- Rezolucija zaslona
- Android 3.0
- Procesor
- Micro USB i HDMI utori
- Masa i dimenzije
- Kvaliteta izrade
- Nezgodno vertikalno korištenje
- Zgodna oprema
UVOD
Mnogi proizvođači su se odlučili, nakon izlaska prvog Apple iPada napasti tržište tableta i napraviti "ubojicu" tog najslavnijeg proizvođača tehnologije danas. Slijedio je niz pokušaja da se dotični skine s trona, no za sada to nikome nije uspjelo. Motorola je nedavno pustila u prodaju svoj prvi tablet. I to nije običan tablet jer se od ostale konkurencije ipak po nečemu razlikuje. Riječ je o prvom tabletu u koji je implementirana najnovija inačica Androida 3.0, "medenog" naziva Honeycomb. S obzirom na dosadašnji razvoj Android tržišta, moramo si dozvoliti ovaj put da očekujemo zaista mnogo. Krenimo redom…
KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 249.1 x 167.8 x 12.9 mm, masa: 730 grama
- Ekran: 10.1” dijagonale, 1280 x 800 piksela rezolucija, multi-touch
- Mreža: Dual band, 3G, Wi-Fi, kreiranje hotspota i spajanje vanjskih uređaja
- Procesor: 1GHz NVIDIA Tegra 2 AP20H Dual Core
- Memorija: 1GB RAM, 16/32/64 Gb Flash
- Kamera: prednja 2 mpx, stražnja 5mpx s automatskim fokusom i dual LED bljeskalicom, video 720p@30fps
- Ostalo: podržan Flash u internet pregledniku, Bluetooth prijenos podataka, senzori osvjetljenja, okretanja i žiroskop, kompas
- Baterija: 10h video reprodukcije, 3.3 dana glazbene reprodukcije
PAKIRANJE
Eto, samo što smo krenuli s tekstom, moramo zastati i napraviti iznimku. Kako se radi o testnom primjerku, tako je u naš ured stigao Xoom ogoljen do kože, uz popratni punjač i ništa više. Volimo odmah na početku opisati prodajno pakiranje i priloženu opremu u njemu, no ovaj put to nije moguće.
Vjerujemo da se prodajni paketi u Hrvatskoj neće razlikovati od svjetskog pa je punjač, poprilično ružan, glomazan i zastarjelog dizajna (neodoljivo podsjeća na nekadašnje punjače Ericssonovih mobitela T10, T18 ili T28) sigurno uključen i kod nas. Osim uputa za korištenje koje su još dodane, rekli bi smo da je to sve na što možete računati. Dakle, Motorola se ugledala na Apple i osiromašila cijelu priču do samog ruba - ispod toga se očigledno nije moglo.
DIZAJN
Kao i svaki tablet, Xoom je moguće držati u horizontalnom i vertikalnom položaju, no moramo priznati da za razliku od većine tableta koji odlično funkcioniraju u oba položaja, Xoom je daleko spretnije i ugodnije koristiti u horizontalnom položaju. Zbog svog uskog dizajna, vertikalna pozicija mu nekako ne stoji, dok cijela slika u rukama previše strši pa ćemo detaljan opis bazirati na horizontalnom (landscape) položaju.
Prednja strana je potpuno prazna. Osim prednje kamere smještene na polovini gornjeg djela ekrana (u prilog naše teorije o horizontalnom korištenju, jer u vertikalnom je kamera na lijevoj bočnoj strani) ne postoji niti jedna tipka.
Na lijevoj bočnoj stranici nalaze se dvije vrlo diskretne tipke za kontrolu jačine glasa/zvuka, dok je desna bočna strana također potpuno prazna. Na donjem rubu Xooma nalaze se utori za strujni punjač, microUSB i microHDMI. Ovdje je Motorola definitivno nadmašila Apple iPad koji o takvim direktnim priključcima za sada, može samo sanjati.
