UVOD
U testu smo se koncentrirali samo na mogućnosti ugrađenih fotoaparata slijedeća tri dostupna mobitela sa 8.0 mpx kamerama.
LG KC910 Renoir, Sony Ericsson C905 i Samsung i8510 INNOV8
LG i C905 smo već detaljno testirali te vas upućujemo da pričitate te testove kako bi stekli opći dojam o svim mogućnostima tih mobitela. Samsung je nažalost u redakciji bio sam jedan vikend što je premalo za napisati detaljni test, ali sasvim dovoljno da isprobamo ugrađeni fotoaparat.
Ono što je zajedničko za sva tri mobitela je senzor od čak 8 megapiksela, auto fokus, bljeskalica, ali i neke naprednije fotografske mogućnosti prije neviđene u mobitelima.
LG je na ovom testu bio jedini touch fotomobitel
Nažalost, trend je među fotomobitelima korištenje senzora sa previše piksela baš kao i među pravim fotoaparatima. Već i vrapci na grani znaju da previše piksela zgusnutih na malu površinu vodi lošijoj reprodukciji boja, preslabom dinamičkom rasponu i daje previše šuma koji potom redukcija loše uklanja i stvara efekt "zamuljanosti" fotografije i općeg gubitka detalja. To je slučaj i u tri testirana mobitela, s time da nas je jedan od njih neočekivano pozitivno iznenadio.
Kako su se držala tri testirana fotomobitela, saznajte na sljedećim stranicama.
KARAKTERISTIKE UGRAĐENIH KAMERA:
LG KC910 Renoir
- Kamera: 8.0 megapikselna, 3264 x 2448 piksela, autofokus, xenon bljeskalica, digitalni stabilizator slike, geo-tagiranje, prepoznavanje lica
- Video: DiVX AVI, VGA@30fps, 640x384@30fps, 400x240@30fps, 320 x 240@120fps
Samsung i8510 INNOV8
- Kamera: 8.0 mpx, 3264x2448 piksela, autofokus, stabilizator slike, bljeskalica, geo-tagiranje
- Video: VGA(640 x 480)@15fps, QVGA(320 x 240)@120fps
Sony Ericsson C905
- Kamera: 8.0 mpx, 3264x2448 piksela, autofokus, prepoznavanje slica, xenon bljeskalica, geo-tagiranje
- Video: QVGA (320 x 240)@30fps
LG RENOIR KC910
LG Renoir je po svom konceptu posve različit od druga dva mobitela na testu. On koristi veliki dodirni ekran baš poput iPhone-a. Iako na prednjoj strani ima tri tipke za prekidanje i odgovaranje na pozive te za pokretanje brzog menija, sve ostalo se pokreće preko dodirnog ekrana, pa tako i funkcije fotoaparata.
Leća fotoaparata je pokrivena zaštitnim listićima koji se otvaraju rotacijom plastičnog prstena koji ju okružuje. Leća je "brendirana" kao Schneider-Kreuznach, a ispod je istaknuto kako posjeduje i ručni fokus. Pored nalazimo malenu bljeskalicu, a ispod nje narančastu lampicu koja osvjetljava kadar kao ispomoć auto fokusu.
Na desnom boku (gornji bok kada koritimo fotoaparat) nalazimo tipke za zumiranje, uključivanje stabilizatora i okidač koji očekivano ima dvije dubine pritiska.
Rotacijom prstena oko leće fotoaparat se sam pokreće te je nakon 2-3 sekunde spreman za snimanje. Kao što vidite, sve opcije su dostupne preko zaslona osjetljivog na dodir. Iako nas je to pomalo zbunjivalo u početku, kasnije smo se navikli i uvijek začudili kada smo nesvjesno pokušali na nekom drugom mobitelu dodirivat ekran.
