- Zakrivljen 5,5-inčni P-OLED zaslon
- Kvalitetne kamere
- Snažna tehnička osnovica i 32GB interne memorije
- Debeo u profilu i malo glomazan
- Zagrijavanje straga kod igranja igara
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade
LG G Flex 2 je druga generacija LG mobitela za zakrivljenim zaslonom. Sigurno se pitate čemu ta zakrivljenost služi. Iako je istina da je ugodnije držati u ruci lagano zakrivljen uređaj te se u džepu možda ne osjeti toliko, iako je glomazan jer na neki način zakrivljena površina prati oblik naše ruke ili noge (u džepu), te se eventualno neće razbiti tako lako pri padu na pod, ostalih praktičnosti nema. Zakrivljenost na LG G FLex2 je uglavnom "WOW efekt". Jedino nam zakrivljen monitor ima smisla jer ostavlja dojam kao da uranjate u sliku, dok kod televizora tog efekta nema jer pred monitorom sjedite na pola metra udaljenosti, a pred televizorom na 2 ili 3 metra udaljenosti. Praktičnije je na Samsung Note Edge kad je zaobljen dio zaslona koji na tom zakrivljenom dijelu nudi neke posebne funkcionalnosti.
G Flex2 je lijepo napravljen - ima kvalitetnu završnu obradu, ali je malo gomazniji s tim 5,5 inčnim zaslonom. LG G3 primjerice s tom istom dijagonalom nije toliko glomazan. Konstrukcija je gumirana straga, ali ta gumirana površina pod prstima ne djeluje elegantno, već izgledom i dodirom podsjeća na kakvu jeftiniju plastiku. Izgled u ovom slučaju vara jer se radi o "neogrebivoj" površini koja apsorbira sve manje ogrebotine. Nema brige da će se savinuti jer je konstrukcija iznimno čvrsta.
Uređaj nema bočne fizičke tipke za podešavanje glasnoće i otključavanje, već su one na LG-u smještene straga ispod kamere. Na G Flex2 te tipke su kvalitetno napravljene, precizne su za pritisak i lako mi se bilo naviknuti na njihovo korištenje (što nije bio slučaj kad sam testirao LG Spark). Za bolju ergonomiju bih volio vidjeti i virtualne tipke sprijeda odvojene ispod zaslona - one su dio zaslona, ali to ne smatram velikim nedostatkom jer je sam donji okvir oko ekrana poprilično tanak. Mogu reći da G FLex2 ima dobru ergonomiju, ali ga zbog debljine i veličine kućišta čak niti je nisam mogao koristiti jednom rukom (unatoč činjenici da imam poveću ruku).
.
Zaslon i tipkovnica
5,5 inčni zaslon je prekrasan. U P-OLED tehnologiji ima odlične boje i vrhunske kuteve gledanja. Ipak, prikaz boja nije toliko bogat i dobra kao na Galaxy S6 gdje su one još nabrijanije. No, nemojte me krivo shvatiti - ovo je odličan zaslon i spada među najbolje koje ćete vidjeti danas. Ima Full HD rezolcuiju (1920x1080 piksela) što rezultira s 403 ppi gustoće piksela. Prikaz je vrlo je oštar.
Vani na otvorenom uz direktno jako sunce vidljivost je dobra, ali morate isključiti automatsko osvjetljenje i staviti ga ručno na 100%, jer senzor ne prilagođava osvjetljenje na najjače kada je sunce snažno.
Ugrađena virtualna tipkonica je za pohvalu - ima brojke na vrhu prvog zaslona, nudi točku, dok se zarez navodno može podesit (nisam našao kako, dok je na Galaxy S6 to puno lakše podesiti). Tipke su dovoljno razdvojene i nisam griješio pri tipkanju.
.
Baterija
Ugrađena je Li-Po baterija povećeg kapaciteta 3000 mAh i može se zamijeniti samo odlaskom na servis. Prema službenim podacima proizvođača, baterija pruža do 450 sati u stanju pripravnosti (3G uključen), te do 20 sati razgovora. GSMarena benchmark test baterije za LG G Flex2 daje 62 sata, što obzirom na 3000 mAh kapacitet ne zvuči impresivno. Nama je baterija u pravilu izdržala jedan dan uz još malo snage za slijedeće jutro.
.
