama nije zasmetalo.
Prilikom otvaranja prijenosnika primjetili smo kako je preklopni mehanizam vrlo stabilan, za naš ukus čak i prestabilan - zahtjeva nešto više napora pri otvaranju nego regularni prijenosnici. Nakon što odklopite prijenosnik otkrivate već standardnu HP-ovu Elitebook tipkovnicu, koja se unazad par godina nije drastično mijenjala. Iako nam se sama kvaliteta tipkovnice svidjela, što se od prijenosnika ovog ranga i očekuje, moramo priznati da nam maleni Enter nikako nije odgovarao.
Tipkovnica zajedno s Touchpadom ne ostavlja dojam loše izrade
Touchpad, zajedno sa svoje tri tipke, nudi jedno sasvim solidno iskustvo. Naši prsti su bez problema klizili površinom Touchpada, jedino bi nadodali kako serija Pavilion i Envy imaju nešto veću površinu, no što je tu je.
ZVUČNICI, ZASLON, BATERIJA
Zvučnici su jednaki onima s HP Envy 17", što nas je dodatno razveselilo. Odlikuju ih odlična reprodukcija dubokih tonova, kao i dobro odmjerenih srednjih i visokih. Svekupno zvučnici mogu zadovoljiti i obožavatelje elektronike, što u ovom segmentu mogu postići samo Toshiba i Apple.
Kada je zaslon u pitanju također nemamo primjedbi, jako je ugodno raditi na zaslonu ove veličine i kvalitete. 17" s rezolucijom 1680x1050 možda zvuči nezahvalno za cijenu od 15 000 kn, ali nedostatak Full HD rezolucije nadoknađuje kvaliteta prikaza, kutevi gledanja i činjenica da zaslon ima stvarno odličan kontrast, kao i oštrinu, što u praksi nije toliko zamaralo oči.
Baterija pri prosječnom korištenju izdrži oko tri sata, s time da ipak uzmite u obzir da pri kraju baterije (cca zadnjih pola sata) ovaj model nažalost ne dostavlja slične performanse koje ima pri 50% punoj bateriji. Ipak, kako je ovo radna stanica, vjerujemo da je zamišljena kao zamjena stolnom računalu, a ne kao putno - stoga je tri sata rada itekako dovoljno.
BENCHMARK, PERFORMANSE, VIDEO IGRE
Očekivano, Elitebook je doslovno razvalio svaki od naših benchmarkova, gdje nas je u početku oduševila odlična grafička kartica ATI M7820 1GB DDR5 koja ujedno podržava DX 11 način rada. Bacite pogled na 3D Mark 2006:
Oduševljeni rezultatima u 3D Marku, pokrenuli smo jednu od nama dražih igara, odnosno peti nastavak kultnog serijala Residen Evil:
Intelov Core i5 procesor je svoje zube pokazao i u CineBenchu, gdje smo s najnovijom edicijom pokrenuli OpenGL i CPU test. Rezultati u prilogu:
CINEBENCH R11
BIO JE U SVEMIRU, OZBILJNO
Ako ste pratili marketiške kampanje Lenovoa, vjerojatno ste primjetili da se punom parom hvale kako je njihov ThinkPad "išao dalje", odnosno da je ova malena zvijer jedini prijenosnik odobren od strane NASA-e za misije van naše kugle zemaljske. Razloga ima nekoliko, ali jedan od važnijih je upravo taj da IBM itekako pazi na kvalitetu svojih radnih stanica, gdje se posebna pažnja usmjerava u kvalitetu izrade, kvalitetu komponenti, hlađenje i otpornost na udarce, kao i tekućine.
Dok se HP okreće više ka ozbiljnijoj crnoj boji kutije, ThinkPad ostaje vjeran svojim standardnim kutijama. Samim time je vaš ThinkPad smješten u običnoj kutiji, gdje se osim njega nalazi nešto manji punjač od prethodno spomenutog HP-a, nekoliko uputa i CD s driverima.
Punjač kod ovog modela je nešto manji, ali i dalje glomazan
Iako je, za razliku od EliteBooka, izrađen od plastike, moramo priznati kako prvi dojam nije bio nikako loš. Dapače, malene dimenzije ovog 15" prijenosnika upotpunjene crnom kvalitetnom plastikom ostavlja odličan dojam. Naravno, nedostaje nam par metalnih doprinosa dizajnu, ali svekupno je IBM napravio odličan posao kombinirajući svoj već poznati koncept izgleda s ponešto modernijim dizajnom.
Mnoštvo priključaka obilježava i USB 3.0 standard
Prednja strana je u ovom slučaju bez priključaka, dok se isti nalaze s desne i lijeve strane, kao i pozadine.Tu su dva USB 3.0 utora, jedan USB 2.0 utor, zatim LAN, modem, eSat, VGA i MiniDisplayPort - sve potrebno za normalan rad, zajedno s uvijek rado viđenim USB 3.0 standardom.
Klasičan ThinkPad dizajn upotpunjen je modernim preinakama
Uz lagani klik tipke smještene s prednje strane prijenosnika otključavamo preklopni sustav, gdje uz nešto sitno snage možete podignuti zaslon. Preklopni mehanizam nam se jako svidio, vrlo lako se rukuje s njime i znatno ga je lakše podignuti nego kod serije EliteBook.
