- Prikaz u elektroničkom tražilu i LCD
- Filmosko 4K video snimanje
- Munjeviti auto fokus
- Odlična ergonomija
- Visoka kvaliteta fotografija
- Utor samo jedne SD kartice
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
Ergonomski, GH4 je blizu savršenstva. Od
prvog primanja u ruku rekli smo sami sebi “to je to”. Veličina I oblik gripa
koji je presvučen mekanom gumom su idealni I savršeno pristaju prosječnoj
veličini šake (osoba visine oko 180cm). Broj vanjskih kontrola je
fantastičan; čak tri kontrolna kotačića, višesmjerni kontroler, pet potpuno
programibilnih tipki i nekoliko tipki sa direktnim fiksiranim funkcijama (ISO, WB, EV). Kotačić za odabir načina rada se može zaključati, a pristun je i poseban
kotačić za kontinuirano okidanje. Na idealnoj poziciji pored palca nalazi se sklopka za odabir načina rada
fokusa.
Načelno, nakon početnog prilagođavanja rijetko kad će biti potrebno ulaziti u izbornik jer su sve postavke dostupne direktnim kontrolama ili u brzom izborniku. Aparat je zabrtvljen protiv ulaska vlage i prašine te nije pretjerano težak (560 grama s baterijom) tako da cjelodnevno držanje u ruci ne predstavlja problem.
Ipak, nije sve savršeno - kontrolni kotačić na poleđini je preuvučen te palac zapinje za gumu na desnoj strani i za rub LCD zaslona na lijevoj, a i neke tipke imaju bezosjećajni gnjecavi osjećaj pri korištenju, no to ne kvari ukupni vrlo pozitivni dojam.
.
Zaslon i tražilo
Zakretni 3-inčni LCD zaslon je potpuno zakretan. Ima dodirnu funkciju i milijun točkica. Oštrina, reprodukcija boja i kutevi gledanja su besprijekorni. Elektroničko tražilo također oduševljava. Zahvaljujući 2.36 milijuna točkica vrlo je detaljno i veliko te ni u jednom trenutku nismo požalili za tradicionalnim optičkim tražilom. Jedna od glavnih prednosti elektroničkog tražila je što se unaprijed vidi ekspozicija (ima i histogram) te nikad ne treba ponavljat fotografiju radi pogrešno izmjerenog svjetla. Moguće je namjestiti crno bijeli prikaz u tražilu dok aparat i dalje snima u boji. Brzina prebacivanja je solidna no ne trenutačna (oko sekunde) i to bi zahtjevnijim fotografima moglo ponekad smetati.
.
Baterija
Litij ionska baterija je najbolja među svim mirrorlessima. Nama je u prosjeku pružala oko 650 fotografija što je debelo iznad konkurencije, no i dalje zaostaje iza DSLR aparata koji u ovoj klasi većinom pružaju oko 1000 fotki iz jednog punjenja. Puni se oko 3 sata u vanjskom punjaču.
.
Senzor, kvaliteta fotografija i objektiv
Senzor formata 4/3 (17 x 13 mm) ima 16 megapiksela i ne razočarava kvalitetom fotografija koja je na sličnoj razini kao kod svih konkurenata (Nikon D7100, Canon 7D, Olympus E-M1). Iako Nikon ima više megapiksela i više detalja u snimkama radi manjka AA filtera, a dojma smo i kako se Olympus za nijansu bolje snalazi na visokom ISO-u, GH4 realno ne zaostaje puno i sposoban je pružiti profesionalnu kvalitetu fotografija.
Detalj koji moramo odvojeno istaknuti je mogućnost korištenja posve elektroničkog shuttera - u tom slučaju GH4 je apsolutno bešuman pri fotografiranju što je detalj koji mnogo znači pri fotografiranju u tihim okruženjima poput crkvi ili koncerata (klasične glazbe). Čak i kad se koristi mehanički zatvarač, GH4 je i dalje osjetno tiši od svih DSLR aparata.
.
Izbornik i brzina rada, povezivost i memorija
Opća responzivnost je odlična, GH4 se uključuje za jednu sekundu, a pri pozivanju izbornika nema vidljive odgode. Okidanje od 12 fotografija u sekundi je dojmljivo, a buffer ima mjesta za 40 RAW fotografija Ili oko 90 u JPEG formatu što bi trebali biti dostatno za sve prigode. Brzi i glavni izbornik su logično posloženi, ali apsolutno krcati opcijama i trebat će jedno vrijeme da svladate sve mogućnosti koje ovaj aparat nudi.
Od konektora, dostupno je u biti sve. Konkretno, Panasonic Lumix GH4 ima HDMI, USB, te 3.5mm ulaz za mikrofon i izlaz za monitoring slušalice što je izrazito pogodno za sve one koji snimaju video (ne samo da možete spojiti vanjski mikrofon već na slušalicama možete paralelno čuti kvalitetu zvuka s povezanog mikrofona). Tu je i ulaz za žićani daljinski, te WiFi povezivost što znači da putem Android OS ili iOS tableta ili mobitela možete upravljati fotoaparatom iz daljine (bežično).
Lumix GH4 koristi SD/SDHC/SDXC kartice, ali nažalost ima samo jedan utor; dva bi bila bolja za korisnike koji snimaju vjenčanja radi backupa. Izostavljen je i GPS, no on je primarno interesantan samo fotoreporterima i landscape fotografima.
