UVOD
HTC HD7 samo je jedan od ukupno pet novih Windows Phone 7 uređaja koji su globalno najavljeni, iako nije poznato koliko će ih doći u prodaju na hrvatsko tržište. Posredstvom operatera u prodaji je HTC 7 Trophy s poprilično visokom cijenom (4.499,00 kn), iako dizajnom i svojstvima na prvi pogled ne ostavlja poseban dojam. Vjerujemo da će HD7 koštati ispod 5.000 kuna što bi trebalo uzrokovati pad cijene Trophyja.
Windows Phone 7 uređaji namijenjeni su prvenstveno poslovnim korisnicima, iako je Microsoft shvatio da je multimedija ključ uspjeha na tržištu pa se na sve načine trudi ponuditi različite multimedijalne servise putem svog mobilnog sučelja.
HTC HD7 službene fotografije
Na prvi pogled, HTC HD7 se pokazuje kao vrhunski konstruiran mobitel (kako to i doliči HTC-u). Iz kuta Microsofta, najdirektniji bi konkurent trebao biti HTC Desire HD, pokretan Android OS-om. HTC-u HD7 će izvan kuće biti konkurencija svaki drugi napredniji Windows Phone 7 uređaj, od LG Optimusa 7 spomenutog u uvodu, do Samsunga Omnije 7 koju nažalost do danas nismo imali u rukama.
LG E900 Optimus 7 i Samsung i8700 Omnia 7
U ovom testu, kratko ćemo proći kroz pakovanje, konstrukciju i funkcije samog uređaja, uz osvrt na razlike Windows Phone 7 sučelja u usporedbi s već testiranim LG-em Optimus 7.
KARAKTERISTIKE
- Mreža: HSDPA 900 / 2100 / GSM 900 / 1800 / 1900
- Dimenzije i težina: 122 x 68 x 11.2 mm; 162 grama
- Zaslon: Kapacitvini S-LCD osjetljiv na dodir, 16M boja, 480x800 piksela, 4.3"
- Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz
- Memorija: 512 MB ROM, 576 MB RAM, 8GB interne
- Operativni sustav: Microsoft Windows Phone 7
- Povezivanje: GPRS; EDGE; 3.5G HSDPA; Wi-Fi; Bluetooth v2.1 A2DP; v2.0 microUSB
- Kamera: 5 MP, 2592х1944 piksela, autofokus, dvostuka LED bljeskalica; Video snimanje HD (720p)
- GPS navigacija: A-GPS, Bing Mape, Digitalni kompas
- Web pretraživač: HTML
- Baterija: Li-Ion 1230 mAh
- Ostalo: 3.5 mm utor za slušalice
ZAŠTO KUPITI?
- kvaliteta i korišteni materijali izrade
- 4.3" zaslon osjetljiv na dodir
- HTC Hub dorada Windows Phone 7 sučelja
- brzina rada sučelja (1 Ghz procesor)
- napredne funkcije poput 3.5G, WiFi, GPS...
- brz e-mail klijent
- aplikacije
- podrška za uređivanje i pregled Office datoteka
- napokon ugrađena bočna tipka za kameru
- 3.5 mm audio ulaz
ZAŠTO NE KUPTI?
- siromašna dodatna oprema i cijena uređaja
- ne podržava micro SD kartice i USB razmjenu podataka
- zaslon preosjetljiv na otiske prstiju
- sučelje ne nudi jasno upravljanje multi-taskingom
- ograničenost i zatvorenost sučelja kao i kod iPhonea
- nema hrvatskog izbornika
- ne može se isključiti autorotacija zaslona
PAKOVANJE i OPREMA
Iako naš testni uređaj nije bio prodajni primjerak, već onaj namijenjen za novinare, oprema uz njega očito se ne razlikuje od one koji su imali na GSMareni. Pored USB kabela sa strujnim nastavkom, slušalica i kratkih uputa, nema nikakve futrole ili stalka.
Slušalice koje dolaze uz HTC-ove uređaje nisu se promijenile već nekoliko godina. Pohvalno je što slušalice imaju daljinske kontrole za glazbu i zadovoljni smo kvalitetom zvuka koji pružaju.
Srednji i duboki tonovi su dovoljno izraženi te pri svakodnevnom preslušavanju omiljenih albuma nismo naišli na nikakve probleme. Ipak, slušalice ne smatramo ergonomski pretjerano praktičnima (više preferiramo In Ear tip). Posebice nam smeta što je izolacija slušalica stvarno prosječna jer već pri srednjoj jačini zvuka cijelo vaše okruženje čuje na koju točno pjesmu tapkate nogom. Srećom, SennHeiser ima nekoliko odličnih In Ear modela za nešto više od 200 kn. Primjerice, vodootporne In Ear slušalice SennHeiser MX 70 bi bile naša preporuka.
