- Odlična oštrina senzora od 24 megapiksela
- Velik dinamički raspon i dubina boja (pri niskim ISO vrijednostima)
- Brzina snimanja od 12 fotografija u sekundi
- Odličan video
- Zaslon koji se može zakretati po dvije osi
- ISO performanse nijansu lošije radi SLT kontrukcije
- Trajanje baterije kraće nego kod konkurencije
- Samo jedan utor za SD karticu
- Premaleni buffer kontinuiranog okidanja
UVOD i KONKURENCIJA
SLT-A77 najjači je Sonyjev model s APS-C veličinom senzora, što bi u terminologiji (oko koje se fotografi nikako ne mogu dogovoriti) značilo da je to aparat namijenjen naprednim amaterima, poluprofesionalcima ili čak profesionalcima. Sony Alpha 77 je fotoaparat o čijoj smo potencijalnoj kupnji razmišljali i sami, a u testu ćemo se potruditi koncentrirati na bitne stvari i subjektivan dojam.
Službene fotografije: Sony SLR-A77
Što se konkurencije tiče, "na papiru" je konkurent Nikon D300s, no apsolutni hit je nešto jeftiniji, a nimalo lošiji Nikon D7000. Nikakvo iznenađenje, jer D7000 ima Sonyjev (nešto stariji, ali također nimalo lošiji) senzor, tijelo zaštićeno od vlage i jednostavno je odličan u svemu što radi. To sve dobivate za 30% manju cijenu nego što Sony traži za Alphu 77. Isti senzor koji koristi Nikon D7000 pronaći ćete i u Pentaxu K-5 za nešto više kuna, u još kvalitetnije izrađenom tijelu. Ako ste na Canon sustavu, ekvivalent je EOS-7D - također odličan aparat za koji glasine kažu da bi mu uskoro mogao doći i nasljednik. Tu je još i Olympus s modelom E-5, koji uz zastarjeli senzor i upitnu budućnost četverotrećinskog sustava u ovoj konkurenciji nema što tražiti. Dakle, uz izuzetak Olympusa, konkurencija Sonyja SLT-A77 vrlo je jaka.
VOLIMO
- odlična oštrina senzora od 24 megapiksela
- velik dinamički raspon i dubina boja
- brzina snimanja od 12 fotografija u sekundi
- odličan video
- prikaz informacija u elektronskom tražilu
- ekran koji se može zakretati po dvije osi
- odlična ergonomija s gumbima kojima se mogu dodijeljivati funkcije
NE VOLIMO
- ISO performanse općenito znatno lošije od konkurencije (šum već na ISO 200)
- fotografije su često podeksponirane
- elektronsko tražilo je gotovo beskorisno u situacijama s jakim suncem i puno kontrasta, zbog elektronskog tražila gotovo duplo kraće trajanje baterije nego kod nekih puno jeftinijih DSLR-ova
- joystick ima prazan hod
- jedan utor za SD karticu
- snimanje 12 fotografija u sekundi je moguće tek jednu sekundu
KARAKTERISTIKE
- Najavljen: Kolovoz 2011.
- Dimenzije i težina: 143 x 104 x 81 mm; 732 grama s baterijama
- Senzor: CMOS 24.3 MP (6000 x 4000 piksela), APS-C veličina (23.5 x 15.6 mm)
- ISO osjetljivost: Auto, 50 - 16 000
- Stabilizacija slike: Da
- Čišćenje senzora: Da
- Zaštita kućišta od prašine i vlage: Da
- Minimalna/maksimalna ekspozicija: 1/8000s ; 30s
- Doseg bljeskalice: 12 m
- Kompenzacija ekspozicije: ±5 EV (u koracima od 1/3 ili 1/2 EV)
- Uzastopno snimanje: 12 fps
- Video: 1920 x 1080 (60, 24 fps), 1440 x 1080 (30fps), 640 x 424 (29.97 fps)
- Podržane kartice: SD/SDHC/SDXC/Memory Stick Pro Duo/ Pro-HG Duo
- Povezivanje: USB 2.0 (480Mbit/s), HDMI mini tip C
- Tražilo: Elektronsko, 2.4 milijuna točaka
- Zaslon: 3.0" (7.5 cm), 921.000 točaka, Live View s faznom detekcijom autofokusa
- Baterija: Litij-ionska NP-FM500H, CIPA trajanje 470 snimaka uz tražilo, 530 u Live View modu
ERGONOMIJA
Tijelo je teško i čvrsto izrađeno što je u ovoj klasi pozitivna karakteristika jer znači stabilnije držanje u ruci. Svi gumbi su točno tamo gdje bismo ih i očekivali, dohvatljivi dok fotografirate, što vrlo dobro funkcionira u kombinaciji s elektronskim tražilom. Sony Alpha 77 jedan je od najboljih fotoaparata koje smo ikad testirali kada je u pitanju ergonomija.