.
Video snimanje
Pored toga što je jedan od rijetkih koji snima u 4K (Ulta HD) rezoluciji (4096x2160 piksela), GH4 ima sve zamislive postavke za video. Možete birati između čak 4 video formata, a "obični" Full HD više nije tako običan kad shvatite da snima pri 60p i suludih 200 Mbps (niti jedan mirrorless ili DSLR nema tako jak bitrate). 4K video ne samo da omogućuje snimanje u rezoluciji koja će postati raširena tek u budućnosti (današnje uspomene u kvaliteti koja tek dolazi u mainstream) nego omogućuje podizanje kvalitete kroz downsampling ili "cropanje" full HD snimke iz većeg kadra kao što to radimo sa fotografijama.
Realno, Lumix GH4 nema konkurenta koji bi mu parirao za video snimanje, ali najvišu ocjenu ne dajemo samo radi toga što će full frame aparati imati bolje snimke u uvjetima slabijeg svjetla.
.
Autofokus i bljeskalica
Ugrađena bljeskalica dosega 17 metara, što je više nego solidno. Aparat nudi i mogućnost bežićne kontrole vanjskih flash jedinica. Auto fokus je fenomenalan, pri korištenju jednokratnog fokusiranja subjektivno radi i brže nego sustavi u Nikonu D4 i Canonu EOS 1Dx (aparati vrijednosti od oko 40.000 kuna). Praćenje pokretnih objekata ipak nije na njihovoj razini i GH4 ipak ne bi preporučili ukoliko redovno fotografirate sport. Mogućnosti konfiguracije AF točki su izrazito brojne - dostupno je nekoliko načina njihovog grupiranja, a veličina točke je podesiva u 8 razina.
.
Zaključak
Panasonic Lumix DMC-GH4 spada u kategoriju fotića koje nakon testa najrađe ne bi ni vratili. Da, toliko nam se svidio i razlog tome je opća usklađenost svih performansi i aspekata koje ocjenjujemo. Počevši od ergonomije, funkcija, kvalitete fotografija pa do vrhunskog video zapisa, GH4 je potpuno zaokruženi proizvod.
Apsolutno savršen definitivno nije. Brzina prebacivanja slike sa LCD-a u elektroničko tražilo ima prostora za poboljšanje, par ergonomskih detalja treba ispolirati, a kvaliteta fotografija isto ima prostora za unaprijeđenje, no ništa od toga nije tzv “deal breaker” radi kojeg ne bi preporučili GH4. Konkurencija u ovoj klasi je vrlo jaka i tu tradicionalno dominiraju Canon i Nikon DSLR modeli, pa se Panasonic mora dobrano isprsiti u marketinškom smislu. Nikon D7100 nudi višu rezoluciju, dvije memorijske kartice, bolje AF praćenje pokretnih objekata, no nema video dobar kao GH4. Olympus OM-D E-M1 ima nešto bolji visoki ISO i manjih je dimenzija, a novi Canonv EOS 7D Mark II je upravo došao na tržište i tek ga moramo isprobati.
Dvije od jačih strana ovog aparata su bešumno okidanje i elektroničko tražilo koje unaprijed pokazuje kako će snimljena fotografija izgledati; jednom kad se naviknete na tu mogućnost, povratak na DSLR je težak. Načelno, jedine dvije kategorije fotografa kojima ne bi preporučili GH4 su sportski fotografi (držite se DSLR-a) i oni koji redovno rade u uvjetima vrlo slabog svjetla (Full Frame je bolji odabir), ali za sve ostale prigode GH4 ispunjava sve kriterije i zasluženo osvaja jednu od najviših prosječnih ocjena koje smo do sad dodijelili.
-
Naziv:Panasonic DMC-GH4
-
Dimenzije:133 x 93 x 84 mm
-
Težina:560 grama
-
Dijagonala i rezolucija:3 inča, 1,036,000 točaka
-
Tip i kapacitet:Li-ion, 1860 mAh
-
Broj okidanja (CIPA standard):500
-
Megapiksela:16
-
RAW format:Da
-
Kontinuirano okidanje:12 fps
-
Tip:Izmijenjivi, micro 4/3 mount
-
Rezolucija (fps):4096 x 2160 piksela (24 fps), 3840 x 2160 piksela (24 fps, 25 fps, 30 fps), 1920 x 1080 piksela (24 fps, 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps)
-
AF točaka:49
-
Doseg bljeskalice:8,5 metara
-
Dizajn, ergonomija i kvaliteta izrade10
-
Zaslon i tražilo10
-
Baterija9
-
Senzor i kvaliteta fotografija8
-
Upravljanje, izbornik i brzina rada9
-
Povezivost i pohrana podataka8
-
Video snimanje9
-
Autofokus i bljeskalica9
-
-
Digitalni fotoaparat Panasonic DMC-GH4EG-KDigitalni fotoaparat Panasonic DMC-GH4EG-K. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica već od 524,96 kn mjesečno!Raspoloživo
-
12.599,00 knPogledaj ponudu
-
Digitalni fotoaparat Panasonic DMC-GH4HEG-KDigitalni fotoaparat Panasonic DMC-GH4HEG-K. Dostupno do čak 24 rate beskamatno putem American Express i Diners kartica već od 708,29 kn mjesečno!Raspoloživo
-
16.999,00 knPogledaj ponudu