Iako odlične kvalitete, smeta nam što tipkovnica prati drugačiji trend
Odklapanjem prijenosnika otkriva poznata ThinkPad tipkovnica, koja, kao i kod HP-a, već duži niz godina nije doživjela neki veći redizajn - što joj po pitanju kvalitete nije ni potrebno. Tipke su odlično odmjerene, sa stablinim klikom i kvalitetnom izradom. Jedini problem na koji smo naišli jest taj što raspored ima nekoliko nejasnoća. Prvo smo primjetilimaleni enter, a zatim činjenicu da je FN tipka ispred CTRL-a. Mac korisnici koji se prebacuju na PC će ovo shvatit kao plus, no ostali PC korisnici koji s regularnog rasporeda prelaze na ThinkPad imat će problema. Vaš autor je pri koristenju CTRL + C i CTRL + V kratice konstantno pritiskao FN + C, odnosno FN + V. Jako iritantan problem koji nam se nije pretjerano svidio. Takodjer, strelice su povučene prema dolje, tj nisu ravnoj crti s ostalim tipkama, što je u jednu ruku također problematično jer će vam trebat barem 2 tjedna konstantnog korištenja da se naviknete na ovakav raspored tipki.
Touchpad, zajedno s gljivicom, ostavlja zaista dobar dojam
Kao i kod EliteBooka, tako je i kod Thinkpada touchpad malih dimenzija, samo što se kod ovog modela dodatno unaprijedio s naborenim detaljima koji bi u praksi trebali olakšati klizanje prsta po površini - što ujedno i čini. Malena gljivica na sredini tipkovnice nam se također svidjela, odlicna zamjena za touchpad, zajedno sa tipkama ispod nje.
ZVUČNICI, ZASLON, BATERIJA
Zvučnici se nalaze s prednje strane, odnosno s one desne i lijeve. Iako imaju dovoljno jake srednje i visoke tonove, oni dublji su nas pomalo razočarali. Očito Lenovo ne može konkurirati HP-u po pitanju zvučnika u ovom cjenovnom rangu. Zvučnici nisu loši, da nas ne shvatite krivo, ali im nedostaje dubine koju HP i Apple nude.
Zaslon nam se svidio jednako koliko i kod HP-ovog EliteBooka, samo je ovdje razlika u tome što se radi o 15" prijenosniku, s nešto slabijom oštrinom prikaza, ali i dalje sa sasvim ugodnom IPS matricom. Veča rezolucija doprinosi prostoru na zaslonu, tako da u normalnom radu nismo primjetili poteškoća.
Baterija je jedna od glavnih prednosti ThinkPada, gdje kod ovog modela traje pohvalnih 5 sati, dok se pri nekom konkretnijem radu ista brojka smanji na oko 3h. Battery Mark kaže sljedeće:
BENCHMARK, PERFORMANSE, VIDEO IGRE
Kako EliteBook 8740 posjeduje znatno jaču i noviju grafičku karticu, bilo je za očekivati kako će u benchmarkingu ThinkPad pokleknuti - ipak se radi o znatno velikoj razlici u cijeni, kao i specifikacijama.
S time da nas je ipak u jednu ruku razočaralo to što ne može barem trunku konkurirati HP Envy 17", ali što je tu je.
Nešto slabiji Core i5 procesor je dostignuo nešto manje rezultate, što je opet bilo očekivano zbog toga što se radi o nižem taktu.
CINEBENCH R11
U ovom testu smo obuhvatili dva prijenosnika, od kojih je prvi u višem rangu s cijenom od 15.000 kuna, dok je drugi stepenicu niže s cijenom od 11.000 kuna. Iako se u oba dva slučaja radi o stvarno odličnim prijenosnicima s naglaskom na kvalitetu izrade, na kraju se postavlja pitanje - što točno tražite?
Ako raspolažete s dovoljno novca i imate realne argumente za kupovinu metalne zvijeri poput EliteBooka, onda vam u potpunosti dajemo zeleno svijetlo. Ali ako ste mišljenja da sve njegove mogućnosti ipak nećete iskorištavati, a svejedno tražite radnu stanicu koja bi zamijenila vaše stolno računalo, onda radije uštedite 4.000 kn i pogledajte ThinkPadovu ponudu, gdje se u ovom slučaju model W510 nametnuo kao odličan izbor.
Lenovo ThinkPad W510 i HP EliteBook 8740W
LENOVO THINKPAD W510 PREDNOSTI NASPRAM HP ELITEBOOK 8740W
- Poslovni dizajn upotpunjen modernim preinakama
- Vrlo tih i hladan rad
- Manje dimenzije i lakše kućište
- Preklopni mehanizam nam se posebno svidio
- USB 3.0
- Dugotrajna baterija
HP ELITEBOOK 8740W PREDNOSTI NASPRAM LENOVO THINKPAD W510
- Jako visoke performanse u igrama i programima
- Kvalitetni zvučnici
- Posjeduje podršku za Direct X 11
- Dosta glomazan i glasan
-
Naziv:HP EliteBook 8740w