Operativni sustav i jednostavnost korištenja
Android sustav ovdje dolazi u najnovijoj v5 Lollipop inačici, ali s ovom LG-evom doradom nema onih efekata koje sam vidio na Galaxyju S6. Dizajn sučelja kao da je od prošle godine. Ne sviđa mi se dizajn virtualnih tipki na dnu zaslona.
Traka koja se povlači s vrha nudi sve brze postavke i obavijesti koje vam trebaju, dok same postavke izgledaju vrlo pregledno, što nije slučaj niti kod Samsunga.
Na Google Play trgovini ćete pronaći gomilu besplatnih aplikacija, no LG ne nudi velik broj svojih aplikacija kao što je to slučaj kod Samsunga. Teme i widgeti su praktični i jednostavni za korištenje, ali nisu estetski vrlo privlačni, već izgledaju obično.
Interna memorija nudi čak 32GB te je dodatno proširiva microSD karticama do 128GB pa će vam bez problema stati sve instalacijske datoteke.
.
Tehnička osnovica
G Flex2 ima snažnu tehničku osnoicu i najnoviji Android v5.0.1 (Lollipop) - Snapdragon 810 čipset s četverojezgrenim procesorom takta čak 2Ghz i najjačim Adreno 430 grafičkim čipom uz čak 3 GB RAM-a. Na Antutu benchmark testu G Flex 2 bez problema postiže 45 do 60 fps (sličica u sekundi) što je visok framerate. Na kraju dobivate gotovo 54 tisuće bodova što je na samom vrhu, ali slabije od Galaxy S6.
U svakodnevnom korištenju, mobitel je doista brz - brzo se prebacivati s aplikacije na aplikaciju, ali nije kao na Galaxy S6 gdje sve reagira u milisekundi, trenutno. Youtube aplikaciji treba dvije sekunde da se prvi puta otvori. Kamera se otvara nakon sekunde možda čak sekunde i pol tako da tu recimo nije najbrži. Kada otvarate igru tu se ne čeka predugo, ali zato ovaj Lollipop s LG-evom nagodradnjom nije toliko dobro optimiziran na G Flex 2 kao Lollipop sa Samsungovom nadogradnjom na Galaxy S6.
Prednost je što ima 32 GB interne memorije to je omnak ogromno i stat će vam sve aplikacije i igre i koliko god ih natrpali neće se usporit rad. I još možete dodati microSD karticu od 128GB.
.
Kamera
Prednja kamera na LG G Flex2 ima 2 megapiksela, dok stražnja ima 13 megapiksela. Lijevo pored kamere je laserski autofokus i desno je dvostruka LED bljeskalica. Mobitel ima snažnu tehničku osnovicu, no aplikacija kamere se uključuje tek nakon dvije ili čak tri sekunde. Drugi put se uključila nakon sekunde ali je već u pozadini bila upogonjena. Okidanje je uz autofokus (i to laserski), te uz jako sunce gotovo nakon sekunde i pol. Predugo.
Aplikacija kamere ima dobro posloženo sučelje. Ikone bi uistinu mogle biti i veće. Ima dosta naprednih funkcija pa treba neko vrijeme dok se snađete u svim opcijama (simultano snimanje s prednjom i stražnjom kamerom, HDR, detekcija lica, panorama, 4K video...). Jednostavno se prebaciti s prednje na stražnju kameru.
.
Stražnja kamera po danu daje fotografije koje su kvalitetne. Visoko su upotrebljive za fotkanje obitelji, možda čak i za putovanja. Ipak, ako gledamo detalje i usporedbu s najboljim kamerama na mobitelima danas, ovdje su boje malo bljedunjave, djeluju isprano, prenabrijano i umjetno. Po noći to jest u uvjetima s manje svjetla ima dosta šuma i detalji izgledaju uništeno. Ali opet, fotografije su visoke rezolucije (13MP) i kad se smanje na reoluciju zaslona računalnog monitora ili zaslona ovog mobitela onda izgledaju jako dobro. Dosta su upotrebljive po noći ako ćete ići van s prijateljima, imat ćete solidne uspomene iz izlaska.
Video se sa stražnje kamere može snimati u 4K (2160p) rezoluciji ili u Full HD 1080p rezoluciji. Snimka je oštra, bez šuma po danu. Video je odlično stabiliziran, nema trešnje i ovo je vjerojatno najbolji video s mobitela koji ćete dobiti - bolji je nego fotografije jer šuma gotovo i da nema. Po noći video je dosta šumovit ali je stvarno dobro stabiliziran i snimka je donekle upotrebljiva po noći.