Na gornjem rubu nalazi se utor za sim karticu, normalnih dimenzija. Vrlo plastična i “šlampava ladica” ali ipak, standardnih dimenzija što je za sada, dok miniSIM nije postao standard, prednost (iako većina operatera nudi miniSIM kartice).
Stražnja strana je posebno zanimljiva. Osim pet megapikselne kamere, dva zvučnika sa svake strane, tu je i bljeskalica te jedva primjetna tipka za buđenje Xooma iz "sleep" načina rada, a isto tako i za zaključavanje ekrana. Tipka je na poprilično zgodnom mjestu, makar kako smo do sada navikli na drugi položaj te tipke (najčešće gornji rub tableta), trebalo nam je neko vrijeme da se prilagodimo i nije nam se samo jednom dogodilo da kao "ćorave kokoši" nabadamo po navici.
Ukupno, Xoom je pomalo ciglast, ili bolje rečeno, možda nije “najgabaritniji” tablet koji smo imali prilike koristiti. Masa od 730 grama i nije posve prihvatljiva. Nakon nekog vremena ruke počinju štekati, a tome pridonosi i sama činjenica da je Xoom ugodniji za rad u horizontalnom položaju kao što smo prethodno zamijetili te samo upravljanje i korištenje Xoomom postaje manje ugodno.
KVALITETA ZASLONA i OSTALO NA TU TEMU
Također, treba istaknuti da je zaslon poprilično dobar, iako je korištenje za vrijeme sunčanog dana pomalo nezgodno i vrlo često je potrebno tražiti kut koji će se s uspjehom boriti protiv refleksije.
Packanje? Svakako, kao i na drugim tabletima, vidljiv je gotovo svaki potez prstom i sve ostalo što svakodnevnom uporabom može “uhvatiti ekran”. Rezolucija od 1280 sa 800 piksela je odlična - zapravo fantastična, prikaz svega jasan i oštar. Odaziv na svaku zadanu "operaciju" je vrlo dobar, s tim da se trzanje ekrana primjećuje vrlo rijetko i to prilikom bržih prelistavanja početnih radnih ploha ili fotki u galeriji gdje su smještene.
HONEYCOMB ANDROID
S obzirom na sve prethodne verzije Androida, ne možemo se odvojiti od dojma da je riječ o najdorađenijoj i najboljoj verziji do sada. Korištenje sustava je logičnije i jednostavnije za uporabu, no s obzirom na Apple iOS, ono je i dalje prekomplicirano. Pojedinim se opcijama može pristupiti na nekoliko načina što može biti i pozitivna, ali isto tako i negativna činjenica koja često dodatno zakomplicirava korištenje samog “stroja”. Krenimo redom.
Na početnom zaslonu dostupne su temeljne opcije, tj. one koje su možda najčešće u upotrebi. U lijevom, gornjem dijelu zaslona nalazi se prečica za korištenje Google pretraživača i mogućnost korištenja glasovnih naredbi za pretraživanje, navigaciju, zadavanje ruta ili korištenje mapa. Voice control funkcionira iznenađujuće dobro s obzirom da smo je koristili s postavkama namještenim za engleski jezik. Androida je tek nekoliko puta zbunio "loš" izgovor. U gornjem desnom kutu zaslona smještena je prečica za dodavanje aplikacija na početni zaslon te za dodavanje widgeta, prečica, pozadina i ostalog, također na početni zaslon.