Slušalice s daljinskim kontrolama za glazbu
UREĐAJ, DIZAJN, ZASLON
Prvi dojam koji HD7 ostavlja kada ga primite u ruke bolji je od onoga koji je ostavio HTC Desire HD. Prednjim dijelom dominira velik, 4.3" Super LCD zaslon prekriven staklom.
Oku ugodan, lagano zaobljen i klasičan dizajn
Rubovi uređaja su izrađeni od plastične imitacije metala, lagano zaobljeni s estetski prekrasno ukomponiranim zvučnicima na vrhu i dnu. Voljeli bismo možda da se ipak radi o aluminiju, a ne plastici, ali...
Precizna završna obrada vidljiva je na rubovima, iako plastičnim
Kako je cijeli stražnji dio gumiran, uz poneke metalne detalje, uređaj u ruci leži izvrsno unatoč povećim dimenzijama. Uz debljinu od 11 mm i gumiranu pozadinu, u ruci se jedva osjeti težina od čak 162 grama.
HTC HD7 u ruci
Kapacitvini S-LCD osjetljiv na dodir, s prikazom od 16M boja u rezoluciji 480x800 piksela na 4.3" spada među najatraktivnije zaslone mobitela na tržištu. Iako prekriven staklom, poprilično lako skuplja otiske prstiju. Ipak, dojma smo kako puno manje troši bateriju od istog takvog zaslona na HTC-u Desire HD čije sučelje ima puno više atraktivnih Widgeta, animacija i sl.
Dodirna tehnologija je jednako precizna kao i na Apple iPhoneu, dok je virtualna QWERTY tipkovnica dostupna u vodoravnom i okomitom položaju, iako ne nudi prečace kakve nude tipke na Android OS-u.
Estetski vrhunac cjelokupnog uređaja naglašen je u dizajnu okvira kamere koji uključuje i stalak uređaja - radi se o precizno brušenom metalu s upečatljivim "klikom" dok ga otvarate. Uz tamnosivu gumiranu pozadinu, tamnožuta podloga oko kamere zaista lijepo izgleda uživo. Stražni poklopac baterije je izrađen od plastike prosječne kvalitete, iako se doima čvrsto postavljen na uređaju.
BATERIJA, PUNJENJE
Baterija ispod poklopca snage 1230mAh
Prosječno punjenje traje oko dva sata, dok nam je na jednotjednom korištenju baterija uz prosječno korištenje trajala dva do tri dana. Uz korištenje 3G-a za surfanje i primanje e-mailova, slušanje glazbe, veći broj poziva i SMS-ova baterija je izdržala jedva dva dana. Čini se kako Widgeti i animacije na HTC Sense doradi Androida iscrpljuju bateriju. Takvog WOW efekta nema na HD7-ici, ali baterija traje znatno duže.
OPERATIVNI SUSTAV
Kako ne bi ponavljali priču o nasljedniku Windows Mobilea 6.5, više o Windows Phone 7 sučelju možete pročitati na ubačenom linku. Treba reći da je Windows Phone 7 sučelje fenomenalno brzo. Brže je od Androida na HTC-u Desire HD pa jedini konkurent ostaje Apple iOS na iPhoneu 4 koji je brz sve dok se ne napuni aplikacijama i multimedijom, što je vjerojatno slučaj i s HTC HD7 koji jednostavno nismo stigli natrpati u tjedan dana.
Windows Phone 7 sučelje je u većini pregleda estetski neugledno, iako na momente djeluje privlačno zbog velikih slova na zaslonu. Većina sadržaja se pregledava kroz tabove koji na prvi pogled nisu uočljivi - zato uvijek pokušajte pomaknuti zaslon u stranu jer tko zna što ćete sve pronaći.
Najviše koristi poslovnim korisnicima koji žele dobru Office podršku, donijet će brz E-mail klijent i brz internet preglednik. Sve ostalo se plaća i to putem Market Placea (online trgovine aplikacijama) koji nije podržan za Hrvatsku.
Prikaz početnog zaslona se vizualno ne može mijenjati. Na njega možete dodavati prečace, programe i sl. Neuobičajeno, otključava se povlačenjem prsta prema gore - dok se na većini drugih uređaja povlači na desno ili prema dolje. Shvaćamo da Microsoft želi biti drugačiji, no vjerujemo i da su čuli za standardizirane funkcije na koje su korisnici navikli zbog praktičnosti izvedbe.
U izbornik se ulazi pomicanjem prema desno. On se prikazuje okomito, a u njemu se nalaze sve aplikacije. Nema grupiranja aplikacija po datotekama što nam nedostaje jer se vrlo lako natrpa veći broj aplikacija koji ipak ne koristimo svakodnevno.