Pomalo nečekivano, LG nije potpuni point'n'shoot mobitel, već nudi dosta ručno podesivih opcija. Tako osim ISO vrijednosti, kompenzacije ekspozicije i balansa bijele boje nalazimo i manualni fokus. Koliko vlasnika ovog mobitela će ga i zbilja koristit jako je upitno, ali eto, on je tu za svaki slučaj. Nažalost, balans bijele nema najpoželjniju opciju - onu za potpuno ručno podešenje snimanjem bijelog papira.
Moguće je uključiti i mrežu koja kadar dijeli na devet dijelova te pomaže u kompoziciji. Stabilizaciju je moguće uključit preko posebne vanjske tipke na boku mobitela što je svakako zgodna opcija. Sama stabilizacija kao takva je vrlo dobro izvedena i vidljivo pomaže umirivanju slike.
SAMSUNG INNOV8
Sljedeći mobitel na našem usporednom testu je najnoviji dragulj iz Samsunga, INNOV8. Cijenom od oko 5.500 kn ovo je i najskuplji fotomobitel.
Od preostala dva uređaja na ovom testu izdvaja se i činjenicom da koristi Symbian operativni sustav koji je na ovom mobitelu odlično implementiran. U radu je zbilja brz, a to se osobito osjeti pri korištenju fotoaparata.
Ovaj fotomobitel je uvjerljivo najbrži na testu, sa najbržim pokretanjem fotoaparat i najbržim zapisivanjem fotografija, u pravilu sekundu do dvije u svemu brži od druga dva mobitela na testu.
Leća je kao i kod LG-a u stanju neaktivnosti pokrivena zaštitnim listićima, ali kod Samsunga oni se automatski otvaraju i zatvaraju što pohvaljujemo jer eliminira mogućnost da zaboravni korisnik ostavi leću otvorenu i nezaštićenu. Pored nje nalazimo bljeskalicu koja u slučaju slabe rasvjete služi i kao AF assist lampica.
Na boku mobitela nalazimo prekidač za odabir fotoaparata, video snimanja i reprodukcije. U sredini je utor za SD karticu, a desno okidač. Mobitel ima ugrađenih 8GB memorije tako da teško da će vam ustrebati vanjska memorija.
INNOV8 ima podjednaku količinu opcija kao i LG uz iznimku ručnog fokusa. Nažalost, niti ovdje nema opcije za potpuno ručno postavljanje balansa bijele boje. Stabilizator je prisutan, kao i opcije podešavanja kontrasta, saturacije i oštrine.
SONY-ERICSSON C905
Treći mobitel na testu, Sony Ericsson C905 hrabro nosi Cyber-Shot oznaku karakterističnu za Sony digitalne fotoaparate.
Leća fotoaparata se nalazi iza kliznog metalnog poklopca koji djeluje vrlo kvalitetno. Iznad nje je bljeskalica, a pored maleno zrcalo i tri LED-ice koje služe kao ispomoć auto fokusu i kao svjetlo tijekom snimanja videa.
C905 je svakako vizualno najatraktivniji fotomobitel na testu. Naime, dok je uključen fotoaparat, sve aktivne tipke svijetle plavom bojom (inače bijele) uključujući i tipku zatvarača. Na bočnoj strani nalazimo dvije tipke za zumiranje, tipku koja otvara galeriju, zatim onu za prebacivanje iz video u foto način i obratno te tipku okidača.
Što se opcija tiče, C905 ima sve uobičajene poput odabira raznih scenskih modova, načina rada fokusa, bljeskalice, kompenzacije ekspozicije, bijelog balansa i načina mjerenja mjerenja svjetla. Stabilizator je također prisutan.
Nažalost, primjetili smo jednu veliku manu, a riječ je o tome da se fotografije ne imenuju kontinuirano, već ako jednu izbrišete, na njeno mjesto dolazi druga istog imena. Kada ih prebacujemo u računalo, dolazi do problema ako u njemu već imate jednu sliku tog imena, tako da smo mi svaki put slike stavljali u novi folder da izbjegenemo konfuziju.