Pritom, valja imati na umu da početni zaslon ima nekoliko radnih ploha koje se i dalje izmjenjuju pomicanjem u lijevo ili desno pa je svaku radnu plohu moguće maksimalno personalizirati prema željama samog korisnika - odabrati različite pozadine, smjestiti raznorazne aplikacije, widgete, kontakte, traku za pretraživanje, kalendar, sat, alarm, glazbeni player i sve ostalo. Za micanje, uklanjanje (i potencijalno “bacanje u smeće”) potrebno je željenu aplikaciju (ili drugo što je postavljeno na zaslon) malo duljim zadržavanjem prsta označiti i “odnijeti” do kante za smeće koja se pojavljuje na ekranu. U donjem desnom kutu zaslona nalaze se sat, mogućnost odabira “flight” načina rada (bezmrežni način rada), izbornik bežićne mreže (toogle), upravljanje orijentacijom ekrana, svjetlina zaslona, upravljanje notifikacijama i ulazak u izbornik postavki. Ovo je dio koji je iOS sustavu do sada najviše nedostajao, a koji Android odrađuje gotovo savršeno.
Vrlo jednostavno i uvijek dostupno s obzirom na to da su te opcije ujedno i najpotrebnije prosječnom korisniku. Korištene boje na zaslonu tog djela izbornika prilikom upravljanja navedenim opcijama, izgledaju fenomenalno i vrlo “dotjerano”. U lijevom donjem kutu zaslona smještene su komande za povratak natrag te mogućnost pregleda povijesti korištenja tableta otvaranjem pet posljednjih korištenih aplikacija, widgeta i slično te tipka koja omogućava pristup preuzetim aplikacijama.
MARATON KROZ IZBORNIK
U nastavku ćemo se osvrnuti na mogućnosti Xooma i prošetati njegovim izbornikom. Kao što je već poznato, Market (isto što i AppStore u iOS-u) omogućava instalaciju velikog broja aplikacija koji iz dana u dan raste i gotovo je nemoguće zamisliti da postoji aplikacija koja nije dostupna za Android. U ovom odlomku bavit ćemo se samo onim mogućnostima koje dolaze već predinstalirane na Motorolinom Xoom-u, a to ističemo samo kako ne bi netko, slučajno, pomislio da je to sve što Xoom može.
S obzirom da je riječ o Googlovu sustavu, implementacija većine Googlovih aplikacija je izvedena odlično - Gmail, Latitude, Google Maps i Google talk i o njima nije potrebno dodatno pisati. Ono što je potrebno posebno pohvaliti je mogućnost personalizacije Xooma željenim postavkama kao i većinu uređaja koji pogone Androida. U samim postavkama (Settings), mape s opcijama su raspoređene vrlo logično i izuzetno su pregledne te jednostavne za uporabu. U opcijama za upravljanje mrežom nalaze se mogućnosti stvaranja osobnog hotspota koji služi za povezivanje vanjskih uređaja na bežičnu mrežu Xoom-a, bluetooth, bezmrežni način rada te postavke wifi-ja.
Ulaskom u sam izbornik (jedan od načina je pritiskom na tipku u donjem, lijevom dijelu zaslona) dolazimo do dijela u kojem je omogućen pristup svim preuzetim aplikacijama. Kalkulator, pristup kameri, upravljanje kontaktima, e-mail i galerija su samo neke od instaliranih mogućnosti (aplikacija). Kalendar je također izuzetno pregledan i značajno poboljšan. Vrlo jednostavno, ugodno i nenatrpano sučelje uvelike olakšavaju rad i kontrolu obaveza unesenih u kalendar. Pregledavanje po danima, mjesecima ili pregled cijele godine omogućeno je pritiskom na izbornik u lijevom gornjem kutu prilikom otvorene aplikacije kalendara.
Svakako ne smijemo zaboraviti da je dorađeno sučelje kontakata bolje nego ikad na Androidu. Nekoliko brojeva, e-mail adrese, adrese stanovanja, mogućnost odabira fotografije kontakta uz vrlo ugodno prelistavanje veliki su plus u verziji Honeycomb. Ne bi tablet bio tablet, kada značajno mjesto u cijelom sustavu ne bi pripalo e-mailovima. Osim implementiranog Gmaila i njegove posebno odvojene aplikacije, moguće je postaviti račune drugih pružatelja email usluge kroz posebnu e-mail aplikaciju. Posebno moramo pohvaliti glasnoću dolaznih "push" notifikacija koje su jasne i glasne što do sada nije bio slučaj na iOS uređajima (nova mogućnost u iOS 5).
