GOOGLE MOBITEL?
Nakon dominacije na tržištu internetskih tražilica, Google je odlučio proširiti svoj utjecaj na neka druga područja. Nije baš da su svi Googleovi projekti sa strane uspjeli, kao što su u brzo rastućem tržištu mobitela dobro pogodili, kupivši 2005. godine tvrtku koja je kreirala Android mobilno sučelje.
Samsung Google Nexus S - službene slike
Google je tako kao kreator Android softvera ove godine za svoj mobitel odabrao Samsung. Prisjetimo se da je prošle godine taj isti odabir pao na HTC koji je za njih proizveo HTC Desire iliti Google Nexus One. Naravno da taj odabir Googlea govori puno. Govori o tome tko je na vrhuncu u proizvodnji mobitela i može zadovoljiti Googleove kriterije. Bilo bi glupo reći da HTC ne valja, no ipak je jasno da ne nudi AMOLED zaslone u svojim top modelima, što je prema nama presudilo u odabiru Samsunga naspram HTC-a.
AMOLED JE...?
Već smo više puta pisali o AMOLED zaslonima koji predstavljaju revoluciju. Nude bogat prikaz boja i štede energiju naspram LCD tehnologije. Ako se pak pitate kolika je razlika između ovog Super AMOLED zaslona i onoga u Samsungu Galaxy S II, možemo vam reći - ogromna! Super AMOLED Plus naspram običnog Super AMOLED zaslona u praksi daje puno jasniji prikaz, posebice kada držite uređaj na suncu. Ukupno, zahvaljujući AMOLED tehnologiji, Google Nexus S je prvi Android mobitel u našim rukama kojem je baterija izdržala tri i pol dana uz prosječno korištenje 3G/WiFi internet veze, poziva i SMS-a.
KONKURENCIJA
Valja reći i kome je namijenjen ovaj uređaj. Prije svega, kupovat će ga ljudi koji žele imati tehnološki najnapredniji uređaj. Iza njih, kupovat će ga i svi ostali kojima nije previše izdvojiti gotovo 4.500 kuna u maloprodaji ili nekoj od skupljih tarifa, uz pretpostavku da ne žele imati iPhone koji danas koristi baš svatko.
Apple iPhone 3Gs i Samsung Google Nexus S
Samsung Galaxy S II i Samsung Google Nexus S
- Najavljen: Prosinac 2010.
- Mreža: HSDPA / GSM / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
- Dimenzije: 123.9 x 63 x 10.9 mm; 129 grama
- Zaslon: Kapacitivni Super AMOLED, 16M boja, 4.0" dijagonale, 480 x 800 piksela
- Operativni sustav: Android OS, v2.3 (Gingerbread)
- Procesor: 1 GHz ARM Cortex-A8, PowerVR SGX540 GPU, Hummingbird čipset
- Memorija: 512 MB RAM, 16GB interne memorije
- Multimedija: 3.5 mm utor za slušalice, MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC; MP4/DivX/WMV/H.264/H.263
- Povezivanje: GPRS, EDGE, 3.5G HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n; DLNA, Bluetooth v2.1 A2DP, v2.0 microUSB
- Fotoaparat: 5 MP, 2560 x 1920 piksela, Autofokus, LED osvjetljenje, geotagiranje, touch fokus; Video WVGA@30fps, Sporedna VGA kamera za video pozive
- GPS prijemnik: A-GPS, Google Mape
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1500 mAh
ZAŠTO KUPITI?
- In Ear slušalice
- dizajn
- kvaliteta izrade
- ergonomija
- AMOLED zaslon osjetljiv na dodir
- brzina rada i optimiziranost Android v2.3.3 sučelja
- estetska dorađenost Androida v2.3.3
- internet preglednik
ZAŠTO NE KUPITI?
- virtualne tipke ispod zaslona ne služe upravljanju pozivima
- nema bočne tipke za kameru
- izbornik nema podržan hrvatski izbornik
- estetski dojam kalendara, Gmail servisa i multimedije je katastrofalan
- video snimanje nije podržano u HD rezoluciji
- GPS već dugo nije unaprijeđen, Google Mape inferiorne naspram Nokia Ovi mapa
ZAŠTO KUPITI?