Riječ je o vrlo banalnom problemu koji može jako živcirat tako da nam nije jasno kako se taj propust dogodio, no, nadamo se da će to biti riješeno u nekoj novijoj varijanti firmwarea.
Napomena: na ovoj stranici, gdje god se pojavljuju tri stupca fotografija, lijeva je uvijek LG, središnja Samsung, a desna Sony Ericsson. Ohrabrujemo vas da skinete fotografije u punoj rezoluciji i sami ih usporedite. Sve izrezane sličice korištene u usporednim tablicama su 100% cropovi iz originalnih fotografija.
FOTOGRAFIRANJE PRI DANJEM SVJETLU
Prvo što smo testirali su performanse na ulici po danjem svjetlu. To su uvjeti u kojima će malo koji fotoaparat pogriješiti obzirom da može birati niže ISO vrijednosti i ima dovoljno svjetla za točno fokusiranje i određivanje ekspozicije. Rezultate možete vidjeti ispod.
Najbolji rezultat smo dobili iz Samsunga, potom LG-a, a najlošije djeluje Sony Ericsson. Iznenadilo nas je kolika je razlika i u reprodukciji boja. Samsung ima najjače i najživlje boje, dok druga dva mobitela djeluje ponešto "isprano".
Nažalost nijedan od njih nije baš realan jer bi prava nijansa bila na pola puta između ta dva ekstrema, ali SE i LG su ipak bliže točnoj boji nego Samsung. U realnoj upotrebi sumnjamo da će nekome ta Samsungova jača saturacija previše zasmetati.
Razlike u prikazu detalja su očigledne i najbolje se vide na krošnji stabla. Samsung prikazuje pojedine grane i ne vidi se puno artefakata od procesiranja. LG nažalost aplicira previše oštrenja što daje slici nelagodan "umjetni" izgled. SE prikazuje prilično malo detalja, ali barem ne oštri sliku pretjerano kao LG. Primjetite da Samsung čak i daje naznake pojedinih cigli na zidu u donjem dijelu fotografije.
LG, Samsung, Sony Ericsson
Potom smo fotografili ono što je noćna mora mnogih fotoaparata, a osobito fotomobitela, a to su biljke. Obzirom da je riječ o hrpi sitnih detalja (grančice, lišće, pojedine vlasi trave koje se isprepliću) ovdje se odmah vidi koji fotomobitel ima problema sa redukcijom šuma koja naravno uništava detalje.
Rezultati su nas pomalo šokirali. U ovim okolnostima Samsung ima toliku prednost da je to nevjerojatno. Jasno se vide pojedine iglice/listići na grmu i nema bitnijih tragova redukcije šuma. Sony Ericsson sa druge strane toliko agresivno procesira sliku da ono što ostaje možemo usporedit jedino sa prožvakanom blitvom. LG iako isto aplicira mnogo redukcije, čini to u nešto manjoj količini i pretjerano izoštrava što barem daju iluziju zadržavanja detalja. Čisto iz znatiželje, isti test smo ponovili po sunčanom vremenu.
Iako su ovdje rezultati ispali nešto bolji, opet je vidljiva prednost Samsunga koji isporučuje znatno više detalja i realniju zelenu boju. Sony Ericsson je opet najlošiji, a LG se smjestio u sredinu.
Što se tiče samih leća u objektivima, otprilike su podjednake kvalitete. Manji prigovor upućujemo Samsungu, čija leća zna biti neoštra prema kutovima fotografije.
MAKRO SNIMANJE
Makro mod na sva tri mobitela vas dovodi do nekoliko centimetara od objekta snimanja. Rezultati su vrlo slični i iako prednost dajemo opet Samsungu zbog manje agresivne redukcije šuma.