MULTIMEDIJA - KAMERA, VIDEO I GLAZBA
Kao što smo već navikli kada je riječ o Androidu, multimedijalna podrška je na dobroj razini, bez obzira o kojem je segmentu riječ. Xoom je opremljen dvjema kamerama - prednjom koja je namijenjena video pozivima ili autoportretima te stražnjom, pet megapikselnom kamerom s dvostrukom LED bljeskalicom. Obje kamere snimaju video zapise u kvaliteti 720p, 30 sličica u sekundi. Stražnja, iako je riječ o 5 megapiksela, bilježi fotke koje su definitivno ispod očekivane razine. Prednja kamera omogućava bilježenje fotki u rezoluciji 2 MP što u praksi izgleda slabije od deklariranog pa tako njihova kvaliteta nije čak ni na razini 2 MP kamera od prije tri godine. Nisu loše kao na iPadu 2, ali njihova kvaliteta nikako ne zadovoljava.
S video zapisima je nešto drugačije, no i tu smo ostali razočarani. Cijela se priča neznatno poboljšava prebacivanjem foto i video zapisa na računalo, ali u tom segmentu definitivno treba poraditi. Za pohvaliti je što je fotke moguće prebaciti putem bluetootha na računalo bez komplicirane instalacije dodatnih softvera. Isto tako, treba naglasiti da je samo prebacivanje s prednje na stražnju kameru i obrnuto te mogućnost odabira bilježenja videa omogućeno prečicom na samom sučelju kamere. Osim te mogućnosti, kamera posjeduje i napredne dodatne mogućnosti pa je tako moguće odabrati željenu kvalitetu fotografije, rezoluciju, automatsko izoštravanje, balans svjetline i drugo.
No, kad je riječ o pregledavanju fotki na samom Xoom-u, tu je primjetan pomak i to u pozitivnom smislu. I dalje taj dio priče nije dobar, zapravo savršen kao na iOS uređajima, ali je daleko bolji nego li na prijašnjim verzijama Androida pa sada više ne “štuca” i ne zastajkuje, a omogućeno je vrlo ugodno zoomiranje pojedinih fotki razvlačenjem palca i kažiprsta. Uređivanje fotki, nažalost i dalje nije podržano bez dodatnih instalacija aplikacija iz Marketa. Pohranjene fotke moguće je sortirati po albumima, datumu, lokacijama ili tagovima. Kao i većina pametnih uređaja, Xoom u galeriji ne prikazuje fotke u punoj veličini (rezoluciji).
Kada je riječ o glazbi i glazbenom playeru tu smo posve zadovoljni. Vrlo jednostavno i ugodno sučelje, mnogo opcija i kvalitetan zvuk su temeljne karakateristike ovog segmenta. Prebacivanje pjesama putem bluetootha na oko 80 KB u sekundi samo je dodatan plus. Naravno, isto je moguće učiniti i preko priloženog usb kabela, ali za tim, smatramo, nema posebne potrebe. Glazbeni reproduktor omogućava pregledavanje pjesama po izvođačima, autorima, žanrovima i slično. Centralan dio otpada na “cover” albuma ako je dostupan što uljepšava cjelokupan dojam. Dostupna je i shuffle opcija te nekoliko predinstaliranih mogućnosti izbora kvalitete zvuka s podebljanim ili reduciranim bassovima, jazz, rock i slično. No, u pregledavanju video sadržaja, izostavljene su podrške za Xvid ili DiviX, a sam preglednik pruža samo osnovne mogućnosti bez ikakvih naprednih proširenja.