Tijelo Alphe 77 je iznimno kvalitetno izrađeno
Primjerice, ako želite "u hodu" promijeniti ISO ili balans bijele bez da prestajete gledati kroz tražilo, možete ne samo mijenjati postavke, nego odmah i vidjeti kako će to što mijenjate utjecati na konačnu fotografiju. Još bolja stvar je to što za neke gumbe možete prenamijeniti funkciju koju obavljaju.
Tipke su ergonomski idealno posložene
Vertikalni grip možete kupiti za dodatnih 2.000 kuna. Osim što u njega stane dodatna baterija, omogućava i ugodnije držanje fotoaparata, kako u vertikalnom položaju, tako i u horizontalnom.
Sony SLT-A77 s dodatnim gripom
OBJEKTIV
Sony SLT-A77 na test smo dobili s kit objektivom koji je predstavljen s ovim aparatom. Radi se o 16−50 mm f/2.8 koji je u kombinaciji s SLT-A77 povoljniji nešto više od četiri tisuće kuna. Uzimajući u obzir cijenu sličnih objektiva kod konkurencije, smatramo to vrlo povoljnim.
Ovaj 16-50 mm objektiv je solidno izrađen, otporan na vlagu i prašinu, s brzim i tihim motorom za fokusiranje što će biti od ogromne pomoći kod snimanja videa. Oštrina objektiva je odlična na svim otvorima blende, a maksimalna oštrina se postiže već kod otvora od oko f/4 do f/5. Ono što nam se nije svidjelo su izražene kromatske aberacije, no to se lako popravi kod naknadne obrade fotografija. Sve u svemu, gotovo je nevjerojatno da Nikonov 17-55 f/2.8 koji smo testirali s Nikonom D7000 košta duplo više od ovog objektiva iako se ni po čemu ne ističe naspram ovog.
LCD ZASLON, TRAŽILO
Uz novi senzor s 24 megapiksela, od predstavljanja Alphe 77 najviše se priča o novom elektronskom tražilu. SLT-A77 nije klasičan DSLR kod kojeg se svjetlost odbija od odgledala u tražilo, a potom se kod samog fotografiranja ogledalo podiže da bi svjetlost mogla doći do senzora. U SLT sustavu umjesto ogledala nalazimo polupropusno ogledalo kod kojeg 70% svjetla konstantno dolazi do senzora, dok se ostalih 30% odbija u autofokusni senzor. Tu ne ostaje mjesta za svjetlo koje bi moglo poslužiti da vidite što fotografirate pa je ugrađeno elektronsko tražilo. Za SLT-A77 Sony je razvio potpuno novo tražilo s 2.4 milijuna točaka u OLED tehnologiji. Iako je ono od predstavljanja A77 bilo hvaljeno na stranim portalima, naš dojam je drugačiji.
Srećom, tu je zaslon na kojem možete vidjeti ono što ne možete na tražilu. Zaslon je najbolji koji smo ikad vidjeli na bilo kojem fotoaparatu - 3.0" u 921 tisuća točaka daje odličnu vidljivost i na jakom suncu, uz mogućnost zakretanja u svim mogućim smjerovima. Fotografije na zaslonu djeluju bolje nego na računalnom IPS monitoru.
BATERIJA, MEMORIJA
Baterija koju koristi Sony Alpha 77 je ista ona koju možete pronaći u većini Sonyevih DSLR fotoaparata. Unatoč "godinama", baterija je još uvijek dovoljno jaka za neke modele gdje omogućava preko 1.000 fotografija uz jedno punjenje. Kako elektronsko tražilo u Alphi 77 troši više baterije nego zaslon, u normalnim uvjetima uz jedno punjenje baterije možete dobiti 500-tinjak fotografija - znatno manje nego kod konkurencije i duplo manje nego kod nekih jeftinijih Sonyjevih DSLR-ova.
Postojanje jednog utora za SD kartice također vidimo kao nedostatak. Nije kritično kao kratko trajanje baterije, ali još uvijek je neshvatljivo budući da čak i onaj 30% jeftiniji Nikon D7000 ima utore za dvije SD kartice, a Sony zbog velike rezolucije proizvodi i puno veće datoteke.
AUTOFOKUS, KONTINUIRANO SNIMANJE
19 autofokusnih točaka od kojih je čak 11 križnih znače brzinu autofokusa kojoj se stvarno nema što prigovoriti. Sve je brzo, tiho i fluidno, a budući da zatvarač funkcionira tako da je na početku ekspozicije elektronski, to znači da je što se ovog dijela tiče Sony Alpha 77 najbrži fotoaparat u klasi.