SNIMANJE SA BLJESKALICOM
Ovaj dio testa nas je potpuno iznenadio jer se dosad uvjerljivo najbolji fotomobitel pokazao nevjerojatno lošim. No, pređimo na slike.
Prvi red fotografija prikazuje regal sa knjigama snimljen sa otprilike metar i pol udaljenosti u potpunom mraku. Takav test smo odabrali da bi usput provjerili mogućnost fokusiranja u mraku uz pomoć AF lampice. Sva tri mobitela su u roku 2-3 sekunde bez problema fokusirala.
LG je snimio koliko toliko solidnu sliku, ali ipak pretamnu i dosta blijednih boja. Od Samsunga smo doživjeli posvemašnje razočaranje. Bljeskalica ne samo da je preslaba nego je aparat potpuno pogriješio balans bijele. Slika iz SE je uvjerljivo najbolja, blic je nevjerojatno snažan, fokus besprijekoran kao i reprodukcija boja.
U mračnom hodniku se nastavlja isti trend. Stražnji zid je udaljen četiri do pet metara. Najbolji je opet SE čija snažna bljeskalica osvjetljava kadar bez ikakvog problema, LG je drugi po redu, a Samsung opet pati od preslabe bljeskalice i ponovno potpuno griješi u postavki balansa bijele.
U oba slučaja Samsung i SE su ISO postavili na 200, a LG je iz nepoznatih razloga pobjegao skroz na ISO 635.
ISO TEST
Samo Samsung i LG nude ručno podešenje ISO vrijednosti te smo samo za njih složili i usporednu tablicu. SE iako nema tu opciju, sumnjamo da će korisnicima ovih fotomobitela to bitnije zasmetati. Koliko smo vidjeli tijekom testa, SE nikad nije odabrao vrijednost veću od ISO 500 što je pohvalno, jer je čak i to previše za sva tri uređaja. Samsung i LG ambiciozno nude čak i ISO 1600, a rezultate pogledajte ispod.
ZAKLJUČAK
Donijeti jednostavan zaključak o kvaliteti ovih fotomobitela nije baš jednostvan zadatak kako se to možda čini.
Ukoliko bismo htjeli biti podli i usporediti ih sa pravim fotoaparatima sukladno klasi po kvaliteti fotografija, tada su sva tri testirana fotomobitela čisto bacanje novaca. LG i Sony Ericsson proizvode slike koje očekujemo iz nečega što smo platili 500 kn u Konzumu, a Samsung iako znatno bolji opet djeluje kao osrednje složen fotoaparat u klasi oko 1000 kn. Obzirom na cijenu ovih fotomobitela, svi odreda su oko pet puta skuplji od klase gdje spadaju kvalitetom fotografija.
Ukoliko razmišljate o kupnji ovih uređaja prvenstveno radi fotoaparata, a da usput posluže kao mobitel, odustanite. Za navedene svote novaca možete kupit bilo kakav kompaktni fotoaparat, uključujući početne DSLR kitove koji će snimat slike da vam pamet stane.
Međutim, ovo nisu fotoaparati nego multimedijski fotomobiteli i tako ih treba ocijeniti u konačnosti. Kad razmislimo kako u dvjestotinjak grama objedinjuju mobitel, MP3 i video playere, organizatore, GPS navigaciju, Office aplikacije, igrice i još povrh svega imaju 8.0 megapikselne fotoaparate i VGA video kamere (osim C905), postane jasno koliko se zapravo toga dobije odjednom.
Kamere ugrađene u ova tri mobitela su sve odreda tri najbolja fotomobitela koji su nam do dana današenjeg došle u redakciju, a isprobali smo praktički sve dostupno na hrvatskom tržištu.
Za kraj ovog testa možemo zaključit kako je tehnologija fotomobitela nevjrojatno napredovala. Unatoč tome, nijedan od njih nije bez zamjerke, ali zato svaki ima svoju jaku stranu i prema tome bi trebalo odlučivati pri kupnji.