POZIVI, IMENIK, SMS
Većina novih pametnih mobitela koje testiramo zapostavlja lakoću upravljanja osnovnim funkcijama poput poziva i SMS poruka. Nakon iOS-a i Androida, tradiciju nastavlja i Windows Phone 7 pa tako ispod zaslona nema tipki za upravljanje pozivima. Do brojača dolazite u nekoliko koraka, odabirući minijaturne ikone na megalomanskom 4.3" zaslonu. Uz to, virtualna tipkovnica za odabir brojeva nema prečace (smart dial) kao što ih imaju Android OS, Symbian i mnoga druga sučelja.
Imenik ("People") je povezan s popisom poziva, Facebookom i e-mail računom, iako je sve to izvedeno na jedan čudan način. Na listi imena nam nedostaju direktne tipke za pozivanje i slanje SMS-a svakom kontaktu (zahtijeva se više nepotrebnih koraka: pronalazak kontakta, ulazak u kontakt, odabir funkcije...). U isti taj imenik ukomponiran je i Facebook. Ne radi se o Facebook aplikaciji za Windows Phone, već o nečemu polovičnom.
Samom aktivacijom e-mail računa ili Facebooka, kontakti se sinkroniziraju u imenik što nam ne odgovara jer je lista preduga i nepregledna.
Logično, predinstalirana je i aplikacija za Messenger (MSN) koja na Windows Phone 7 sučelju radi fenomenalno.
ORGANIZATOR, ALARM, OFFICE i OSTALE INTERNE APLIKACIJE
Estetski dojam koji ostavlja kalendar je prosječan. Ipak, pri korištenju će biti lako upravljiv i pregledan.
POVEZIVANJE, INTERNET
Iako su ponuđeni svi napredni oblici povezivanja za razmjenu podataka (3.5G, WiFi, Bluetooth, microUSB), Windows Phone 7 uređaji ne podržavaju slobodnu USB razmjenu memorije i podataka, već se ona odvija isključivo preko Zune programa (Microsoftov pandan Apple iTunesima).
Zune estetski izgleda vrlo privlačno, ali nas koncept sličan Appleovom pomalo nervira. Zune svako malo pokušava sinhronizirati sav sofrver bez da mu mi to dopuštamo (ponekad nas ništa niti ne pita!). Kao i kod iTunesa, jednom kada shvatite kako stvari funkcioniraju, sve dalje ide jednostavno. Ipak, draži su nam Samsung, Nokia, Sony Ericsson ili HTC uređaji koji podržavaju jednostavnu USB razmjenu memorije.
Internet možete pregledavati putem Internet Explorera. On nije po ničemu sličan IE-u na računalu što znači da se stranice učitavaju poprilično brzo. Funkcionalnost je također jako dobra, iako nas smeta nemogućnost postavljanja Googlea kao početne tražilice. Zato je tu Bing.
Na Marketplaceu smo ipak pronašli aplikaciju za Google tražilicu, dok je ona za YouTube bila predinstalirana. Obje stu estetski iznimno neprivlačne.
MARKETPLACE
Uz predstavljanje novog sučelja (op.a. Windows Phone 7), Microsoft je veliki naglasak već u početku stavio na on-line trgovinu aplikacijama. Za razliku od Android Marketa, još više Ovi Storea, to je u punom smislu riječi trgovina jer bi besplatne aplikacije po pojedinim kategorijama mogli nabrojati na prste jedne ruke.
Prilikom same aktivacije MarketPlacea, kao državu/regiju korištenja morate odabrati Veliku Britaniju ili Njemačku jer Marketplace za Hrvatsku nije podržan. Prilikom aktiviranja, uređaj logično traži Windows Live (Hotmail) korisničko ime i datum rođenja.
Korištenje MarketPlacea djeluje lijepo, brzo i intuitivno. Za razliku od konkurencije koja ne nudi ništa slično, HTC je putem Huba ponudio svoje aplikacije. Nema ih puno, ali su većinom besplatne, praktične i dobro prilagođene veličini zaslona uređaja. Kao što smo već spomenuli, većina aplikacija na Marketplaceu je naplatna, dok u svakoj kategoriji možete pregledavati besplatne aplikacije. Nedostatak je što se u pretrazi aplikacija prikazuju i one aplikacije koje ste već skinuli.
U direktnoj usporedbi, Android Market nam se čini puno bogatijim i ugodnijim za korištenje. AppStore je naravno broj jedan, dok Nokijin Ovi istina radi nešto sporije, ali nudi jednako zavidnu količinu aplikacija kao i Android Market.
Za Microsoft vrlo važan dio Marketa su svakako igre. Koliko smo uspjeli vidjeti, nema besplatnih, ali ih možete isprobati na kratko vrijeme (Trial).