Na papiru se to odnosi i na kontinuirano snimanje. 12 fotografija u sekundi u punoj rezoluciji je spektakularna brojka. U praksi je priča drugačija. 12 fotografija u sekundi će vam trebati možda za profesionalno fotografiranje sporta. No, kad je nepomično ogledalo već tu, bolje ga je i iskoristiti za neku brzinu. No, onda su u Sonyju barem trebali ugraditi buffer koji omogućava kontinuirano snimanje dulje od jedne jedine sekunde. Nakon tog vremena buffer je pun, neko vrijeme ne možete dalje fotografirati, a tih 12 fotografija od kojih svaka ima 25MB u RAW formatu moraju se zapisati na memorijsku karticu. Zbog toga ono što je na papiru Ferrari u praksi postaje Yugo, barem dok se ne isprazni buffer.
IZBORNIK
Izbornik je jednako strukturiran kao i kod ostalih Sony DSLR-ova, što znači da je vrlo pregledan i lagan za snalaženje. Za brz pristup funkcijama za koje ne postoje posebni gumbi tu je "Fn" gumb, a konačno je u izbornik ubačena i mogućnost isključivanja praćenja ekspozicije kod korištenja tražila.
U standardnom načinu rada tražilo pokazuje kakva će biti ekspozicija fotografije uz zadane postavke, što je odlična mogućnost, ali zbog nje korištenje vanjskih bljeskalica postaje praktički nemoguće jer fotoaparat ne računa na njih i onda pokazuje da će slika biti crna. Ovo je konačno ispravljeno s Alphom 77, a ono što još nedostaje je mogućnost upravljanja fotoaparatom preko PC-a (tethering).
KVALITETA FOTOGRAFIJA
"Priča svih priča" bila je oko Sonyjeve odluke da stave 24 megapiksela na senzor APS-C veličine, daleko više nego što nudi konkurencija. Razlog za više megapiksela je veća oštrina. Iako će vam neki govoriti da su za fotografiju bitni samo megapikseli, optika i kompozicija, istina je ipak drugačija. Ne treba zaboraviti na stvari poput svjetla, gdje s više megapiksela na istom senzoru gubite kvalitetu fotografije pri višim ISO osjetljivostima, ali i dinamički raspon i dubinu boja.
Dinamički raspon i dubina boja su nekim čudom tu, na razini starog Sonyjevog 16-megapikselnog senzora. Visoki ISO, nažalost, nije. No, pogledajmo prvo što u praksi znači veća oštrina koju daje više megapiksela. Donju fotografiju smo napravili "iz ruke", na ISO 50. Prvo možete vidjeti punu fotografiju smanjenu na "web" veličinu, a zatim jedan detalj iz nje na kojem je dodatno primijenjen smart sharpen u Photoshopu.
Za sve koji fotografije inače pregledavaju na 100% povećanja ovo je impresivno. Pitanje je svakako koliko često će vam takva oštrina dobro doći jer osim A77, treba vam kvalitetan IPS monitor, kao i potreba za ispisom velikih dimenzija. U tom pogledu, ovo je idealan aparat. Moguća primjena je, dakle, modna fotografija kada imate cijelu figuru u kadru, a želite popraviti detalje na očima. Mi smo koristeći Alphu 77 odradili "modno snimanje", a dodavanje saturacije na očima je uz 24 megapiksela bilo lako moguće čak i koristeći kisteve u Lightroomu.
Već smo navikli da opise ISO performansi prosječnog mirrorlessa počinjemo s nečim poput "fotografije su bez šuma do ISO 800", i u tom kontekstu je vrlo iznenađujuće da nešto slično ne možete napisati za fotoaparat namijenjen puno ozbiljnijim fotografima. Kada se radi o ovoj klasi fotoaparata, nećemo gledati JPEG datoteke u kojima je šum smanjen na štetu detalja, no ako potrošite preko 10 tisuća kuna na fotoaparat, a fotografirate u JPEG-u (a niste npr. fotoreporter), najvjerojatnije ste i tako bacili novac u smeće. Nas zanima što se događa u RAW-u, a tu je Sony Alpha 77 jednostavno loša.
ISO 50 | 200 | 1600 | 3200 | 6400 | 16000
Gore možete vidjeti rezultate našeg standardnog studijskog ISO testa, ali mi smo Alphu 77 testirali i na dva koncerta - u slabo osvijetljenoj Tvornici Kulture i u odlično osvijetljenom Lisinskom. Nije bilo prevelike razlike u odnosu na fotografiranje koncerta npr. Nikonom D7000. Kada pogledate uvećanu fotografiju na zaslonu, šuma ima u izobilju već na ISO 400, a s povećanjem ISO vrijednosti detalji nestaju fascinantnom brzinom.