- In Ear slušalice
- dizajn
- kvaliteta izrade
- ergonomija
- AMOLED zaslon osjetljiv na dodir
- brzina rada i optimiziranost Android v2.3.3 sučelja
- estetska dorađenost Androida v2.3.3
- internet preglednik
PAKIRANJE, OPREMA
Ovaj testni Samsung je još jedan u nizu koji je stigao bez kutije i opreme koja dolazi u prodaji. Unatoč činjenici da ne znamo što dobivate sa ovim Samsungom, živimo u nadi kako uz njega dolaze kvalitetne In Ear slušalice na koje smo već navikli kod skupljih Samsunga. Naći će se tu i USB kabel s punjačem, malo teže futrola no to danas više nitko ne nudi, a da ne govorimo o stalku za punjenje.
UREĐAJ, DIZAJN
Tužba koju je pred par dana na tržištu SAD-a Apple usmjerio protiv Samsunga odnosi se, između ostalog, na kopiranje dizajna uređaja i sučelja. Teško je sakriti sličnosti Samsunga Galaxy Ace ili Samsunga Galaxy S s verzijama iPhonea pa nam se upravo iz tog razloga Samsung Google Nexus S iznimno sviđa. Dizajn je savršeno zaobljen, dok je naglasak dan samoj ergonomiji.
Moderno zaobljen i ergonomski prilagođen
Kako se radi o 4.0" zaslonu, uređaj je nešto većih dimenzija koje će odgovarati ljudima s većim rukama iako je zbog zaobljenog dizajna teško reći da je Nexus S nezgrapan. Uz to, težina samog uređaja od 129 grama, gotovo i da se ne osjeti zbog već spomenute ergonomije.
Tipka za uključivanje/zaključavanje zaslona nalazi se bočno, što je slučaj na svim novim Samsung mobitelima. Na drugom boku nalazi se tipka za podešavanje glasnoće.
Bočne tipke za podešavanje glasnoće i uključivanje/zaključavanje
Valja reći da su obje tipke kvalitetno izbočene i precizne za pritisak. Dno uređaja skriva 3.5 mm utor za slušalice i konektor za punjač.
ZASLON
O zaslonu smo već govorili u uvodu, pa ponavljamo da je ugrađen Super AMOLED sa prikazom 16M boja na 4.0" dijagonale uz rezoluciju od 480 x 800 piksela. Tehnologija osjetljivosti na dodir je kapacitivna, što znači jednako precizna kao na iPhoneu i svim drugim naprednim mobitelima (iako odaziv sučelja nije uvijek savršen kao na iPhoneu).
Prvi zakrivljen zaslon na mobitelu
BATERIJA i PUNJENJE
Punjenje baterije traje uobičajena dva sata, dok će ova 1500 mAh snažna baterija uz prosječno korištenje izdržati čak tri dana. Takav rezultat do sada nije mogao ostvariti niti jedan Android na našem testu, a razlog tomu vjerojatno je štedljivi AMOLED zaslon. Stražnja maska uklanja se lako i djeluje čvrsto uglavljena.
OPERATIVNI SUSTAV
Naspram konkurentnih Android mobitela, prednost Google Nexusa S je što ima ugrađenu 2.3.3 verziju sučelja koja estetski djeluje najprivlačnije, a uz to štedi bateriju više od prijašnjih verzija (Black tema sučelja). Android je brži i od Nokijinog Symbiana, uz što dolazi više od 150,000 (većinom besplatnih) aplikacija na Android Market trgovini.
Početni zaslon, aktualni događaji i izbornik
Sam izbornik prikazuje ikone abecednim redoslijedom. Možete stvarati datoteke i jednostavno ih pomicati na početni zaslon. Ikone napokon djeluju privlačno.
Dodavanje Widgeta je jednostavno, ali nisu previše atraktivni
POZIVI, IMENIK, SMS, E-MAIL
Novost koju nudi ovaj Samsung je čitanje SIM kontakata iz imenika. Lista poziva i imenik se prikazuju u tabovima što omogućava lako upravljanje. Kontakti se mogu sinkronizirati sa svim podešenim E-mail računima, kao i s Facebook profilom.
