1. Uvod
Radi se o još jednom u nizu uređaja s Touch Wiz v2.0 sučeljem na kakvo smo navikli kod Samsung mobitela sa zaslonom na dodir. Samsung je naime, krenuo u razvoj vlastitog dodirnog sučelja kao i LG sa S-class 3D sučeljem, iako ponekad kombinira i uređaje sa Symbianom, Androidom, uskoro i Windows Mobileom 6.5.
S8000 Jet se već dulje vrijeme nalazi se u ponudi naših trgovina s cijenom od oko 3.000 kuna, što upućuje na naprednije karakteristike.
Ovaj multimedijalni mobitel namijenjen je mlađim korisnicima, što pokazuje i dizajn. Sjajan površinski premaz kućišta privući će itekako i pripadnice ljepšeg spola.
Velika prednost koji izdvajamo već na početku je AMOLED zaslon osjetljiv na dodir kakav primjerice nema ni Nokia N97, pa tako i uz bateriju od 1100mAh, Samsung bez problema konkurira na prvi pogled jačim baterijama iz Nokije (5800/1300mAh i N97/1500 mAh).
KARAKTERISTIKE:
- Mreža: HSDPA 900 / 2100; GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 108.8 x 53.5 x 11.9 mm; 110 grama
- Zaslon: AMOLED osjetljiv na dodir, 16M boja, 480 x 800 piksela, 3.1", senzor okreta i udaljenosti
- Memorija: 2 ili 8 GB; micro SD (do 16GB)
- Povezivanje: GPRS, EDGE, HSCSD, 3G, WiFi, microUSB
- Podržani formati: MP3/WMA/AAC/WAV; DivX/XviD/H.263/H.264/MPEG4/WMV
- Sučelje: TouchWiz v2.0 U
- Kamera: 5 MP, 2592 x 1944 piksela, autofokus, LED bljeskalica
- Video snimanje: D1 (720x480)@30fps
- Web preglednik: WAP 2.0/xHTML, HTML
- GPS: A-GPS, Route 66, geotagiranje fotografija
- Baterija: Li-Ion 1100 mAh (na čekanju 422h, razgovora do 8h)
PREDNOSTI:
- velik 3.1" AMOLED ekran
- ležanje u ruci
- WiFi, GPS, 3G
- kožna futrola
- InEar slušalice
- cijena
- TouchWiz v2.0 sučelje
- Flash podrška
- interna memorija
- virtualna tipkovnica
NEDOSTACI:
- micro SD utor ispod poklopca
2. Pakiranje, dizajn, uređaj
KUTIJA, OPREMA
U kutiji se pored standardne i očekivane opreme (punjač, USB kabel, upute...) nalaze i vrlo kvalitetne dvodjelne In Ear slušalice s 3.5 mm konektorima.
Dodana je i vrlo praktično izrađena kožna futrola koja omogućava da se javite na poziv bez vađenja uređaja. Jedini problem je što pritom ne vidite pozivatelja. Ovakav dodatak pakiranju je za svaku pohvalu.
DIZAJN, UREĐAJ
Iako većinom izrađen od tanje plastike, nipošto ne ostavlja dojam jeftinog uređaja, kao što se to znalo dogoditi LG-u kod nekih modela. Stražnji dio pod suncem posebno svjetluca, što će se, ponavljamo, najviše svidjeti pripadnicama ljepšeg spola.
Kako je dimenzijama širi od glavnog konkurenta, Nokije 5800, upravljanje će ponekad biti nužno s dvije ruke. No, možda je i samo do navikavanja na različiti uređaj.
Nokia 5800 u usporedbi sa Samsungom S8000 Jet
Za pohvalu su i dobro izrađene bočne tipke. S lijeve gornje strane su dvije tipke za podešavanje glasonće koje rade i kada je zaslon zaključan, dok su sa desne strane tipka za kameru i tipka za zaključavanje zaslona.
Jedini prigovor možemo dati upravo posljednjoj tipki, jer ju je potrebno držati više od dvije sekunde da bi se zaslon otključao - predugo.
