1. Imajte strpljenja
Znamo da zvuči kao užasno loš savjet, ali to vrijedi samo za one koji su kupili novi Mac. Kada sređujete novi Mac, bez obzira na to selite li podatke s prethodnog Maca ili jednostavno sinkronizirate već postojeće, potrošit ćete mnogo dodatne energije. To uključuje i preuzimanje svih mogućih vrsta podataka. Kad su podaci skinuti, razni procesi će se početi događati sami od sebe, poput indeksiranja u Photos Agentu ili Spotlightu.
Sve to dovodi do ogromne i atipične potrošnje energije u prvih nekoliko dana. To možda zvuči kao dugo razdoblje, no MacOS nastoji ublažiti utjecaj obrade na performanse dok ga koristite, a to čini tako što se proces širi na dulji vremenski period. Zato budite strpljivi. Ako se nakon nekoliko dana situacija ne smiri, učinite nešto od sljedećeg.
.
2. Ignorirajte indikator preostalog vremena
U alatnoj traci MacBooka prikazuje se postotak napunjenosti baterije, baš kao i na iOS-u. Kada kliknete na njega, dobit ćete procjenu koliko je vremena ostalo dok vam se baterija skroz ne isprazni. Zanemarite to.
Gotovo je nemoguće točno pogoditi koliko vremena je ostalo prije nego se baterija isprazni u vrlo dinamičnom okruženju. Još je gore što je sama aplikacija bila jedno vrijeme klimava. Zato je najbolje držati se postotka napunjenosti baterije, a na to ćete se lakše priviknuti, jer funkcionira po istom pricipu kao i na iPhoneu.
.
3. Prošećite se
Ne šalimo se. Ovo ima veze s prvim savjetom. Kupili ste novi Mac i morate sve živo na njemu podesiti i isprobati. To troši bateriju i imat ćete osjećaj da radi samo pola predviđenog vremena. Često vam je uključen ekran, ali i Wi-Fi konekcija, što su i inače najveći potrošači baterije. Savjetujemo vam da provjerite stanje baterije, prošećete se pola sata (zdravije je nego sjedeći piljiti u ekran) te se vratite i ponovno zabilježite stanje baterije. Ako nema prevelike razlike - sve je u redu, no ako je razlika veća, čitajte ovaj članak dalje.
.
4. Restartajte ga
Svaki OS ponekad treba malo dodatnog poticaja, a to se najbolje radi restartanjem uređaja. U gornjem lijevom kutu nalazi se gumb Izbornik, unutar njega kliknite Restart, a kasnije kliknite isto u novom padajućem izborniku. U njemu će se kasnije pojaviti mjerač koji će odbrojati 60 sekundi. Ako ga pustite na miru, sam će završiti proces. No, ako ste nestrpljivi, ponovnim klikanjem na Restart ćete ponovno podići cijeli sustav. Potom provjerite potrošnju baterije.
.
5. Ažurirajte sve
Novije verzije MacOS-a i programa su često bolje optimizirane za tekuće generacije hardvera. Naravno, regresije se događaju, ali ako imate najnoviji MacOS i najnovija izdanja Final Cut Proa, Photoshopa, Officea i drugih teških programa, to bi vam moglo pomoći pri uštedi baterije.
Za nadogradnju uključite App Store iz Docka ili tražilice, kliknite Ažuriranja na vrhu izbornika te potom opet Ažuriranja za svaki program koji želite ažurirati. Jednostavnije je kliknuti Ažuriraj sve. Ponekad će vas zatražiti lozinku Apple ID, pa i to imajte pri ruci. Za programe koje ne propadaju Macu, otiđite u Izbornik te potražite Provjeri ažuriranja ili Pomoć.
Ako mislite da vam zbog novijih ažuriranja računalo radi lošije, raspitajte se, gledajte forume, društvene mreže te tek onda donesite odluku hoće li deinstalirati ažuriranja dok ona ne postanu malo prihvatljivija bateriji.
.
6. Provjerite korištenje
Apple je smislio koncept "sramoćenja baterije" na Macu kao način da nam pokaže koji programi konzumiraju puno snage te da potakne njihove kreatore da riješe taj problem. Dovoljno je kliknuti ikonu baterije na alatnoj traci i odabrati kojem programu želite provjeriti potrošnju.
Ponekad možda postoji opravdan razlog za veću potrošnju energije. Na primjer, ako ste transkodirate ili rendate video te ako imate enormnu količinu otvorenih kartica s filmovima u pregledniku. Ako je tako, ugasite sve što ne koristite, baterija vašeg Maca će vam biti zahvalna.
.
7. Koristite prilagođene programe
Safari je bolji za trajanje baterije od Chromea, jer Apple ima samo Safari za MacOS, a može ga kodirati da bude što učinkovitiji. Chrome je namijenjen svim sustavima, stoga nije toliko osjetljiv na njihove potrebe. Neki testovi su pokazali da gašenje Chromea može uštedjeti i do sat vremena trajanja baterije, što je značajno. Dakle, uzmite u obzir Safari za normalno pregledavanje, a Chrome samo kada je potreban za neki zahtjevniji zadatak na Googleu.
Isto vrijedi i za Final Cut Pro X umjesto Premierea ili prilagođene programe poput Acorna ili Pixelmatora umjesto Photoshopa. Čak i ako ih imate kao alternativu, mogu vam pomoći u slučaju krajnje nužde.
.
8. Kontaktirajte Apple
Ponekad se dogodi nešto što ne možete sami riješiti. Ako imate instaliran Apple Care, dogovorite termin u Genius Baru. Drugi način je da odete u Apple Store, a ako vam je to predaleko, pošaljite mail.
.
9. Produljite trajanje baterije
Već smo vam kroz ovih nekoliko savjeta dali male naznake što biste trebali činiti da produljite trajanje baterije. Za kraj ćemo vam dati još tri savjeta: smanjite svjetlinu ekrana, isključite Wi-Fi kad niste na mreži i koristite slušalice umjesto zvučnika.
.