Po pitanju SMS poruka, one se prikazuju u obliku konverzacije. Dok birač brojeva nema smart dial, on je ugrađen za dodavanje kontakata pri pisanju SMS poruke.
Od e-mail računa preporučljivo je podesiti Gmail jer on omogućava korištenje Android Marketa, kalendara i još nekih funkcija. Preko samog sučelja možete, naravno, postaviti više računa, dok za Yahoo, Hotmail i slične servise postoje aplikacije na Marketu koje olakšavaju korištenje samog servisa.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE, APLIKACIJE
Android od samog početka karakterizira gomila aplikacija u čemu se nađe i korisnih stvari. Alarm je primjerice vrlo napredan, napredniji nego na ostalim mobilnim sučeljima. Kalendar pak omogućava sinkronizaciju događaja s E-mail računima, dok na trgovini aplikacijama danas vjerojatno možete pronaći i besplatan uređivač i preglednik Office datoteka.
TRGOVINA APLIKACIJAMA
O trgovini aplikacija smo već više puta govorili u testu. Jednostavna je za korištenje, a nudi ogromnu količinu aplikacija koje su uglavnom besplatne za korištenje.
Android Market - trgovina aplikacijama
GLAZBA
Još jedan multimedijski dio sučelja ostaje nepromijenjen, no izgleda puno bolje od preglednika slika. Uz to funkcionalnost je vrlo visoka jer se svime upravlja kroz tabove, no voljeli bismo i da je vanjski zvučnik malo kvalitetniji.
Glazbeni player nije vizualno atraktivan, ali je praktičan za korištenje
KAMERA
Sučelje fotoaparata je pregledno i lako upravljivo iako bi ikone mogle biti i veće. Rezultat su poprilično čiste fotografije na danjem osvjetljenju.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
POVEZIVANJE, INTERNET
Uz sve ponuđene napredne oblike povezivanja, internet se na ovom uređaju otvara vjerojatno brže nego na prosječnom računalu. Uz to Facebook aplikacija je vrlo upravljiva, dok se obavijesti o statusima i poruke prikazuju na početnom zaslonu.
ZAŠTO NE KUPITI?
- virtualne tipke ispod zaslona ne služe upravljanju pozivima
- nema bočne tipke za kameru
- izbornik nema podržan hrvatski izbornik
- estetski dojam kalendara, Gmail servisa i multimedije je katastrofalan
- video snimanje nije podržano u HD rezoluciji
- GPS već dugo nije unaprijeđen, Google Mape inferiorne naspram Nokia Ovi mapa
UREĐAJ, DIZAJN
Plastična izrada sjajne površine stražnjeg dijela uz stalkom prekriveni zaslon dovodi do toga da su otisci prstiju nekada uočljiviji od virtualnih ikona ispod zaslona, što ukupno narušava dojam. Isti problem imala je i iPhone 3G/3Gs verzija dok su na modelu iPhone 4 otisci prstiju postali rijetkost.
Iako uređaj ima čak 16GB interne memorije koja se može dijeliti direktno preko USB kabela na računalu, nama nedostaje utor za microSD karticu. Osim njega, nedostaje i bočna tipka za kameru, što je sve veća tendencija na Android mobitelima. Nije nam jasno zašto, posebice ako uzmemo u obzir da su nove kamere na mobitelima sve kvalitetnije.
ZASLON
Ispod zaslona ne samo da nema fizičkih tipki koje bi služile upravljanju pozivima, već se postojeće četiri virtualne tipke uopće ni ne vide dobro zbog slabog osvjetljenja. Na Galaxyu S II smo našli postavke kako podesiti trajanje osvjetljenja tih tipki, dok to isto na Nexusu S nismo pronašli.
Super AMOLED bez dodatka "Plus"
OPERATIVNI SUSTAV
Korisnički gledano, Android je jedno od najnaprednijih mobilnih sučelja danas. Ipak, treba vam neko vrijeme dok se snađete na njemu, što nije slučaj s jednostavim sučeljem iPhonea. Uz to, nema hrvatski izbornik, što će mnogima otežati snalaženje.