MULTIMEDIJA
Dio s multimedijom je estetski usavršen, no to ujedno znači i da imate jako malo opcija za podešavanje različitih načina pregleda. Točnije, takve opcije ne postoje. Ponovno kroz tabove, prikazuju se sve slike (ujedno i one s vašeg Facebooka - sučelje ne pita želite li to na svom uređaju!). Moguće je zumirati slike štipanjem prstima (multi-touch), a sve se učitava poprilično brzo.
Nismo pronašli neke mogućnosti uređivanja slika kakve nudi Symbian, odnedavno i Android, dok su od video formata podržani samo WMW i MP4. Prava šteta što na 4.3" zaslonu ne možete gledati avi, DivX ili Xvid.
GLAZBA
Vrlo sličan pregledu slika je i pregled glazbe. To i nema nekog smisla jer glazbu (u ovom slučaju albume) ne želimo pregledavati na jednak način kao i slike. Lista pjesama je nepregledna, dok nam je sam prikaz na crnoj pozadini neprivlačan.
Vjerovali smo kako su dva mrežasta pokrova na vrhu i dnu uređaja zvučnici. No, to nije tako jer je naš uređaj glazbu reproducirao putem minijaturnog zvučnika na stražnjem dijelu pored kamere. Taj zvučnik nije toliko loš, ali nas je šokirala činjenica da HD7 nema dva velika bočna zvučnika.
Ako tome dodamo i činjenicu da Windows Phone 7 ne podržava memorijske kartice, u ovih tjedan dana koliko smo imali uređaj nismo bili previše entuzijastični prema korištenju Zunea za razmjenu glazbe. Probali smo prebaciti jednu pjesmu s Nokije N8 putem Bluetootha, ali ništa od toga.
KAMERA
Kamera rezolucije 5.0 megapiksela (2592х1944) ima ugrađen autofokus i dvostuku LED bljeskalicu koja može osvijetliti više od 4 metra ispred uređaja.
Sučelje kamere je pojednostavljeno, ali smatramo da bi ikone na zaslonu trebale biti veće. Prednost je svakako i bočna tipka za fokus i okidanje fotografije ili videa.
Problem je što kamera u mraku nema predautofokus lampicu kakvu ima Nokia N8 pa je fokus u uvjetima slabijeg osvjetljenja loš. U dnevnim uvjetima fotografije su solidne, ali previše ispikselizirane. U direktnoj usporedbi s Apple iPhoneom 4 i Nokijom N8 - HTC HD7 ispada iz utrke.
PRIMJERI FOTOGRAFIJA
Video snimanje je dostupno u HD (720p) rezoluciji, no rezultat neće iznenaditi nikoga. Stabilizacija je loša (ili ne postoji), dok je senzor uz takav otvor leće očito nesposoban snimiti HD video na kakav smo navikli kod Sony Ericssona X10, HTC-a Desire ili Apple iPhonea 4.
GPS NAVIGACIJA
Na kraju, tu je "GPS navigacija" uz instalirane Bing mape. Navodnike smo stavili jer nema nikakvih navigacijskih opcija - barem ih mi nismo pronašli što je katastrofalno u usporedbi sa svim drugim kartama koje nude bar neke, iako siromašne opcije.
ZAKLJUČAK
Rijetke mobitele smo toliko puta u samo tjedan dana poželjeli baciti u zid umjesto da nekim sportom ispucamo sve naše frustracije. Još je manje uređaja koji su u tih istih tjedan dana ujedno uspjeli na naše lice navući toliki osmjeh.
HTC HD7 je vrhunski izrađen mobitel s jako modernim i fenomenalno brzim sučeljem. Sučeljem za koje nemate nikakve upute. Sučeljem u kojem vam nije jasno kako doći do postavki za 3G povezivanje ili pak kako se u Bing mapama prebaciti u satelitski prikaz! Da ne govorimo da je ikona za biranje telefonskog broja manja od "X gumba" na vašem računalu, a taj isti dialer nema smart dial.
Jednom kada shvatite kako što funkcionira na Windows Phoneu 7 uz HTC doradu (op.a. možda vaš autor ima zakašnjeli odaziv inteligencije?), zavoljet ćete ovaj uređaj i dugoročno biti sretni s njime. Tu i tamo će vas iritirati što za svaki prijenos podataka/multimedije s uređaja na računalo morate koristiti nekakav Zune softver, no vjerujemo da ćete se i na to naviknuti jer Zune izgleda i radi puno puno bolje od iTunesa na koji se "moralo" naviknuti tisuće vlasnika iPhonea.
Priča je: "dat ćemo vam puno (brzina, jednostavnost, naprednost, kvaliteta), ali vam ne damo još više (ograničen softver s ograničenim podešenjima)". U Microsoftu očito misle da se trend koji je započeo Apple dobro prodaje. Vi odlučite... Mi bismo rado zadržali HTC HD7.
-
Naziv:HTC HD7