.
.
Prednja kamera
Prednja kamera po danu daje solidne, dosta dobre fotografije. Na detaljima ipak nedostaje oštrine i slike su opet malo bljedunjavih boje. Po noći je dosta izražen flare efekt. Lica će biti malo uništena od šuma ali su fotografije i dalje upotrebljive.
Video s prednje kamere možete snimati u Full HD 1080p rezoluciji. Po danu snimka je dosta. Slika je čista, a čak i ako pomičete kameru stabilizacija radi solidno, pa je ovo odlična kamera za snimanje video selfija. Nema previše šuma niti trešnje. Po noći ima dosta šuma i boje su krivo snimljene, ali opet, snimka je upotrebljiva i dobra za prednje kamere na mobitelima.
.
.
Povezivost, memorija i multimedija
Uz 3g i 4G (LTE) bežičan prijenos podataka, G Flex2 nudi Wi-Fi (dual-band, Direct, DLNA, hotspot), Bluetooth v4, , NFC beskontaktno povezivanje, te infracrveni port kojim će ovaj uređaj zamijeniti svaki daljinski upravljač. Žičano se povezuje na računalo i puni preko standardnog microUSB v2.0 konektora, a uz pomoć posebnog OTG kabela G Flex2 se može pretvoriti i u eksterni HDD. Interna memorija ima čak 32GB te je proširiva microSD karticama do 128GB.
Na 3.5mm konektor možete spojiti slušalice i upogoniti Stereo FM radio s RDS-om. Zvučnik straga je glasan za gledanje Youtube filmova. Daje dobar, čist zvuk. Bas nije previše izražen, pa to ima jedino HTC One M9.
.
Navigacija
Uz ugrađen A-GPS modul podržana je navigacija preko Google karti koja za našu zemlju nudi glasovne (turn-by-turn) upute na hrvatskom jeziku. Karte i glasovne upute se ne mogu skinuti na uređaj. Sučelje Google Maps aplikacije je pregledno, ali ne intuitivno kao na Apple iPhone i Nokia Lumia "Here Maps" navigaciji. Za ovu dijagonalu zaslona i kvalitetu prikaza dajemo ocjenu 8. Inače, Nokia Here mape moguće je skinuti i na Android OS uređaj, ali ni tada navigacija ne radi kao na Lumia uređajima.
.
Zaključak
Na kraju korištenja G Flex2, jedino mi se ne sviđa što je malo deblji u profilu od prvog G Flex-a, te što se stražnji gumirani dio oko kamere stalno zagrijava. Sve ostalo je u rangu naprednih i najboljih uređaja na tržištu. Ako vam se G Flex2 nudi u nekoj tarifi i isplati vam se uzeti ga, u ničemu nije sad najbolji, ali je u svemu dovoljno dobar. Mislim da me prvi G Flex nekako više impresionirao iako je imao samo HD 720p zaslon.
Zakrivljenos zaslona djeluje atraktivno, ali ne predstavlja WOW efekt kao primjerice Galaxy Note Edge ili Galaxy S6 Edge. U usporedbi s drugim phabletima (mobitelima s velikim zaslonima) ja bih radije odabrao Galaxy A7 ili čak LG G3.
-
Naziv:LG G Flex 2
-
Dimenzije:149 x 75.3 x 7.1-9.4 mm
-
Težina:152 grama
-
Dijagonala i rezolucija:5.5-inča (1920x1080 piksela)
-
Gustoća piksela:403 ppi
-
Kapacitet i tip:Li-Po 3000 mAh
-
Inačica (dorada):v5.0.1 (Lollipop)
-
Čipset:Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
-
Procesor:Quad-core 2 GHz Cortex-A57
-
Radna memorija:3 GB RAM
-
Grafički čip:Adreno 430
-
Prednja kamera:2.1 MP, Full HD video (1920x1080 piksela) pri 30 sličica u sekundi
-
Ugrađena memorija:32 GB
-
GPS modul:Da
-
Ergonomija, dizajn i kvaliteta izrade8
-
Zaslon i tipkovnica9
-
Baterija7
-
Operativni sustav i jednostavnost korištenja9
-
Tehnička osnovica9
-
Stražnja kamera9
-
Prednja kamera9
-
Povezivost, memorija i multimedija10
-
Navigacija8