Brzina rada sučelja je doista zadovoljavajuća. Zašto onda svi žele iPhone? Pa, zato što je jednu miliseknudu brži i jednostavniji. Ne, to nije sitničarenje. To je naviknutost na brže i bolje.
Što se tiče dorade sučelja i Widgeta na početnom zaslonu, oni zaista nisu ništa posebno. Ako vam je to bitno, radije nabavite Samsung Galaxy S II s TouchWiz doradom ili pak HTC sa Sense doradom sučelja.
Upravljivost multitaskinga postoji, ali preko aplikacije Advanced Task Killer pa je tako Nokijin Symbian u ovom pogledu jednostavniji za korištenje.
POZIVI, IMENIK, SMS
Zbog nepostojanja tipki za upravljanje pozivima ispod zaslona, morate se snalaziti na samom zaslonu. Birač brojeva nema smart dial (pronalaženje kontakata prema prvim odabranim slovima ili brojkama), dok nam virtualna tipkovnica u okomitom prikazu nije dovoljno prilagođena dimenzijama zaslona - mogla bi biti i šira.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE, OSTALE INTERNE APLIKACIJE
Naše nezadovoljstvo kalendarom na Androidu se nastavlja i sa v2.3.3. Izgled se nije promijenio, a osim toga nema mogućnosti unosa više različitih događaja (obveza, poziv, podsjetnik, sastanak..) kao što to nudi Symbian.
Rotacijom zaslona kalkulator se ne pretvara u znanstveni kao što smo na to navikli. Unatoč tome, na Market trgovini možete pronaći napredne kalkulatore.
MULTIMEDIJA, GLAZBA
Kao ni kalendar, niti pregled multimedije nije doživio estetske izmjene. Zumiranje slika je moguće popularnim štipanjem prstiju, no nama fotografije ne djeluju pregledno.
KAMERA
Mala bljeskalica i visok šum dolaze do izražaja u uvjetima slabijeg osvjetljenja što je vidljivo na ovim primjerima fotografija.
Video snimanje je prilagođeno veličini zaslona (800x480 piksela), stabilizacija je prosječna, no čudi nas kako nema HD rezolucije.
GPS NAVIGACIJA
Iako se Google mapama kao takvima ne može prigovoriti, nedostatak glasovne navigacije i pune podrške za našu zemlju nedostatak je naspram Nokia Ovi mapa koje se čak mogu skinuti i na uređaj (Google omogućava to isto, ali ne tako jednostavno kao Nokia).
GPS navigacija preko Google Mapa
ZAKLJUČAK
Odmah nakon Samsunga Google Nexus S, na test nam je stigao i Dual Core Samsung Galaxy S II. Tehnički bolje poduprt, ipak nema osobnost, dizajn i šarm kojim odiše Nexus S. Dok stoji ugašen na stolu, ovaj Googleov mobitel itekako privlači poglede, ponajviše zbog crnog zaobljenog, staklom prekrivenog AMOLED zaslona.
Nekima će biti prevelik, no nama je savršen. Više puta spominjana ergonomija, nešto je što nedostaje na jako puno mobitela. Voljeli bismo i da su tipke ispod zaslona namijenjene upravljanju pozivima, no to možete pronaći još samo kod nekog povoljnijeg Samsunga ili Nokije.
Na kraju Android u svojoj verziji 2.3.3 nudi najviše naspram prethodnih verzija sučelja, uz najbolje iskustvo. Ono ipak i dalje nije usavršeno i filigranski dorađeno kao iOS na iPhoneu, dok nam nedostaju i Widgeti kakve primjerice ima HTC Sense ili Samsung TouchWiz dorada sučelja.
Samsung Google Nexus S u vodootpornoj Aquapac futroli (cijena: 166,00 kn)
Možda subjektivno, a možda i ne. Kako god, prvi uređaj s 1500 mAh snažnom baterijom koja je izdržala tri dana, uz sve ostale prednosti s naglaskom na ergonomiju, dizajn i v2.3.3 Gingerbread Androdi, zaslužuje naš "Satisfaction Guaranteed" certifikat.
-
Naziv:Samsung Google Nexus S
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica8
-
Baterija8
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja8
-
Tehnička osnovica9
-
Kamera7
-
Povezivost, memorija i multimedija7
-
Navigacija7