U ruci držite iPhone. Koristite ga već duži niz godina. Jeste li se ikad zapitali da li je Google Android operativni sustav na mobitelima bolji od vašeg iPhonea? Ako da, zapitali ste se to s pravom. Ako ste s druge strane i dalje oduševljeni svojim iPhone ili općenito Apple uređajem, možete nastaviti klikati dalje - ovaj članak nije za vas. Možda za koju godinu primjetite koliko Apple kasni, a možda se Apple i probudi.
Još od prvog iPhonea (2G) kojeg sam koristio 2009., pa do mog prvog iPada 3 Retina, Apple proizvodi su me osvojili. Kasnije sam shvatio sa su Windowsi za PC u mnogočemu kopija Apple OS X operativnog sustava. Na nedavnom novinarskom druženju s Microsoftom, Windowsi 10 su najavljeni, ali kao proizvod koji će Microsoft stalno usavršavati, osluškujući pritom želje korisnika. Znači, čak i nakon dugog niza godina ne znaju sami napraviti "idealan" operativni sustav, ali su barem željni slušati korisnike. Vjerojatno zato što ih je Google sa svojim besplatnim, a opet boljim rješenjima prestigao. No, Microsoft jako dobro zarađuje na poslovnim rješenjima i to im je uvijek bio primarno. Do sada su kopirali Apple u pogledu nekih korisničkih rješenja za desktop operativni sustav, a sada su s novom inačicom nešto uzeli i od Google Android operativnog sustava. Nažalost, novi Windows Phone 8.1 na mobitelima, unatoč preuzimanju nekih rješenja od Applea i Googlea, nije napravio da ta rješenja rade bolje. U svakom slučaju Windows mobiteli su s tim kopiranim dodacima bolji nego ranije, kada hrpu rješenja (prečaca, postavki) nisu niti nudili.
Rat tehnoloških kompanija svodi se na par velikih igrača. Pored Microsofta, Applea i Googlea, tu su još i Amazon i Facebook iako o njima ipak neću previše. Amazon se nije proslavio sa svojim Kindle proizvodima (op. ne kažem i da su loši), dok Facebook u zadnje vrijeme kupuje različite aplikacije i start-upove, uslijed nedostatka vlastitih ideja i inovacija, trošeći pritom milijarde dolara.
2011. Apple je skinuo Microsoft s trona i postao najvrjednija tvrtka na svijetu (temeljeno na vrijednosti dionica). Prema nekim istraživanjima vrijednosti marke u SAD-u, Apple je najvrjedniji (119 milijardi dolara), slijedi Google, a zatim Microsoft. U međuvremenu, Exxon Mobile je prestigao Apple koji je tako sada na drugom mjestu.
Gledajući iz persprektive isprobavanja najnovijih mobitela i aplikacija, Apple već neko vrijeme ne oduševljava s novim proizvodima kao što je to činio prije. Apple iPhone 6 i 6 Plus su jako dobri mobiteli, ali ne nude baš ništa novo. S druge pak strane, pogled na recenziju najnovijeg Google Android operativnog sustava Lollipop 5.0 daje upravo one nove funkcije koje i očekujemo. Ako se u Appleu ne probude, nađu novog Steve Jobsa ili nešto slično, postat će isti kao i Microsoft. Uvijek solidno dobri.
Microsoft nikada nije dostigao Apple u smislu kvalitete proizvoda i iskustvu korištenja. Zbog toga ih je Apple kasnije prestigao s tržišnom vrijednošću. S druge pak strane sada se čini kako je Google prestigao Apple po kvaliteti proizvoda. Ako se Tim Cook ubrzo ne probudi ili ne nađu novog Steve Jobsa, Google će ih prestići i prema tržišnoj vrijednosti.