Gotovo standardno za touch mobitele, ispod zaslona na dodir pozicionirane su tri fizičke tipke. Jedna za javljanje/pregled popisa poziva, središnju za ulazak ili izlazak iz menija, te desna za poklapanje poziva ili izlazak na početni zaslon. One su na S8000 Jetu velike, možda čak i preduboke za pritisak. Ocjenili bi ih vrlo dobrima, obzirom na različita (op.a. loša) rješenja kod velikog broja touch mobitela.
Pri vrhu uređaja nalaze se 3.5mm audio utor za slušalice i micro USB utor za punjač.
Na poleđini se uz 5.0 mpx kameru nalazi i zvučnik. Utor za microSD memorijsku karticu nažalost je ispod poklopca baterije.
Baterija će u prosjeku izdržati oko tri dana.
3.Zaslon, sučelje, osnovne funkcije
ZASLON
Nakon Samsunga i8910 HD s AMOLED zaslonom, ovo je drugi touch mobitel s takvim zaslonom na našem testu. O OLED zaslonima se već duže vrijeme govori, i poznate su njegove prednosti - štedi bateriju i ima znatno bolji prikaz boja od klasičnih LCD ekrana.
Dodatna prednost na testiranom modelu je visoka rezolucija, čak 480 x 800 piksela, što je više od Nokija N97 i 5800.
Otisci prstiju na ekranu napokon nisu toliko intenzivni kao kod drugih touch telefona, iako ne možemo reći da oni nisu primjetni.
Dodirni zaslon je rezistivni za razliku od kapacitivnih ekrana kakve imaju iPhone ili Android OS uređaji. Stoga je potrebno naviknuti se na funkcioniranje dodira, jer upravljanje ne ide glatko kao na kapacitivnim zaslonima.
Zaslon S8000 Jet u usporedbi s Nokijom 5800
Dodatan faktor koji bi trebao uštediti bateriju je senzor osvjetljenja i udaljenosti iznad zaslona. Pored njega je i kamera za video pozive.
KORISNIČKO SUČELJE
O TouchWiz korisničkom sučelju već smo govorili u testu Samsunga S8300. Na početku valja reći da sučelje na S8000 Jet radi bez zastajkivanja ili usporavanja. Osnovni zaslon može se podesiti u nekoliko korisničkih tema, sa Widgetima ili bez njih, što korisniku omogućava da se "igra" s uređajem koliko želi.
Kroz početni zaslon i cijeli meni na dnu se prikazuju četiri ikone (kao što je to prvi ponudio iPhone). Meni nudi dovoljno velike ikone pa će korisnik teško griješiti pri odabiru ikona na dodirnom zaslonu, kao što je to slučaj na Nokiji 5800.
Ono što nismo uspjeli podesiti je da u "Normalno" profilu ugasimo iritantan ton dodirne tipkovnice ili ga barem stišamo.
Ukupno, TouchWiz na S8000 Jet je unaprijeđen naspram modela S8300 UltraTouch (v1.5 naspram v2.0). Kako smo oba uređaja u odvojenim razmacima koristili samo na nekoliko dana, ne možemo detaljnije govoriti o unaprijeđenjima.
POZIVI, IMENIK
Teško je ne primijetiti da TouchWiz uvelike sliči LG-evom S-class 3D sučelju. To je posebno primjetljivo na imeniku i listi poziva, gdje je upravljanje vrlo jednostavno, posebice ako uzmemo u obzir veličinu S8000 Jetovog ekrana.
Osim mogućnosti uređivanja kontakta, na listi imenika je dostupna ikona za pozivanje ili slanje poruke svakom pojedinom kontaktu. Pomicanjm prstom kroz listu, pojavljuju se slova abecede kroz koja prolazite na listu. Jedino je potrebno navikavanje na dodirni zaslon.
PORUKE i VIRTUALNA TIPKOVNICA
Na mobitelu s dodirnim zaslonom, virtualna tipkovnica i jednostavnost pisanja poruka, vrlo su važan dio uređaja. TouchWiz 2.0 sučelje pritome nudi veliki broj opcija koje su logično i jednostavno ponuđene. Za razliku od Symbiana Touch gdje za virtualnu tipkovnicu ulazite u novi ekran izvan uređivanja poruke, ovdje se sve nalazi na istom mjestu, a za promjenu tipkovnice, dovoljno je odabrati drugi "tip" iz padajućeg menija.