Ukoliko najčešće snimate na otvorenom pri danjem svjetlu, bez imalo dvojbe najbolji je Samsung INNOV8. Kvalitetom slika bez problema parira fotoaparatima u klasi oko 1000 - 1500 kn.
Ako često snimate u zavorenom prostoru uz korištenje blica, npr.u kafićima ili noćnim klubovima, najbolji odabir je SE C905 čija je bljeskalica dostojna pravog fotoaparata, a posjeduje i odličan automatski white balance u navedenim uvjetima.
I na kraju, ako vam je YouTube najdraža web stranica, a snimanje filmića strast, LG Renoir će vas oduševit rezultatima. Rezolucija 640 x 480 pri 30 sličica u sekundi i najslabija kompresija koja ostavlja najviše detalja u snimci suvereno nadmašuje druga dva mobitela na testu.
VIDEO SNIMANJE
Sva tri fotomobitela nude i video snimanje. Nažalost, svaki od njih je u nečemu zakinut tijekom snimanja. Samsung i LG snimaju 640x480, a SE samo 320x240. LG i SE snimaju 30 sličica u sekundi, ali Samsung samo 15. LG pak nema dostupnu stabilizaciju tijekom videa, a Samsung samo na 320x240 kao i SE. Samsung i SE snimaju u mp4, a LG u .avi formatu. Prilično šaroliko društvo. Pređimo na primjere.
LG KC910 Renoir
Samsung i8510 INNOV8
Sony Ericsson C905 Cybershot
Opet smo doživjeli iznenađenje. Fotomobitel koji nam je dosad ostavio relativno "mlaki" osjećaj u modu fotoaprata, u video modu je zasjao poput zvijezde.
LG ima bez sumnje najbolji video od sva tri mobitela. Jedini snima 640x480 pri 30fps, a kompresija je prilično blaga, tako da u snimci skoro pa nismo niti primjetili artefakte kompresije. Samsung je drugi po kvaliteti. Iako snima 640x480, to čini pri samo 15fps što se primjeti. Također, ima dosta vidljivih artefakata kompresije, osobito na jednoličnim površinama poput neba ili asfalta. Najlošiji u usporedbi je SE koji sa svojim prejako komprimiranim 320x240 videom teško da će nekog impresionirati.
REALNA PRIMJENA FOTOGRAFIJA
Činjenica je da su ovi mobiteli još uvijek preograničeni i preskupi da bi ih netko kupio samo radi fotoaparata te ih koristio za neka ozbiljnija fotografiranja. Obzirom da im je glavna prednost to što ih uvijek imate pri ruci, za očekivat je da će uglavnom služit za razne snapshotove po ulici, u kafiću i sličnim prigodama. Takve fotografije će najčešće završit negdje na internetu, na nekom forumu ili stranicama poput Facebooka.
Zato smo odlučili smanjit i obradit nekoliko fotografija upravo na dimenziju koju dopušta Facebook, a to je 600 piksela po većoj stranici da vidimo koliko je razlika u kvaliteti slike vidljiva na tako malenoj dimenziji.
Ukoliko vidite razliku među ovim slikama, svaka čast. Mi ju nevidimo.
Makro fotografije također ne pokazuju nikakve bitne razlike. Uz manje razlike u reprodukciji boja, količina detalja (npr. dlačice na listu lijevo) djeluju identično.
Obradom se dosta toga može izvući iz fotografija snimanih bljeskalicom. Nažalost, plavičasto ton na Samsungovoj slici je još uvijek vidljiv (iako znatno manje), tako da je u tim uvjetima C905 ipak najbolji odabir čiju sliku osim izoštravanja nismo ni dirali.
Posljednja usporedba jasno pokazuje kako su u ovakvim uvjetima pregledavanja slika sva tri fotomobitela prilično izjednačena.
-
Naziv:Ostali Usporedni test 8-mpx fotomobitela