DODATNE MOGUĆNOSTI (HDR i PANORAMA)
U Sonyju u fotoaparate uvijek vole staviti što više dodatnih mogućnosti koje izgledaju primamljivo krajnjim kupcima, pa tako i u Alphi 77 nalazimo automatsko snimanje HDR fotografija, kao i automatsko snimanje panorama. Budući da su ove mogućnosti potpuno jednake kao i u drugim Sonyjevim fotoaparatima koje smo već testirali, ovdje ih nećemo posebno komentirati, samo ćemo staviti primjere da vidite kako to izgleda u praksi.
VIDEO SNIMANJE
Sony Alpha 77 nudi mogućnost snimanja videa u Full HD (1920x1080 piksela) pri 50 slika u sekundi, kao i pune manualne kontrole te priključak za vanjski mikrofon. Ono što nam se nije svidjelo je to što se kod snimanja videa ne koristi cijeli senzor već samo njegov središnji dio. Ovo u praksi znači da je stabilizacija slike kod snimanja videa elektronska te da kod naglih pokreta vaše ruke sama snimka ima fluidnije pokrete, ali i to da pri snimanju videa imate 1.86x crop faktor.
Dakle, vaš široki objektiv od npr. 16mm više nije niti 24mm zbog cropfaktora samog senzora, nego sada ima efektivnu žarišnu duljinu od gotovo 30mm, što je bliže normalnom nego širokom objektivu. Unatoč tome, video mogućnosti Alphe 77 su za pohvalu, prvenstveno zbog toga što SLT dizajn čak i kod snimanja videa omogućuje onaj brzi autofokus kakav kod fotografiranja imaju svi DSLR fotoaparati. Točnije, omogućuje ga kad Alpha 77 pogodi što uopće treba biti u fokusu - za primjer krive točke fokusa pogledajte naš primjer sa koncerta. U istom primjeru možete vidjeti i što se dogodi kada nakon nekoliko sekundi umjesto ugrađenog uključite vanjski mikrofon, razlika je i više nego primjetna.
ZAKLJUČAK
Dok je s DSLR-A580 Sony konačno napravio potpuno zaokružen uređaj, nadali smo se da će se pozitivan put nastaviti i s dugoočekivanim SLT-A77. Nažalost, Sony se s ovim uređajem vratio na svoje stare puteve - Alpha 77 je fotoaparat koji je u odnosu na konkurenciju genijalan u nekim područjima, ali i užasan u nekim drugim.
Ogromna razlučivost senzora od 24 megapiksela je odlična stvar, ali ne kad je cijena koju za to plaćate puno šuma pri visokim ISO osjetljivostima. Mogućnost da u elektronskom tražilu vidite kako će izgledati konačna fotografija je toliko fascinantna da zbog toga mislimo kako su elektronska tražila budućnost, ali istovremeno je to elektronsko tražilo gotovo beskorisno u situacijama s puno svjetla i kontrasta. Pri tome, baterija traje puno kraće nego kod konkurencije.
Brzina uzastopnog okidanja od 12 fotografija u sekundi i to uz autofokus koji to prati je odlična, ali dolazi uz buffer koji takvo fotografiranje omogućava tek jednu sekundu.
Ako u ovom trenutku namjeravate kupiti fotoaparat u ovoj klasi, naš savjet je da si kupite Nikon D7000. Za 30% manju cijenu dobit ćete fotoaparat koji u ničem bitnom nije puno lošiji, a u nekim drugim stvarima je bolji. Ako ste na Sony sustavu i namjeravate na njemu ostati (što smatramo dobrom odlukom) - Sony A77 je dobar izbor. Najveće prednosti, pored visoke rezolucije senzora koje će koristiti za profesionalnu uporabu, trebale bi biti video mogućnosti te snimanje 12 fotografija u sekundi.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
f/5.6 | 1/1600s | ISO 50 | RAW procesiran kroz Adobe Lightroom
f/4 | 1/160s | ISO 100 | RAW procesiran kroz Adobe Lightroom
f/4 | 1/125s | ISO 3200 | RAW procesiran kroz Adobe Lightroom
f/2.8 | 1/100s | ISO 500 | RAW procesiran kroz Adobe Lightroom, Adobe Photoshop i Alien Exposure
f/4.5 | 1/50s | ISO 50 | RAW procesiran kroz Adobe Lightroom, Adobe Photoshop i Alien Exposure
-
Naziv:Sony SLT-A77
-
Dimenzije:143 x 104 x 81 mm
-
Težina:732 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 921,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-Ion, 1650 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):470
-
Megapiksela:24,3
-
RAW format:Da
-
Stabilizacija:Da
-
Kontinuirano okidanje:12 fps
-
Tip:Izmijenjivi, Sony/Minolta Alpha mount
-
Rezolucija (fps):1920 x 1080 (60, 24 fps)
-
AF točaka:19
-
Doseg bljeskalice:12 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tražilo8
-
Baterija7
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada9
-
Povezivost i pohrana podataka9
-
Video snimanje9
-
Autofokus i bljeskalica9