Najpristupačnijom nam se činila horizontalna tipkovnica. Nemamo niti jednog prigovora na nju.
4. Multimedija, kamera, ogranizator, internet
MULTIMEDIJA
Ono što će najviše privući kod Samsunga S8000 Jet trebala bi biti multimedija. I uistinu, pregled galerija i dokumenata je vrlo lijepo dizajniran, i nudi više načina prikaza ili sortiranja.
Iako se ne radi o multi-touch zaslonu, u Samsungu su se sjetili kako praktično zumirati na slikama - dovoljno je da prst držite seknudu na ekranu i pomicanjem gore ili dolje možete zumirati.
Podržani su i gotovo svi mogući video i audio formati. Ponovno, sučelje radi besprijekorno brzo.
Dostupno je i crtanje, ili pak uređivanje multimedijalnih uradaka, što primjerice nudi i Symbian.
GLAZBENI MP3 PLAYER
Stražnji zvučnik na S8000 Jet nije nas previše oduševio.
Zato su u pakiranju izvrsne In Ear slušalice s 3.5 mm konektorima. Reprodukcija pruža vrlo visoku makismalnu glasnoću.
Pjesme i albumi jednako su ugodno posloženi za pregled kao što je to i kod pregleda galerija. Pored MP3 fomata podržan je i WMA.
S8000 Jet ima ugrađen i RDS FM radio koji funkcionira uz slušalice.
KAMERA
5.0 mpx kamera je definitivno bolja od one na mnogo skupljoj Nokiji N97. Pokretanje fotoaparata i vrijeme do okidanja iznosi oko četiri sekunde što je solidan rezultat.
Sučelje fotoaparata se upoće ne razlikuje od onoga na Samsungu i8910 HD s vrhunskom 8.0 mpx kamerom i nudi dovoljno napredne funkcije za prosječnog korisnika fotomobitela.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
VIDEO SNIMANJE
Sučelje video snimanja je jednako napredno, a za pohvalu je rezolucija snimanja od 720x480 piksela pri 30 sličica u sekundi.
POVEZIVOST
Poveziranje preko Bluetootha ili Wifi-ja vizualno je napravljeno vrlo jednostavno. Jedini problem kod testnog uređaja bio je što se nismo uspjeli povezati na zaključanu bežičnu mrežu. Vjerojatno jer je prethodno u postavkama potrebnao takvo što omogućiti.
INTERNET PREGLEDNIK
GPS NAVIGACIJA
S8000 Jet nije imao predinstalirane Google Mape ili bilo kakvu drugu besplatnu aplikaciju s kartama. Kako veliki broj Nokija već dolazi sa naprednim mapama za naše područje, ovo je za Samsung poveći nedostatak.
ORGANIZATOR,KALENDAR,ALARMI,SVJETSKO VRIJEME
Kod kalendara zamjeramo što nema jednostavnog i ugodnog pregleda događaja, već za svaki datum morate pojedinačno pogledati događaje. Alarmi su već standardno, napredni, a tu su i uobičajene aplikacije za svjetsko vrijeme, kalkulator, pretvornik, diktafon, štoperica itd.
IGRE
S8000 Jet imao je veći broj predinstaliranih igara, što je za pohvalu.
5. Zaključak
U direktnoj usporedbi s popularnom Nokijom 5800, Samsung S8000 Jet nudi puno više. Hardverski, ugrađena je bolja kamera, više memorije, veći AMOLED zaslon...
...a i TouchWiz sučelje nudi više opcija na pregledniji i intuitivniji način. Najistaknutija prednost je virtualna tipkovnica.
Ukupno gledano, Samsung S8000 Jet je zaista isplativa kupnja za svoju cijenu. Ne previše ozbiljan (poslovan), već doista multimedijalan uređaj.
-
Naziv:Samsung S8000 Jet