INTERNET PREGLEDNIK
Internet preglednik instaliran u samom OS-u je solidnih mogućnosti i vrlo ugodnog sučelja, no sa svojim mogućnostima sigurno neće izazvati uzdahe i oduševljenje. Velika prednost je podrška za pregledavanje Flash sadržaja no samo do 480p do kojih se pregledavanje sadržaja odvija bez većih teškoća. No kada je riječ o video zapisima od 720p pa nadalje, tu dolazi do problematičnog "štucanja" i raznoraznih teškoća i zastajkivanja. Nadamo se da će iduća verija softvera to ispraviti. Prilikom surfanja, tabovi su zadržani u zasebnom izborniku (prozorima) u gornjem dijelu ekrana.
Bookmarks zajedno s "historyjem" koriste zaseban zaslon, a omogućeno je postavljenjanje bookmarksa putem prečice na samom zaslonu, kao i pregledavanje pregledanog sadržaja koji se pamti i preko tjedan dana. Također, omogućena je automatska sinkronizacija s Googleovim Chromom. Korištenje internetskog preglednika je jednostavno i mnogo stabilnije od dosadašnjih verzija, no unatoč podržanom Flashu u ovoj priči, Safari je po nama i dalje u značajnoj prednosti, osobito ako uzmemo u obzir fenomenalna poboljšanja u “petoj varijanti” iOS-a.
ZAKLJUČAK
U usporedbi sa Samsungom Galaxy Tab 8.7, glavni nedostatci Motorole, a to su njezini gabariti, nisu prisutni u Samsungovoj varijanti. Drastično manja dimenzija, puno kvalitetnija izrada i daleko manja masa čine Tab mnogo zanimljivijim uređajem, makar je sustav više manje isti uz nekoliko prilagodbi u samom Tabu. Sam dizajn Taba je minimalistički i kvalitetom bliži iPadu 2.
Motorolin Xoom tablet namijenjen je širokom krugu korisnika. Osobe koje su zadovoljne Androidovim sustavom na velikom broju pametnih telefona nemaju apsolutno o čemu razmišljati prilikom nabavke tableta. Android se i u varijanti tableta pokazao kao sjajno rješenje. Kada je riječ baš o Xoomu kao pokretaču, Honeycomb je fenomenalan sustav ugrađen u pomalo nezgrapan i ne previše privlačan tablet.
Dimenzije, masa i kvaliteta izrade nisu naklonjeni Xoomu, no njegova cijena u ponudi pretplate operatera, memorija i mogućnosti zasigurno jesu. Veliki broj nedostataka kompenzirat će stvari poput pregledavanja internetskog sadržaja, mogućnost stvaranja velikog broja korisnih prečica na početnom zaslonu, dakako i njegova odlična rezolucija i brzina reagiranja na dodir. Trajanje baterije, kao i na većini tableta neusporedivo je s mobilnim telefonima prilikom cjelodnevnog korištenja jer će Xoom nakon 13 sati konstantnog korištenja pokazati da ga treba spojiti na "izvor hrane".
Poslovni korisnici bit će zadovoljni time što je povezivanje na internet moguće i putem SIM kartice i putem WiFi-ja dok će trendseteri možda ipak radije htjeti Apple iPad 2, odnosno Samsungov Tab 8.7.
Tableti na hrpi: Samsung Galaxy 8.7, Apple iPad 2, Motorola Xoom
-
Naziv:Motorola Xoom
-
Dimenzije:15.02.2011.
-
Težina:730 grama
-
Dijagonala i rezolucija:10,1 inča, 800x1280 piksela
-
Gustoća piksela:149 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Ion, 6500 mAh
-
Službeni podaci o trajanju:336h stand-by, 9h multimedija
-
Inačica:v3.0 Honeycomb
-
Čipset:Nvidia Tegra 2 T20
-
Procesor:Dual-core 1 GHz Cortex-A9
-
Radna memorija:1 GB RAM
-
Grafički čip:ULP GeForce
-
Ugrađena memorija:16/32/64 GB
-
GPS modul:Da